تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: سوال از واحد کنترل میکرو پروگرام - کامپیوتر 77
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
نمودار یک واحد کنترل به روش ریز برنامه نویسی (Micro-Prog) نشان داده شده است. (تصویر شکل رو به پست پیوست کردم)
tها تاخیر در اجزا و [tex]\bigtriangleup[/tex] تاخیر در اجرای ریز عمل [tex](\mu-op)[/tex] می باشد. کدام یک از جملات زیر صحیح است؟

الف) حداقل پریود کلاک 230ns می باشد.
ب) حداقل پریود کلاک 130ns می باشد.
ج) با حذف CDR حداقل پریود کلاک 205ns می باشد.
د) با حذف CDR حداقل پریود کلاک 225ns می باشد.

1) فقط الف 2) فقط ج 3) فقط الف و د 4) فقط ب و ج

توضیح: همه کتاب های کنکور، گزینه 3 رو انتخاب کردن. ولی پوران گزینه 4 رو انتخاب کرده و یه توضیح نسبتا ناقص (مخصوصا برای نحوه محاسبات مربوط به عبارت ج) داده.

جواب صحیح این تست چیه؟ و البته چرا؟
فقط اگر جسارت نشه خدمت دوستان، میخوام خواهش کنم در صورتی که مطمئن هستین جواب بدین. سپاس فراوان

پ.ن. : تصویر مربوط به این سوال رو در پیوست اضافه کردم.
عزیزان کسی نیست پاسخی بده؟
چون گفتین اگر مطمئن هستیم جواب بدیم من جواب ندادم.
به نظرم جواب پوران صحیحه. یعنی گزینه ی 4
چون نقش cdr همونطور که می دونین نگه داشتن کلمه ی کنترلی و فرستادن اون به mcu هست. ه Cdr می تونه به طور موازی با car کار کنه. یعنی در زمانی که sequencer مشغول تولید آدرس برای car هست cdr میکرو-آپ ها رو اجرا کنه.
نحوه محاسبه قسمت ج چطور میشه؟
در مورد قسمت ب مطمئنم. در مورد قسمت ج نمی دونم ولی با توجه به صورت جواب ها ظاهرا sequencer رو موازی گرفته. یعنی در حین اجرا (در حین 100 نانو ثانیه) دستور بعدی رو تولید می کنه. که البته با توجه به ماهیت رجیستری car قابل قبول هست.
ولی مطمئن نیستم.
دوستان دیگه هم جواب بدن لطفا
منم بلد نیستم
این تست به تست علما معروفه که هرکی یجور حل کرده
من فکر میکنم گزینه 3 صحیح باشه چون Q1,Q2 غیر همفازند
ما که اصلا سر در نیاوردیم جناب مدیر
به نظرم اگه کسی که سوال رو هم پرسیده درک می کرد سپاس رو میزد
اما می بینیم همینطوری پاسخ شما به عنوان پاسخ کامل انتخاب شدهBig Grin
ولی من اصلا درک نکردم خیلی سطح بالا توضیح دادین
یه آدرس بدید بریم کتابو بخونیم درک کنیم یا توضیح سطح پایین بفرمایید
(20 آذر 1391 12:40 ب.ظ)csharpisatechnology نوشته شده توسط: [ -> ]به نظرم اگه کسی که سوال رو هم پرسیده درک می کرد سپاس رو میزد
اگر منظورتون به من هست، من درک کردم و اگه دقت کنین، سپاس هم زدم برای اون پاسخ
اگر موس رو روس اون سپاس من نگه دارین تاریخ سپاس رو هم میتونین ببینین!
تاخیر کل برای اجرای یک ریزدستورالعمل
tD=t1+t2+t3+t4+delta
td=20+5+100+5+100=230
برای اینکه سیستم درست کار بکند باید پریود کلاک بزرگتر یا مساوی td باشد
یعنی T بزرگتر مساوری td
پس T مینیمم میشه 230
باحذف cdr تاخیرش رو کم میکنیم که درنهایت به 225 میرسیم
یعنی گزینه الف و د صحیحه که میشه گزینه 3
البته پوران هم با استدلال همپوشان بودن گفته گزینه ج و ب صحیحه و به گزینه 4 رسیده!
من بنظر دوستان احترام میزارم ولی فک میکنم اینجوری حل میشه ...
مقسمی و پارسیان و مدرسان می گن :
حداقل پریود کلاک نباید از مجموع تمام زمان های تاخیر کمتر باشد،یعنی:
20+5+100+5+دلتا
که دلتا هم 100 نانو هست و کلا میشه 230 نانو .
==
CDR هم 5 نانو هست که اگه از مجموعه فوق برداشته بشه 5 نانو ازش کم میشه یعنی 225.
==
پس الف و د درست هستند یعنی گزینه ی 3
==
اما هادی یوسفی می خواد تو کتابش با توجه به نکته ای از CDR به این سوال مهم پاسخ داده باشه :
گفته اگه CDR باشه،میشه در حین اجرای ریز عملیات میشه آدرس دستور بعدی رو تولید کرد یعنی عملیات تولید آدرس بعدی و اجرا را همپوشان نمود و در اینصورت از دلتا صرف نظر میشه که میشه 130 نانو حداقل.
اگه هم CDR نباشه دلتا رو داریم ،فقط یه 5 نانو ثانیه واسه CDR ازش کم میشه یعنی 225 ،همچنین شمارنده هم باید حذف بشه پس 20 نانو هم اینجا ازش کم میشه و میشه 205
==
به نظرم همین یوسفی زیبا تره ولی باید یکم متن کتاب رو در مورد CDR بخونیم تا بتونیم بهتر درک کنیم قضیه رو.
معماری کامپیوتر پوران پژوهش هادی یوسفی_ص فصل هشتم_کنترل ریز برنامه نویسی شده _کلمه ی کنترلی:
CDR یا Control Data Register که گاهی به آن ثبات خط لوله(pipeLine Register) هم می گویند،ریز دستور فعلی را در خود ذخیره می کند.این ثبات اجازه می دهد ریزعملیات مشخص شده توسط کلمه ی کنترلی،همزمان با تولید ریزدستور بعدی اجرا شوند.(نظر خودم : یعنی تاخیر زمان اجرای ریز عمل یا دلتا حذف میشود). اینم توضیح اضافه : درصورت استفاده از CDR یا ثبات کنترل داده،به یک کلاک با دو فاز نیاز داریم یک کلاک برای CAR یا ثبات آدرس کنترل و یکی برای CDR.
==
با توجه به کتاب پوران پژوهش و نکته ی CDR باید گزینه ی 4 درست باشه.
سلام دوستان
اگه تو این سوال یکبار دلتا رو برابر 140 بگیریم و یکبار بار دیگه برابر 70 بگیریم اون موقع حل این سوال در این دو حالت به چه صورت میشه؟ در واقع یه سوال جدید طرح کردم
لینک مرجع