تالار گفتمان مانشت
سیستم عامل ۹۱ مهندسی کامپیوتر - نسخه‌ی قابل چاپ

صفحه‌ها: ۱ ۲ ۳
سیستم عامل ۹۱ مهندسی کامپیوتر - MSsoftware - 28 بهمن ۱۳۹۰ ۰۸:۳۵ ب.ظ

دیدم جا برای این درس مهم در نظر نگرفتید با اجازه بزرگان من گرفتم

اون فضا پیما رو گذینه ای رو زدم که میگفت سیستم اشکال داره و ممکنه تایمر منقضی بشه که تو دفتر چه من گزینه یک بود و دلیلم هم این بود که اون یارو T3 اصلا مهلتی نصیبش نمیشد تا بخواد رو سمافور Up بزنه تا T1 که CPU رو گرفته وارد ناحیه بحرانی بشه (الویت معکوس)

سوالی در مورد۳ فرآیند و ۲ تا بافر بود رو زدم گرسنگی ممکنه ولی بن بست ندارد

اون سوال آخرو هم با SPN که حساب کردم دراومد ۷/۶ که تو دفترچه من گزینه ۴ بود فک کنم

خوشحال میشیم نظرات دقیق دوستان رو با ذکر دلیل بدونیم
حالا که سوال ها رو داریم برای هر سوال من اینا رو زدم
۷۰ گذینه ۱
۷۱ گذینه ۳
۷۳ گذینه ۱

سیستم عامل - sarbaz1214 - 28 بهمن ۱۳۹۰ ۰۸:۴۷ ب.ظ

(۲۸ بهمن ۱۳۹۰ ۰۸:۳۵ ب.ظ)MSsoftware نوشته شده توسط:  دیدم جا برای این درس مهم در نظر نگرفتید با اجازه بزرگان من گرفتم

اون فضا پیما رو گذینه ای رو زدم که میگفت سیستم اشکال داره و ممکنه تایمر منقضی بشه که تو دفتر چه من گزینه یک بود و دلیلم هم این بود که اون یارو T3 اصلا مهلتی نصیبش نمیشد تا بخواد رو سمافور Up بزنه تا T1 که CPU رو گرفته وارد ناحیه بحرانی بشه (الویت معکوس)

سوالی در مورد۳ فرآیند و ۲ تا بافر بود رو زدم گرسنگی ممکنه ولی بن بست ندارد

اون سوال آخرو هم با SPN که حساب کردم دراومد ۷/۶ که تو دفترچه من گزینه ۴ بود فک کنم

خوشحال میشیم نظرات دقیق دوستان رو با ذکر دلیل بدونیم
این همون سوال سال پیش آی تی بود که متاسفانهSad یادم نبود گزینه رو
گزینه درست‌: بن بست دارد ولی گرسنگی ندارد

RE: سیستم عامل - shervinrs - 28 بهمن ۱۳۹۰ ۰۸:۴۸ ب.ظ

نقل قول: سوالی در مورد۳ فرآیند و ۲ تا بافر بود رو زدم گرسنگی ممکنه ولی بن بست ندارد
بن بست میشه و گرسنگی هم امکان نداره. سوال IT 90.
منم مثل شما زدم اینو.
تازه این سوال آوانسمون بوده مثلا.

RE: سیستم عامل - alborz229 - 28 بهمن ۱۳۹۰ ۰۸:۵۵ ب.ظ

(۲۸ بهمن ۱۳۹۰ ۰۸:۳۵ ب.ظ)MSsoftware نوشته شده توسط:  دیدم جا برای این درس مهم در نظر نگرفتید با اجازه بزرگان من گرفتم

من فکر کنم اینکه در سناریو تاکید کرده بود T1 شروع به اجرا میکنه بعد روی سمافور بلاک میشه یعنی اینکه اولویت معکوس نداریم
چون اولویت معکوس اینجوری بود که تا وقتی فرایندی با اولویت بالاتر در صف اماده‌ها هست بقیه نباید اجرا بشن اما T1 وارد صف مسدود می شه
خودم نزدم اما فکر میکنم با فرض اینکه T3 در مدتی کمتر از زمان تایمر از ناحیه بحرانی خارج بشه سیستم درست کار کنه

سیستم عامل - MSsoftware - 28 بهمن ۱۳۹۰ ۰۸:۵۷ ب.ظ

(۲۸ بهمن ۱۳۹۰ ۰۸:۴۸ ب.ظ)shervinrs نوشته شده توسط:  در مورد پاسخ شروین
حق با شماست الان دیدمش . اینم از آوانسمون
(۲۸ بهمن ۱۳۹۰ ۰۸:۵۵ ب.ظ)alborz229 نوشته شده توسط:  
(28 بهمن ۱۳۹۰ ۰۸:۳۵ ب.ظ)MSsoftware نوشته شده توسط:  دیدم جا برای این درس مهم در نظر نگرفتید با اجازه بزرگان من گرفتم

من فکر کنم اینکه در سناریو تاکید کرده بود T1 شروع به اجرا میکنه بعد روی سمافور بلاک میشه یعنی اینکه اولویت معکوس نداریم
چون اولویت معکوس اینجوری بود که تا وقتی فرایندی با اولویت بالاتر در صف اماده‌ها هست بقیه نباید اجرا بشن اما T1 وارد صف مسدود می شه
خودم نزدم اما فکر میکنم با فرض اینکه T3 در مدتی کمتر از زمان تایمر از ناحیه بحرانی خارج بشه سیستم درست کار کنه

راستش فعلا که سوالا رو نداریم اما تا جایی که یادم مونده اول t3 اجرا شد و رفت رو سمافور و چون معمولا مقدار سمافور در ابتدا یک هستش بیدار می مونه و میره تو ناحیه بحرانی و بعد T1 میاد و cpu رو میگیره به زور اما down میزنه رو سمافور s و میخوابه تا T1 بیاد و Up بزنه اما با وجود T1 مگه به T3 نوبت میرسه که بخواد رو سمافور Up بزنه ؟

سیستم عامل - HRZ - 28 بهمن ۱۳۹۰ ۰۹:۱۱ ب.ظ

اون سوال صفحه بندی رو اون گزینه ای که بزرگترینشون ۱۰میلی ثانیه بود رو زدم
به نظرم حداکثر دوبار دسترسی به دیسک داریم یه بار واسه این که ممکنه محتویات صفحه داخل حافظه عوض شده باشه و قبل از این که صفحه جدید رو روش اوررایت کنیم باید محتویات داخل دیسک دخیره کنیم یه بار هم واسه این که صفحه جدید رو از دیسک به حافظه بیاریم.

اون سوالی که دو تا بافر با سه تا پروسس بود رو من گزینه بن بست دارد و گرسنگی ندارد رو زدم.

سیستم عامل - zohour - 28 بهمن ۱۳۹۰ ۰۹:۳۱ ب.ظ

ببینید وقتی t3 تو ناحیه بحرانی هست t2 می آد و اونو بلوکه می کنه ازطرفی t1 هم به خاطر wait بلوک شده هست لذا اگر t2 کارش طول بکشه اون موقع t1 تایمرش به صفر می رسه و سیستم ریست می شه لذا جواب میشه اینکه t2 نباید بر t3 اولویت داشته باشه.

سیستم عامل - mohandeszahra - 28 بهمن ۱۳۹۰ ۰۹:۳۱ ب.ظ

من سئوال آخرو واسه اس پی ان در آوردم ۶/۷ و اف سی اف اس رو یادم نیس اما فک کنم ۹ در آوردم که تو دفتر چه ما شد اولی.کسی نظری نداره؟

سیستم عامل - zohour - 28 بهمن ۱۳۹۰ ۱۰:۱۳ ب.ظ

احتمال بن بست داشت ولی گرسنگی نداشت

سیستم عامل - LARACROFT0 - 28 بهمن ۱۳۹۰ ۱۱:۳۳ ب.ظ

اون سوال که تکراری بود !
بن بست نداشت و گرسنگی نداشت.
برای سوال آخری هم
SPN 7 میشد. ۲ بار حساب کردم که مطعن بشم دی:
اون عدد آلفا که داد باعث میشد ترتیب اجرایی تغییر کنه

سیستم عامل - mahaya - 28 بهمن ۱۳۹۰ ۱۱:۳۷ ب.ظ

بن بست داره ولی گرسنگی نداره..

سیستم عامل - mohandeszahra - 29 بهمن ۱۳۹۰ ۱۲:۴۴ ق.ظ

الفا رو داده بود واسه روندروبین.منم اس پی انو حساب کرم ۲ بار شد ۶/۷

سیستم عامل - memco - 29 بهمن ۱۳۹۰ ۰۱:۰۶ ق.ظ

به نظر من هم بن بست داره ولی گرسنگی نداره

سیستم عامل - narges_r - 29 بهمن ۱۳۹۰ ۰۱:۰۷ ق.ظ

ولی به نظر من هم گرسنگی داشت هم بن بست

سیستم عامل - javadyousefi - 29 بهمن ۱۳۹۰ ۰۶:۳۴ ق.ظ

(۲۸ بهمن ۱۳۹۰ ۱۱:۳۳ ب.ظ)LARACROFT0 نوشته شده توسط:  اون سوال که تکراری بود !
بن بست نداشت و گرسنگی نداشت.
برای سوال آخری هم
SPN 7 میشد. ۲ بار حساب کردم که مطعن بشم دی:
اون عدد آلفا که داد باعث میشد ترتیب اجرایی تغییر کنه
منم سوال آخرو مثل شما حل کردم ، با آلفا تخمین زدم که باعث میشد ترتیب اجرایی تغییر کنه و هر دو ۷ میشد