تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: اختلاف در گفته دکتر اجلالی و کتاب پوران پژوهش درباره ممیز شناور هنجار
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
آقا تو رو خدا یکی من رو روشن کنه. کتاب معماری پوران گفته منظور از ممیز شناور هنجار اینه که بیت پر ارزش مانتیس یک باشه و ما مانتیس رو به صورت [tex]0.M[/tex]در نظر می گیریم و اگه گفته باشه هنجار یعنی اینکه بیت اول مانتیس حتما یکه.
دکتر اجلالی تو ویسش بعد از اینکه کلی توضیح می ده که قراردادهایی که ما می کنیم راجع به هنجار بودن، مختلفه و هر کی می تونه یه جور قرارداد کنه، آخرش می گه قرارداد ما اینه که منظور از هنجار بودن عدد ممیز شناور ، یعنی اینکه ما مانتیس رو موقع خوندن به صورت [tex]1.M[/tex] در نظر می گیریم. یعنی اینکه وقتی می خوایم عدد رو بخونیم خودمون یه [tex]1.M[/tex] به اول مانتیس اضافه می کنیم و بعد می خونیم.
پس تکلیف چیه؟ اگه سوال فقط گفته باشه عدد هنجاره ما کدوم یکی از حالات بالا رو در نظر بگیریم؟ [tex]0.M[/tex] یا [tex]1.M[/tex] ؟ تازه دکتر اجلالی می گه یکی یه حالت هم می تونه این باشه که منظور از هنجار این باشه که ما عدد رو موقع خوندن به صورت [tex]0.1M[/tex] در نظر بگیریم. یعنی یه دونه ممیز یک قبل مانتیس بذاریم و بعد بخونیمش، چون موقع هنجار کردن ممکنه قرارداد اینطوری باشه که بیت پر ارزش مانتیس رو یک قرار داده باشیم و ذخیره ش هم نکرده باشیم.
لطفا هرکی اطلاع داره من رو توجیه کنه چون واقعا گیج شدم. اگه سوال فقط گفته باشه که عدد هنجار شده س ما کدوم یک از حالات بالا رو در نظر بگیریم؟HuhHuh
(04 تير 1393 06:38 ب.ظ)amogharrebi نوشته شده توسط: [ -> ]آقا تو رو خدا یکی من رو روشن کنه. کتاب معماری پوران گفته منظور از ممیز شناور هنجار اینه که بیت پر ارزش مانتیس یک باشه و ما مانتیس رو به صورت [tex]0.M[/tex]در نظر می گیریم و اگه گفته باشه هنجار یعنی اینکه بیت اول مانتیس حتما یکه.
دکتر اجلالی تو ویسش بعد از اینکه کلی توضیح می ده که قراردادهایی که ما می کنیم راجع به هنجار بودن، مختلفه و هر کی می تونه یه جور قرارداد کنه، آخرش می گه قرارداد ما اینه که منظور از هنجار بودن عدد ممیز شناور ، یعنی اینکه ما مانتیس رو موقع خوندن به صورت [tex]1.M[/tex] در نظر می گیریم. یعنی اینکه وقتی می خوایم عدد رو بخونیم خودمون یه [tex]1.M[/tex] به اول مانتیس اضافه می کنیم و بعد می خونیم.
پس تکلیف چیه؟ اگه سوال فقط گفته باشه عدد هنجاره ما کدوم یکی از حالات بالا رو در نظر بگیریم؟ [tex]0.M[/tex] یا [tex]1.M[/tex] ؟ تازه دکتر اجلالی می گه یکی یه حالت هم می تونه این باشه که منظور از هنجار این باشه که ما عدد رو موقع خوندن به صورت [tex]0.1M[/tex] در نظر بگیریم. یعنی یه دونه ممیز یک قبل مانتیس بذاریم و بعد بخونیمش، چون موقع هنجار کردن ممکنه قرارداد اینطوری باشه که بیت پر ارزش مانتیس رو یک قرار داده باشیم و ذخیره ش هم نکرده باشیم.
لطفا هرکی اطلاع داره من رو توجیه کنه چون واقعا گیج شدم. اگه سوال فقط گفته باشه که عدد هنجار شده س ما کدوم یک از حالات بالا رو در نظر بگیریم؟HuhHuh

سلام هر دو درست می فرمایند. دو نوع استاندارد مختلف رو بیان می کنند. فکر میکنم در کتاب پوران هر دو مورد گفته شده بود یا در تست ها خاطرم نیست
ما در Floating Point به دلیل تکرار نمایش یک عدد میایم بیت پرارزش مانتیس رو 1 می گذاریم تا از تکرار جلوگیری کنیم . با این کار n/2 اعداد غیر مجاز میشند برای همین از سرمثبت باتری یک سیم اضافه می کنیم(همیشه1) در اینصورت [tex]2^n[/tex] حالت که می خواستیم رو داریم.
از هر دو دوست عزیز(Pakniat & samane43) به خاطر لطفی که کردن و جواب دادن تشکر می کنم؛ اما هنوز سوال من پا برجاس. کتاب پوران در سوالی که گفته شده عدد ممیز شناور هنجاره، یک فرض رو در نظر گرفته در حالی که دکتر اجلالی یه فرض دیگه(طبق سوال اولم) در نظر گرفته در سوالی مشابه.
بله، اگه گفته بشه قرارداد چی هست، جفت فرضیات می تونه درست باشه، اما وقتی فقط در سوال فقط گفته بشه عدد ممیز شناور هنجار هست، ما کدوم قراداد رو در معیار بگیریم؟؟؟
[tex]1.M\: OR\: 0.M\: OR\: 0.1M[/tex]
کلیت ممیز شناور برای همه واضحه اما قراداد ضمنی که باید موقع حل سوال در نظر گرفته بشه از نظر این دو عزیز(آقایان یوسفی و اجلالی) متفاوته.
لینک مرجع