تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: نوشتن رابطه بازگشتی برای تعداد زیرمجموعه ها؟
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
با یاد خدا
سلام دوستان
یه سوال
یه رابطه بازگشتی می خوام بنویسم که زیرمجموعه ی {۱,۲,...,n} رو برام حساب کنه
مثلا اگه مجموعه من فقط ۱و۲ بود جواب میشد {(۱,۲),(۲),(۱),(null)} که در نهایت میشد a2=4
اما رابطه بازگشتی اعداد ۱ تا n رو چجوری باید بنویسم؟
از کجا شروع کنم؟
در نهایت باید بتونم رابطه بازگشتی رو حل کنم.
سلام. اگه فقط تعداد رو میخاهی که میشه:

[tex]a_n=2a_{n-1}[/tex]
[tex]a_0=1[/tex]

یعنی هر عضو جدید که اضافه میشه تعداد حالات رو دو برابر میکنه. رابطه صریحشم میشه:

[tex]a_n=2a_{n-1}=2\times 2(a_{n-2})=...=2^na_0=2^n[/tex]

اگه بفرم مجموعه میخاهی که میشه:

[tex]A_n=\{(a_{n-1}),(a_{n-1},n)\}[/tex]

که منظورم از [tex](a_{n-1})[/tex] تمام حالات اعضای مجموعه n-1 عضویه. یا عضو n بهش اضافه نمیشه و یا میشه.
(25 اردیبهشت 1391 06:05 ب.ظ)one hacker alone نوشته شده توسط: [ -> ]اما رابطه بازگشتی اعداد ۱ تا n رو چجوری باید بنویسم؟
راستش من صورت سئوال و منظور دقیق سئوال رو متوجه نمیشم.منظورم اینه که اگر مجموعه ما (1و2و3)بود اونوقت جواب میشد:{(1و2و3)(3)(2)(1)(null)} یا اینکه :{(1و2و3)(2و3)(1و3)(1و2)(3)(2)(1)(null)} ؟
(25 اردیبهشت 1391 09:18 ب.ظ)fatima1537 نوشته شده توسط: [ -> ]
(25 اردیبهشت 1391 06:05 ب.ظ)one hacker alone نوشته شده توسط: [ -> ]اما رابطه بازگشتی اعداد ۱ تا n رو چجوری باید بنویسم؟
راستش من صورت سئوال و منظور دقیق سئوال رو متوجه نمیشم.منظورم اینه که اگر مجموعه ما (۱و۲و۳)بود اونوقت جواب میشد:{(۱و۲و۳)(۳)(۲)(۱)(null)} یا اینکه :{(۱و۲و۳)(۲و۳)(۱و۳)(۱و۲)(۳)(۲)(۱)(null)} ؟
اونی که من متوجه میشم با توجه به مثالی که زدن تعداد زیر مجموعه هاست یعنی (1و2) داریم : [tex]2^{n}[/tex] و [tex]n=2[/tex] لذا :جواب [tex]2^{n}=2^{2}=4[/tex] ؟؟؟؟؟؟؟
ممنون از پاسخ هاتون خوب ببینید اینجا بازگشتی بودن رابطه ما مهم هست من توی صورت سوال یادم رفته بود بنویسم زیر مجموعه رو میخوام حساب کنم که اصلاحش کردم
(28 اردیبهشت 1391 12:00 ب.ظ)one hacker alone نوشته شده توسط: [ -> ]ممنون از پاسخ هاتون خوب ببینید اینجا بازگشتی بودن رابطه ما مهم هست من توی صورت سوال یادم رفته بود بنویسم زیر مجموعه رو میخوام حساب کنم که اصلاحش کردم
منم همین تشخیص رو دادم و برات رابطه رو قرار دارم ببین رابطه بازگشتی میشه همونی که نوشتم یعنی

[tex]T(n)=2^{n}[/tex]

[tex]T(0)=1,,T(1)=2[/tex]

ببین n=0 یعنی مجموعه تهی که فقط خودش میشه زیر مجموعه خودش پس فقط میشه ۱ زیر مجموعه داره

ضمنا اگه نفهمیدی دکمه کامل نیست رو بزن تا دوستان توضیح بدن
یه راهنمایی کلی برای نوشتن توابع بازگشتی بکنین که ما باید از کجا شروع کنیم
ممنون
(01 خرداد 1391 01:34 ب.ظ)one hacker alone نوشته شده توسط: [ -> ]یه راهنمایی کلی برای نوشتن توابع بازگشتی بکنین که ما باید از کجا شروع کنیم
ممنون
یکی از را ههاش اینه که یه چند تا مثال بزنید و از روی اون مثال ها برحسب n فرمول بدید (همون جوری که دوستمون اقا یاسر گفتن ).یکی دیگه اش اینه که نمونه مثال زیاد حل کنید .
نمیدونم واژه درستی رو بکار میبرم یا نه. برای حل این نوع مسائل یجوری باید "وسواس" داشته باشید. بگید این راه حلم چه حالاتی رو نمیشمره؟ چه حالاتی رو چندبار میشمره. استدلال استفاده از این راه حل چیه و ... باید اینقدر با این سوالات بازی کنید تا مطمئن بشید راهتون درسته.
به نظر من با حل مثال های زیاد و استدلال و تحلیل مناسب باید این سوالات رو حل کرد
لینک مرجع