تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: مسئله اول
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه‌ها: 1 2
[تصویر:  37342_1_1379098081.jpg]
تصویر برای من کامل نشون داده نمیشه و فقط صورت سئوال را دارم.برای شما هم همینطوره؟
من که سوال و گزینه هاش را میبینم.
تصویر رو ضمیمه کردم اگر در پست اول کامل باز نشد از اینجا دانلود کنید.
جواب نبود!؟
فکر میکنم گزینه 1 درسته. چون تعریف لم تزریق رو بیان میکنه.
گزینه 3 غلطه چون لم تزریق نمیتونه برای اثبات منظم بودن به کار بره بنابراین گزینه 4 هم غلطه.
برای گزینه دو هم اگه z رو مساوی صفر در نظر بگیریم( اگر زبان فقط رشته های به طول 1 و صفر داشته باشد )این گزینه هم رد میشه.
نمیدونم گزینه مورد نظر سنجش چی بوده ولی فکر کنم جواب خانم summer_66 درست باشه.
کلید سازمان سنجش گزینه 2 هست.

کتاب نوراله پارسه‌: گزینه 2 درست است.
گزینه 1 در حالتی که زبان منظم L نامتناهی باشد درست است ولی در زبان های متناهی نادرست است. در گزینه 2 سه حالت وجود دارد؛ در حالت اول زمانی که زبان نامتناهی باشد، کافی است K را یک واحد بیشتر از طول کوچک ترین رشته زبان در نظر بگیزیم. در حالت دوم زمانی که زبان متناهی و غیر تهی باشد، K را مساوی با طول بزرگترین رشته زبان فرض می کنیم و در حالت سوم زمانی که L=Φ (تهی) باشد، K را می توان هر عدد دلخواهی در نظر گرفت. گزینه 3 نیز نادرست است.

متاسفانه من هنوز این مبحث رو نخوندم خودم نمی تونم نظری بدم.
سارا خانم به نکته خوبی اشاره کردید. لم تزریق فقط برای زبانهای نامتناهی کاربرد دارد و همون طور که میدونید زبانهای متناهی همیشه منظم هستند. و چون در صورت گزینه 1 گفته برای هر زبان منظم‌، این گزینه درست نیست موقعی درست بود اگه میگفت زبان نامتناهی است. اما در مورد گزینه 2 هم نظر خوبی ندارم مثلا اگه زبان مورد نظر ما شامل مثلا یک a و رشته تهی باشه k رو چند در نظر بگیریم که درست باشه؟ اگه k رو صفر درنظر بگیریم اونوقت رشته ای به طول یک وجود داره و بنا به ادعای گزینه 2 باید رشته ای به طول کمتر از 0 وجود داشته باشه!!!!!! همینطور هست یا من درمورد درک زبان فارسی مشکل دارم؟؟؟؟
تو حالت دوم که گفته در زبان غیر تهی و متناهی اندازه k رو برابر طول بزرگترین رشته میگیریم یعنی چی؟؟؟؟؟؟؟؟ مگه قرار نیست ما رشته ای با طول بزرگتر از k داشته باشیم؟؟!!! خواسته با انواع کلک مرغابی بگه که گزینه اعلام شده سازمان سنجش درسته؟؟؟؟؟
(02 شهریور 1390 11:18 ق.ظ)summer_66 نوشته شده توسط: [ -> ]سارا خانم به نکته خوبی اشاره کردید. لم تزریق فقط برای زبانهای نامتناهی کاربرد دارد و همون طور که میدونید زبانهای متناهی همیشه منظم هستند. و چون در صورت گزینه ۱ گفته برای هر زبان منظم‌، این گزینه درست نیست موقعی درست بود اگه میگفت زبان نامتناهی است. اما در مورد گزینه ۲ هم نظر خوبی ندارم مثلا اگه زبان مورد نظر ما شامل مثلا یک a و رشته تهی باشه k رو چند در نظر بگیریم که درست باشه؟ اگه k رو صفر درنظر بگیریم اونوقت رشته ای به طول یک وجود داره و بنا به ادعای گزینه ۲ باید رشته ای به طول کمتر از ۰ وجود داشته باشه!!!!!! همینطور هست یا من درمورد درک زبان فارسی مشکل دارم؟؟؟؟
تو حالت دوم که گفته در زبان غیر تهی و متناهی اندازه k رو برابر طول بزرگترین رشته میگیریم یعنی چی؟؟؟؟؟؟؟؟ مگه قرار نیست ما رشته ای با طول بزرگتر از k داشته باشیم؟؟!!! خواسته با انواع کلک مرغابی بگه که گزینه اعلام شده سازمان سنجش درسته؟؟؟؟؟
Big Grin البته من به این نکته اشاره نکردم، کتاب پارسه این نکته رو گفته!
فکر کنم شما درست می گی، کلک مرغابیهBig Grin
من متوجه نمیشم چرا 3 درست نیست، میشه توضیح بدین؟
(05 شهریور 1390 08:55 ق.ظ)behdad نوشته شده توسط: [ -> ]من متوجه نمیشم چرا ۳ درست نیست، میشه توضیح بدین؟

شما حتی لم تزریق رو نمیتونید برای اثبات منظم بودن یک زبان به کار ببرید.
با یک مثال بیشتر توضیح میدم. فرض کنید زبانی دارید که از اجتماع دو زبان تشکیل شده مثل:
[tex]z = [{a^{n}b^{n}}] \cup [b{a^{n}}b][/tex] این زبان در گزینه 3 صدق میکنه اما یه زبان منظم نیست.
یه نفر میتونه این لم تزریق رو توضیح بده که چی میخواد بگه اصولا. من از همون اول اینو نفهمیدم.
یا یه منبع خوب براش معرفی کنه .از کتاب لینز خوندم نفهمیدم.

کسی هم برای تشخیص نامنظم بودن زبان از این استفاده میکنه اصلا؟
از چه روشی استفاده میکنید بیشتر؟
ممنون از پاسختون.Undecided
تصویر سئوال دیده نمی شود
در ارسال شماره 4 تصویر ضمیمه شده.
صفحه‌ها: 1 2
لینک مرجع