تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: سوال در مورد آدرس دهی --- مثلا سوال اول کامپیوتر 90
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه‌ها: 1 2
دوستان من اساسا این آدرس دهی ها و تعیین تعداد و بیت ها و . . . رو نمیفهمم!
کسی این سوال رو میتونه برام توضیح بده :
در یک ماشین سه آدرسه ، حجم حافظه اصلی 16^2 کلمه 16 بیتی ( هر کلمه معادل دو واحد آدرس پذیر ) است.
انواع آدرس دهی در این ماشین : ثباتی ، حافظه ای
دستورات در دو قالب : تک کلمه ای و دو کلمه ای
اگر تعداد دستورات در قالب یک کلمه ای 64 تا باشد ، تعداد دستورات دو کلمه ای چند مورد است؟

ممنون میشم اگر راهنماییم کنید
(29 آبان 1392 11:36 ب.ظ)e.sharmi نوشته شده توسط: [ -> ]دوستان من اساسا این آدرس دهی ها و تعیین تعداد و بیت ها و . . . رو نمیفهمم!
کسی این سوال رو میتونه برام توضیح بده :
در یک ماشین سه آدرسه ، حجم حافظه اصلی ۱۶^۲ کلمه ۱۶ بیتی ( هر کلمه معادل دو واحد آدرس پذیر ) است.
اگر تعداد دستورات در قالب یک کلمه ای ۶۴ تا باشد ، تعداد دستورات دو کلمه ای چند مورد است؟

ممنون میشم اگر راهنماییم کنید

سلام.
1- حافظه دارای 16^2 کلمه است و هر کلمه دارای دو واحد آدرس دهیه، پس در کل به 17 بیت برای آدرس دهی احتیاج خواهیم داشت.
2- در دستور های یک کلمه ای، 16 بیت داریم. از این 16 بیت، 6 تا باید کم کنیم (- چون گفته شده 64 دستور یک کلمه ای داریم) و تنها 10 بیت می ماند. از این 10 بیت، یک بیت را برای مد آدرس دهی مصرف می کنیم و تنها 9 تا می ماند. چون دستورات سه آدرسه هستند پس 3 ثبات باید در این دستور وجود داشته باشد پس 9 را بر سه تقسیم می کنیم و به هر کدام از ثبات ها 3 بیت می رسد و با سه بیت می توان 8 ثبات را آدرس دهی کرد.
3- در دستورات دو کلمه ای به طور کل 32 بیت داریم که 17 تا از آن برای آدرس حافظه مصرف می شود و 1 بیت برای مد آدرس دهی و همچنین دو تا ثبات باید آدرس دهی شوند پس 6 تا هم برای آن کم می کنیم و سر جمع از 32 بیت، 24 بیت را کم می کنیم و 8 بیت می ماند.
4- با 8 بیت می توان 256 دستور داشت.

تعداد دستورات دو کلمه ای : 256 تا می باشد.
ممنون از پاسخ کاملتون. راستش من همونطور که گفتم از اساس با اینا مشکل دارم. یعنی اصلا نمیدوم آدرس تک کلمه ای و دو کلمه یعنی چی. اینکه چرا برای دو کلمه ای باید دو تا ثبات آدرس دهی بشند ولی برای تک کلمه ای 3 تا.
چرا تعداد بیت آدرس حافظه رو برای دو کلمه ای در نظر میگیریم ولی برای تک کلمه ای نه.

کلا نمیدونم هیچی !! من پوران رو هم نگاه کردم چیز واضحی نداشت یا حداقل تو فصل های ابتدایی من ندیدم. اگه راهنماییم کنید از کجا بخونم هم ممنون میشم.
(30 آبان 1392 09:19 ق.ظ)e.sharmi نوشته شده توسط: [ -> ]ممنون از پاسخ کاملتون. راستش من همونطور که گفتم از اساس با اینا مشکل دارم. یعنی اصلا نمیدوم آدرس تک کلمه ای و دو کلمه یعنی چی. اینکه چرا برای دو کلمه ای باید دو تا ثبات آدرس دهی بشند ولی برای تک کلمه ای ۳ تا.
چرا تعداد بیت آدرس حافظه رو برای دو کلمه ای در نظر میگیریم ولی برای تک کلمه ای نه.

کلا نمیدونم هیچی !! من پوران رو هم نگاه کردم چیز واضحی نداشت یا حداقل تو فصل های ابتدایی من ندیدم. اگه راهنماییم کنید از کجا بخونم هم ممنون میشم.

سلام.
به طور کلی این موضوع بسیار ساده است.
ببینید معمولا ماشین های RISC دارای دستور های با اندازه ثابت هستند و ماشین های CISC می توانند دستور های با اندازه متغیر داشته باشند. پس احتمالا این ماشین، RISC نیست. البته این یک قانون نیست و هر کس می تونه به سلیقه خودش طور دیگه ای عمل کند.
در ماشینی که طول دستورات متغیر است، وقتی دستور اول FETCH می شود، پس از DECODE شدن، واحد کنترل، یک بیت خاص را چک می کند و از روی آن متوجه می شود که مثلا این دستور دو کلمه ای است و یک بار دیگر هم باید در ادامه همین دستور، FETCH انجام دهد.
البته در دوره کارشناسی، در درس معماری، ما تنها طراحی پردازنده هایی را می خوانیم که طول دستورات ثابت هستند ولی طرح چنین سوالی در کنکور ایراد ندارد.
در صورت سوال گفته شد دستورات سه آدرسه هستند. پس چند حالت ممکن است رخ دهد. ممکن است هر سه آدرس، ثبات باشند - دو تا ثبات و یکی حافظه باشند - دو تا حافظه و یکی ثبات باشند - هر سه آدرس، حافظه باشند .
از آنجا که طول آدرس حافظه، 17 بیت می باشد، دو مورد آخر غیر ممکن خواهند بود زیرا مثلا شما اگر دو آدرس حافظه در دستور قرار دهید، به 34 بیت احتیاج دارید و در دستور دو کلمه ای که بزرگترین قالب دستور در این ماشین می باشد، حداکثر 32 بیت فضا دارید.
باقی موارد هم که واضح است.

به طور کلی برای مطالعه این مبحث باید فصول مربوط به طراحی کامپیوتر پایه را مطالعه کنید و یک بار از ابتدا شخصا یک کامپیوتر را با استفاده از کد RTL طراحی کنید. کار سختی نیست و کلا یاد گرفتن آن 3 یا 4 ساعت زمان می برد.
خیلی خیلی ممنون. یه کم یه چیزایی فهمیدم. من فصولی که شما فرمودید رو خوندم ولی در مورد این آدرس دهی مفهومی توضیح ندادند. ولی الان شما که گفتید فکر کنم فهمیدم. دو تا سوال :
1- کلمات 16 بیتی فرض شده؟ برای همین دو کلمه ای شده 32 بیت؟ میخوام بدونم کلا کلمات 16 بیتی در نظر گرفته میشن؟ کارکتر و . . . چی؟
2- چرا در حالت دو کلمه ای حتما باید یکی حافظه باشه و دو تا ثبات؟ چرا به این هم سه تا ثبات ندادیم و بقیه رو برای دستور استفاده نکردیم؟
3- الان میشه سوالی که عکسش رو گذاشتم توضیح بدید؟
شرمنده! زیاد سوال می پرسم !
(30 آبان 1392 12:28 ب.ظ)e.sharmi نوشته شده توسط: [ -> ]خیلی خیلی ممنون. یه کم یه چیزایی فهمیدم. من فصولی که شما فرمودید رو خوندم ولی در مورد این آدرس دهی مفهومی توضیح ندادند. ولی الان شما که گفتید فکر کنم فهمیدم. دو تا سوال :
۱- کلمات ۱۶ بیتی فرض شده؟ برای همین دو کلمه ای شده ۳۲ بیت؟ میخوام بدونم کلا کلمات ۱۶ بیتی در نظر گرفته میشن؟ کارکتر و . . . چی؟
۲- چرا در حالت دو کلمه ای حتما باید یکی حافظه باشه و دو تا ثبات؟ چرا به این هم سه تا ثبات ندادیم و بقیه رو برای دستور استفاده نکردیم؟
۳- الان میشه سوالی که عکسش رو گذاشتم توضیح بدید؟

سلام.
جواب 1 - بله در صورت سوال گفته شده کلمات 16 بیتی اند و همینطور گفته شده دستورات یک کلمه ای و دو کلمه ای اند یعنی 16 بیت و 32 بیت هستند. همیشه اینطور نیست و به سوال بستگی دارد.
جواب 2 - در این مثال شما نمی تونید بیش از یک عملوند حافظه داشته باشید زیرا هر عملوند حافظه به 17 بیت احتیاج داره و دو تا عملوند حافظه به 34 بیت فضا در دستور احتیاج دارد که جتی در دستورات دو کلمه ای هم انقدر فضا موجود نیست. ضمنا دلیلی نداره 32 بیت را برای دستور 3 ثباته بکار ببریم. در این صورت تعداد دستورات نجومی می شه و ما به اینهمه دستور احتیاج نداریم بنابراین اگر طراح کامپیوتر مجبوره از دستورات دو کلمه ای استفاده کند مطمئنا به این دلیله که می خواد دستورات حافظه در آن بگنجاند.

(30 آبان 1392 12:28 ب.ظ)e.sharmi نوشته شده توسط: [ -> ]خیلی خیلی ممنون. یه کم یه چیزایی فهمیدم. من فصولی که شما فرمودید رو خوندم ولی در مورد این آدرس دهی مفهومی توضیح ندادند. ولی الان شما که گفتید فکر کنم فهمیدم. دو تا سوال :
۱- کلمات ۱۶ بیتی فرض شده؟ برای همین دو کلمه ای شده ۳۲ بیت؟ میخوام بدونم کلا کلمات ۱۶ بیتی در نظر گرفته میشن؟ کارکتر و . . . چی؟
۲- چرا در حالت دو کلمه ای حتما باید یکی حافظه باشه و دو تا ثبات؟ چرا به این هم سه تا ثبات ندادیم و بقیه رو برای دستور استفاده نکردیم؟
۳- الان میشه سوالی که عکسش رو گذاشتم توضیح بدید؟

سلام.
جواب 1 - بله در صورت سوال گفته شده کلمات 16 بیتی اند و همینطور گفته شده دستورات یک کلمه ای و دو کلمه ای اند یعنی 16 بیت و 32 بیت هستند. همیشه اینطور نیست و به سوال بستگی دارد.
جواب 2 - در این مثال شما نمی تونید بیش از یک عملوند حافظه داشته باشید زیرا هر عملوند حافظه به 17 بیت احتیاج داره و دو تا عملوند حافظه به 34 بیت فضا در دستور احتیاج دارد که جتی در دستورات دو کلمه ای هم انقدر فضا موجود نیست. ضمنا دلیلی نداره 32 بیت را برای دستور 3 ثباته بکار ببریم. در این صورت تعداد دستورات نجومی می شه و ما به اینهمه دستور احتیاج نداریم بنابراین اگر طراح کامپیوتر مجبوره از دستورات دو کلمه ای استفاده کند مطمئنا به این دلیله که می خواد دستورات حافظه در آن بگنجاند.

به نظر من اون سوالی که قرار دادید غلط است و پاسخ آن گزینه 4 در نظر گرفته شده است.
فهمیدم. ممنون

بعد اون سواله رو میشه ببینید؟ مگه تعداد دستورات بالاخره نباید توانی از دو باشه؟ پس سوالش چرا اینطوریه؟
(30 آبان 1392 04:22 ب.ظ)e.sharmi نوشته شده توسط: [ -> ]فهمیدم. ممنون

بعد اون سواله رو میشه ببینید؟ مگه تعداد دستورات بالاخره نباید توانی از دو باشه؟ پس سوالش چرا اینطوریه؟

به نظر من اون سوالی که قرار دادید غلط است و پاسخ آن گزینه ۴ در نظر گرفته شده است.
(30 آبان 1392 04:26 ب.ظ)Morris نوشته شده توسط: [ -> ]

به نظر من اون سوالی که قرار دادید غلط است و پاسخ آن گزینه ۴ در نظر گرفته شده است.

سوال آزمون 25 درصد اول نصیره. منم فقط سوالات رو برام ارسال کردند نمیدونم پاسخ چیه. بسیار متشکرم از پاسخ های کاملتون.
(30 آبان 1392 04:35 ب.ظ)e.sharmi نوشته شده توسط: [ -> ]

سوال آزمون ۲۵ درصد اول نصیره. منم فقط سوالات رو برام ارسال کردند نمیدونم پاسخ چیه. بسیار متشکرم از پاسخ های کاملتون.

خواهش می کنم.
(30 آبان 1392 04:40 ب.ظ)Morris نوشته شده توسط: [ -> ]

سوال آزمون ۲۵ درصد اول نصیره. منم فقط سوالات رو برام ارسال کردند نمیدونم پاسخ چیه. بسیار متشکرم از پاسخ های کاملتون.

خواهش می کنم.

با سلام دوستان میخواستم بدونم چطور آدرس حافظه در این سوال 17 بیت شد؟؟ منظور از دو واحد آدرس پذیر چیست؟

[/size][/color]
(15 دى 1392 10:18 ب.ظ)gholamhoseinzade نوشته شده توسط: [ -> ]
(30 آبان 1392 04:40 ب.ظ)Morris نوشته شده توسط: [ -> ]

خواهش می کنم.

با سلام دوستان میخواستم بدونم چطور آدرس حافظه در این سوال ۱۷ بیت شد؟؟ منظور از دو واحد آدرس پذیر چیست؟

[b]با سلام اگر کلمات 16 بیتی باشند و هر کلمه معادل دو واحد آدرس پذیر باشد چطور آدرس حافظه 17 بیت می شود؟؟[b][color=#4B0082][size=xx-large]
(30 آبان 1392 11:58 ق.ظ)Morris نوشته شده توسط: [ -> ]در صورت سوال گفته شد دستورات سه آدرسه هستند. پس چند حالت ممکن است رخ دهد. ممکن است هر سه آدرس، ثبات باشند - دو تا ثبات و یکی حافظه باشند - دو تا حافظه و یکی ثبات باشند - هر سه آدرس، حافظه باشند .
از آنجا که طول آدرس حافظه، ۱۷ بیت می باشد، دو مورد آخر غیر ممکن خواهند بود زیرا مثلا شما اگر دو آدرس حافظه در دستور قرار دهید، به ۳۴ بیت احتیاج دارید و در دستور دو کلمه ای که بزرگترین قالب دستور در این ماشین می باشد، حداکثر ۳۲ بیت فضا دارید.
باقی موارد هم که واضح است.

منم سلام.
مرسی از توضیحاتون، چون الان میخواستم بیام همین سوال رو بپرسم.

من 1 نتیجه گرفتم از صحبتاتون، اگه اشتباه برداشت کردم لطفا بهم بگین، ممنون میشم.

تعداد فیلدای آدرسی که توی فرمت آدرس قرار میگیرن، ربطی به یک یا دو کلمه ای بودن دستورات نداره. و فقط به این بستگی داره که توی فرمت آدرس گنجونده میشن یانه... مثلا توی همون دستورات 3 آدرسه اگه دستورات 1 کلمه ای 32 بیتی بودن، میشد فیلد آدرس رو هم توی فرمت دستور گذاشت؟ یا اینکه اگه دستورات دو کلمه ای بیشتر از 34 بیت بود، میشد 2 تا فیلد آدرس گذاشت؟
سلام
من یکبار دیگه صورت سوال رو قرار دادم:
در یک ماشین سه آدرسه ، حجم حافظه اصلی ۱۶^۲ کلمه ۱۶ بیتی ( هر کلمه معادل دو واحد آدرس پذیر ) است.
اگر تعداد دستورات در قالب یک کلمه ای ۶۴ تا باشد ، تعداد دستورات دو کلمه ای چند مورد است؟

حالایکی لطف کنه فقط توضیح این نکته رو به من بده که که هر کلمه معادل ۲ واحد آدرس پذیر هست یعنی چی؟

این ۲ واحد آدرس پذیر چطوری باعث میشه فیلد آدرس ۱۷ بیت بشه؟ Huh
(30 دى 1392 07:50 ب.ظ)kati نوشته شده توسط: [ -> ]سلام
من یکبار دیگه صورت سوال رو قرار دادم:

حالایکی لطف کنه فقط توضیح این نکته رو به من بده که که هر کلمه معادل ۲ واحد آدرس پذیر هست یعنی چی؟

این ۲ واحد آدرس پذیر چطوری باعث میشه فیلد آدرس ۱۷ بیت بشه؟ Huh

کلا ۱۶^۲ کلمه داریم ، که هر کلمه خودش دو تا واحده ، پس یعنی کلا ۱۶^۲ *۲ تا ( ۱7^۲) آدرس برای کل کلمات داریم که برای آدرس دهی اون به 17 بیت نیاز داریم.
(30 دى 1392 08:07 ب.ظ)e.sharmi نوشته شده توسط: [ -> ]کلا ۱۶^۲ کلمه داریم ، که هر کلمه خودش دو تا واحده ، پس یعنی کلا ۱۶^۲ *۲ تا ( ۱۷^۲) آدرس برای کل کلمات داریم که برای آدرس دهی اون به ۱۷ بیت نیاز داریم.
آهان متوجه شدم
خیلی ممنون ...لطف کردید Smile
صفحه‌ها: 1 2
لینک مرجع