تالار گفتمان مانشت
سوال از جایگشت با تکرار آمار و احتمال پارسه - نسخه‌ی قابل چاپ

سوال از جایگشت با تکرار آمار و احتمال پارسه - Doctorwho - 12 شهریور ۱۳۹۲ ۱۲:۴۴ ق.ظ

با عرض سلام و خسته نباشیید

من سوالاتی رو از کتاب آمار پارسه طورانی رو متوجه نشدم ممنون میشم توضیح بدهید تا بهتر متوجه بشم و اگرم میشه حلش کنید. پیشاپش از راهنمایهاتون متشکرم.

سوال -در یک ردیف از قفسه ای ۸ کتاب است که سه تای آنها یک جلدی و بقیه دو جلدی و سه جلدی هستندو به چند طریق می توان کتابها را در این ردیف جا داد به طوری که کتابهای سه جلدی و دو جلدی به ترتیب شماره جلد قرار بگیرند.

سوالم در اینجاست چرا سری دوجلدی و سه جلدی رو یک بسته د نظر گرفت و خود سوال گفت که ۸ تا کتاب داریم سه تا یک جلدی و بقیقه دوجلدی و سه جلدی هستند دیگه نگفت که چند تا جلد سه جلدی داریم و چند تا ۲ جلدی

RE: سوال از جایگشت با تکرار آمار و احتمال پارسه - sulduz - 12 شهریور ۱۳۹۲ ۰۲:۰۰ ق.ظ

(۱۲ شهریور ۱۳۹۲ ۱۲:۴۴ ق.ظ)reza.mahmodi71 نوشته شده توسط:  با عرض سلام و خسته نباشیید

من سوالاتی رو از کتاب آمار پارسه طورانی رو متوجه نشدم ممنون میشم توضیح بدهید تا بهتر متوجه بشم و اگرم میشه حلش کنید. پیشاپش از راهنمایهاتون متشکرم.

سوال -در یک ردیف از قفسه ای ۸ کتاب است که سه تای آنها یک جلدی و بقیه دو جلدی و سه جلدی هستندو به چند طریق می توان کتابها را در این ردیف جا داد به طوری که کتابهای سه جلدی و دو جلدی به ترتیب شماره جلد قرار بگیرند.

سوالم در اینجاست چرا سری دوجلدی و سه جلدی رو یک بسته د نظر گرفت و خود سوال گفت که ۸ تا کتاب داریم سه تا یک جلدی و بقیقه دوجلدی و سه جلدی هستند دیگه نگفت که چند تا جلد سه جلدی داریم و چند تا ۲ جلدی
با سلام
خوب اگر سه تا کتاب یک جلدی باشد پس می ماند ۵ کتاب که یک سری دو جلدی و یک سری سه جلدی ودر مجموع می شود هشت کتاب
۳تا تکی +یکی دو جلدی(۲کتاب) + یکی هم سه جلدی(۳ کتاب ) = هشت کتاب
فکر کنم منظور سوال همین بوده و جواب هم !۵ میشود

RE: سوال از جایگشت با تکرار آمار و احتمال پارسه - reza6966 - 12 شهریور ۱۳۹۲ ۰۴:۴۵ ق.ظ

وقتی صورت سوال گفته به ترتیب شماره جلد پس کتاب ۳ جلدی با شماره جلد های ۱ - ۲ - ۳ فقط یک جایگشت می تونه داشته باشه
همینطور واسه ۲ جلدی
در ضمن وقتی ۳ تا از ۸ کتاب ۱ جلدی هست , میمونه ۵ کتاب , در سوال هم گفته ۲ جلدی داریم و ۳ جلدی
پس از این ۵ تا کتاب باید ۱ دو جلدی باشه و ۱ سه جلدی

۵! درست هست

RE: سوال از جایگشت با تکرار آمار و احتمال پارسه - amirid - 12 شهریور ۱۳۹۲ ۰۸:۱۶ ب.ظ

[tex]8!/(3!2!)[/tex]
جواب درست به نظر من اینه
چون ترتیب کتاب ها میتونه حفظ بشه در حالی که بینشون از کتابای دیگه باشه که تو جواب ۵! این لحاظ نشده[/align]

RE: سوال از جایگشت با تکرار آمار و احتمال پارسه - Jooybari - 17 شهریور ۱۳۹۲ ۰۵:۳۴ ب.ظ

(۱۲ شهریور ۱۳۹۲ ۰۸:۱۶ ب.ظ)amirid نوشته شده توسط:  [tex]8!/(3!2!)[/tex]
جواب درست به نظر من اینه
چون ترتیب کتاب ها میتونه حفظ بشه در حالی که بینشون از کتابای دیگه باشه که تو جواب ۵! این لحاظ نشده[/align]

سلام. با شما کاملاً موافقم.