تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: حافظه لازم برای کش و حافظه اصلی
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
سلام
در طراحی یک ماشین 16 بیتی از یک حافظه نهان با روش Direct Mapping بهره گرفته شده است.به گونه ای که برای Tag ها 6 بیت و برای ایندکس آن 10 بیت در نظر گرفت هشده است.این ماشین دارای چه مقدار حافظه ی نهان و حافظه اصلی است ؟ (از چپ به راست)
الف: 64KB,64B
ب:128KB,2KB
ج:64KB,1KB
د:128KB,128KB
اینم پاسخش هست
[تصویر:  237153_memari.jpg]
مشکل من اینه که اولا" چرا واسه اندازه کش تگ رو به حساب نیاورده؟
ثانیا" 10^2 تعداد بلوک های حافظه نهان هست چرا نوشته تعداد کلمات؟
و اینکه مگه 16 بیت اندازه هر کلمه حافظه نیست ؟ چه ربطی به تعداد کلمات حافظه اصلی داره ؟؟Undecided
سلام.
هر بلوک کش رو یه کلمه در نظر گرفته.
من تا اونجاییکه میدونم برای پیدا کردن تعداد بلوکهای کش تعداد بیتهای ایندکس لازمه. چون هر بلوک با ایندکس ده بیتی آدرس دهی میشه.پس دو به توان ده تا بلوک (کلمه) داریم. که هر کلمه دو بایته پس دو به توان 11 میشه اندازه کش

16بیت یا همون دوبایت اندازه هرکلمه هست پس با این 16تا بیت میشه 2 به توان 16 مدل کلمه درست کرد. پس حافظه اصلی دو به توان 16تا کلمه داره که اندازه هرکدوم دوبایته. پس دو به توان 17 بایت میشه اندازه این حافظه اصلی ما.

Sent from my GT-S5660 using Tapatalk 2
(25 دى 1392 11:35 ب.ظ)Arshad93 نوشته شده توسط: [ -> ]سلام.
هر بلوک کش رو یه کلمه در نظر گرفته.
من تا اونجاییکه میدونم برای پیدا کردن تعداد بلوکهای کش تعداد بیتهای ایندکس لازمه. چون هر بلوک با ایندکس ده بیتی آدرس دهی میشه.پس دو به توان ده تا بلوک (کلمه) داریم. که هر کلمه دو بایته پس دو به توان ۱۱ میشه اندازه کش

۱۶بیت یا همون دوبایت اندازه هرکلمه هست پس با این ۱۶تا بیت میشه ۲ به توان ۱۶ مدل کلمه درست کرد. پس حافظه اصلی دو به توان ۱۶تا کلمه داره که اندازه هرکدوم دوبایته. پس دو به توان ۱۷ بایت میشه اندازه این حافظه اصلی ما.

چرا تگ رو به حساب نیاورده ؟؟
امان از این سوالا که هروقتی به یه روشی حل میشن Huh
من فکر میکنم اصلا تگ نیاز نیست که بحساب بیاد. همینکه بدونیم ایندکس چن بیته و اندازه هر بلوک چقدره کافیه. که خودش گفته اندازه هر کلمه 16 و ایندکسم 10 بیت.

لینک مرجع