تالار گفتمان مانشت
خطای نوع دوم. پارسه - نسخه‌ی قابل چاپ

خطای نوع دوم. پارسه - maryam.raz - 23 بهمن ۱۳۹۲ ۰۷:۳۹ ب.ظ

سلام سوال اینه:
فرض کنید X1 , X2 متغیرهای تصادفی مستقل با توزیع یکنواخت در بازه صفرو تتا باشند در صورتی که ناحیه بحرانی آزمون
[tex]H0:\: \theta=1\: ,\: H1\: :\: \theta=4[/tex]
برابر با [tex]x1\: x2\: >\frac{1}{2}[/tex] باشد احتمال خطای نوع دوم کدام است؟
من متوجه پاسخ پارسه نشدم که چه جوری با انتگرال گیری ۱/۸ بدست اومد مگه بازه ما از صفر تا ۱/۲ نیس کلا روش حل وقتی مجموع دو تا X باشه چه جوریه؟
مرسی
اینم پاسخ پارسه

RE: خطای نوع دوم. پارسه - masoud67 - 23 بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۰۶ ب.ظ

(۲۳ بهمن ۱۳۹۲ ۰۷:۳۹ ب.ظ)maryam.raz نوشته شده توسط:  سلام سوال اینه:
فرض کنید X1 , X2 متغیرهای تصادفی مستقل با توزیع یکنواخت در بازه صفرو تتا باشند در صورتی که ناحیه بحرانی آزمون
من متوجه پاسخ پارسه نشدم که چه جوری با انتگرال گیری ۱/۸ بدست اومد مگه بازه ما از صفر تا ۱/۲ نیس کلا روش حل وقتی مجموع دو تا X باشه چه جوریه؟
مرسی
اینم پاسخ پارسه
صورت سوال اشتباهه. H1 باید مقدار تتاش ۲ باشه نه ۴

(۲۳ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۰۵ ب.ظ)Riemann نوشته شده توسط:  اینجا چون توزیع یکنواخت هست، فکر کنم نیاز به محاسبه انتگرال نیست و کافی هست مساحتا رو حساب کنیم.
حرف شما دقیقا درسته . کافی ناحیه بحرانی H1 را که میشه یک مثلث با اضلاع ۰/۵ را تقسیم بر مساحت کل که ۴ هست بکنیم و جواب میشه ۱/۳۲
البته اگه صورت سوال تتای H1 مقدار ۲ باشه که پارسه اشتباه نوشته

RE: خطای نوع دوم. پارسه - maryam.raz - 23 بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۱۳ ب.ظ

متوجه شدم
متشکرم از دوستان همیشه همراهSmile

RE: خطای نوع دوم. پارسه - maryam.raz - 23 بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۲۷ ب.ظ

(۲۳ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۱۵ ب.ظ)Riemann نوشته شده توسط:  
(23 بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۰۶ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(23 بهمن ۱۳۹۲ ۰۷:۳۹ ب.ظ)maryam.raz نوشته شده توسط:  سلام سوال اینه:
مرسی
اینم پاسخ پارسه
صورت سوال اشتباهه. H1 باید مقدار تتاش ۲ باشه نه ۴

(۲۳ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۰۵ ب.ظ)Riemann نوشته شده توسط:  اینجا چون توزیع یکنواخت هست، فکر کنم نیاز به محاسبه انتگرال نیست و کافی هست مساحتا رو حساب کنیم.
حرف شما دقیقا درسته . کافی ناحیه بحرانی H1 را که میشه یک مثلث با اضلاع ۰/۵ را تقسیم بر مساحت کل که ۴ هست بکنیم و جواب میشه ۱/۳۲
البته اگه صورت سوال تتای H1 مقدار ۲ باشه که پارسه اشتباه نوشته
سوال غلط بود؟ من یادمه سر جلسه چقدر باهاش کلنجار رفتم !
تو پاسخ مقدار تتا رو ۲ گرفته ولی بعد نوشته ۱/۴ یعنی مقدار تابع یکنواخت رو درست نوشته دیگه
فکر کنم اونجا اشتباه تایپی بوده؟

RE: خطای نوع دوم. پارسه - masoud67 - 23 بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۳۱ ب.ظ

(۲۳ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۲۷ ب.ظ)maryam.raz نوشته شده توسط:  تو پاسخ مقدار تتا رو ۲ گرفته ولی بعد نوشته ۱/۴ یعنی مقدار تابع یکنواخت رو درست نوشته دیگه
فکر کنم اونجا اشتباه تایپی بوده؟
منم سر جلسه زیاد بهش ور رفتم و آخرش ولش کردم. بعد که بررسی کردم فهمیدم تتا باید ۲ باشه. توی حل پارسه هم تتا رو ۲ گرفته و ناحیه شده ۲*۲ و مساحت کل شده ۴ . و مساحت ناحیه اطمینان H1 هم میشه ۱/۸ و در کل ۱/۳۲