تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: رنگ‌مایه (Hue)، اشباع (Saturation) و روشنایی (Lightness)
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
با درود
دوستان یک تعریف واضح و قابل فهم چی میشه گفت؟ اینترنت زیاد هست مطلب اما جالب نبود
رنگ‌مایه (Hue)، اشباع (Saturation) و روشنایی (Lightness)
مخصوصا دو تا اولی
(21 خرداد 1395 08:51 ب.ظ)irpersian20 نوشته شده توسط: [ -> ]با درود
دوستان یک تعریف واضح و قابل فهم چی میشه گفت؟ اینترنت زیاد هست مطلب اما جالب نبود
مخصوصا دو تا اولی

Hue تا جایی که میدونم صفت خالص رنگ یعنی یه جورایی همون رنگ غالب هستش فکر کنم
اشباع میزان ترکیب شدن رنگ اصلی با رنگ سفید هستش
شدت روشنایی هم مقدار نوری است که در یک جهت خاص و معین میرسد
چیزی که من میدونستم اینا بود
از اونجایی که ظاهراً زمینه‌ی تحقیقاتی‌تون به این چیزا مربوط هست، شاید ارزش داشته باشه یه کم وقت بیشتری بذارید و یه خورده جامع‌تر بخونید:

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

(21 خرداد 1395 08:51 ب.ظ)irpersian20 نوشته شده توسط: [ -> ]با درود
مخصوصا دو تا اولی

اگه زمینه کاریتون پردازش تصویر هست؛ فکر میکنم این فایل یکم کمکتون کنه, علاوه بر تعریف مجزای این مفاهیم , بنظرم مدل رنگ HSI رو هم بدونید بیشتر میتونید درکشون کنید. در این فایل هم مفاهیم هم این مدل رو بررسی کردن.

البته همین اسلایدها رو دکتر پوررضا هم به فارسی برگردوندن, لینکش رو میذارم شاید بکارتون اومد:

Hue جنس رنگ رو مشخص میکنه
Saturation خلوص رنگ رو مشخص میکنه.
Lightness هم روشنایی رو مشخص میکنه
فکر کنم مثال بزنم بهتر باشه

یک ظرف پر از آب رو در نظر بگیرید. در این حالت Saturation صفر است. چون رنگی نداره

یک قطره رنگ رو توش بندازید ، بسته به رنگ Hue مقدار میگیره. هرچقدر رنگ بیشتری اضافه کنیم Hue ثابت میمونه اما Saturation افزایش پیدا میکنه .
این شکل هم مدل HSV:
[تصویر:  412755_HSV_cone.jpg]

امیدوارم توضیحاتم مورد استفاده قرار بگیره
لینک مرجع