تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: سؤال 66 معماری 91
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
ممنون میشم اگه راهنمایی کنید، من نمی تونم اینو حل کنم

[attachment=15180]
سلام
سوال کل تعداد بیتهای تگ رو تو هر کدوم از حالتها خواسته برای این کار هم باید به ازای هر حالت 2 مقدار رو حساب کنیم
مقدار 1-توی اون حالت چند بیت برای نگهداری تگ داریم
مقدار 2-توی اون حالت کش ما چند بلوک داره
جواب این تست هم میشه حاصلضرب 2 مقدار که گفتم

مثلا توی حالت a
مقدار اول که همون تعداد بیتهای لازم برای تگ اینجوری بدست میاد
تو این حالت بلوک سایزش 64 کلمه هست یعنی 2 بتوان 6 پس تا اینجا 6 بیت واسه کلمه در بلوک داریم
اندازه کش 2 بتوان 16 کلمه هست و هر بلوک هم 2 بتوان 6 کلمه از تقسیم این دو تا خواهیم دید که 2 بتوان 10 بلوک(اینجا مقدار 2 هم بدست اومد ) پس 10 بیت هم برا آدرس دهی بلوکها در کل 16=(10+6)-32 بیت برای تگ میمونه تو حالت a

در نتیجه تو این حالت 14^2= 16*10^2 بیت واسه مجموع تگها داریم
(14 بهمن 1392 12:34 ب.ظ)amin222 نوشته شده توسط: [ -> ]سلام
سوال کل تعداد بیتهای تگ رو تو هر کدوم از حالتها خواسته برای این کار هم باید به ازای هر حالت ۲ مقدار رو حساب کنیم
مقدار ۱-توی اون حالت چند بیت برای نگهداری تگ داریم
مقدار ۲-توی اون حالت کش ما چند بلوک داره
جواب این تست هم میشه حاصلضرب ۲ مقدار که گفتم

مثلا توی حالت a
مقدار اول که همون تعداد بیتهای لازم برای تگ اینجوری بدست میاد
تو این حالت بلوک سایزش ۶۴ کلمه هست یعنی ۲ بتوان ۶ پس تا اینجا ۶ بیت واسه کلمه در بلوک داریم
اندازه کش ۲ بتوان ۱۶ کلمه هست و هر بلوک هم ۲ بتوان ۶ کلمه از تقسیم این دو تا خواهیم دید که ۲ بتوان ۱۰ بلوک(اینجا مقدار ۲ هم بدست اومد ) پس ۱۰ بیت هم برا آدرس دهی بلوکها در کل ۱۶=(۱۰+۶)-۳۲ بیت برای تگ میمونه تو حالت a

در نتیجه تو این حالت ۱۴^۲= ۱۶*۱۰^۲ بیت واسه مجموع تگها داریم

ممنونم، خیلی خیلی لطف کردید، به اینکه تعداد کل بیت های تگ رو میخواد اصلا توجه نکرده بودم، من یه چی دیگه رو حساب میکردم!!!
لطفا حالتbهم توضیح بدید چیجوری میشه؟؟
(20 بهمن 1392 10:26 ب.ظ)1آسمان نوشته شده توسط: [ -> ]لطفا حالتbهم توضیح بدید چیجوری میشه؟؟

عکس جوابشو گذاشتم
مرسی ولی هر کار میکنم باز نمیشه!!!
برای قسمت b :

اندازه حافظه نهان : 16^2

سایز بلوک : 5^2

تعداد بلوک : 5^2 / 16^2 = 11^2

تعداد set : باید تعداد بلوک هامون رو به تعداد way تقسیم کنیم -> 3^2 / 11^2 = 8^2

پس به 8 بیت برای نشون دادن set احتیاج داریم و به 5 بیت برای نشون دادن آفست احتیاج داریم(چون بلوک هامون 32 بیتی هستن) پس از 32 بیت، 13 بیت استفاده میشه و 19 بیت برای tag باقی می مونه، چون تعداد کل بیت مصرفی برای تگ ها رو میخوایم در تعداد بلوک هامون ضرب میشه که میشه 11^2 * 19
(21 بهمن 1392 06:22 ب.ظ)minami نوشته شده توسط: [ -> ]برای قسمت b :

اندازه حافظه نهان : ۱۶^۲

سایز بلوک : ۵^۲

تعداد بلوک : ۵^۲ / ۱۶^۲ = ۱۱^۲

تعداد set : باید تعداد بلوک هامون رو به تعداد way تقسیم کنیم -> 3^2 / 11^2 = 8^2

پس به ۸ بیت برای نشون دادن set احتیاج داریم و به ۵ بیت برای نشون دادن آفست احتیاج داریم(چون بلوک هامون ۳۲ بیتی هستن) پس از ۳۲ بیت، ۱۳ بیت استفاده میشه و ۱۹ بیت برای tag باقی می مونه، چون تعداد کل بیت مصرفی برای تگ ها رو میخوایم در تعداد بلوک هامون ضرب میشه که میشه ۱۱^۲ * ۱۹

اگه میشه c رو بگید عدد 7 چه طور بدست آمده؟
(21 بهمن 1392 09:30 ب.ظ)fas نوشته شده توسط: [ -> ]اگه میشه c رو بگید عدد ۷ چه طور بدست آمده؟

برای قسمت c:

توی این روش هر آدرس هر کجایی میتونه قرار داشته باشه، یعنی مثل روش a توی بلاک خاصی نیست یا مثل b توی set خاصی نیست، پس از کل تعداد بیت های آدرس فقط 4 بیت برای آفست بلوک(چون سایز بلاک 16 بایت هست) استفاده میکنیم. 28 بیت برای تگ میمونه. از طرفی باید بدونیم چند تا بلاک داریم که تعداد بیت تگ رو در اون ضرب کنیم تا تعداد کل بیت های مورد استفاده برای تگ رو بدست بیاریم پس :

تعداد بلاک هامون : 4^2 / 16^2 = 12^2

تعداد کل بیت های لازم برای تگ هامون میشه 12^2 * 28 که میشه 14^2 * 7

موفق باشید Smile
(21 بهمن 1392 10:10 ب.ظ)minami نوشته شده توسط: [ -> ]
(21 بهمن 1392 09:30 ب.ظ)fas نوشته شده توسط: [ -> ]اگه میشه c رو بگید عدد ۷ چه طور بدست آمده؟

برای قسمت c:

توی این روش هر آدرس هر کجایی میتونه قرار داشته باشه، یعنی مثل روش a توی بلاک خاصی نیست یا مثل b توی set خاصی نیست، پس از کل تعداد بیت های آدرس فقط ۴ بیت برای آفست بلوک(چون سایز بلاک ۱۶ بایت هست) استفاده میکنیم. ۲۸ بیت برای تگ میمونه. از طرفی باید بدونیم چند تا بلاک داریم که تعداد بیت تگ رو در اون ضرب کنیم تا تعداد کل بیت های مورد استفاده برای تگ رو بدست بیاریم پس :

تعداد بلاک هامون : ۴^۲ / ۱۶^۲ = ۱۲^۲

تعداد کل بیت های لازم برای تگ هامون میشه ۱۲^۲ * ۲۸ که میشه ۱۴^۲ * ۷

موفق باشید Smile
ممنون مهندس.
لینک مرجع