تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: سوال كنكور مهندسی كامپيوتر سال ۸۷ (اعداد ممیز شناور)
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
دوستان میخواستم طریقه حل این سوالو بدونم:

محدوده دقت نمایش اعداد ممیز شناور با ساختار زیر را نشان دهید.
فرض کنید اعداد علامتدار نما را با 16 بایاس می کنیم.

10 بیت مانتیس
5 بیت نما
1 بیت هم بیت علامت

جواب:

[tex]2^{-26}\leq deghat\leq 2^{5}[/tex]
(08 تير 1391 01:11 ب.ظ)farhadk نوشته شده توسط: [ -> ]دوستان میخواستم طریقه حل این سوالو بدونم:

دقت یعنی فاصله بین دو عدد متوالی.در اعداد ممیز شناورفاصله ها ثابت نیست.پس فاصله کوچکترین عدد مثبت قابل نمایش و بزرگترین عدد قابل نمایش و عدد قبلیش رو پیدا کنیم.
کوچکترین عدد قابل نمایش :0000001000000000 و عدد بعدی : 0000001000000001
بزرگترین عدد قابل نمایش :0111111111111111 و عدد قبلی:011111111111110
اختلاف دو عدد دقت رو میده

از کتاب پوران!
امیدوارم به درد بخوره.
(08 تير 1391 03:38 ب.ظ)y_amin نوشته شده توسط: [ -> ]دقت یعنی فاصله بین دو عدد متوالی.در اعداد ممیز شناورفاصله ها ثابت نیست.پس فاصله کوچکترین عدد مثبت قابل نمایش و بزرگترین عدد قابل نمایش و عدد قبلیش رو پیدا کنیم.
کوچکترین عدد قابل نمایش :۰۰۰۰۰۰۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰ و عدد بعدی : ۰۰۰۰۰۰۱۰۰۰۰۰۰۰۰۱
بزرگترین عدد قابل نمایش :۰۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱ و عدد قبلی:۰۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۰
اختلاف دو عدد دقت رو میده

از کتاب پوران!
امیدوارم به درد بخوره.

دوستان لدفن یکی اینو توضیح بده :'(
این محدوده نمایش درسته؟ :
منم اینو نمی فهمم Huh

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
هم این سوال پرسیده شده،
من هنوزم متوجه نشدم،
دقت چطور بدست میاد!!
ممکنه واضح تر توضیح بدید؟
چیشو متوجه نشدید؟
(28 شهریور 1393 01:04 ب.ظ)miladcr7 نوشته شده توسط: [ -> ]چیشو متوجه نشدید؟
کلاً متوجه نشدم!
محدوده دقت چطور بدست میاد؟
(28 شهریور 1393 01:56 ب.ظ)Ametrine نوشته شده توسط: [ -> ]
(28 شهریور 1393 01:04 ب.ظ)miladcr7 نوشته شده توسط: [ -> ]چیشو متوجه نشدید؟
کلاً متوجه نشدم!
محدوده دقت چطور بدست میاد؟

چشم اون چیزی رو که فکر کنم متوجه شدم براتون مینویسم
فقط یه سوالی که دارم اینه توی مباحث مانتیس و نما و اینا مشکلی هست یا نه؟
چون اونا رو مسلط نباشید به مشکل برمیخوریم.اگه مشکلی هست بگید تا اونا رو هم یکم توضیح بدم
مرسی
(28 شهریور 1393 02:57 ب.ظ)miladcr7 نوشته شده توسط: [ -> ]چشم اون چیزی رو که فکر کنم متوجه شدم براتون مینویسم
چون اونا رو مسلط نباشید به مشکل برمیخوریم.اگه مشکلی هست بگید تا اونا رو هم یکم توضیح بدم
مرسی
ممنون

کلیتش رو میدونم.
ولی سوالات مربوط به کوچکترین و بزرگترین عدد مثبت/منفی و همین محدوده دقت رو یکی در میون متوجه میشم!
یعنی انگار یه روش واحد برای حل این جور سوالها نیست.
مشکل اصلی همین تشخیص عدد کوچیک و بزرگ هست به گمونم.
(28 شهریور 1393 09:29 ب.ظ)Ametrine نوشته شده توسط: [ -> ]
(28 شهریور 1393 02:57 ب.ظ)miladcr7 نوشته شده توسط: [ -> ]چشم اون چیزی رو که فکر کنم متوجه شدم براتون مینویسم
مرسی
ممنون

کلیتش رو میدونم.
ولی سوالات مربوط به کوچکترین و بزرگترین عدد مثبت/منفی و همین محدوده دقت رو یکی در میون متوجه میشم!
یعنی انگار یه روش واحد برای حل این جور سوالها نیست.
مشکل اصلی همین تشخیص عدد کوچیک و بزرگ هست به گمونم.

سلام ببخشید واقعا این قدر دیر دارم جواب میدم.برای لبتابم مشکلی پیش اومدش الانم دارم با گوشیم مینویسم که سخته چون نمیتونم عددا و فرمولا رو کامل بنویسم.سعی میکنم تشریحی کامل درست بنویسم و ی یه جوری خوب توضیح بدمSmileSmileSmile
اگه بد توضیح دادم بگید تا کامل براتون با مثال تشریحش کنم

خب شروع کنیم.ببین توی یه مجموعه خاص (که ما اینجا مثالامون رو مجموعه اعداد صحیح و اعداد ممیز شناور در نظر میگیریم ) دقت رو چی تعریف میکنیم؟
دقت یعنی فاصله ی بین اعداد متوالی اون مجموعه.یا به عبارت دیگه دو جمله متوالی اون مجموعه رو از هم کم کن خب و حاصلش هر چی شد میشه فاصله.مثلا توی اعداد صحیح فاصله همیشه یک هستش.تو هر دو جمله رو که از هم کنی حاصل یک میشه درسته؟ برای منفی ها هم قدر مطلق رو در نظر بگیر.یا مثلا کدهای دهدهی رو به دودویی تبدیل کن خب اون فقط تعداد بیت هایی که با هم اختلاف دارن همون فاصله رو میده.که در هر صورت برای اعداد صحیح فاصله یک هستش پس میگیم دقت در اعداد صحیح یک میشه
ولی اعداد ممیز شناور این فاصله برای همه اعداد یکسان نیست و تغیرر میکنه خب؟پس مجبوریم برای بیان دقت از بازه استفاده کنیم
حالا ببین ما دقیقا نمیدونیم این بازه چنده ولی به تعریف یه بار دیگه دقت کن:
دثت میشه فاصله بین اعداد متوالی یک مجموعه
خب پس ما باید فاصله بین اعداد متوالی توی اعداد ممیز شناور رو محاسبه کنیم ولی نمیتونیم که برای همه اعداد این فاصله رو محاسبه کنیم اخه بی نهایت عدد داریم پس راهکار چیه؟
قبلش دونستن این نکته ضرری نداره که ما هر چی به سمت صفر بیایم فاصله توی اعداد ممیز شناور کم میشه و هر چی از صفر دور شیم این فاصله بیشتر میشه پس ما میتونیم برای کوچکترین عدد و بزرگترین عدد ( مثبت یا منفی ) این فاصله رو به دست بیاریم پس در واقع همون بازه رو به دست اوردیم.
هر چند بدون دونستن این نکته هم تقریبا واضح بود که برای کوچکترین و بزرگترین عدد ممکن فاصله رو به دست میاریم و بازه مورد نظر رو به دست میاریم
خب چون کار با عددهای مثبت راحت تره ما هم مثبت ها رو در نظر میگیریم.حالا کوچکترین عدد مثبت رو از مقدار بعدیش کم میکنیم و این کران پایین بازه رو برامون تشکیل میده و بزرگترین عدد مثبت رو هم به دست میاریم و عدد قبلیش رو هم از این مقدار کم میکنیم و این مقدار هم کران بالا رو تشکیل میده اکی؟
این کلیت کاری بود که انجام دادیم حالا اگه توی توضیح این مشکل داری بگو تا با مثال برات بیشتر توضیح بدم.اگه اینو متوجه شدی و توی تستش که حل شده مشکلی هست بگو تا کامل روش حله اونم بگم.
اگه همه چی رو فهمیدی که هم دستم درد نکنه و افرین به تو...SmileSmileSmile
(29 شهریور 1393 09:45 ب.ظ)miladcr7 نوشته شده توسط: [ -> ]سلام ببخشید واقعا این قدر دیر دارم جواب میدم.برای لبتابم مشکلی پیش اومدش الانم دارم با گوشیم مینویسم که سخته چون نمیتونم عددا و فرمولا رو کامل بنویسم.سعی میکنم تشریحی کامل درست بنویسم و ی یه جوری خوب توضیح بدمSmileSmileSmile
اگه بد توضیح دادم بگید تا کامل براتون با مثال تشریحش کنم

خب شروع کنیم.ببین توی یه مجموعه خاص (که ما اینجا مثالامون رو مجموعه اعداد صحیح و اعداد ممیز شناور در نظر میگیریم ) دقت رو چی تعریف میکنیم؟
دقت یعنی فاصله ی بین اعداد متوالی اون مجموعه.یا به عبارت دیگه دو جمله متوالی اون مجموعه رو از هم کم کن خب و حاصلش هر چی شد میشه فاصله.مثلا توی اعداد صحیح فاصله همیشه یک هستش.تو هر دو جمله رو که از هم کنی حاصل یک میشه درسته؟ برای منفی ها هم قدر مطلق رو در نظر بگیر.یا مثلا کدهای دهدهی رو به دودویی تبدیل کن خب اون فقط تعداد بیت هایی که با هم اختلاف دارن همون فاصله رو میده.که در هر صورت برای اعداد صحیح فاصله یک هستش پس میگیم دقت در اعداد صحیح یک میشه
ولی اعداد ممیز شناور این فاصله برای همه اعداد یکسان نیست و تغیرر میکنه خب؟پس مجبوریم برای بیان دقت از بازه استفاده کنیم
حالا ببین ما دقیقا نمیدونیم این بازه چنده ولی به تعریف یه بار دیگه دقت کن:
دثت میشه فاصله بین اعداد متوالی یک مجموعه
خب پس ما باید فاصله بین اعداد متوالی توی اعداد ممیز شناور رو محاسبه کنیم ولی نمیتونیم که برای همه اعداد این فاصله رو محاسبه کنیم اخه بی نهایت عدد داریم پس راهکار چیه؟
قبلش دونستن این نکته ضرری نداره که ما هر چی به سمت صفر بیایم فاصله توی اعداد ممیز شناور کم میشه و هر چی از صفر دور شیم این فاصله بیشتر میشه پس ما میتونیم برای کوچکترین عدد و بزرگترین عدد ( مثبت یا منفی ) این فاصله رو به دست بیاریم پس در واقع همون بازه رو به دست اوردیم.
هر چند بدون دونستن این نکته هم تقریبا واضح بود که برای کوچکترین و بزرگترین عدد ممکن فاصله رو به دست میاریم و بازه مورد نظر رو به دست میاریم
خب چون کار با عددهای مثبت راحت تره ما هم مثبت ها رو در نظر میگیریم.حالا کوچکترین عدد مثبت رو از مقدار بعدیش کم میکنیم و این کران پایین بازه رو برامون تشکیل میده و بزرگترین عدد مثبت رو هم به دست میاریم و عدد قبلیش رو هم از این مقدار کم میکنیم و این مقدار هم کران بالا رو تشکیل میده اکی؟
این کلیت کاری بود که انجام دادیم حالا اگه توی توضیح این مشکل داری بگو تا با مثال برات بیشتر توضیح بدم.اگه اینو متوجه شدی و توی تستش که حل شده مشکلی هست بگو تا کامل روش حله اونم بگم.
اگه همه چی رو فهمیدی که هم دستم درد نکنه و افرین به تو...SmileSmileSmile

ممنون بابت توضیحات Smile
مشکل اصلی تو بدست اوردن عددها بود، من فقط قسمت مانتیس رو حساب میکردم، نه کل فرمت داده شده رو! Tongue
خواهش میکنم امیدوارم تونسته باشم کمکی کرده باشم و معنی دقت رو درست رسونده باشمSmile
لینک مرجع