تالار گفتمان مانشت
بررسی سوالات سیستم عامل کنکور مهندسی۹۰ - نسخه‌ی قابل چاپ

صفحه‌ها: ۱ ۲ ۳
بررسی سوالات سیستم عامل کنکور مهندسی۹۰ - hatami - 30 بهمن ۱۳۸۹ ۰۴:۴۷ ب.ظ

به نظر منم سوال ۷۸ گزینه ۴ میشه
نظرتون در مورد سوال ۸۰ چیه

خداوند روح پر فتوحشون را مورد اهانت دوستان قرار بده با این سوالات سیستم عاملشون
به نظر من فقط قصد دارن با توجه به این جمعیت متقاضی برای کارشناسی ارشد همه را از کارشناسی ارشد دلسرد بکنند تا شاید جمعیت یه جورایی کم بشه

حل سوالات سیستم عامل ۹۰ - bahar - 30 بهمن ۱۳۸۹ ۰۵:۱۶ ب.ظ

منم فکر کنم ۴درست باشه اگر چه یادم نمییاد چی زدم ۷۹ رو چی زدید من ۲ زدم .

حل سوالات سیستم عامل ۹۰ - موج - ۳۰ بهمن ۱۳۸۹ ۰۵:۲۶ ب.ظ

من ۷۵ گزینه ۲ و ۷۷ گزینه چهار زدم
دلیل در سوال ۷۵ میانگین زمان اجرا میشه ۳۳ یعنی گزینه یک حذف کدها اشتراک ندارند پس گزینه ۴ هم حذف
بین ۲ و سه شک دارم که من خودم دو رو زدم
برای سوال ۷۷ اولا الگوریتم انحصاری fcfs هست پس انحصاری و پردازش رو میگیره و تا انتها پردازنده رو در اختیار داره در ضمن شما اگه بدون توجه به بدست آوردن حافظه الگوریتم زمان بند رو اجرا کنین زمان برگشت بیشتر از ۱۱۰ میشه خوب اگه بخوایم به دست آوردن حافظه رو هم بهش اضافه کنیم پس گزینه چهار منطقی تره

RE: حل سوالات سیستم عامل ۹۰ - Masoud05 - 30 بهمن ۱۳۸۹ ۰۷:۳۵ ب.ظ

۷۷ رو ۳ زدم
۷۹ رو هم ۲ ---> پس به احتمال قوی همین گزینه درسته.
کاش ۷۸ رو حذف میکردن‌، بابا این مال درس ذخیره بازیابیه
۷۹ گزینه ۴ قسمت نخها غلطه

RE: حل سوالات سیستم عامل ۹۰ - Mansoureh - 30 بهمن ۱۳۸۹ ۰۸:۱۱ ب.ظ

سئوال ۷۸ باید حذف بشه چون غلطه!!!!

جواب:
الگوریتم SCAN به این صورته که از اول دیسک شروع میکنه و تا آخرین سیلندر دیسک میره و در بین راهش هر درخواستی هست رو جواب میده وقتی هم به آخر رسید، از آخر به اول میره و دوباره به درخواست‌ها جواب میده و الی آخر...

در نتیجه داریم:
در زمان صفر روی سیلندر صفره، اولین درخواست یعنی ۲۱ میرسه، به سمت سیلندر ۲۱ میره، و در زمان ۱۰ که سیلندر ۷۵ میرسه توی یه صفی در نظر میگیره که ۷۵ رسیده، در زمان ۲۰ هم که ۱۶ میرسه ولی حرکت هد به سمت بالاست و نمیتونه برگرده مگر اینکه به آخر دیسک رسیده باشه! پس همون ۲۱ رو جواب میده.
تا الآن داریم: ۰-۲۱ و در صف سیلندرهای رسیده ۷۵ هست و ۱۶

الآن ما زمان ۲۱ هستیم و داریم به سمت بالا میریم بین راه فقط ۷۵ رو داریم در زمان ۷۰ ما روی سیلندر ۷۰ هستیم که سیلندر ۶۸ رو رد کردیم، برای همین به ۶۸ پاسخ داده نمیشه در زمان ۷۵ به سیلندر ۷۵ جواب داده میشه در زمان ۸۰ و ۹۰ به ۲ و ۱۶ هم پاسخ داده نمیشه!
تا الان شد: ۰-۲۱-۷۵ و در صف سیلندرهای رسیده: همه رسیدند...

حالا به سیلندر ۹۹ میره و میخواد برگرده، به ترتیب به باقی مانده‌ها جواب میده یعنی ۶۸، ۱۷، ۱۶ و در نهایت ۲

جواب نهایی میشه: ۰-۲۱-۷۵-۶۸-۱۷-۱۶-۲
که در هیچکدام در گزینه‌ها نیست! کسانی که ۴ رو پاسخ دادند احتمالاً فقط تا ۶۸ بررسی کردند!!!

حل سوالات سیستم عامل ۹۰ - www - 30 بهمن ۱۳۸۹ ۰۸:۲۵ ب.ظ

با حذف ۷۸ موافقم درر ضمن ۷۶ هم د. گزینه اش یکی بود.
سوال ۸۰ هم ۱ میشه.

RE: حل سوالات سیستم عامل ۹۰ - ۸۷۸۵۵۶۱۱ - ۰۱ اسفند ۱۳۸۹ ۰۱:۴۸ ق.ظ

(۳۰ بهمن ۱۳۸۹ ۰۸:۴۴ ب.ظ)Masoud05 نوشته شده توسط:  
(30 بهمن ۱۳۸۹ ۰۸:۲۵ ب.ظ)www نوشته شده توسط:  با حذف ۷۸ موافقم درر ضمن ۷۶ هم د. گزینه اش یکی بود.
سوال ۸۰ هم ۱ میشه.
منم موافقم اما موافقت ما بدرد چی میخوره . باید زور بزاریم پشت سر مسئولان مرتبط تا این سوال رو حذف کنن و دیگه به این طراح ناشی خودخواه میدون ندن.

درمورد سوال ۸۰Sadبه نظر من گزینه ۳)
ممکن است بن بست رخ دهد.
فرض کنید یک فرایند وارد ۱ MONITOR می شود، و در آن بافراخوانی تابعی دیگر که آن در MONITOR 2 قرار دارد
باعث می شود که هر دو مانیتور را اشغال کند و بقیه نتوانند وارد این دو شوند، در این لحظه اگر همان فرایند یک تابعی از منیتور شماره یک را فراخوانی کند(همان اولی)، چون قبلا" کسی وارد آن شده است(خودش)‌، آن فرایند را می خواباند و آن را در صف انتظار ورود به مانیتور ۱ قرار می دهد، در صورتی که از این به بعد هیچ فرآیندی نمیتواند وارد منیتور ۱ و ۲ شود چون فرایندی که خوابیده است(و دیگر نمی تواند بیدار شود) آن را اشغال کرده.
خودش منتظر خودش هست=> یعنی بن بست

RE: حل سوالات سیستم عامل ۹۰ - parsaNA - 01 اسفند ۱۳۸۹ ۱۰:۳۶ ق.ظ

آفرین به ۸۷۸۵۵۶۱۱ Big Grin

RE: حل سوالات سیستم عامل ۹۰ - parvaz_hj - 01 اسفند ۱۳۸۹ ۰۱:۰۹ ب.ظ

(۳۰ بهمن ۱۳۸۹ ۰۸:۱۱ ب.ظ)Mansoureh نوشته شده توسط:  

جواب:
الگوریتم SCAN به این صورته که از اول دیسک شروع میکنه و تا آخرین سیلندر دیسک میره و در بین راهش هر درخواستی هست رو جواب میده وقتی هم به آخر رسید، از آخر به اول میره و دوباره به درخواست‌ها جواب میده و الی آخر...

در نتیجه داریم:
در زمان صفر روی سیلندر صفره، اولین درخواست یعنی ۲۱ میرسه، به سمت سیلندر ۲۱ میره، و در زمان ۱۰ که سیلندر ۷۵ میرسه توی یه صفی در نظر میگیره که ۷۵ رسیده، در زمان ۲۰ هم که ۱۶ میرسه ولی حرکت هد به سمت بالاست و نمیتونه برگرده مگر اینکه به آخر دیسک رسیده باشه! پس همون ۲۱ رو جواب میده.

الآن ما زمان ۲۱ هستیم و داریم به سمت بالا میریم بین راه فقط ۷۵ رو داریم در زمان ۷۰ ما روی سیلندر ۷۰ هستیم که سیلندر ۶۸ رو رد کردیم، برای همین به ۶۸ پاسخ داده نمیشه در زمان ۷۵ به سیلندر ۷۵ جواب داده میشه در زمان ۸۰ و ۹۰ به ۲ و ۱۶ هم پاسخ داده نمیشه!

حالا به سیلندر ۹۹ میره و میخواد برگرده، به ترتیب به باقی مانده‌ها جواب میده یعنی ۶۸، ۱۷، ۱۶ و در نهایت ۲

که در هیچکدام در گزینه‌ها نیست! کسانی که ۴ رو پاسخ دادند احتمالاً فقط تا ۶۸ بررسی کردند!!!

گرچه این سوال را اشتباه زدم اما با حرفت مخالفم
ببین من خیلی بررسی کردم در زمانی که میشه ۰-۲۱-۷۵-۶۸ تا انجا درست
حالا فاصله بین این سیلندرها را با هم جمع کن برای به دست اوردن اینکه توی چه زمانی هستیم
میشه کلش ۸۲!!!! یعنی به ۹۰ نمی رسه که ۱۷ اومده باشه...یعنی در این زمان ۹۰ نیستیم که ۱۷ را ببینه!!!!!!!!
فقط ۱۶ وجود داره و ۲ و بعد هم که ۱۷ میشه....
اما کاش حذف بشه....کلی به نفعمه...
Big Grin

حل سوالات سیستم عامل ۹۰ - shahryar - 01 اسفند ۱۳۸۹ ۰۳:۲۸ ب.ظ

بچه‌ها امروز سوال ۸۰ رو از استادم پرسیدم گفت deadlock میشه.

حل سوالات سیستم عامل ۹۰ - www - 01 اسفند ۱۳۸۹ ۰۳:۴۵ ب.ظ

تو کتاب پوران پژوهش نوشته مشکلی ندارد.

RE: حل سوالات سیستم عامل ۹۰ - Mansoureh - 02 اسفند ۱۳۸۹ ۰۴:۲۰ ق.ظ

(۰۱ اسفند ۱۳۸۹ ۰۱:۰۹ ب.ظ)parvaz_hj نوشته شده توسط:  
(30 بهمن ۱۳۸۹ ۰۸:۱۱ ب.ظ)Mansoureh نوشته شده توسط:  

جواب:

در نتیجه داریم:

گرچه این سوال را اشتباه زدم اما با حرفت مخالفم
ببین من خیلی بررسی کردم در زمانی که میشه ۰-۲۱-۷۵-۶۸ تا انجا درست
حالا فاصله بین این سیلندرها را با هم جمع کن برای به دست اوردن اینکه توی چه زمانی هستیم
میشه کلش ۸۲!!!! یعنی به ۹۰ نمی رسه که ۱۷ اومده باشه...یعنی در این زمان ۹۰ نیستیم که ۱۷ را ببینه!!!!!!!!
فقط ۱۶ وجود داره و ۲ و بعد هم که ۱۷ میشه....
اما کاش حذف بشه....کلی به نفعمه...
Big Grin

نه اشتباه میکنی!!! من که گفتم، SCAN به آخر دیسک میره و بر میگرده بعد به ۶۸ جواب میده!
SCAN مدلش این بود که از اول میرفت تا آخر دیسک و از آخر دیسک میفرت به اول و این بین به درخواست‌ها جواب میداد... اگر LOOK بود بعد از آخرین درخواست برمیگشت، ولی اینجا گفته آسانسور برای همین هم باید به آخر دیسک بره.
وقتی به آخر دیسک میره خب زمانش به ۱۰۰ میرسه!!! برای همین همه‌ی درخواست‌ها اومدند...

حل سوالات سیستم عامل ۹۰ - shahryar - 02 اسفند ۱۳۸۹ ۰۸:۲۵ ق.ظ

الگوریتم آسانسور از اسمش معلومه.موقعی از بالا هم داره بر می گرده سرویس می ده.اونی که شما می گید CScan هست.نصف گزینه ۴ درسته!

RE: حل سوالات سیستم عامل ۹۰ - notelo - 02 اسفند ۱۳۸۹ ۱۱:۲۴ ق.ظ

(۳۰ بهمن ۱۳۸۹ ۰۸:۱۱ ب.ظ)Mansoureh نوشته شده توسط:  

جواب:

در نتیجه داریم:

نه دیگه، وقتی ۷۵ رو جواب داد دیگه به ۹۹ نمیره و برمیگرده پایین (به نحوه‌ی عملکرد آسانسور فکر کنین)!!! که به این ترتیب گزینه‌ی ۴ درسته!!
(۰۱ اسفند ۱۳۸۹ ۰۱:۴۸ ق.ظ)۸۷۸۵۵۶۱۱ نوشته شده توسط:  
(30 بهمن ۱۳۸۹ ۰۸:۴۴ ب.ظ)Masoud05 نوشته شده توسط:  
(30 بهمن ۱۳۸۹ ۰۸:۲۵ ب.ظ)www نوشته شده توسط:  با حذف ۷۸ موافقم درر ضمن ۷۶ هم د. گزینه اش یکی بود.
سوال ۸۰ هم ۱ میشه.
منم موافقم اما موافقت ما بدرد چی میخوره . باید زور بزاریم پشت سر مسئولان مرتبط تا این سوال رو حذف کنن و دیگه به این طراح ناشی خودخواه میدون ندن.

درمورد سوال ۸۰Sadبه نظر من گزینه ۳)
ممکن است بن بست رخ دهد.
فرض کنید یک فرایند وارد ۱ MONITOR می شود، و در آن بافراخوانی تابعی دیگر که آن در MONITOR 2 قرار دارد
باعث می شود که هر دو مانیتور را اشغال کند و بقیه نتوانند وارد این دو شوند، در این لحظه اگر همان فرایند یک تابعی از منیتور شماره یک را فراخوانی کند(همان اولی)، چون قبلا" کسی وارد آن شده است(خودش)‌، آن فرایند را می خواباند و آن را در صف انتظار ورود به مانیتور ۱ قرار می دهد، در صورتی که از این به بعد هیچ فرآیندی نمیتواند وارد منیتور ۱ و ۲ شود چون فرایندی که خوابیده است(و دیگر نمی تواند بیدار شود) آن را اشغال کرده.
خودش منتظر خودش هست=> یعنی بن بست
دوست عزیز باهاتون مخالفم!!!! گزینه‌ی ۴ درسته! کسی که تو مانیتور میخوابه کس دیگه ای میتونه بیاد تو مانیتور!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! اگه اینطوری نبود که همواره مانیتور بن بست داشت اگه یه فرایند تو مانیتور منتظر پیام دیگری خواب باشه که دیگری هم باید وارد مانیتور بشه تا بتونه پیام رو بده که بن بست داشت مانیتور و به خاطر همین هانس و اون یکی که الان یادم نیست دو تا الگوریتم واسش دادن که چیکار کنیم اگه این اتفاق رخ داد!!!

حل سوالات سیستم عامل ۹۰ - www - 02 اسفند ۱۳۸۹ ۰۲:۱۷ ب.ظ

در مورد سوال ۸۰ یه نکته به نظرم میرسه اونم اینکه مانیتور توسط کامپایلر مدیریت میشود و با توجه به برنامه نویسی میدونیم که میتونیم مثلا در محیط برنامه نویسی c از دستورات sql استفاده کنیم یعنی خود کامپایلر جلوی اتفاق‌ها را میگیرد و برنامه نویس دخالتی ندارد در ضمن هر کسی مانیتور را فراخوانی کرد سریع از منبع بحرانی میزنه بیرون با این اوصاف به نظر من گزینه ۱ درسته.