زمان کنونی: ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۲:۰۹ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال۹ فصل بن بست کتاب پارسه

ارسال:

mahsa.tsi پرسیده:

یک کامپیوتر دارای ۶ دستگاع نوارخوان است و n فرآیند برای استفاده از آنها رقابت می کند. هر فرآیند حداکثر به ۳ دستگاه نوارخوان نیاز دارد. برای چه مقداری از n سیستم در حالت امن قرار دارد؟
چرا در این تست نمیتوان از فرمول زیر استفاده کرد

فایل‌(های) پیوست شده
untitled.bmp
اندازه فایل: ۱۱۶/۵۸ KB

۰
ارسال:

esi پاسخ داده:

در مورد تعریف "امن" دارن شبهه ایجاد می کنن :
امن بودن سیستم تویه سیستم تک پردازنده ای فقط برای بن بست استفاده میشه، یعنی سیستم دارای بن بست نیست یا فعلا مستعد بن بست نیست.
آیا امن بودن رو برای کاربرد دیگه ای هم استفاده می کنیم !!! من واسه کنکور هم برای این قضیه مشکل داشتم، وقتی شما کلمه امن رو دارید تویه سیستم عامل در مبحث بن بست مطرح می کنید یعنی بدترین سناریو ممکن بر رویه سناریو دارید تصور میکنید، تویه الگوریتم بانکداری شما دنبال یه دنباله اجرایی هستید که منجربه بن بست نشه ، اما به خاطر حالت پویا سیستم هر اتفاقی ممکنه بیفته و به هیچ وجه نمیشه تویه یک سیستم چندتا فرآیند رو نگه داشت و اونها رو یکی اجرا کرد و دید بن بست رخ داده یا نه ؟ الگوریتم بانکداری به صورت پویا رویه سیستم هال مختلفی فکر مثل Solaris اجرا شده اما با روش های ترکیبی، اما کاملا با چیزی که می خونیم متفاوته، ما زیادی داریم انتزاعی می خونیم.
به نظر من وقتی داریم میگیم سیستم امن هست یا نه حتما باید بدترین سناریو رو در نظر بگیریم تا در تمام حالات جواب بده وگرنه تویه همه الگوریتم های کشف بن بست هیچ قطعیت وجود نداره و احتمالی هستش ، به خاطر همین پیچیدگی ها خیلی از سیستم های راه کاری واسه بن بست ندارن و سیستم ریست میشه بعد از یه تایم آوتی.
این قضیه تو کتاب مولندر برای سیستم های توزیع شده کاملا توضیح داده شده، می تونید ازش استفاده کنید.
در کل من بدترین حالت رو در نظر گرفتن و اعتقاد دارم شبه توش زیاده و اگه قراره امن بودن رو جدا از رفتار پویای سیستم و بدترین حالت بدونیم پس واسه چی تو بن بست مطرح شده !!!!!!!!
در کل نمی دونم امن چیه و تعریفش از امن چیه و برای چی امن رو بکار برده.

۰
ارسال:

esi پاسخ داده:

تویه فرمول ضمیمه شده بجای k باید بزاری i یا بر عکس !!! مهم نیست حالا
چرا نشه، تو توضیح جواب چی گفته ؟
نوار قابل اشتراک نیست پس میشه معادل ۳n<n+6 را نوشت و جواب میشه به ازای n<=2 یعنی به ازای حداکثر ۲ فرآیند.
تو توضیح سوال چی نوشته شاید ماداریم اشتباه می کنیم .

۰
ارسال:

kijativa پاسخ داده:

RE: سوال۹ فصل بن بست کتاب پارسه

سلام دوست من
این جملرو از من داشته باشید:
امن بودن یعنی پیدا کردن تنها یک مسیر که به بن بست منتهی نشه
ولی اون فرمول واسه حالتیه که از هر حالتی شروع کنی و هر مسیری بری به بن بست نرسی
موفق باشید
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

ارسال:

mahsa.tsi پاسخ داده:

(۱۰ آذر ۱۳۹۱ ۰۹:۰۴ ق.ظ)kijativa نوشته شده توسط:  سلام دوست من
موفق باشید

خیلی ممنون از جوابتون

(۱۰ آذر ۱۳۹۱ ۱۱:۴۸ ق.ظ)csharpisatechnology نوشته شده توسط:  [تصویر:  146436_1_1379087581.gif]
این فرمول رو از کجا آوردی؟
N چیه؟
E چیه؟
چرا هیچ توضیحی راجع بهشون ندادی؟

این فرمول برای زمای هست که N تا فرآیند داشته باشیم و یک نوع منبع.E تعداد موجود از اون منبع هست و max(i ) تعدادحداکثر منابع مورد نیاز فرآیند i

(۱۰ آذر ۱۳۹۱ ۰۲:۳۱ ق.ظ)esi نوشته شده توسط:  تویه فرمول ضمیمه شده بجای k باید بزاری i یا بر عکس !!! مهم نیست حالا
چرا نشه، تو توضیح جواب چی گفته ؟
نوار قابل اشتراک نیست پس میشه معادل ۳n<n+6 را نوشت و جواب میشه به ازای n<=2 یعنی به ازای حداکثر ۲ فرآیند.
تو توضیح سوال چی نوشته شاید ماداریم اشتباه می کنیم .
شما درست میگید کلا بجایk=0 باید i=1 قرار بدید. ببخشیدBig Grin
توضیح سوال:
امن بودن به n بستگی ندارد چون در این وضعیت همه منابع /ازاد هستند.توجه کنین نمیشه از فرمولی که گفتم استفاده کنیم به علتی که دوستمون گفتن.درآخر هم نوشته این رابطه هزینه ی بسیار بیشتری از الگوریتم بانکداری برسیستم تحمیل میکند.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

csharpisatechnology پاسخ داده:

[تصویر:  146380_1_1379087582.gif]
این فرمول رو از کجا آوردی؟
N چیه؟
E چیه؟
چرا هیچ توضیحی راجع بهشون ندادی؟

۰
ارسال:

m_sardaari پاسخ داده:

(۱۰ آذر ۱۳۹۱ ۰۹:۰۴ ق.ظ)kijativa نوشته شده توسط:  سلام دوست من
موفق باشید
بله نظر ایشون درسته.

۰
ارسال:

mahsa.tsi پاسخ داده:

چرا موقعی که همه ی منابع آزاد هستن به تعداد فرآیندها ، حالت امن بستگی ندارد؟

ارسال:

esi پاسخ داده:

(۱۱ آذر ۱۳۹۱ ۰۹:۰۵ ب.ظ)mahsa.tsi نوشته شده توسط:  چرا موقعی که همه ی منابع آزاد هستن به تعداد فرآیندها ، حالت امن بستگی ندارد؟
نمی دونم والا Huh
شاید الان در این لحظه که منابع آزاد هستند سیستم امن هستش اما سیستم مستعد بن بست است. وقتی مشخص بشه چه تعداد فرآیند یک منبع خاص رو میخوان و از اون منبع چندتا وجود داره و اون شرطه سیگما اگه برقرار باشه پس حتما احتمال(کلمه احتمال تویه بن بست مهمه چون داره رفتا نامشخص سیستم رو نشون میده) بن بست هست ، چه در این لحظه منابع آزاد باشند یا نباشن.
من حالت امن رو وقتی می دونم که هیچ راه بن بستی وجود نداشته باشه، مثلا یه پرینتر داشته باشیم و فقط یه فرآیند درخواست کنه، ۶ تا کارت خوان داشته باشیم و حداکثر ۲ فرآیند با حداکثر منابع درخواستی ۳ تا وجود داشته باشه.
مسلما با این شرایط خیلی کم اتفاق میفته سیستم امن باشه و واقعیت هم همینه، سیستم بهای سنگینی رو برای رفع بن بست میده مثل روش قطع پی در پی فرآیندها و... که پیاده سازی واقعی هم همین طوری هست، به همین علت بن بست اصولا یه مساله احتمالی در سیستم عامل است و خیلی هزینه بره ، همین باعث شده خیلی سیستم های به طور واقعی بی خیال بن بست بشن تا سعی در کاهش احتمال بن بست دارن(مثل راهکار یونیکس با ایجاد درایور ها مجازی) و این فقط برای پیشگیری از بن بست و هزینه های رفع بن بست خیلی سنگین تره

۰
ارسال: #۱۰

esi پاسخ داده:

دوستان دیگه نظری ندارن !!!
اگه نظری نیست و مشکل طراح سوال حل شده میتونیم تاپیک رو ببندیم

ارسال: #۱۱

mahsa.tsi پاسخ داده:

(۱۷ آذر ۱۳۹۱ ۰۲:۱۳ ب.ظ)esi نوشته شده توسط:  دوستان دیگه نظری ندارن !!!
اگه نظری نیست و مشکل طراح سوال حل شده میتونیم تاپیک رو ببندیم
سلام
مشکلم حل شده میتونین تاپیک رو ببندید.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Information فصل یک تا پنج پایان نامه αɾια ۵ ۴,۹۵۰ ۲۶ بهمن ۱۴۰۰ ۰۴:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: HoseinMos
  فصل Np , Np hard nazanin2020 ۱ ۱,۸۲۸ ۲۱ آذر ۱۴۰۰ ۱۰:۴۵ ب.ظ
آخرین ارسال: nazanin2020
  درخواست اپلود کتاب یا لینک دانلود کتاب+معرفی سایت دانلود کتاب ریحانه ۱۲۹ ۷۸,۰۹۶ ۱۱ آذر ۱۳۹۹ ۰۸:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Ariana2020
  مشکل در حل تست ۲۲ فصل اول کتاب گسسته یوسفی pure.yaser ۷ ۸,۵۳۰ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۶:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsentafresh
  فصل HEAP از کتاب ساختمان داده طورانی (پارسه) tourani ۳۷ ۳۶,۸۶۲ ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ ۰۵:۱۹ ب.ظ
آخرین ارسال: hossein4070
  فروش کتاب های کنکور ارشد کامپیوتر پارسه و پوران پژوهش sems ۳ ۵,۴۶۱ ۱۶ دى ۱۳۹۸ ۰۲:۱۵ ب.ظ
آخرین ارسال: roxana.r
  مهمترین فصل های ذخیره و بازیابی مقسمی enofcom ۱۰ ۵,۶۰۱ ۲۵ آبان ۱۳۹۸ ۰۵:۲۳ ب.ظ
آخرین ارسال: alma1988
Lightbulb خرید کتاب شبکه - پارسه - دکتر حقیقت marvelous ۵ ۴,۶۷۱ ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ۰۹:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: sems
  ساختمان داده پوران، فصل اول، راهنمایی برای حل یک مثال ساده marvelous ۲ ۲,۶۷۶ ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ۰۳:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
Exclamation فروش کتاب های کنکور ارشد نرم افزار کامپیوتر(پارسه و پوران پژوهش) bayron ۰ ۲,۹۷۴ ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ ۰۴:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: bayron

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close