تالار گفتمان مانشت
سوال ۱۲۰ ۱۰۰٪ دوم پارسه- ترجمه به منطق مرتبه اول - نسخه‌ی قابل چاپ

سوال ۱۲۰ ۱۰۰٪ دوم پارسه- ترجمه به منطق مرتبه اول - pouri_sb - 13 بهمن ۱۳۹۱ ۱۱:۵۹ ب.ظ

ترجمه عبارت زیر کدام گزینه خواهد بود:
" تنها افرادی می توانند وارد دانشگاه شوند که کنکور قبول شده اند و سن آنها بیشتر از ۱۵ سال است "
۱)
if Ax(Accepted(x) ^ greater(age(x) , 15)) then Enter-University(x)

۲)
if Ax Enter-University(x) then (Accepted(x) ^ greater(age(x) , 15))

۳)
if and only if Ax Enter-University(x) then (Accepted(x) ^ greater(age(x) , 15))

۴)
if Ex Enter-University(x) then (Accepted(x) ^ greater(age(x) , 15))

منظور از Ax به ازای هر x هستش.[/code]
منظور از Ex وجود داره x.

گزینه اول و دوم اگر آنگاه و گزینه سوم اگر و فقط اگر.

عکس سوال:
[attachment=9351]

سوال ۱۲۰ ۱۰۰٪ دوم پارسه- ترجمه به منطق مرتبه اول - fatima1537 - 15 بهمن ۱۳۹۱ ۰۷:۳۲ ب.ظ

گزینه ۱ صحیح تره.چون طبق متن سئوال دو شرط برای ورود به دانشگاه باید با هم برقرار باشند پس AND شده اند.یعنی اول باید این دو برقرار باشند تا بعد "ورود به دانشکاه" نتیجه بشه
معنی گزینه دوم " همه افرادی که قبول شدند آنگاه حتما بیشتر از ۱۵ سال دارد و کنکور قبول شده است"
گزینه ۳ دوشرطی است ولی صورت سئوال شرطی است
۴ برای بعضی Xها این را صحیح دانسته . یعنی ممکنه بعضی X ها هم بدون شزط سن و کنکور وارد دانشگاه بشن که این از صورت سئوال برداشت نمیشه

سوال ۱۲۰ ۱۰۰٪ دوم پارسه- ترجمه به منطق مرتبه اول - slinda - 15 بهمن ۱۳۹۱ ۰۸:۰۳ ب.ظ

من فکر میکنم گزینه دو صحیحه.
میشه لطف کنید جواب صحیح رو بذارید.

استنباطهای من:
فرد میتونه دانشگاه قبول بشه بیشتر از ۱۵ سال هم داشته باشه ولی وارد دانشگاه نشه پس گزینه یک غلطه.
ولی اگر فردی وارد دانشگاه شد حتما در کنکور قبول شده و بیشتر از ۱۵ سال هم داشته.

سوال ۱۲۰ ۱۰۰٪ دوم پارسه- ترجمه به منطق مرتبه اول - mammad_asir - 15 بهمن ۱۳۹۱ ۰۸:۰۶ ب.ظ

احتمالا ۲

RE: سوال ۱۲۰ ۱۰۰٪ دوم پارسه- ترجمه به منطق مرتبه اول - golabijat - 15 بهمن ۱۳۹۱ ۰۸:۴۸ ب.ظ

گزینه ۱ میشه ، چون رابطه if -then زمانی استفاده میشه که
اگر شرط x برقرار باشد آنگاه نتیجه y درست است.
در حالی که گزینه دوم ابتدا اومده نتیجه رو گفته بعد شرط رو آورده.

سوال ۱۲۰ ۱۰۰٪ دوم پارسه- ترجمه به منطق مرتبه اول - pouri_sb - 15 بهمن ۱۳۹۱ ۱۰:۲۹ ب.ظ

من گزینه ۲ رو زدم اما طراح پاسخ رو ۳ گفته! بخاطر کلمه تنها. اما بنظرم بخاطره کلمه می توانند ۲ می شه.