تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: سوال از مبحث معماری کامپیوتر (ممیز شناور) - تست 65 آزمون 25 درصد دوم - پارسه
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
سلام دوستان.
تست ۶۵ از معماری آزمون ۲۵ درصد دوم پارسه به این صورت است :

[تصویر:  226262_Untitled.png]

در صورت سوال گفته شده است که اعداد در فرم نرمال هستند. پس چرا هنگام محاسبه، در ابتدای هر کدام، " .1 " قرار نداده است و بدون آن مساله را حل کرده است ؟
پیشاپیش ممنون.
منم روی این مسئله مشکل دارم و توی بحث نمایش ها بدجور گیج هستم.

اما به نظرم اون بیت یکی که میگید برای نمایش استاندارد IEEE باشه که دو مدل (ضمنی و صریح) داشت ولی خارج از استاندارد فقط کافیه پر ارزشترین بیت سمت چپ اعشاری یک باشه (مثل 0/10001) که تو این مثال هم نرمالش اینجوری بوده.
نظر من این بود و نمیدونم درسته یا نه. Huh
امیدوارم دوستان کمک کنند.
(28 آبان 1392 02:35 ب.ظ)zimenswall نوشته شده توسط: [ -> ]منم روی این مسئله مشکل دارم و توی بحث نمایش ها بدجور گیج هستم.

اما به نظرم اون بیت یکی که میگید برای نمایش استاندارد IEEE باشه که دو مدل (ضمنی و صریح) داشت ولی خارج از استاندارد فقط کافیه پر ارزشترین بیت سمت چپ اعشاری یک باشه (مثل ۰/۱۰۰۰۱) که تو این مثال هم نرمالش اینجوری بوده.
نظر من این بود و نمیدونم درسته یا نه. Huh
امیدوارم دوستان کمک کنند.

سلام.
بسیار ممنونم.
سوالای این قسمت گویا سلیقه ایه !
گویا هر کسی سوالاشو با فرض های خودش طرح می کنه ! یا شایدم من بلد نیستم Big Grin !
(28 آبان 1392 02:40 ب.ظ)Morris نوشته شده توسط: [ -> ]سوالای این قسمت گویا سلیقه ایه !
گویا هر کسی سوالاشو با فرض های خودش طرح می کنه ! یا شایدم من بلد نیستم Big Grin !

به نظرم اون چیزی که گفتم درست بود. الان یه نگاهی به معماری کردم هرچند واضح نگفته بودند ولی میشد بفهمی که
۱/ وقتی استاندارد IEEE هست عدد نرمالت باید تبدیل به این شکل بشه که [tex]1.M[/tex] باشه چون استانداردش اینجوری میگه که یه بیت صرفه جویی داشته باشی. (البته ظاهرا اگر در سوال بگه ضمنی یا صریح این مورد فرق میکنه)

۲/ وقتی مثل IEEE در مورد نحوه نمایش مانتیس صحبت نکرده باشه، اینجا عدد نرمال فقط به شکل [tex]0.1M^{'}[/tex] هست. یعنی فقط کافیه سمت چپ ترین بیت مانتیس یک باشه .
یه سوالی هم دیدم که نمایش IEEE نبود ولی چون در صورت سوال گفته بود نمایش با Implicit one باشه در نتیجه مانتیس را به این شکل [tex]1.M[/tex] در نظر گرفته بود.

Implicit = ضمنی
explicit = صریح

البته هنوز 100 درصد مطمئن نیستم
(28 آبان 1392 03:22 ب.ظ)zimenswall نوشته شده توسط: [ -> ]
(28 آبان 1392 02:40 ب.ظ)Morris نوشته شده توسط: [ -> ]سوالای این قسمت گویا سلیقه ایه !

به نظرم اون چیزی که گفتم درست بود. الان یه نگاهی به معماری کردم هرچند واضح نگفته بودند ولی میشد بفهمی که
۱/ وقتی استاندارد IEEE هست عدد نرمالت باید تبدیل به این شکل بشه که [tex]1.M[/tex] باشه چون استانداردش اینجوری میگه که یه بیت صرفه جویی داشته باشی. (البته ظاهرا اگر در سوال بگه ضمنی یا صریح این مورد فرق میکنه)

۲/ وقتی مثل IEEE در مورد نحوه نمایش مانتیس صحبت نکرده باشه، اینجا عدد نرمال فقط به شکل [tex]0.1M^{'}[/tex] هست. یعنی فقط کافیه سمت چپ ترین بیت مانتیس یک باشه .
یه سوالی هم دیدم که نمایش IEEE نبود ولی چون در صورت سوال گفته بود نمایش با Implicit one باشه در نتیجه مانتیس را به این شکل [tex]1.M[/tex] در نظر گرفته بود.

Implicit = ضمنی
explicit = صریح

البته هنوز ۱۰۰ درصد مطمئن نیستم

لطفا بفرمایید این مطالب را از چه منبعی مطالعه کردید تا به آن مراجعه کنم.
(28 آبان 1392 03:31 ب.ظ)Morris نوشته شده توسط: [ -> ]
(28 آبان 1392 03:22 ب.ظ)zimenswall نوشته شده توسط: [ -> ]

Implicit = ضمنی
explicit = صریح

البته هنوز ۱۰۰ درصد مطمئن نیستم

لطفا بفرمایید این مطالب را از چه منبعی مطالعه کردید تا به آن مراجعه کنم.

پارسه - پوران - مانو
البته تو هیچکدوم واضح نگفته که چه خبره. من از روی مثال ها و تستها اینارو فهمیدم . به همین خاطره که میگم مطمئن نیستم
(28 آبان 1392 03:47 ب.ظ)zimenswall نوشته شده توسط: [ -> ]پارسه - پوران - مانو
البته تو هیچکدوم واضح نگفته که چه خبره. من از روی مثال ها و تستها اینارو فهمیدم . به همین خاطره که میگم مطمئن نیستم

بسیار ممنونم ... !
(28 آبان 1392 02:21 ب.ظ)Morris نوشته شده توسط: [ -> ]سلام دوستان.

در صورت سوال گفته شده است که اعداد در فرم نرمال هستند. پس چرا هنگام محاسبه، در ابتدای هر کدام، " .1 " قرار نداده است و بدون آن مساله را حل کرده است ؟
پیشاپیش ممنون.

پاسخ سوال درست هست.
چون مبنای 16 فرض شده به اینها هم میگن مجاز نرمال شده: 0.1 - 0.01 - 0.001 - 0.0001
اما اگه این باشه 0.0001 باید شیفت بخوره به چپ.
اگه مبنا 2 باشه فقط به این میگن نرمال: 0.1
اگه مبنا 4 باشه به اینا میگن نرمال: 0.1 - 0.01
اگه مبنا 8 باشه به اینا میگن نرمال: 0.1 - 0.01 - 0.001
اگه مبنا 16 باشه به اینا میگن نرمال: 0.1 - 0.01 - 0.001 -0.0001
و...
(28 آبان 1392 05:03 ب.ظ)Dr.Cnet نوشته شده توسط: [ -> ]
(28 آبان 1392 02:21 ب.ظ)Morris نوشته شده توسط: [ -> ]سلام دوستان.

پیشاپیش ممنون.

پاسخ سوال درست هست.
چون مبنای ۱۶ فرض شده به اینها هم میگن مجاز نرمال شده: ۰/۱ - ۰/۰۱ - ۰/۰۰۱ - ۰/۰۰۰۱
اما اگه این باشه ۰/۰۰۰۱ باید شیفت بخوره به چپ.
اگه مبنا ۲ باشه فقط به این میگن نرمال: ۰/۱
اگه مبنا ۴ باشه به اینا میگن نرمال: ۰/۱ - ۰/۰۱
اگه مبنا ۸ باشه به اینا میگن نرمال: ۰/۱ - ۰/۰۱ - ۰/۰۰۱
اگه مبنا ۱۶ باشه به اینا میگن نرمال: ۰/۱ - ۰/۰۱ - ۰/۰۰۱ -۰/۰۰۰۱
و...

سلام. بسیار ممنونم.
خیلی جالب بود.
این مطالبو تا حالا ندیده بودم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ممکنه بفرمایید از چه کتابی مطالعه کردید تا من هم به آن کتاب رجوع کنم ؟
(28 آبان 1392 07:03 ب.ظ)Morris نوشته شده توسط: [ -> ]
(28 آبان 1392 05:03 ب.ظ)Dr.Cnet نوشته شده توسط: [ -> ]چون مبنای ۱۶ فرض شده به اینها هم میگن مجاز نرمال شده: ۰/۱ - ۰/۰۱ - ۰/۰۰۱ - ۰/۰۰۰۱
و...

این مطلب توی کتاب پارسه و پوران دیدم که گفته وقتی میخواهید عدد نرمال باشه باید اولین عدد بعد از اعشار (نه اولین بیت بعد اعشار) مخالف صفر باشه.
مثال هم گفته بود که در مبنای چهار، عدد سمت چپ میتونه یک و دو و سه باشه مثل ۰/۱۳ که به بیتی میشه ۰/۰۱۱۱ . با اینکه بیت سمت چپ صفر هست ولی عدد سمت چپ صفر نیست.
اون چیزهایی که در مورد ضمنی و صریح گفته بودم فقط در مورد باینری صدق میکنه و در مورد پایه های بیشتر همین چیزی که ایشون گفته درسته.
(28 آبان 1392 07:38 ب.ظ)zimenswall نوشته شده توسط: [ -> ]
(28 آبان 1392 05:03 ب.ظ)Dr.Cnet نوشته شده توسط: [ -> ]چون مبنای ۱۶ فرض شده به اینها هم میگن مجاز نرمال شده: ۰/۱ - ۰/۰۱ - ۰/۰۰۱ - ۰/۰۰۰۱
و...

این مطلب توی کتاب پارسه و پوران دیدم که گفته وقتی میخواهید عدد نرمال باشه باید اولین عدد بعد از اعشار (نه اولین بیت بعد اعشار) مخالف صفر باشه.
مثال هم گفته بود که در مبنای چهار، عدد سمت چپ میتونه یک و دو و سه باشه مثل ۰/۱۳ که به بیتی میشه ۰/۰۱۱۱ . با اینکه بیت سمت چپ صفر هست ولی عدد سمت چپ صفر نیست.
اون چیزهایی که در مورد ضمنی و صریح گفته بودم فقط در مورد باینری صدق میکنه و در مورد پایه های بیشتر همین چیزی که ایشون گفته درسته.

واقعا از هر دوی شما دوستان تشکر می کنم. خیلی جالبه ! من اصلا این چیز ها رو نمی دونستم. الان دارم از پترسون می خونم و احتمالا به این منابعی که شما فرمودید هم باید مراجعه بشه !
(28 آبان 1392 07:47 ب.ظ)Morris نوشته شده توسط: [ -> ]واقعا از هر دوی شما دوستان تشکر می کنم. خیلی جالبه ! من اصلا این چیز ها رو نمی دونستم. الان دارم از پترسون می خونم و احتمالا به این منابعی که شما فرمودید هم باید مراجعه بشه !

منم از شما دوست گرامی متشکرم بخاطر این سوالتون. من خیلی از این نکات را بلد بودم ولی مشکل این بود که توی عمل اصلا نمیدونم باید چکار کنم. میگن مفهومی بخونید یعنی همین!!!!
(28 آبان 1392 07:47 ب.ظ)Morris نوشته شده توسط: [ -> ]
(28 آبان 1392 07:38 ب.ظ)zimenswall نوشته شده توسط: [ -> ]
و...

واقعا از هر دوی شما دوستان تشکر می کنم. خیلی جالبه ! من اصلا این چیز ها رو نمی دونستم. الان دارم از پترسون می خونم و احتمالا به این منابعی که شما فرمودید هم باید مراجعه بشه !

خوب این واضحه مثلن اگه بخواین تو مبنایی به جز 2 یه شیفت به چپ بدید باید در مبنا ضرب کنید، حالا تو مبنای 2 یه بیت شیفت میخوره کل عدد در 2 ضرب میشه اما واسه مبنای 4 شما باید 2تا بیت رو شیفت بدید تا بتونید عدد رو در 4 ضرب کنید و همینطور واسه مبنای 8 شما باید 3 بیت رو شیفت بدید تا بتونید عدد رو در 8 ضرب کنید و...
خواهش میکنم.
لینک مرجع