تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: اندازه فیلد tag
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
سلام
در یک کش مستقیم با 128 بلاک ، حافظه 16k بلاک و هر بلاک 16 کلمه فیلد tag چند بیتی هستش ؟ سه بیتی یا هفت بیتی ؟
با سلام دوست عزیز
حافظه 16 k پس برابر با 2^4*2^10 =2^14
پس ادرس های که تولید میشه 14 بیتی
اندازه بلاک یا همون اندازه هر کلمه 16 هست یعنی 2^4 پس 4 بیت برای کلمه لازم میمونه 10 تای دیگه
خوب توی سوالتون گفتین یک کش مستقیم با 128 بلاک که میشه همون 2^7 یعنی کلا توی کش ما 128 تا بلاک داریم پس 7 بیت هم برای بلاک کش میره میمونه چند بیت؟ 3 بیت پس تگ 3 بیت هست
دقت کنید اگر بگیم اندازه حافظه کش 128 هست اون وقت تعداد بلاک های که توی کش جا میشه برابر با
2^7 تقسیم بر 2^4 که میشه 2^3 پس برای تعداد بلاک های کش 3 بیت لازمه که 7 بیت میمونه که میشه مال تگ
ولی چون گفتین حافظه کش میتونه 128 بلاک توی خودش جا بده میشه همون قسمت اولی یعنی 3 بیت
موفق باشید.Big Grin
از پاسختون ممنونم منم میگم 3 بیته اما این پاسخ موسسه نصیــــــــــــــــــــــــــــــــر منو به شک انداخت ، اشتباه حساب کرده درسته؟
[تصویر:  324346_345.png]
درسته دوست عزیز پاسخی که تو عکس نوشتین درسته من حواسم به کلمه بلاک نبود اثرات اخر شب جواب دادن همین بی دقتی هاستBig Grin

ببینید داره میگه حافظه هم 16k بلاک هست یعنی بلاک بندی شده است خوب اینکه میشه 2^14 و اینکه اندازه هر بلاک هم 16 هست پس کل کلماتی که توی حافظه هست میشه 16K * 16 که میشه همون 18 بیت پس ادرس های که cpu ایچاد می کنه 18 بیتی که 11 بیت توی همون توضیح مشخص کردم پس باقیمانده هم میشه 7 بیت حافظه هم مثل همون هست اگر نوشته بودن 16k کلمه اون وقت میشد 3 بیت ولی چون اندازه بلاک بندی شده اش را نوشته باید در اندازه کلمه هم ضرب بشه تا تعداد کلمات حافظه مشخص بشه و ببینیم چند بیت لازم هست Big Grin بازم معذرت میخواهم بابت بی دقتیم Wink
(11 دى 1393 10:11 ق.ظ)Hamid_0311 نوشته شده توسط: [ -> ]درسته دوست عزیز پاسخی که تو عکس نوشتین درسته من حواسم به کلمه بلاک نبود اثرات اخر شب جواب دادن همین بی دقتی هاستBig Grin

ببینید داره میگه حافظه هم ۱۶k بلاک هست یعنی بلاک بندی شده است خوب اینکه میشه ۲^۱۴ و اینکه اندازه هر بلاک هم ۱۶ هست پس کل کلماتی که توی حافظه هست میشه ۱۶K * 16 که میشه همون ۱۸ بیت پس ادرس های که cpu ایچاد می کنه ۱۸ بیتی که ۱۱ بیت توی همون توضیح مشخص کردم پس باقیمانده هم میشه ۷ بیت حافظه هم مثل همون هست اگر نوشته بودن ۱۶k کلمه اون وقت میشد ۳ بیت ولی چون اندازه بلاک بندی شده اش را نوشته باید در اندازه کلمه هم ضرب بشه تا تعداد کلمات حافظه مشخص بشه و ببینیم چند بیت لازم هست Big Grin بازم معذرت میخواهم بابت بی دقتیم Wink
خواهش میکنم ، منم آخر شب هنگ کرده بودم بین سه و هفت شک کردم بله شما درست میگین باید حافظه رو بصورت کلمه ای ببینیم تا مشخص بشه آدرسهای حافظه چند بیتی هستن.
لینک مرجع