تالار گفتمان مانشت
تعداد رشته های مخصوص که دقیقا از ۷ حرف تشکیل شده اند چند تاست؟ (سوال از روابطبازگشتی) - نسخه‌ی قابل چاپ

تعداد رشته های مخصوص که دقیقا از ۷ حرف تشکیل شده اند چند تاست؟ (سوال از روابطبازگشتی) - mahdi.d - 18 آبان ۱۳۹۴ ۰۱:۵۶ ب.ظ

سلام و درود دوستان .. این سوال رو میشه توضیح بدین دوستان..
یک رشته مخصوص به این صورت تعریف میشود :
-a یک رشته ی مخصوص است .
-اگر s یک رشته ی مخصوص باشد، Sa و Sbb نیز رشته های مخصوص هستند.
تعداد رشته های مخصوص که دقیقا از ۷ حرف تشکیل شده اند چند تاست ؟

سوال ۹۵ کتاب پوران از فصل شمارش ..
ممنون دوستان

RE: تست کتاب پوران - Iranian Wizard - 18 آبان ۱۳۹۴ ۰۴:۵۷ ب.ظ

سلام.گرامر این زبان تو درس نظریه ، S-->Sa|Sbb|a هستش.که با اشتقاقش میتونید،رشته های تولید شدشو مشاهده کنید.
با دو روش حل میکنم:
روش اول )شمارش:
ببینید گفته که حرف اول رشته،a هستش.پس ۶ تا حرف دیگه میمونه.
که میتونه از ۶ تا a تشکیل شده باشه:که چون یکسانند.چیدنش فقط ۱حالت داره.( !۶/! ۶) =۱
میتونه از ۴ تا a و یک bb تشکیل بشه : که جوابش میشه ( !۱ !۴/!۵ ) =۵
میتونه از ۲تا a و ۲تا bb تشکیل بشه : که جوابش میشه ( !۲ !۲/!۴ ) = ۶
و میتونه از ۳ تا bb تشکیل بشه : که جوابش میشه ( !۳/!۳ ) =۱
نکته:bb رو یک حرف در نظر میگیریم.
جواب نهایی میشه =۱+۶+۵+۱ = ۱۳

روش دوم ) بازگشتی:
اگه حرف اول a باشه، با an-1 حالت میتونیم رشته تولید کنیم.
ولی اگه حرف اول b باشه،حرف دوم هم باید b باشه ، که میشه bb ، که بعدش با an-2 حالت دیگه میتونیم رشته تولید کنیم.
پس یعنی an=an-1 + an-2 (سری فیبوناتچی)
a0=1 ، چونکه رشته ما بایستی با a شروع بشه،ما بصورت پیشفرض a0=1 قرار میدیم.ما بقیه رشته جدید رو باید بچینیم.
a1=1 ،اگه رشته یک حرفی باشه،یعنی a
a2=2،اگه رشته دو حرفی باشه، یعنی aو a یا bb
a3=a2+a1=3
a4=a3+a2=5
a5=a4+a3=8
a6=a5+a4=13

RE: تعداد رشته های مخصوص که دقیقا از ۷ حرف تشکیل شده اند چند تاست؟ (سوال از روابطبازگشتی) - mahdi.d - 19 آبان ۱۳۹۴ ۰۴:۴۲ ق.ظ

(۱۸ آبان ۱۳۹۴ ۰۴:۵۷ ب.ظ)IranianWizard نوشته شده توسط:  سلام.گرامر این زبان تو درس نظریه ، S-->Sa|Sbb|a هستش.که با اشتقاقش میتونید،رشته های تولید شدشو مشاهده کنید.
با دو روش حل میکنم:
روش اول )شمارش:
ببینید گفته که حرف اول رشته،a هستش.پس ۶ تا حرف دیگه میمونه.
که میتونه از ۶ تا a تشکیل شده باشه:که چون یکسانند.چیدنش فقط ۱حالت داره.( !۶/! ۶) =۱
میتونه از ۴ تا a و یک bb تشکیل بشه : که جوابش میشه ( !۱ !۴/!۵ ) =۵
میتونه از ۲تا a و ۲تا bb تشکیل بشه : که جوابش میشه ( !۲ !۲/!۴ ) = ۶
و میتونه از ۳ تا bb تشکیل بشه : که جوابش میشه ( !۳/!۳ ) =۱
نکته:bb رو یک حرف در نظر میگیریم.
جواب نهایی میشه =۱+۶+۵+۱ = ۱۳

روش دوم ) بازگشتی:
اگه حرف اول a باشه، با an-1 حالت میتونیم رشته تولید کنیم.
ولی اگه حرف اول b باشه،حرف دوم هم باید b باشه ، که میشه bb ، که بعدش با an-2 حالت دیگه میتونیم رشته تولید کنیم.
پس یعنی an=an-1 + an-2 (سری فیبوناتچی)
a0=1 ، چونکه رشته ما بایستی با a شروع بشه،ما بصورت پیشفرض a0=1 قرار میدیم.ما بقیه رشته جدید رو باید بچینیم.
a1=1 ،اگه رشته یک حرفی باشه،یعنی a
a2=2،اگه رشته دو حرفی باشه، یعنی aو a یا bb
a3=a2+a1=3
a4=a3+a2=5
a5=a4+a3=8
a6=a5+a4=13

خیلی خیلی ممنونم از راهنمایی وتوضیحتون .. به نظرتون چه کتابی برای نظریه ی زبان ها مناسبه برای کنکور که حالت خودآموز هم داشته باشه .. ممنون میشم معرفی کنید .. من نظریه پاس نکردم .. !

RE: تعداد رشته های مخصوص که دقیقا از ۷ حرف تشکیل شده اند چند تاست؟ (سوال از روابطبازگشتی) - Iranian Wizard - 19 آبان ۱۳۹۴ ۰۵:۱۳ ق.ظ

(۱۹ آبان ۱۳۹۴ ۰۴:۴۲ ق.ظ)mahdi.d نوشته شده توسط:  خیلی خیلی ممنونم از راهنمایی وتوضیحتون .. به نظرتون چه کتابی برای نظریه ی زبان ها مناسبه برای کنکور که حالت خودآموز هم داشته باشه .. ممنون میشم معرفی کنید .. من نظریه پاس نکردم .. !
خواهش میکنمBlush
اگه نظریه رو پاس نکردین،بنظرم حتما بایستی کتاب لینز رو مطالعه کنید.و بعدش از همه مهمتر تمریناتشو حل کنید.

RE: تعداد رشته های مخصوص که دقیقا از ۷ حرف تشکیل شده اند چند تاست؟ (سوال از روابطبازگشتی) - mahdi.d - 19 آبان ۱۳۹۴ ۰۳:۳۱ ب.ظ

(۱۹ آبان ۱۳۹۴ ۰۵:۱۳ ق.ظ)IranianWizard نوشته شده توسط:  
(19 آبان ۱۳۹۴ ۰۴:۴۲ ق.ظ)mahdi.d نوشته شده توسط:  خیلی خیلی ممنونم از راهنمایی وتوضیحتون .. به نظرتون چه کتابی برای نظریه ی زبان ها مناسبه برای کنکور که حالت خودآموز هم داشته باشه .. ممنون میشم معرفی کنید .. من نظریه پاس نکردم .. !
خواهش میکنمBlush
اگه نظریه رو پاس نکردین،بنظرم حتما بایستی کتاب لینز رو مطالعه کنید.و بعدش از همه مهمتر تمریناتشو حل کنید.

ممنون و سپاس گزار از وقتی گذاشتین بنده چون ناپیوسته بود کارشناسیم سه درس محاسبات عددی ، کاپمایلر و نظریه رو پاس نکردم .. میبخشیئ که دوباره سوال میکنم .. به نظرتون برای این درسا رفرنس بخونم تا مهلت باقی مونده تا کنکور ارشد و همراهشون کتاب تست بگیرم یا صرفا کتاب تست کفایت میکنه ؟ به نظرتون پوران خوبه یا پارسه یا غیره ؟ اگه میشه توضیح بفرمایید .. بسیار سپاس