تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: سوال 70 معماری کامپیوتر مهندسی 90
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
خسته نباشید خدمت دوستان

به نظرم که این سوال گزینه ها اشتباه هست

تعداد ریز دستور که ۲۵۶ تاست هر ریز دستور هم ۱۰۰ بیت برای ریزعملیات و xتا هم بخاطر آدرس
خب چون ۲۵۶ خط داریم باید ۸ بیت برای آدرس بگیره دیگه پس طول کل ریز دستور برای بدون نانو حافظه میشه ۱۰۸

از طرفی با استفاده از نانو حافظه چون ۱۴ دستور بدرد بخور داره ۴ بیت برای آدرس دهی اینا لازمه
پس طول ریز دستور در ریز حافظه با این وجود میشه ۴ بیت اینجا با x بیت بالا که میشه ۱۲

من چون کتابم قدیمیه جواب تشریحی ندارم مجبورم همه رو خودم روش فکر کنم اگر کسی میدونه لطفا کمک کنه
ممنون
سلام.طول لغت کنترلی 100 بیت هست و 3 بیت هم برای شرط ها و x بیت هم برای تمایز برچسب ها که میشه 103+x بیت طول ریز دستور قبل از نانو
ولی ما 256 ریزدستور متمایز داریم که میتونیم با 8 بیت این دستورات رو تمایز بدیم که اینجوری طول ریز دستو بعد از نانو میشه 8+3+x (همون x+3 بیت قبلی برای نمایش شرط ها و برچسب ها) ک تو گزینه ها فقط گزینه 2 برای x جواب میده.یعنی اینجا فرض کرده ک هیچ برچسبی نداریم.
در مورد شرطها درست فرمودین

اما در مورد نانو به نظرم دیگه نباید 256 تا روببریم تو نانو، در حالی که فقط 14 ریز دستور توی فلوچارت هست اینجوری معنی نمیده کارمون، ما از نانو استفاده میکنم که دیگه اضافه ها رو حذف کنیم
بعدش در مورد x باید همون 8تا بشه دیگه ما میخوایم 256 خط رو تمایز بدیم بنابراین حداقل به 8تا بیت نیاز داریم
پس بدون نانو باید بشه: 100+3+x
با نانو: 4+3+x
که x حداقل باید 8 تا باشه
درست نیست به نظرتون؟

بعدش در مورد سوال 63 کامپیوتر 94 هم میتونید یه نگاه بندازید؟
من هرجور حساب میکنم 23k میشه ولی توی دفترچه ای که من دارم زده 22 اگر میتونید اون رو هم یه چک کنید ممنون میشم
لینک مرجع