تالار گفتمان مانشت
سوال از دسترسی تصادفی به روش Slotted Aloha - نسخه‌ی قابل چاپ

سوال از دسترسی تصادفی به روش Slotted Aloha - adel28 - 10 دى ۱۳۹۱ ۰۳:۳۳ ب.ظ

فرض کنید یک شبکه توکن رینگ با توپولوژی فیزیکی ستاره با ۱۰۰۰ ایستگاه داریم که فاصله هر ایستگاه تا MAU برابر ۱۰۰ متر، نرخ ارسال ۴ مگابیت در ثانیه، اندازه فریم های داده ۱۰۰۰ بایت باشد. اگر فرض کنیم سرعت انتشار امواج ۸^۱۰*۲ متر برثانیه و تاخیر در هر ایستگاه ۴ بیت باشد. کارایی این شبکه تقریبا برابر است با:
(شبکه های کاپیوتریIT - سراسری ۸۷) (تست شماره ۳۹ پارسه)

چرا در حل این مسئله از فرمول اصلی یعنی [attachment=8661] استفاده نکرده است و مسئله را به طریق دیگر حل نموده است؟

RE: سوال از دسترسی تصادفی به روش Slotted Aloha - k_111 - 11 دى ۱۳۹۱ ۱۰:۵۶ ب.ظ

فرمولی که نشون دادی برای حالت همبندی حلقه است ولی در این سئوال همبندی ستاره ای است که داده اول به MAU داده میشه بعد
MAU اون رو بلافاصله به مقصد میرسونه پس فاصله تا مقصد برابر با (فاصله مبداء تا MAU + MAU تا مقصد)

سوال از دسترسی تصادفی به روش Slotted Aloha - mosaferkuchulu - 12 دى ۱۳۹۱ ۰۹:۰۹ ب.ظ

فکر کنم به جای حفظ کردن فرمول ها اگر با تحلیل این مسئله هارو حل کنید بهتر باشه.

سوال از دسترسی تصادفی به روش Slotted Aloha - adel28 - 13 دى ۱۳۹۱ ۰۱:۰۳ ق.ظ

(۱۲ دى ۱۳۹۱ ۰۹:۰۹ ب.ظ)mosaferkuchulu نوشته شده توسط:  فکر کنم به جای حفظ کردن فرمول ها اگر با تحلیل این مسئله هارو حل کنید بهتر باشه.

میشه بیشتر توضیح بدید.
(برای مثال تحلیل این مساله از نظر شما)

RE: سوال از دسترسی تصادفی به روش Slotted Aloha - mosaferkuchulu - 17 دى ۱۳۹۱ ۰۹:۳۹ ب.ظ

من اینطوری تحلیل کردم:
اول اینکه یه سیستم مرکزی داریم (چون توپولوژی استار داریم) که هر ایستگاهی به فاصله ی ۱۰۰ متر از اون قرار گرفته.پس فاصله هر ایستگاه تا مرکز ۱۰۰ هست.چون استار هست بنابراین هر بسته اول می ره به مرکز و بعد به ایستگاه بعدی ارسال میشه.بنابراین برای اینکه یه بسته از یه سیستم به سیستم کناری منتقل شه ---> 200=2*100 .
۱۰۰۰ تا ایستگاه داریم بنابراین تعدادشون و هم ضرب می کنیم.بنابراین یه بسته برای اینکه یه دور کامل بره باید ۵^۱۰*۲ متر رو باید طی کنه.
برای اینکه کارایی به دست بیاد باید حداقل زمان ارسال یه بسته رو در حالت ایده آل تقسیم به مدت زمانی کنیم که با شرایط مسئله طول می کشه تا بسته برسه.مسلما در حالت ایده آل تنها تاخیر تاخیر انتقال هست که برابر با [tex]L/R[/tex] هست.
تاخیر تو مسئله هم برابر با مجموع تمام تاخیر هاست که اینجا برابر با تاخیر انتشار + تاخیر انتقال + تاخیر تمام ایستگاه ها هست.
حالا از تقسیم تاخیر ایده آل به تاخیر مسئله جواب به دست می آد.
[tex]\frac{L}{R}= \frac{1000*8}{4*10^6}=2*10^{-3}[/tex]
تاخیر مسئله هم اگر حساب کنیم برابر میشه با [tex]4*10^{-3}[/tex]
که از تقسیم این ذو تا و ضرب در جواب ذر ۱۰۰ جواب به دست می اد که می شه ۵۰ درصد.