تالار گفتمان مانشت
ایا این زبان قطعی است؟ - نسخه‌ی قابل چاپ

ایا این زبان قطعی است؟ - Imankhani - 28 آبان ۱۳۹۳ ۰۸:۳۲ ب.ظ

سلام

زبان [tex]\{a^nb^n\: :\: n\ge0\}\cup\{a\}[/tex] قطعی است؟
تو لینز گفته قطعیه ولی احساس میکنم ماشین بعد خوندن اولین a حالت بلا تکلیف داره؟ Big Grin
بچه ها نظر بدید

RE: ایا این زبان قطعی است؟ - amir.babol - 28 آبان ۱۳۹۳ ۱۰:۱۶ ب.ظ

آره بنظر منم قطعیه
خود a که منظمه و a^nb^n هم که مستقل ازمتن قطعی هستش اشتراک یک زبان منظم و مستقل از متن قطعی ،مستقل از متن قطعیه

RE: ایا این زبان قطعی است؟ - Pakniat - 28 آبان ۱۳۹۳ ۱۰:۲۴ ب.ظ

در Dpda اون با تک a به حالات نهایی می ره ، حالات ابتدایی هم نهایی است به خاطر وجود لامبدا وگرنه اگر بعد از a اول a دوباره اومد در پشته push میکنیم و با b های ورودی pop می کنیم و روال خودش...
نیاز به state جدا هم نیست چون هر دو زبان در تک a اشتراک دارند ! اگر فرض کنیم [tex]L=\{\: a^n\: b\: ^n\: n\ge0\}\: \cup\: \{\: a\: ^{10}\}[/tex] ما باید از حالات شروع ۱۰ state جدا رسم کنیم ؟!
در این حالات غیر قطعی بودن از بین می رود

RE: ایا این زبان قطعی است؟ - Imankhani - 28 آبان ۱۳۹۳ ۱۰:۳۱ ب.ظ

(۲۸ آبان ۱۳۹۳ ۱۰:۱۶ ب.ظ)amir.babol نوشته شده توسط:  آره بنظر منم قطعیه
خود a که منظمه و a^nb^n هم که مستقل ازمتن قطعی هستش اشتراک یک زبان منظم و مستقل از متن قطعی ،مستقل از متن قطعیه
به نظر من
خود a که منظمه و a^nb^n هم که مستقل ازمتن هستش اشتراک یک زبان منظم و مستقل از متن ،مستقل از متنه و در مورد قطعیتش چیزی نمی تونیم بگیم.
[/quote]

(۲۸ آبان ۱۳۹۳ ۱۰:۲۴ ب.ظ)Pakniat نوشته شده توسط:  در Dpda اون با تک a به حالات نهایی می ره ، حالات ابتدایی هم نهایی است به خاطر وجود لامبدا وگرنه اگر بعد از a اول a دوباره اومد در پشته push میکنیم و با b های ورودی pop می کنیم و روال خودش...

مگه با ورود اولین a دو استیته مختلف در پیش روش نیس؟
اگه میشه ماشینشو رسم کنید. مرسی

RE: ایا این زبان قطعی است؟ - amir.babol - 28 آبان ۱۳۹۳ ۱۰:۴۷ ب.ظ

یک راه حل هم اینه که همه شرایط رو در نظر بگیریم. ۳ حالت داره ۱) a ببیند ۲) n=0 و ۳)n>0 باشه
برای حالت ۲ ،حالت شروع حالت پایانی قرار میگیره و برای حالت ۱ هم یک a میبینه و تمام و حالت ۳ هم که کلا قطعیه
پس میشه کلا این زبان رو به حالت قطعی کشید
توی جواب قبلی منظور از اشتراک، اجتماع بود

RE: ایا این زبان قطعی است؟ - Pakniat - 28 آبان ۱۳۹۳ ۱۰:۵۷ ب.ظ

(۲۸ آبان ۱۳۹۳ ۱۰:۳۱ ب.ظ)Imankhani نوشته شده توسط:  
(28 آبان ۱۳۹۳ ۱۰:۱۶ ب.ظ)amir.babol نوشته شده توسط:  آره بنظر منم قطعیه
به نظر من
خود a که منظمه و a^nb^n هم که مستقل ازمتن هستش اشتراک یک زبان منظم و مستقل از متن ،مستقل از متنه و در مورد قطعیتش چیزی نمی تونیم بگیم.

(۲۸ آبان ۱۳۹۳ ۱۰:۲۴ ب.ظ)Pakniat نوشته شده توسط:  در Dpda اون با تک a به حالات نهایی می ره ، حالات ابتدایی هم نهایی است به خاطر وجود لامبدا وگرنه اگر بعد از a اول a دوباره اومد در پشته push میکنیم و با b های ورودی pop می کنیم و روال خودش...

مگه با ورود اولین a دو استیته مختلف در پیش روش نیس؟
اگه میشه ماشینشو رسم کنید. مرسی
[/quote]
ویرایش شد

RE: ایا این زبان قطعی است؟ - Imankhani - 28 آبان ۱۳۹۳ ۱۰:۵۸ ب.ظ

(۲۸ آبان ۱۳۹۳ ۱۰:۴۷ ب.ظ)amir.babol نوشته شده توسط:  یک راه حل هم اینه که همه شرایط رو در نظر بگیریم. ۳ حالت داره ۱) a ببیند ۲) n=0 و ۳)n>0 باشه
برای حالت ۲ ،حالت شروع حالت پایانی قرار میگیره و برای حالت ۱ هم یک a میبینه و تمام و حالت ۳ هم که کلا قطعیه
اره فهمیدم سوتی بود. شما غیر قطعی بودنو چی تعریف میکنید ؟ و من با صورت قضیه که گفتید حتما قطعی میشه مشکل دارم. دلیلتون چیه؟

RE: ایا این زبان قطعی است؟ - Imankhani - 29 آبان ۱۳۹۳ ۰۸:۵۰ ق.ظ

هنوز پاسخ درست نیستا...

RE: ایا این زبان قطعی است؟ - amir.babol - 29 آبان ۱۳۹۳ ۱۱:۳۶ ب.ظ

(۲۸ آبان ۱۳۹۳ ۱۰:۵۸ ب.ظ)Imankhani نوشته شده توسط:  
(28 آبان ۱۳۹۳ ۱۰:۴۷ ب.ظ)amir.babol نوشته شده توسط:  یک راه حل هم اینه که همه شرایط رو در نظر بگیریم. ۳ حالت داره ۱) a ببیند ۲) n=0 و ۳)n>0 باشه
اره فهمیدم سوتی بود. شما غیر قطعی بودنو چی تعریف میکنید ؟ و من با صورت قضیه که گفتید حتما قطعی میشه مشکل دارم. دلیلتون چیه؟

یعنی می تونم یک ماشین بکشم که برای هر رشته ای فقط و فقط یک راه وجود داره
الان این دو زبان حالت مشترک خاصی نداره که احتمال بدم ۲ تا راه برای یک رشته خاص وجود داره
پس میشه برای هر رشته به طور قطع تعیین کرد که مسیر چیه(البته تعریف های خاص دیگه ای تو کتاب های تست هست ولی این یک تعریف تقریبا سادست(البته به نظر من))

RE: ایا این زبان قطعی است؟ - فاطمه رنجبر - ۰۷ آذر ۱۳۹۳ ۱۰:۴۳ ق.ظ

سلام توی کتا ب پوران فصل سه یکبارaبه توان n ,ذبه توان n با شرطn>=0را قطعی رسم کرده وجایی دیگه به صورت غیر قطعی رسم شده!!!!!!!!!!
اخرمتوجه نشدم قطعیه یا غیرقطعی

RE: ایا این زبان قطعی است؟ - fatemeh69 - 07 آذر ۱۳۹۳ ۱۱:۱۲ ق.ظ

(۰۷ آذر ۱۳۹۳ ۱۰:۴۳ ق.ظ)فاطمه رنجبر نوشته شده توسط:  سلام توی کتا ب پوران فصل سه یکبارaبه توان n ,ذبه توان n با شرطn>=0را قطعی رسم کرده وجایی دیگه به صورت غیر قطعی رسم شده!!!!!!!!!!
اخرمتوجه نشدم قطعیه یا غیرقطعی

تمام مشتقل از متن ها رو می شه به صورت غیر قطعی رسم کرد
و فقط قطعی ها رو می شه قطعی رسم کرد
پس چیزی که هم ماشین قطعی داره هم غیر قطعی حتما قطعی بوده
(یک زبان مستقل از متن قطعی هم ماشین قطعی دارد هم ماشین غیر قطعی)

RE: ایا این زبان قطعی است؟ - فاطمه رنجبر - ۰۷ آذر ۱۳۹۳ ۰۷:۴۷ ب.ظ

سلام فاطمه ۶۹ ممنون ازپاسختون
اما چطورتشخیص بدیم یه زبان مستقل ازمتن قطعیه یا غیرقطعی؟؟؟؟؟؟؟؟؟