تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: تمام تجربیات رتبه 86 کنکور IT سال 91
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه‌ها: 1 2
با سلام، من پارسال مثل شما سوالات زیادی داشتم که هیچ جا جوابشو پیدا نکردم، حالا تصمیم گرفتم واسه شما هرچی میدونم بزارم:

اول از همه این که من شدیدا از رتبم ناراضی هستم، در واقع تو IT خیلی باید بهتر بشی (دفترچه انتخاب رشته رو دانلود کن و ببین چه وضعیه).

دوم این که گرایش ها رو باید خوب بشناسی و فقط رو یکی تمرکز کنی (خیلی وقتا نزدیک بودن گرایشها بعضیا مثل منو مجاب میکنه هر دو درس مدیریت و معماری رو بخونم و نتیجش میشه اینی که میبینید) پس علاقه خودت و ظرفیت دانشگاهها رو به دقت برسی کن.

خب حالا بریم سر اصل مطلب، شمایی که الان این نوشتار رو میخونی تو یکی از سه دسته زیر هستی:
۱/ ترم ۲ یا ۳ یا ۴ که میخوای از الان واسه کنکور تست بزنی، یک بار به دقت به کارنامه من نگاه کن، درصدها بوی سه رقمی میده ولی اگه یه کم پایین تر بری معدل ۱۷/۶۴ رو میبینی که ۲۰ درصد روی کنکور تاثیر داره یعنی میانگین منو نسبت به معدل ۱۵ به اندازه تقریبا ۴ درصد (تو کنکور خیلیه) بالا آورده، همچنین اگه یه کم تلاش کنی و شاگرد اول بشی درحالی که ۸ ترمه تموم میکنی سهمیه شاگرد اولی بهت میخوره که با همین رتبه میری شریف. پس بشین واحدها رو پاس کن.
۲/ میخوای از مهر شروع کنی (مثل من) بدون که خیلی سخته، اگه معدلت بالاست و پایت قویه (وقتی درسا رو پاس میکردی مراجع رو خوب خوندی) میشه امیدوار بود که دو رقمی بیاری (با ریسک بالا)، من کم آوردم اگه حال داشتی ادامه داستان روبخونی بد نیست.
۳/ از اول تابستان بطور جدی میخوای شروع کنی، بهترین موقع است، اگه امتحان یا پروژه داری سریع جمعش کن که راه طولانی در پیش داری، امیدوارم تک رقمی بشی و منو دعا کنی!!

رتبه هایی که من تو پارسه آوردم به قرار زیره:
۲۵ درصد اول: ۹۱
۲۵ درصد دوم: ۸۵
۵۰ درصد اول: ۵۴
۲۵ درصد سوم: ۴۲
۲۵ درصد چهارم: ۵۵
۵۰ درصد دوم: ۳۶
۱۰۰ درصد اول: ۱۲۱
۱۰۰ درصد دوم: ۱۷
در کل پارسه بخاطر جامعه آماریش خوبه نه بخاطر طراحی سوالاش، در واقع بعضی درسا رو از خود کتابهای پارسه سوال میدن و باعث میشه کسانی که فقط رو کتابهای پارسه تمرکز میکنند فکر کنند خیلی قوی هستند ولی سر کنکور گند بزنند، کلا به رتبه هاش نمیشه خیلی اعتماد کرد، یکی از دوستام چندین بار تک رقمی شد ولی تو کنکور ۲۵۰ آورد.
اگه میخوای هزینه نکنی و خوب نتیجه بگیری پیشنهاد میکنم تو آزمونهای سنجش شرکت کنی و فقط بعضی کتابهای بدرد بخور پارسه رو از پارسالی ها دست دو بخری.

منابع:

زبان: پیشنهاد خاصی ندارم، حتما بخونید Smile

ریاضیات گسسته: کتاب پوران رو بخون (کلا کتابهای هادی یوسفی باحالن)، مرجعش گریمالدیه ولی حجمش خیلی زیاده، من جلد ۱ گریمالدی رو خوندم ولی چون نرسیدم دوره کنم زیاد فایده ای نداشت.

ساختمان داده ها و طراحی الگوریتم: شدیدا به هم وابسته اند. باید گفت استعداد ذاتی توی این دروس مهمه. اول ساختمان رو بخون بعد برو سراغ الگوریتم ولی تو دوره موازی دوره کن، اگه میخوای خیلی خوب بزنی اول باید مراجع ساختمان هرویتز و CLRS رو بخونی بعد سراغ ساختمان پارسه و پوران بری و در نهایت الگوریتم پوران و تستهای الگوریتم پارسه رو بزنی. البته من خودم فقط پوران و ساختمان پارسه رو خوندم! ولی موقع پاس کردن درسا مراجع رو خوب خونده بودم...

مهندسی نرم افزار: بزار خیالت رو راحت کنم: کتاب پرسمن رو باید لغت به لغت حفظ کنی. یادت باشه تو همه درسا ترجمه بخون (جعفرنژاد نه)، کتاب پارسه یک کپی ناقص از پرسمنه، کلا پرسمن کتاب مزخرفیه، چهار فصل اولش وحشتناکه! ولی نباید کم بیاری اگه خوب رو این درس سرمایه گزاری کنی مشترکات به طرز عجیبی بالا میاد.

شبکه: آها... عامل قبولی من! شبکه ی کنکورهای سالهای قبل رو کنار هم بزار، میبینی که قدیما همه سوالا لایه فیزیکی بوده (انتقال داده) ولی سال ۹۱ تمام سوالا از لایه های بالا اومده... تنها دلیلش شهرت روز افزون کتابی به نام Computer Networking A Top Down Approach بوده، در واقع تمام سوالا از تو این کتاب اومد، اگه این کتاب رو ندیدی سوالای ۹۱ برات کاملا عجیبه، تنها کتابی که ارزش انگلیسی خوندن داره اینه!

مدیریت: دو جلد پارسه. اول مفهومی و بدون تست زدن بخون در دورهای بعد تست هم بزن. من ماه آخر به علت کمبود وقت گزاشتمش کنار

سیستم عامل: بهتر از پارسه چیزی پیدا نمیکنی، شاید فکر کنی با درصد من نمیشه خیلی به حرفم اعتماد کرد. ولی یه اشتباه محاسباتی و حذف سوال هر چی خونده بودم رو تباه کرد. عدالتی تو کنکور وجود نداره و شانس از همه چیز مهمتره، اگه نخونی که کارت تمومه و اگه بخونی هم دلیل ۱۰۰درصد قبولی نیست. پس اگه تو آزمونهای آزمایشی تک رقمی میشی اصلا مغرور نشو و سعی کن بهتر باشی.

معماری: سفید! ماه آخر گزاشتم کنار. یکی از دوستام (رتبه ۷۴ کامپیوتر) با یه مانو ۶۵ زد. من نظرشو قبول دارم که میگه "بستگی داره یه کتاب رو تا چه عمقی بخونی". کتاب تستی مدرسان شریف هم توصیه میشه.

هوش: کتاب راسل ترجمه انتشارات خراسان عالیه اگه وقت داری بخون و تست پوران بزن و اگه وقت کمه فقط پوران.

پایگاه داده ها: درس استادیه! یعنی اینکه اگه با استاد خوبی پاس کردی تمومه. من با جزوه استادم و یکم تست مقسمی ۶۰ زدم. میگن دیت خوبه من ندیدمش و نمیتونم نظر بدم.

بریم سر برنامه ریزی:
مواد لازم: یک عدد ساعت رو میزی، یک دفتر ۴۰ برگ واسه برنامه ریزی، کتابهای بالا، آب قند واسه اینکه فشارت نیفته..

مرحله اول) تابستان
این مرحله رو من نداشتم، چون المپیاد کامپیوتر شرکت کردم و فکر میکردم رتبم کمتر از ۱۵ بشه (ارشد مستقیم) ولی ۲۳ شدم (البته سال بعدش 8 شدم!). پیشنهاد میکنم تحت هیچ شرایطی (مثلا امید به سهمیه ۱۰ درصدی یا المپیاد ...) این زمان طلایی رو از دست ندی.
باید حداقل یک دور تمام کتابها رو تا حداکثر ۱۵ مهرماه بخونی، سعی کن درسها رو حفظ نکنی و فقط بفهمی، ساعات مطالعه رو کم کم بالا بیار ولی سعی کن هر روز از روزهای قبل بهتر بشه، بطور میانگین حداقل روزی ۷ ساعت بخون و برای هر درس ۱، ۱/۵ یا حداکثر ۲ ساعت وقت بزار. با ساعت رومیزی تایم دقیق بگیر تا خودتو گول نزنی! اگه پایه قوی نداری، دروس وابسته مثل گسسته، ساختمان و الگوریتم رو به ترتیب بخون، من برای هر درس برنامه ساعتی دقیق نمیگم چون وقتی میری تو کار خودت میفهمی که هر درس رو چغدر بخونی تا تو تاریخ مشخصی همه درسها تکمیل بشن.
درسها باید کاملا موازی جلو برن، به هیچ وجه دروس حفظی مثل مهندسی نرم افزار و مدیریت رو به امید اینکه دو ماه آخر میخونی کنار نزار، برای این دروس پیشنهاد میکنم تو مرحله اول تست نزن و با علاقه بخون. یه جوری بخون که اگه یه نفر گفت راجع به فلان مبحث واسم توضیح بده بتونی یه چیزایی بگی.
توی این مرحله نیازی نیست خودتو آزمایش کنی، نیاز نیست همه تستها رو بزنی و هر روز با نگاه به کنکورهای سال قبل واسه خودت استرس درست کنی.
واقعیت اینه که بدون مرجع هم میشه کنکور خوب داد، و نمونه هایی رو من دیدم. ولی خوندن مراجع باعث تسلط بالا میشه. کلا مرجع خوانی وقت گیره، باید به شرایط زمانی توجه کنی.
اینو همیشه یادت باشه "کنکور یعنی تکرار" پس دروسی که چندین کتاب داره رو باید خلاصه نویسی کنی. ساختمان داده ها، طراحی الگوریتم ها و پایگاه داده ها برای خلاصه نویسی خوبند. هر کتابی رو که میخونی باید زیر قسمت های مهم خط بکشی.
در این مرحله وقتی تست میزنی باید تعدادی از تست ها رو با علامت مشخص کنی، و این تست ها باید طوری انتخاب بشن که تقریبا تمام حالات تست مطرح شده رو در بر بگیره. یعنی به ازای چند تست مشابه یکی از باحالاش رو با یه نقطه کوچولو علامت بزن.

مرحله دوم) از ۱۵ مهرماه تا ۱۵ دی ماه
مرحله ای بسیار مهم، اگه تابستان رو خوب خوندی اینجا کارت راحته، سعی کن با آزمونهای آزمایشی پیش بری ولی نه اینکه فقط بچسبی به همون مباحث، و فصول کتاب رو قاطی پاتی بخونی،
اگه تا الان خوب پیش رفته باشی باید تو آزمونای پارسه حداقل زیر ۵۰ بشی (تو آزمونهای سنجش تک رقمی)، اگه میبینی رتبه هات بد هستند یا خیلی بالا پایین میشن یه مشکلی تو کارت هست. دقت کن: تو هر آزمون آزمایشی که شرکت میکنی آزمونهای سالهای قبلشو حل نکن، چون بعضی وقتا سوال مشابه میدن و رتبه الکی میاری.
بطور معمول تو این دوره باید کتابها رو ۳ یا ۴ دور دوره کنی، بازم میگم "کنکور یعنی تکرار" پس هیچوقت نگو من باهوشم و یه دور بخونم، توجه داشته باش که کنکور ربط خیلی کمی به استعداد داره و با عرض تاسف باید بگم ...خونی راه موفقیته!!!
یه چیز مهم رو بگم: اگه یه مبحث رو خوندی بهتره تستهاش رو فردا بزنی، حتی یه فصل طولانی رو تو چند روز بخون، اینجوری مغزت مجبور میشه چیزهای دیروز رو برگردونه و باعث یادگیری سریعتر میشه.
تو شرایط خودت میفهمی که باید چجوری پیش بری، نکته آخر اینکه هر چیز جدیدی میخوای بخونی باید تو این دوره جمع کنی، خلاصه ها رو تکمیل کنی و تست های بدرد بخور رو چکیده کنی.
من علامت تستهایی که کاملا بلد میشدم و خیلی برام تکراری شده بود رو پاک میکردم و تستهای خیلی ناز رو دو علامته میکردم، حتی قسمت هایی که تو متن زیرش خط کشیده بودم رو هم خلاصه کردم (با علامت *) که خیلی تو ماه آخر کمکم کرد.

مرحله سوم) از ۱۵ دی تا کنکور
توی این مرحله دو تا آزمون جامع و آزمون اصلی رو داری، بین هر کدومش ۱۴روز وقت داری که روز قبل از آزمونا باید خیلی کم بخونی (یا اصلا نخونی) آزمونها هم معمولا بازدهی اون روز رو خیلی کم میکنه پس میشه گفت کلا ۱۲ روز وقت مفید داری.
ظرف مدت ۱۲ روز بین هر آزمون باید یک دور تمام کتابها رو بخونی (نگو نمیشه چون قبلا یه نفر این کار رو کرده!) مسلمه که فقط باید خلاصه های منتخب رو بخونی و اینقدر رو تستها مسلط باشی که با سرعت خیلی زیاد جلو بری. پیشنهاد میکنم بسته به حجم یک یا دو فصل از هر کتاب رو تو یه روز بخونی.
برنامه این مرحله که براتون تجویز کردم رو یکی از دوستام (رتبه ۳۶ کنکور کامپیوتر سال ۹۰) به من یاد داد، روزهای پایانی خیلی خیلی مهم و سرنوشت ساز هستند و ساعات مطالعه توی این روزها باید حدود ۱۰ ساعت باشه.
روز قبل از کنکور رو به هیچ وجه درس نخون، بهترین کار اینه که با دوستات بری بیرون و تا جایی که میتونی کارهای عجیب انجام بدی، تا عصر فقط بخندین و شب خیلی زود بری تو رخت خواب، بقیشو بسپار به خدا. تنها چیزی که باید به خودت بگی اینه که "مهم نیست نتیجه چی میشه، من تلاش خودمو کردم، مثل یه مرد (اگه پسری!)".
سلام.ممنون از راهنماییتون!میشه کتاب Computer Networking A Top Down Approach رو بزارید تو مانشت تا ما هم بتونیم ازش استفاده کنیم؟
ممنون می شم!

یه سوال هم دارم!شما سیستم عامل و 8 درصد زدین!این به خاطر کمبود وقت بود یا اینه دلایل دیگه ای داشت؟چون سیستم امسال سخت نبود!
ممنون مفید بود
سلام

ببخشید میشه بگید انتخاب رشتتون چه طوری بوده؟کجا زدید؟؟
سلام بچه ها
کتاب شبکه که معرفی کردم خیلی معروفه، و معمولا اساتید فایلشو دارن
متاسفانه اونی که من دارم چون اسکن شده، حجمش زیاده و قابل آپلود نیست.
-----------------------------------------------------------------------

قسمتی از انتخاب رشته اولیمو براتون آپلود کردم و احتمال قبولیم تو اونایی که علامت زدم هست که مشخص میکنه همدانی هستمShy.
البته بعدش یه تغییراتی دادم، مثلا شبکه علم و صنعت و امنیت مدرس رو بالا آوردم و ... که مسلما تاثیر چندانی تو قبولیم نداره.
-----------------------------------------------------------------------

کلا سیستم عامل رو سخت میدن، من تو این درس آمادگی خوبی داشتم، یکی از سوالا رو بخاطر اشتباه محاسباتی از دست دادم (اگه میتونستم به اون زمان برگردم به دوتا مراقبی که بالای سرم پچ پچ میکردند میگفتم با همین یه تست ممکنه آینده من نابود بشه!!) ضاهرا دو تا از سوالا هم حذف شده.
ببینید بچه ها در هر صورت نمیتونید درسهایی مثل سیستم عامل یا گسسته رو کنار بزارید، پس روی همه درسها کار کنید، همون یکی دوتایی که تو درسهای سخت میزنید وجه تمایز شما میشه و براتون تراز میاره.

وقتی تو یه درس سوال حذف میشه، باعث میشه که درصدتون یا خیلی بالا بره یا خیلی پایین بیاد که مال من دومی شد
خیلی ممنون از گذاشتن فایل انتخاب رشته.موفق باشین!
خیلی عالی بود
واقعا مرسییییییییییییییییییییی

میشه بگید شما دوران کارشناسی کدوم دانشگاه بودید؟
و این که ایا پایتون قوی بود؟
به نظر من عامل خیلی موثر قبولیتون معدلتون بوده (نه شبکه)
این معدل موثر رو روی سنگ بذاری آب میشه.
سلام
من تو کارشناسی تو یه دانشگاه دولتی درس خوندم، اما دانشگاهمون تازه تاسیسه، هیات علمی درست و حسابی نداریم، و تا پارسال جلوی در دانشگاه تا زانو تو گل فرو میرفتیم.Confused
به نظر من سطح دانشگاه تاثیر چندانی تو قبولی کنکور نداره، ولی اگه تو یه دانشگاه جو قبولی تو ارشد به وجود بیاد خیلی خوب میشه، ورودی های اول دانشگاه ما (سال 85) تقریبا تمومشون ارشد قبول شدن و یکیشون رفت آلمان، خوش به حالش!!!
-----------------------------------------------------------

بچه ها اگه معدلتون پایینه به هیچ وجه نگید من که قبول نمیشم و سربازی رو ترجیح بدید. فرق بین معدل 14 و 17 تقریبا 4 درصد تو میانگینه، یعنی دوتا تست، نمیگم کمه، ولی دلیلی بر قبول نشدن نیست، پس باید حتی با انگیزه بیشتر بخونید.
برارین یکم تو درسهای مشترک دقیقتر بشیم، طبق کلید اولیه:
گسسته : 1 تست درست و 2 تست غلط
ساختمان داده : 4 درست و 1 غلط
الگوریتم : 5 تست درست
نرم افزار : 3 درست و 2 غلط
شبکه : 5 تست درست

گسسته امسال جون دار بود، البته من هم خیلی تو این درس آماده نبودم.
ساختمان و الگوریتم رو خیلی راحت میشه اینجوری زد
نرم افزار رو که خراب کردم، فقط یک فصل از پرسمن، تست نرم افزار رو نخونده بودم و دوتا سوال ازش دادن. بعد که پرس رو باز کردم و دیدم چغدر راحت بوده کلی ناراحت شدم
اما شبکه رو خوب زدم. از پارسالیها بپرسید.
----------------------------------------------------------

راجع به قوی بودن پایه باید بگم آره، معمولا تو درسهای تخصصی خیلی خوب بودم
اما !!! رتبم خوب نشد، واقعیت رو باید قبول کنیم، معمولا شاگرد اول ها (من شاگرد اول نیستم!) الکی مغرور هستند، پس:
- اگه شاگرد اولی: به هیچ وجه روی سهمیت حساب نکن، و از بالا به بقیه نگاه نکن که اگه این کارو کنی کارت تمومه. تواضع رمز موفقیته.
- اگه شاگرد آخری: احتمال قبولیت بالاست! یادت باشه اون بالایی ها معدل بیس هستند، یکی از دوستام (ممتاز!) اومد با من مشورت کنه، همه چیز رو بهش گفتم ولی دیدم تو یه فاز دیگس (پروژه هام مونده تا آخر تابستان وقتمو میگیره باید بیست بشم و...)، این جوری واسه کنکور نمیخونن، 8 ماه تلویزیون تعطیل، ترم مرخصی یا واحد کم، تاجایی که ممکنه کلاسها رو میپیچونی، حتی تایم مسواک زدنت رو باید کم کنیBig Grin پس فقط کافیه درس بخونی، خیلی راحت قبول میشی
(01 تير 1391 10:18 ب.ظ)alir نوشته شده توسط: [ -> ]کلا سیستم عامل رو سخت میدن، من تو این درس آمادگی خوبی داشتم، یکی از سوالا رو بخاطر اشتباه محاسباتی از دست دادم (اگه میتونستم به اون زمان برگردم به دوتا مراقبی که بالای سرم پچ پچ میکردند میگفتم با همین یه تست ممکنه آینده من نابود بشه!!) ضاهرا دو تا از سوالا هم حذف شده.
ببینید بچه ها در هر صورت نمیتونید درسهایی مثل سیستم عامل یا گسسته رو کنار بزارید، پس روی همه درسها کار کنید، همون یکی دوتایی که تو درسهای سخت میزنید وجه تمایز شما میشه و براتون تراز میاره.

بله ما هم تو دانشگاه همین کاب و خوندیم اما ادیشن های قدیمیش!
سیستم عامل امسال به نظرم آسون بود!
البته خوب ادما تو درسای مختلف متفاوتند!
خیلی کامل و خوب بود
مرسی که تجربیاتت رو در اختیار ما گذاشتی...واقعا مفید بود...
سلام
ممنونم ،خیلی به دردم خورد.
(30 خرداد 1391 07:46 ب.ظ)alir نوشته شده توسط: [ -> ]با سلام، من پارسال مثل شما سوالات زیادی داشتم که هیچ جا جوابشو پیدا نکردم، حالا تصمیم گرفتم واسه شما هرچی میدونم بزارم:
سلام. بسیار ممنون و بسیار تبریک.
همه اول این حرف شما رو میزنن Big Grin اما من وقتی قبول شدم نمیگم چون از شما و بقیه دوستان خیلی یادگرفتم!! واقعا ممنون.
هر چند برا کنکور کارشناسی اینجور نبود! و تا حدودی هنوز غصه شو میخورم!!

(30 خرداد 1391 07:46 ب.ظ)alir نوشته شده توسط: [ -> ]مهندسی نرم افزار: بزار خیالت رو راحت کنم: کتاب پرسمن رو باید لغت به لغت حفظ کنی. یادت باشه تو همه درسا ترجمه بخون (جعفرنژاد نه)، کتاب پارسه یک کپی ناقص از پرسمنه، کلا پرسمن کتاب مزخرفیه، چهار فصل اولش وحشتناکه! ولی نباید کم بیاری اگه خوب رو این درس سرمایه گزاری کنی مشترکات به طرز عجیبی بالا میاد.
من که مهندسی نرم رو فقط جعفرنژاد رو دارم اونم برا چند سال قبل!! پس همینو میخونم به امید خدا !!
صفحه‌ها: 1 2
لینک مرجع