تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: سوال از مبحث مجموعه سازگار گسسته
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
سلام دوستان عزیز
چطوری میشه تشخیص داد یه مجموعه سازگاره یا نه ؟
مثلا در گزینه های زیر چطور میشه به جواب رسید؟
1.{P0-> P1 , P1-> P2 , P2-> P3 , P3-> ~ P0}

2.{P0, P0->P1,P1 ,P1->~ P0}

3.{P0-> P1 , P1-> P2 }
تعربف سازگاری به نظرم درست بودن حداقل یه سطر جدول درستی بود.
پس اگه فقط یه سطر درست پیدا کردین سازگاره .
در مورد 1 : با تعدی می شه به p0 ->~p0 رسید که همان p0~ || p0 یعنی بالاخره یا p0 درسته یا نقیض اش (توجه کنین که ما از کل فرضیاتی که بمون داده بود استفاده کردیم و به یه عبارت رسیدیم.که درسته . پس سازگاره .)
در مورد 2 : P1 ,P1->~ P0 نتیجه ~p0 رو می دهد . حالا در مجموعه فرضیاتمون هم P0 و هم نقیض اش وجود دارند و پس باید هر دو درست باشند ببین برعکس مورد 1 که به نتیجه or رسیدیم اینجا به and . درنتیجه نا سازگاره
در مورد 3 : با کشیدن جدول درستی اش می بینی که سطر درست داره . مثلا وقتی P0وP1وP2 هر سه صفرند.سازگار می شه.
ممنونم متوجه شدم

(19 آبان 1392 05:32 ق.ظ)Aseman7 نوشته شده توسط: [ -> ]تعربف سازگاری به نظرم درست بودن حداقل یه سطر جدول درستی بود.
پس اگه فقط یه سطر درست پیدا کردین سازگاره .
در مورد ۱ : با تعدی می شه به p0 ->~p0 رسید که همان p0~ || p0 یعنی بالاخره یا p0 درسته یا نقیض اش (توجه کنین که ما از کل فرضیاتی که بمون داده بود استفاده کردیم و به یه عبارت رسیدیم.که درسته . پس سازگاره .)
در مورد ۲ : P1 ,P1->~ P0 نتیجه ~p0 رو می دهد . حالا در مجموعه فرضیاتمون هم P0 و هم نقیض اش وجود دارند و پس باید هر دو درست باشند ببین برعکس مورد ۱ که به نتیجه or رسیدیم اینجا به and . درنتیجه نا سازگاره
در مورد ۳ : با کشیدن جدول درستی اش می بینی که سطر درست داره . مثلا وقتی P0وP1وP2 هر سه صفرند.سازگار می شه.
سلام
من تو کتاب پوران گسسته خوندم که رابطه ای سازگاری است که بازتابی و متعدی باشه .حالا منظورتون از این سوال همین بوده ؟؟؟؟
(10 آذر 1392 11:26 ق.ظ)hoda ahmadi نوشته شده توسط: [ -> ]سلام
من تو کتاب پوران گسسته خوندم که رابطه ای سازگاری است که بازتابی و متعدی باشه .حالا منظورتون از این سوال همین بوده ؟؟؟؟
تعریف سازگاری :
مجموعه گزاره های p1, ... , pn را سازگار می گوییم اگر ترکیب عطفی این گزاره ها به ازای حداقل یک حالت از ارزش متغیر های ساده موجود در p1, ... , pnدرست باشد.

این که شما می گویید تعریف رابطه سازگاری است که رابطه R را روی مجموعه A سازگاری گویند اگر بازتابی و متعدی باشه .((این در مورد سازگاری رابطه ها ست .))
لینک مرجع