تالار گفتمان مانشت
اگر فاصله مینیمم X باشد کد چه برخوردی با خطا دارد؟ - نسخه‌ی قابل چاپ

اگر فاصله مینیمم X باشد کد چه برخوردی با خطا دارد؟ - good-wishes - 11 آذر ۱۳۹۱ ۱۱:۴۱ ب.ظ

سلام

با توجه به نکته ای که در کتاب پوران گفته شده (چاپ پنجم : فصل ۱ : سیستم اعداد: صفحه ۱۸ ) در بحث فاصله مینیمم و رابطه آن با تشخیص و تصحیح خطا رابطه زیر برقرار است:
۲t+s+1<=d
( d= فاصله مینیمم در یک کد؛ t = تعداد خطای قابل تصحیح ؛ s= تعداد خطای قابل تشخیص )

مثالی که در کتاب پوران ارائه شده واضح است اما در کتاب ماهان (ص ۲۹) آمده : اگر فاصله مینیمم ( یعنی d ) برابر با ۳ یا ۴ باشد کد چه برخوردی با خطا دارد؟
و پاسخ این گونه ارائه شده :
اگر d=3 آنگاه این کد می تواند یک خطا را تصحیح کند t=1
اگر d=4 آنگاه این کد می تواند یک خطا را تصحیح کند و یک خطا را تشخیص دهد t=1,s=1

چرا زمانی که d=4 است ، نگفته "کد می تواند یک خطا را شناسایی و یک خطا را تصحیح کند و یا فقط ۳ خطا را تشخیص دهد" ؟
چون وقتی من داده های مسئله را در فرمول جاگذاری می کنم به این نتیجه می رسم
اگر d=3 دو حالت ایجاد می شود : یا t=1 , s=2 یا t=1,s=0
اگر d=4 نیز دو حالت ایجاد می شود : یا t=1 , s=1 یا t=0,s=3

میشه بگید اشتباه من کجاست؟ در حالتی که d=3 است کتاب ماهان فقط حالت دوم (یعنی تصحیح ۱ خطا : t=1) رو در نظر گرفته و در حالتی که d=4 است کتاب ماهان فقط حالت اول (یعنی تشخیص یک خطا s=1 و تصحیح یک خطا t=1) رو در نظر گرفته آیا قاعده ای داره که حالت ایجاد شده دیگر را لحاظ نکرده؟ یا من بد متوجه شدم؟
با تشکر

RE: اگر فاصله مینیمم X باشد کد چه برخوردی با خطا دارد؟ - good-wishes - 15 آذر ۱۳۹۱ ۰۹:۰۳ ق.ظ

(۱۵ آذر ۱۳۹۱ ۰۴:۵۴ ق.ظ)csharpisatechnology نوشته شده توسط:  دوست من،خود سوالت ابهام داره.این فرمول چیه و مربوط به کدوم بخشه و داره چیو محاسبه می کنه ؟
اگه بیشتر توضیح بدی شاید بیشتر افراد متوجه بشن و جواب های بیشتری دریافت کنی

عجیبه !!! من هم منبع سوالم رو ذکر کردم هم توضیحات ارائه دادم چی مبهم برا سایرین؟ فرمول ارائه شده ، رابطه بین تعداد کدهای قابل تشخیص و تعداد کدهای قابل تصحیح و فاصله مینیمم در یک کد در درس مدار منطقی هست.من حتی صفحه کتاب رو هم ذکر کردم اینجا هم که بخش پرسش های مدار منطقیه پس چی مبهمه؟
با این حال جهت احترام به راهنمایی حضرتعالی توضیحات بیشتری به متن سوالم اضافه کردم . امیدوارم ابهام سوال برطرف شده باشه و کسی پیدا بشه جواب من رو بده.با تشکر از دوستان

اگر فاصله مینیمم X باشد کد چه برخوردی با خطا دارد؟ - javadem - 15 آذر ۱۳۹۱ ۱۲:۱۱ ب.ظ

من کتاب ماهان رو ندیدم اما حتما قبل یا بعدش یه چیزی در مورد اینکه ما به جای هر تصحیح خطا میتونیم ۲تا تشخیص خطا داشته باشیم گفته که در اون حالا اینطوری مطرح کرده. در غیر اینصورت فقط بهش میخوره که یه نقص در توضیح دادن ماهان بوده و تفاوت اساسی مهمی بین این ۲ توضیح ۲ کتاب دیده نمیشه !

RE: اگر فاصله مینیمم X باشد کد چه برخوردی با خطا دارد؟ - Parva - 15 آذر ۱۳۹۱ ۰۱:۱۳ ب.ظ

(۱۱ آذر ۱۳۹۱ ۱۱:۴۱ ب.ظ)mmoharrer نوشته شده توسط:  چرا زمانی که d=4 است ، نگفته "کد می تواند یک خطا را شناسایی و یک خطا را تصحیح کند و یا فقط ۳ خطا را تشخیص دهد" ؟
چون وقتی من داده های مسئله را در فرمول جاگذاری می کنم به این نتیجه می رسم
اگر d=3 دو حالت ایجاد می شود : یا t=1 , s=2 یا t=1,s=0
اگر d=4 نیز دو حالت ایجاد می شود : یا t=1 , s=1 یا t=0,s=3

اگر d=2 یک حالت داریم
t=0 , s=1 ۲t+s+1<=d یک خطا را شناسایی

اگر d=3 سه حالت داریم
t=0 , s=2 ۲t+s+1<=d دو خطا را شناسایی
t=1 , s=0 ۲t+s+1<=d یک خطا را تصحیح

اگر d=4 پنج حالت داریم
t=0 , s=2 ۲t+s+1<=d دو خطا را شناسایی
t=0 , s=3 ۲t+s+1<=d سه خطا را شناسایی
t=1 , s=0 ۲t+s+1<=d یک خطا را تصحیح
t=1 , s=1 ۲t+s+1<=d یک خطا را شناسایی و یک خطا را تصحیح

به نظر من دلیل خاصی از نگفتنش نداشته بلکه چیزی رو گفته که اولویت بیشتری داره مثلا در d=4 یک خطا را شناسایی و یک خطا را تصحیح میکنه اولویت بیشتری نسبت به این داره که فقط یک خطا را تصحیح کنه، چون وقتی d=3 بود تصحیح یک خطا رو داشتیم؛ امیدوارم دلیلم درست باشه.