تالار گفتمان مانشت
دکتر شدن! مسئله این است! - نسخه‌ی قابل چاپ

صفحه‌ها: ۱ ۲
دکتر شدن! مسئله این است! - sout777 - 08 مرداد ۱۳۹۴ ۰۵:۲۵ ب.ظ

سلام
من کارمندم. بنا به دلایلی باید حتما دکتری بگیرم! فقط دنبال لقب دکترم و دانشگاهش مهم نیست. ارشدم رو آزاد بودم و کارشناسی دولتی! بدونه مقاله و مدرک زبان!
ارشد و کارشناسی هم نرم افزار خوندم
سه راه دارم:
۱- بشینم برای کنکور بخونم و در عین حال هم یه مقاله بدم و برم سر مصاحبه و امیدوار باشم که به ارشد آزادم گیر ندن!
۲- برم دوباره ارشد بخونم و برم یه دانشگاه خیلی خوب و حداقل سه ساله دیگه مدرک ارشد بگیرم ولی مطمئن باشم بعدش اگه برم مصاحبه مشکلی نیست و قبولیم تضمین شده است!
۳- برم کنکور سراسری شرکت کنم، البته رشته ی پزشکی و از صفر، صفر شروع کنم!
شما جای من بودید چه می کردید؟؟؟
مرسی

بازم تاکید می کنم هدفم لقب دکتره( نه دنبال علمم نه چیز دیگه!) و در عین حال می خوام هزینه و زمان کم ترین باشه و صد در صد به هدف برسم. راه اول منطقیه ولی می ترسم کلی زحمت بکشم و بدبختی! آخرش سره آزاد بودن ردم کنن و همه چی تموم شه! راه دوم صد در صد جواب میده ولی باید این رو هم در نظر گرفت که با توجه به شرایط کارمندی و زیاد شدن سن و ... شاید در مجموع بشه گفت نسبت به مورد اول نمی صرفه! سومی که دیگه عالیه ولی مشکلش اینه که شروع مجدد از صفر می خواد و همون بحث هزینه و شرایط کارمندی و ... و تازه کنکورش رو هم نباید خیلی ساده گرفت!
شما کدوم یک از سه راه رو پیشنهاد می کنید؟

دکتر شدن! مسئله این است! - fatima.sr68 - 08 مرداد ۱۳۹۴ ۰۵:۳۰ ب.ظ

خوب برید دانشگاه آزاد مدرک دکتری بگیرید، یا اگه پول دارید مدرک بخرید!!!

دکتر شدن! مسئله این است! - nlp@2015 - 08 مرداد ۱۳۹۴ ۰۵:۳۴ ب.ظ

آخه چرا فقط دنبال لقب دکتری هستید!؟ کسی باید تا دکترا بخونه ک واقعا عاشق علم باشه!خیلی بده آدم این چیزا رو میبینه...Huh

دکتر شدن! مسئله این است! - mrg_vb - 08 مرداد ۱۳۹۴ ۰۵:۴۷ ب.ظ

اعوذبالله...

دکتر شدن! مسئله این است! - crevice - 08 مرداد ۱۳۹۴ ۰۵:۵۸ ب.ظ

دایی خیلی باحالی (((:

دکتر شدن! مسئله این است! - sout777 - 08 مرداد ۱۳۹۴ ۰۶:۲۸ ب.ظ

اول بحثم نوشتم کارمندم! این یعنی ندارم برم دکتری آزاد بخونم!
در جواب اون دوستی که گفته :" آخه چرا فقط دنبال لقب دکتری هستید!؟ کسی باید تا دکترا بخونه ک واقعا عاشق علم باشه!خیلی بده آدم این چیزا رو میبینه..." شما فرض کن من رو تهدید به مرگ کردن که یا دکتر می شی یا می کشیمت! چه کار داری هدف من چیه؟ جواب سوال رو بده!!!
کدوم یکی از اون سه تا راه؟

دکتر شدن! مسئله این است! - nlp@2015 - 08 مرداد ۱۳۹۴ ۰۶:۵۷ ب.ظ

همون راه ۱ بهتره! البته پرس و جو کنید از کسایی ک از آزاد دکتری سراسری رفتن خب بستگی ب دانشگاهشم داره..

RE: دکتر شدن! مسئله این است! - Masoud05 - 08 مرداد ۱۳۹۴ ۰۷:۰۴ ب.ظ

به فکر پول جمع کردن باش و دکتری آزاد.
چون بعیده بتونید تا ۲ سال دیگه رزومه ای جمع کنید که دانشگاه دولتی به این راحتی شما رو بگیره.
ارشد خوندن دوباره هم بنظر غیر معقول هست. اصلا از کجا میدونید که دانشگاه خوب قبول میشید. بچه هایی که تازه درسشون تموم شده و تمام وقت کار میکنن باز سخته که جای خوب قبول بشن
مورد ۳ از همه عجیب تره.

پس یا برو دکتری آزاد یا برو دنبال رزومه باش به این امید که یک دانشگاه دولتی کوچک ( به نسبت سایر دانشگاه های دیگر تحصیلات تکمیلی) شما رو پذیرش کنه.

دکتر شدن! مسئله این است! - Ilham - 08 مرداد ۱۳۹۴ ۰۷:۲۷ ب.ظ

منم نظرمو میگم، البته با فرض اینکه شما تهدید به مرگ شدید و مجبورید دکترا بگیرید. و قبلش هم بگم خیلی رک نوشتم، امیدوارم نارحت نشید Smile
راه حل ۱: نمیتونید این اطمینان رو داشته باشید که اگه کنکوردکترا میدید حتما قبول میشید و به مصاحبه وارد میشید، شما انگیزه قبولیتون خیلی ضعیف تر از خیلی هاست که دکترا رو به دلایل علمی میخوان بخونن. نکته بعدی اینکه یه مقاله تضمینی نمیکنه که شمارو تو مصاحبه بگیرن. شما هدفتون دانشگاه سراسریه، حتی سراسری های شهرستان هم توی گرفتن دانشجو دکترا حساسیت به خرج میدن چون قراره چهار سال روی اون دانشجو حساب کنن و هزینه وزارت علومو قراره صرفش کنن.
راه حل ۲: اینکه ارشد سراسری باشید هیچ تضمینی برای قبولی در مصاحبه نیست. من دیدم بچه ها ارشد امیرکبیر و شریف!! هم بودن ولی توی مصاحبه هیچ جا قبول نشدن. بازم این بر میگرده به توضیح مورد قبلی. با توجه به اینکه میگید کارمندید، فکر میکنم شاید بین تحصیلاتتون فاصله افتاده باشه، و بازم از کجا میدونید اگه ارشد بخونید حتما قبول میشید؟با فرض قبولی هم اگه بخواین بعدش دکترا قبول شید باید ارشدتون رو خیلی خوب بگذرونیند، فکر کنید ببینید میتونید دو سال ارشد رو دوباره بخونید کلی وقت بزارید مقاله بدید، نمره های بالا بگیرید پایان نامه انجام بدید و....
یه نکته دیگه اینکه من پارسال مصاحبه رفتم، واقعا استادا میتونستن تشخیص بدن که طرف واقعا توی دکترا خوندن جدیه یا نه.
راه حل ۳: کنکور سراسری!!پزشکی!!شیب !!بام!! اگه کارشناسی سراسری روزانه بودید و بخواید دوباره کنکور کارشناسی بدید، تا اونجا که من شنیدم باید برای خوندن مجدد شهریه بدید، شهریه دانشگاه شبانه رشته پزشکی زیاده. و مثل دو گزینه قبلی --احتمالا شما حداقل ۲۵ ساله هستین-- میخواین با بچه ها ۱۸ - ۱۹ ساله (مجرد،جوون تر، بیکار) با انگیزه بسیار بسیار بیشتر از شما رقابت کنید، رقابت خیلی سختی میشه براتون. تازه کارمند هم که هستید، به فرض قبولی میدونید درسای پزشکی چقدر سختن!!باید کلا از کارتون استعفا بدید و شبانه روز درس بخونید.
راه حل هاتون به نظر من هیچکدومشون خوب نیستن. به نظرم بازم فکر کنید ببینید واقعا این دکترا خوندن فقط به خاطر اسم دکتر ارزش داره؟
من میگم فقط با انگیزه اسم دکتر احتمال قبول شدنتون تو مصاحبه دانشگاه سراسری صفره. و اینجوری وقت و انرژیتونو به هدر میدین. دانشگاه پیام نور رو امتحان کنید، شهریش فکر کنم از آزاد کمتره، آسونتر هم میگیرن. شاید بتونید وام هم بگیرید. اگر هم حتما میخواید بین این سه تا راه حل یکی رو حتما امتحان کنید، نظر منم اولیه.
در هر صورت براتون آرزوی موفقیت دارم.

RE: دکتر شدن! مسئله این است! - sout777 - 08 مرداد ۱۳۹۴ ۰۸:۳۷ ب.ظ

(۰۸ مرداد ۱۳۹۴ ۰۷:۲۷ ب.ظ)Ilham نوشته شده توسط:  منم نظرمو میگم، البته با فرض اینکه شما تهدید به مرگ شدید و مجبورید دکترا بگیرید. و قبلش هم بگم خیلی رک نوشتم، امیدوارم نارحت نشید Smile
راه حل ۱: نمیتونید این اطمینان رو داشته باشید که اگه کنکوردکترا میدید حتما قبول میشید و به مصاحبه وارد میشید، شما انگیزه قبولیتون خیلی ضعیف تر از خیلی هاست که دکترا رو به دلایل علمی میخوان بخونن. نکته بعدی اینکه یه مقاله تضمینی نمیکنه که شمارو تو مصاحبه بگیرن. شما هدفتون دانشگاه سراسریه، حتی سراسری های شهرستان هم توی گرفتن دانشجو دکترا حساسیت به خرج میدن چون قراره چهار سال روی اون دانشجو حساب کنن و هزینه وزارت علومو قراره صرفش کنن.
راه حل ۲: اینکه ارشد سراسری باشید هیچ تضمینی برای قبولی در مصاحبه نیست. من دیدم بچه ها ارشد امیرکبیر و شریف!! هم بودن ولی توی مصاحبه هیچ جا قبول نشدن. بازم این بر میگرده به توضیح مورد قبلی. با توجه به اینکه میگید کارمندید، فکر میکنم شاید بین تحصیلاتتون فاصله افتاده باشه، و بازم از کجا میدونید اگه ارشد بخونید حتما قبول میشید؟با فرض قبولی هم اگه بخواین بعدش دکترا قبول شید باید ارشدتون رو خیلی خوب بگذرونیند، فکر کنید ببینید میتونید دو سال ارشد رو دوباره بخونید کلی وقت بزارید مقاله بدید، نمره های بالا بگیرید پایان نامه انجام بدید و....
یه نکته دیگه اینکه من پارسال مصاحبه رفتم، واقعا استادا میتونستن تشخیص بدن که طرف واقعا توی دکترا خوندن جدیه یا نه.
راه حل ۳: کنکور سراسری!!پزشکی!!شیب !!بام!! اگه کارشناسی سراسری روزانه بودید و بخواید دوباره کنکور کارشناسی بدید، تا اونجا که من شنیدم باید برای خوندن مجدد شهریه بدید، شهریه دانشگاه شبانه رشته پزشکی زیاده. و مثل دو گزینه قبلی --احتمالا شما حداقل ۲۵ ساله هستین-- میخواین با بچه ها ۱۸ - ۱۹ ساله (مجرد،جوون تر، بیکار) با انگیزه بسیار بسیار بیشتر از شما رقابت کنید، رقابت خیلی سختی میشه براتون. تازه کارمند هم که هستید، به فرض قبولی میدونید درسای پزشکی چقدر سختن!!باید کلا از کارتون استعفا بدید و شبانه روز درس بخونید.
راه حل هاتون به نظر من هیچکدومشون خوب نیستن. به نظرم بازم فکر کنید ببینید واقعا این دکترا خوندن فقط به خاطر اسم دکتر ارزش داره؟
من میگم فقط با انگیزه اسم دکتر احتمال قبول شدنتون تو مصاحبه دانشگاه سراسری صفره. و اینجوری وقت و انرژیتونو به هدر میدین. دانشگاه پیام نور رو امتحان کنید، شهریش فکر کنم از آزاد کمتره، آسونتر هم میگیرن. شاید بتونید وام هم بگیرید. اگر هم حتما میخواید بین این سه تا راه حل یکی رو حتما امتحان کنید، نظر منم اولیه.
۱-پیام نور که گفتید:تا جایی که من می دونم پیام نور دکترای کامپیوتر نداره، اگه داره لطفا راهنمایی کنید!!!
۲- اون داستان پزشکی رو خیلی جدی گفتم! یعنی شما فکر می کنید رقابت با یه سری دانش آموزه ۱۷ و ۱۸ ساله سخته؟؟؟ من ریاضی و فیزیک و شیمی رو که ۱۰۰ می زنم- می مونه عمومی و زیست! توی عمومی ها هم که فکر می کنم زبان هم ۱۰۰ بشه!!! از نظر شبانه بودن خیلی مشکلی نداره، ولی ادامه ی تحصیلش همزمان با کار شاید یکم گیر کنم!
۳- انگیزه ی من خیلی زیاده( اون داستانی که گفتم تهدید به مرگ رو در نظر بگیرید، یه چیزی واقعا توی همین مایه ها!!!) بهتون قول می دم از نظر انگیزه ای توی کنکور امسال هیچ کسی به اندازه ی من دنبال قبولی نباشه اما...
اما مشکل اصلی همینه که گفتم: می ترسم به خاطر مدرک آزاد بعد از کلی تلاش و قبولی احتمالی و ... بازم ردم کنن!!! این داستان به قدری من رو می ترسونه که به فکر ارشد مجدد افتادم!!! من فکر می کنم به جای اینکه برای کنکور دکتری بخونم برای ارشد بخونم!!! اگه قرار باشه دکتری زیر ۹۰ بشم تا مجاز بشم ارشد هم می تونم با مثل این رتبه جای خوبی قبول بشم!!! من یه بار ارشد رو گذروندم و این بار طبیعتا خیلی چیزا دستمه و راحت تر می گذرونم و برای همینه که می گم احتمال قبولی بعد از اون توی دکتری بالا میره!!!
بازم می گم مشکل من اینه: کدوم صرفش در مجموع بیش تره؟ آزمون دکتری با ارشد آزاد یا ارشد مجدد و صرف وقت و بعد دکتری؟

دکتر شدن! مسئله این است! - farhud - 08 مرداد ۱۳۹۴ ۰۹:۱۲ ب.ظ

نمیدونم این نگاه که فقط عنوان دکتری رو‌میخواهید داشته باشید چقدر صحیحه و در آینده هم همین طرز فکر رو‌خواهید داشت یا نه.چون خیلی مهمه در این طور موارد از روی احساس تصمیم نگرفت. ولی میخوام درباره یکی از راه حلها یکم توضیح بدم با اجازه اساتید و دوستان محترم. من فکر میکنم به طور عام راه حل شماره سه تحت شرایطی خیلی هم‌ خوبه:
۱-علاقمند شدید علم و‌ به طور‌خاص علم‌پزشکی و همینطور شغل پزشکی باشید.
۲-به دلیل شرایط احتمالی خانوادگی و سنتون بتونید در کنارش کار هم بکنید،نمیدونم شغلتون چیه،این مورد بستگی به کریِر و‌حرفه‌تون هم داره. بعضی شغلها مثل معلمی به شرط موافقت آموزش و پرورش و‌مناسب و درست چیدن برنامه ها منافاتی با تحصیل پزشکی ندارن. من افرادی رو‌میشناسم که همزمان با معلمی در رشته پزشکی هم‌درس خوندن.
ولی بر‌فرض اگه شغلتون طوریه که حتما باید ۵ یا ۶ روز هفته برید سرکار، باید از اون شغل استعفا بدید و‌برید دنبال کار دیگه.
۳-انگیزه فوق العاده ای باید داشته باشید،از تیکه پروندن ها و مانع ایجاد کردنها و دلسرد کردنهای دیگران نباید ناامید بشید.
۴-اراده و‌پشتکار قوی داشته باشید برای گذر از سد کنکور سراسری.رقابت در کنکور سراسری رشته تجربی (برای رشته های تاپ) فوق العاده سنگین و سختتر از کنکور ارشده (البته ارشد در معنی عام‌وگرنه‌ در رشته ما هم پذیرش نسبت به شرکت کننده در دانشگاه های تاپ در مقایسه با دیگر رشته ها محدوده).تجربی حدود ۵۰۰ هزار نفر شرکت کننده داره و فقط حداکثر تا حدود چهار هزار نفر در رشته های پزشکی (پزشکی،دندانپزشکی،داروسازی) قبول میشن. منظورم این نیست که غیرممکنه،میخوام اهمیت اراده قوی داشتن رو بگم.
۵- در نظر بگیرید که اگه دکترا در رشته کامپیوتر بگیرید،حتی اگه ۳ سال هم دوباره ارشد بخونید در دولتی، احتمالا بعد از ۳ یا ۴ سال در دکتری قبول میشید و حدود ۴ یا ۵ سال هم خود دکتری رو باید بخونید. پس در هر صورت میشه حدود ۵ تا ۹ سال.
دروس رشته پزشکی بر خلاف تصور اونقدر ها هم سخت نیست. شما حداکثر ۷ ترم درس مشکل دارید، بعدش میفته روی غلتک. البته پزشکی مساله طرح و امتحان خیلی مشکل و در بعضی دوره های سابق حرف و‌حدیثدار تخصص رو‌هم داره. در هر حال شما هم عنوان دکتری خواهید داشت،هم اعتبار اجتماعی زیاد، هم ثواب و اجر معنوی بالا و هم مسائل مادی و ..

به شرطی که مشکلی در موارد بالا ندارید، این گزینه رو‌بررسی کنید. پزشکی می ارزه حتی اگه شهریه شبانه بپردازید به نظر من.
رشته های دیگه برای دکتری گرفتن رو‌ هم بررسی کنید.

دکتر شدن! مسئله این است! - Riemann - 08 مرداد ۱۳۹۴ ۱۰:۴۰ ب.ظ

برو خارج، مالزی، ایتالیا، آلمان، سوئد و .... راحت جواب میده Wink

RE: دکتر شدن! مسئله این است! - Ilham - 09 مرداد ۱۳۹۴ ۱۲:۴۰ ق.ظ

(۰۸ مرداد ۱۳۹۴ ۰۸:۳۷ ب.ظ)sout777 نوشته شده توسط:  
(08 مرداد ۱۳۹۴ ۰۷:۲۷ ب.ظ)Ilham نوشته شده توسط:  منم نظرمو میگم، البته با فرض اینکه شما تهدید به مرگ شدید و مجبورید دکترا بگیرید. و قبلش هم بگم خیلی رک نوشتم، امیدوارم نارحت نشید Smile
۱-پیام نور که گفتید:تا جایی که من می دونم پیام نور دکترای کامپیوتر نداره، اگه داره لطفا راهنمایی کنید!!!
۲- اون داستان پزشکی رو خیلی جدی گفتم! یعنی شما فکر می کنید رقابت با یه سری دانش آموزه ۱۷ و ۱۸ ساله سخته؟؟؟ من ریاضی و فیزیک و شیمی رو که ۱۰۰ می زنم- می مونه عمومی و زیست! توی عمومی ها هم که فکر می کنم زبان هم ۱۰۰ بشه!!! از نظر شبانه بودن خیلی مشکلی نداره، ولی ادامه ی تحصیلش همزمان با کار شاید یکم گیر کنم!
۳- انگیزه ی من خیلی زیاده( اون داستانی که گفتم تهدید به مرگ رو در نظر بگیرید، یه چیزی واقعا توی همین مایه ها!!!) بهتون قول می دم از نظر انگیزه ای توی کنکور امسال هیچ کسی به اندازه ی من دنبال قبولی نباشه اما...
اما مشکل اصلی همینه که گفتم: می ترسم به خاطر مدرک آزاد بعد از کلی تلاش و قبولی احتمالی و ... بازم ردم کنن!!! این داستان به قدری من رو می ترسونه که به فکر ارشد مجدد افتادم!!! من فکر می کنم به جای اینکه برای کنکور دکتری بخونم برای ارشد بخونم!!! اگه قرار باشه دکتری زیر ۹۰ بشم تا مجاز بشم ارشد هم می تونم با مثل این رتبه جای خوبی قبول بشم!!! من یه بار ارشد رو گذروندم و این بار طبیعتا خیلی چیزا دستمه و راحت تر می گذرونم و برای همینه که می گم احتمال قبولی بعد از اون توی دکتری بالا میره!!!
بازم می گم مشکل من اینه: کدوم صرفش در مجموع بیش تره؟ آزمون دکتری با ارشد آزاد یا ارشد مجدد و صرف وقت و بعد دکتری؟

۱- شما که میگید فقط میخواید دکتر شید، علمش هم مهم نیست. پس من فرض رو گذاشتم به اینکه رشته نباید مهم باشه!!پیام نور میگید کامپیوتر نداره ولی رشته های دیگه مثل مدیریت و... داره. برا اونا میتونید اقدام کنید. از این دوره های نمیدونم پودمانی(دقیقا نمیدونم پودمانی باشه) هستن که که مدرک دکترا میدن، شهریشونم باز از آزاد کمتره.
۲- بله دقیقا فکر میکنم رقابت با بچه ها ۱۷-۱۸ ساله سخته، دیدم که میگم. بعد از لیسانس کنکور دادن دقیقا با ذهنیت شما که ریاضی و فیزیک و... رو کامل میزنم و... ولی نشده، میتونید امتحان کنید. از همین امروز کتاب درسی های دبیرستان رو بگیرید و شروع کنید به خوندن ببینید به عنوان یه آدم حدود ۲۵ ساله(مینیمم رو گرفتم، نمیدونم چند سالتونه!! ) میتونید برگردید به درسای دبیرستان؟ و بعدش برید چند تا آزمون قلم چی و ... بدید ببینید وضعتون چطوره؟ همینطوری نگید همه رو صد میزنم.ببینید میتونید تست عربی رو هم صد بزنید؟ میتونید زیست حفظ کنید !!!ببین نمیخوام موج منفی بدم ولی از دور نمیتونی فرض صد بگیرین واسه درسا. من خودم ریاضی کنکور لیسانس ۷۰ درصد زدم و رتبم سه رقمی شد، چند وقت پیش یکی از فامیلامون خواست براش یه مسئله دیفرانسیل حل کنم، واقعا یک درصد تکنیک های دوران پیش دانشگاهیمو یادم نبود. در ادامه منم با بند ۴ دوست عزیز farhud موافقم.
۳-انگیزتون قوی هست، باشه قبول. ولی مشکل اینه که انگیزه هه علمی نیست!خیلی ها انگیزه های بسیار محکم تر از فقط دکتر شدن دارن، یا حتی تهدید به مرگ!! طرف میبینه شاید تنها امید کاریش اینه که دکترا بگیره که بره شهرشون هیئت علمی بشه تا بتونه خرج زندگیشو بده، یکی میبینی شیفته علمه(هستن واقعا) و مهم ترین هدف زندگیش در خوندن و باسواد شدنه. یکی میبینه قصدش خارج رفتن و رسیدن به رویاهاشه و.... به نظرم اگه شما تهدید به مرگ شدین که دکتر بشین بهتره از طریق مراجع قضایی شکایت کنید ، این راحت تره تا دکتر شدن Big Grin. و لی سیرییس لی اگه یه مسئله شخصی و خانوادگیه بهتره مسئله رو از راه منطقی تری حل کنید تا این راه!!(توصیه مادرانه بود این تیکه)
۴-ببینید مثل اینکه متن قبلی من رو دقیق نخوندید، ارشد شریف بودن هم تضمینی نمیکنه که مصاحبه قبول بشید و آزاد بودن هم باعث نمیشه بی حساب ردتون کنن توی مصاحبه. فاکتورهای زیادی توی مصاحبه دخیله؛ از دانشگاه لیسانس و ارشد بگیر تا معدل هاتون، مقالاتتون، استاد راهنمای ارشدتون، موضوع تز ارشد، خود روز مصاحبه و چطور پاسخ دادن به سوالات.
"اگه قرار باشه دکتری زیر ۹۰ بشم تا مجاز بشم ارشد هم می تونم با مثل این رتبه جای خوبی قبول بشم!!!" این حرفتون عجیبه!!! آخه رتبه ارشد و دکترا چه ربطی به هم دارن؟ تعداد شرکت کننده های ارشد خیلی بیشتر از دکتراست. کسی که رتبه کنکور دکتراش ۹۰ میشه به این معنی نیست این رتبه رو تو ارشدم میتونه بیاره. اصن خود کنکور دکترا خیلی راحت تره از کنکور ارشد. شما کنکور دکترا ۳ تا درس تخصصی دارین و تو کنکور ارشد حدود ۱۲ تا!!
**اگه بخواید کنکور ارشد بدید، همنطور که بچه ها دیگه هم گفتن، یک سال کنکور میدین(به فرض قبولی!)+دو سال درستون طول میکشه(به فرض چهار ترمه تموم کردن)+(به فرض اینکه توی ترم چهار ارشد دکترا قبول بشین)چهار سال خود دکترا طول میکشه=۷-۸ سال حداقل طول میکشه تا دکترا بگیرید. یعنی ۸-۷ سال از عمر و جوونیتونو بزارید فقط بخاطر اینکه بهتون بگن دکتر عایا؟
**اگه امسال کنکور دکترا بدید(به فرض قبولی)یک سال دیگه قبول میشید+چهار سال دوره دکترا=۵-۶ سال از عمر و جوونیتونو بزارید فقط بخاطر اینکه بهتون بگن دکتر عایا؟
اختلاف دوتا انتخابی که میگید دو ساله،دیگه خودتون ببینید این دو ساله چقدر براتون مهمه. ولی همونطور که برای کنکور لیسانس گفتم برای کنکور ارشد هم میگم، کنکورشو دست کم نگیرید، یعنی فکر نکنید چون یه بار ارشد خوندید این یعنی قبولیتون تضمینیه.
Ideaاین کار رو هم میتونید بکنید، امسال با همین مدرک آزاد کنکور دکترا بدین، حداکثر تلاشتونو بکنید که به مصاحبه برسید بعد برید توی مصاحبه ها ببینید شانس قبولیتن چطوره؟ اگه قبول شدین که خوبه اگه نه و دیدین شانستون کمه سال دیگه کنکور ارشد بدین. یا اینکه الان رزومتنو ببرید نشون استادا بدین ازشون بپرسید که آیا سال دیگه با این رزومه بیاین تو مصاحبه شانسی دارین؟ با استاد راهنمای ارشدتون هم مشورت کنید.
دکترا خوندن تو دانشگاه های سراسری سخته، باید خیلی کار کنید. استاد کمک نمیکنه و باید خودتون همه کارا رو انجام بدین و ... خلاصه واقعا انگیزه میخواد و علاقه به ریسرچ.
پزشکی خوندن هم از نظر من یه اشکال بزرگ دیگه داره، اینه که الانا خیلی اومده رو بورس و حقوقشون زیاد شده، همه دارن میرن سمتش، ولی چند سال دیگه مثل رشته های فنی اشباع میشه، و پزشک بیکار ... همین الانشم این اتفاق داره واسه رشته دارو سازی میفته. و وقتی یه چیزی خیلی زیاد میشه دیگه اون جایگاه و کلاس خاصشو از دست میده. همین الانشم به لطف دانشگاه آزاد در هر خانواده ایرانی یه دکتر وجود داره Big Grin
ببین دوست عزیز بیا بی خیال دکترا شو(فقط برای اینکه بهتون بگن دکتر)، همین کاری که داری رو پیشرفت بده و برو جلو. یا اینکه حسابی فکرکن بلکه انگیزه علمی پیدا کردی، بشین مقاله بخون تو فیلد مورد علاقت، خودت ریسرچ کن. ببین شاید دوست داشتی روزی چند ساعت مقاله بخونی و سعی کنی ایده های جدید بدی بعد بیا کنکور دکترا بده و به امید خدا قبول میشی و دکتر میشی.

دکتر شدن! مسئله این است! - نیکا۱ - ۰۹ مرداد ۱۳۹۴ ۱۲:۳۶ ب.ظ

جناب sout777 شما که فقط مدرک دکترا لازم دارید حالا چرا کامپیوتر؟!!! برید یه رشته که توش ساده تر بتونید مدرک بگیرید.
درضمن پیام نور حتی اگر دکترای کامپیوتر نداشته باشه که اونم مطمئن نیستم رشته های ترکیبی و مربوط مثل مدیریت IT داره

دکتر شدن! مسئله این است! - حسین۹۴ - ۰۹ مرداد ۱۳۹۴ ۰۸:۲۳ ب.ظ

انجام راه های ۲،۳ هم جسارت میخواد و هم پشتکار. به نظر من چون شما احتمالا فقط انگیزتون اینکه اخرش بهتون بگن دکتر! ، پس راه حل ۳ اصلا منطقی نیست چون به فرض اینکه شما بشینید واسه کنکور تجربی بخونید و درس ها رو بتونید وقت بگذارید و مطالعه نمایید( با توجه به اینکه کارمندید تقریبا غیرممکنه)، چه تضمینی وجود داره که بتونید یکی از رشته های پزشکی(حتی دامپزشکی!) که دارید با کسایی رقابت می کنید که حداقل ۹ ماه کامل وقتشون رو گذاشتن و مطالعه کردن، رقابت کنید؟ ( این مصداق ضرب المثل سنگ بزرگ را علامت نزدن است!)
درخصوص راه حل اول هم حقیقتش اینه که روزانه دولتی رو کسانی می تونن در مصاحبه قبول شن که اولا یک استاد حتما بخوادشون و ثانیا در زمینه تحقیقاتی هم چند مقاله خوب و معتبر داشته باشید که در اینصورت ارشد ازادتون رو میتونه پوشش بده.
نظر نهایی منم اینه که ترکیب راه حل های ۱ و۲ می تونه مفید باشه. یعنی اینکه شما امسال درس های مشترک بین کنکور ارشد و دکتری رو خیلی خوب بخونید(علی الخصوص تخصصی هارو) و هر چند تا درس پایه ای کنکور ارشد رو که رسیدید مثل مدارمنطقی رو مطالعه کنید و در نهایت هم کنکور ارشد شرکت کنید و هم دکتری. اگه رتبه دکتراتون خوب شد و مصاحبه شرکت کردید و با شرایطی که گفتم ان شاالله قبول شدید که چه عالی!! در غیر اینصورت بر روی رتبه خوب احتمالی ارشد سرمایه گذاری کنید. با این کار شما فرصت دارید که در مقطع ارشد چند مقاله ارائه دهید(با توجه به اینکه قبلا نسبت به دروس ارشد دید دارید) و اینجوری رزومتون رو قوی کنید و هم اینکه دیگه نیازی نیست دوباره واسه کنکور دکتری سال بعد بخونید چون همان طور که شاید شنیده باشید از امسال قراره اعتبار ازمون دکتری ۲ ساله بشه، به این معنی که اگه شما در کنکور امسال رتبتون خوب شد تا ۲ سال این رتبه معتبر و قابل ارائه است( مثل اعتبار مدرک TOEFL) البته با این فرض که ارشد رو ۴ ترمه تموم کنید، موفق باشید