زمان کنونی: ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۷:۵۵ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال در مورد مثال الگوریتم زمانبندی Round Robin کتاب پوران

ارسال:

Aliteh پرسیده:

سوال در مورد مثال الگوریتم زمانبندی Round Robin کتاب پوران

سلام دوستان
سیستم‌عامل توی دانشگاه خیلی بد بهمون درس دادن ! اصلا محاسباتش رو یاد ندادند ، من توی محاسبات الگوریتم زمانبندی Round Robin مشکل دارم ، مثال مربوط به صفحه ۸۵ کتاب موسی پوران پژوهش می‌باشد
این صورت سوال :
[تصویر:  212601_97707241177783667417.jpg]

و اینم پاسخ سوال
[تصویر:  212601_91656727691132417226.jpg]

ممنون میشم اگه دوستان راهنمایی کنند که چجوری این نمودار طراحی شده ؟ و میانگین زمان انتظار و بازگشت چطوری از روی این نمودار حساب میشه ؟
کلاً محاسبات این الگوریتم RR برام واضح نیست ، اگر کسی از دوستان به صورت کلی محاسبات این الگوریتم رو شرح بده ممنون میشم(هم موقعی که مقدار کوانتوم از میانگین اجرا کمتر باشه و هم موقعی که کوانتوم از میانگین اجرا بیشتر باشه)
آیا کتاب دکتر حقیقت این مبحث زمان بندی رو واضح تر توضیح داده ؟ کسی از دوستان امکان این را دارد که از صفحات این مبحث عکس بگیرد و برام ارسال کند ؟

ممنون از همه
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۳
ارسال:

black_knight پاسخ داده:

RE: سوال در مورد مثال الگوریتم زمانبندی Round Robin کتاب پوران

سلام
خوب چون زمان کوانتوم کمه باید اینجوری بگیم که تو یه بازه زمانی مشخص چند تا فرآیند وجود دارند این بازه زمانی رو تقسیم بر فرایندهای موجود می کنیم و به هر فرایند این زمان رو اختصاص می دیم
مثلا تو بازه ۰-۱ دقیقه هیچ فرایندی به جر فرایند اول حضوز نداره پس کامل ۱ ذقیقه رو فرایند ۱ اجرا میکنه
حالا تو زمان ۱ فزایند ۲ هم میاد و چون تا دقیقه ۵ هیچ فرایند دیگه ای نمیاد پس این بازه زمانی مشترکا به دو فزایند موجودمون یعنی ۱ و ۲ اختصاص داده می شه. پس هر کدوم ۲ دقیقه تو این بازه اجرا میشن
پس تا حالا فرایند ۱ : ۱دقیقه تو بازه ۰-۱ و ۲ دقیقه تو بازه ۱-۵ اجرا شده = کلا ۳ دقیقه از ۱۰ دقیقه زمان اجراش
و فرایند ۲ فقط دو دقیقه از بازه ۲-۴ پردازش شده و فقط ۱ دقیقه از پردازشش مونده
تو زمان ۵ فزایند ۳ هم می اید تا زمان ۱۰ کسی نمی اید
حالا از زمان ۵ تا هشت میشه ۳ دقیقه که هر کدوم از پروسه ها ۱ دقیقه شو اجرا میکنن
پس فرایند اولی که قبلا ۳ دقیقه پردازش شده بود ۱ دقیقه دیگه پیردازش میشه = کلا ۴ از ۱۰
ذومی ۲ دقیقه داشت ۱ دقیقه پردازش میشه میشه ۳ از ۳ پس کامل میشه و در دقیقه ۸ فرایند دوم کامله!
و سومیم ۱ دقیقه پردازش میره تو حسابش
حالا از ۸ تا ۱۰ کسی نمی یاد پس دوتا پردازش موجودمون هرکدوم ۱ دقیقه شو اجرا میکنن
پس تا دقیقه ۱۰ وصعیت اینجوریه که فرایند اول ۵از ۱۰
و سومی ۲ از ۳
تو دقیقه ۱۰ چهارمین فرایندم میاد
حالا هر ۳ دقیقه هر کدوم ۱ دقیقه اجرا میشن پس تو دقیقه ۱۳ سومی ۳/۳ و تموم میشه
اولی ۶/۱۰ و چهارمی۱/۳
حالا فقط اولی و جهارمی موندن از ۱۳ تا ۱۷ که پهر دقیقه س هر کدوم ۲ دقیقه اجزا میشن
اولی ۸/۱۰ وچهارمی تموم
فقط اولی میمونه با دقیقه پردازش دیگه که تو زمان ۱۹ به آرزوش میرسه
شما باید به زمان ورود فرایندها توجه کنید و اینکه در بازه های زمانی مختلف چه فرایند های دردسترس هستند.
کار کردن با این نمودار خیلی زاحته کافیه با توجه به بازه زمانی و فرایند ها دردسترس به هر کدوم از فرایندها زمان برابر تخصیص بدید
تا زمانی که جمع زمان ها روی سطر هر پردازش بشه زمان اجراش
برای به دست آوردن زمان انتظار تو هر بازه اینجوری میگم مثلا برای فرایند ۱ تو بازه ۰-۱ ۱دقیقه که کلشو فرایند ۱ برده پس منتظر نبوده تو بازه ۱-۵ ۴ دقیقه که دو مینشو برده پس ۲ مین منتظر بوده و به همین ترتیب برای تمام فرایندها در بازه های که استارت خوردن تا تموم شدن میشه زمانی که پردازش شدن یا منتظر موندرو به دست آورد
واسه زمان برگشتم معلومه دیگه مثلا اولی تو دقیقه ۱۹ تموم شده و تو دقیق صفرم وارد شده پس ۱۹ دقیقه طول کشیده که کامل شه!!Big Grin

۱
ارسال:

m@hboobe پاسخ داده:

من همیشه این سوالاتو با نمودار گانت حل میکنم هم راحت تره هم قابل فهم تر!

توضیح الگوریتم زمانبدی round robin :
همیشه واسه شروع و فرستادن پروسس (فرایند) باید اول همه به زمان شروعش توجه کنی
واسه این الگوریتم به یه صف نیاز داری که هر وقت اون پروسس اولی تا هرجا بر اساس کوانتوم زمانی پیش رفت خطش بزنی و بزاریش اخر اون صف و باید دقت کنم کنی وقتی به زمانی که پروسس جدید میخواد وارد بشه هم به اون صف اضافه کنی.. من سعی میکنم همین مثال رو کامل تا امشب توضیح بدم Shy اگر بقیه دوستان هم از من سبقت گرفتن واسه توضیح اشکالی نداره Big Grin

حل سوال به روش نمودار گانت در فایل word پیوست کردم.

فایل‌(های) پیوست شده
OS-Pouran-page85.doc
اندازه فایل: ۱۷۹/۵ KB

ارسال:

Aliteh پاسخ داده:

(۲۵ شهریور ۱۳۹۲ ۰۱:۳۹ ب.ظ)m@hboobe نوشته شده توسط:  من همیشه این سوالاتو با نمودار گانت حل میکنم هم راحت تره هم قابل فهم تر!

توضیح الگوریتم زمانبدی round robin :
همیشه واسه شروع و فرستادن پروسس (فرایند) باید اول همه به زمان شروعش توجه کنی
واسه این الگوریتم به یه صف نیاز داری که هر وقت اون پروسس اولی تا هرجا بر اساس کوانتوم زمانی پیش رفت خطش بزنی و بزاریش اخر اون صف و باید دقت کنم کنی وقتی به زمانی که پروسس جدید میخواد وارد بشه هم به اون صف اضافه کنی.. من سعی میکنم همین مثال رو کامل تا امشب توضیح بدم Shy اگر بقیه دوستان هم از من سبقت گرفتن واسه توضیح اشکالی نداره Big Grin

دقیقا الگوریتم های دیگه رو با نمودار گانت حل میکردم ، الگوریتم RR هم با استفاده از یه صف فرضی چندتا از مثال هاش رو حل کردم ولی در این مثال زمان کوانتوم نسبت به زمان اجرا خیلی کوتاه تر هست و خود کتاب به همین دلیل گفته به جای نمودار گانت از این نمودار(که در تصویر می‌بینید) استفاده میکنیم ، که من اصلا نفهمیدم این نمودار چجوری ترسیم شده ؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

m@hboobe پاسخ داده:

(۲۵ شهریور ۱۳۹۲ ۰۳:۰۳ ب.ظ)Aliteh نوشته شده توسط:  این مثال زمان کوانتوم نسبت به زمان اجرا خیلی کوتاه تر هست و خود کتاب به همین دلیل گفته به جای نمودار گانت از این نمودار(که در تصویر می‌بینید) استفاده میکنیم ، که من اصلا نفهمیدم این نمودار چجوری ترسیم شده ؟

منم پارسال با این نمودار مشکل داشتم وقتی در مانشت سرچ کردم دیدم همه گفتن از نمودار گانت راحت تره Huh
ولی اون مثال بعدی که کوانتوم رو بر اساس میلی ثانیه گرفته ....!
من اصلا نمیتونم با این نموداره ارتباط برقرار کنمExclamation
اگر دوستان دیگه هم این سوال واسمون با توضیح نمودارش بگن ممنون میشمSleepy

ارسال:

shima_24 پاسخ داده:

(۲۵ شهریور ۱۳۹۲ ۰۳:۴۵ ب.ظ)m@hboobe نوشته شده توسط:  
(25 شهریور ۱۳۹۲ ۰۳:۰۳ ب.ظ)Aliteh نوشته شده توسط:  این مثال زمان کوانتوم نسبت به زمان اجرا خیلی کوتاه تر هست و خود کتاب به همین دلیل گفته به جای نمودار گانت از این نمودار(که در تصویر می‌بینید) استفاده میکنیم ، که من اصلا نفهمیدم این نمودار چجوری ترسیم شده ؟

منم پارسال با این نمودار مشکل داشتم وقتی در مانشت سرچ کردم دیدم همه گفتن از نمودار گانت راحت تره Huh
ولی اون مثال بعدی که کوانتوم رو بر اساس میلی ثانیه گرفته ....!
من اصلا نمیتونم با این نموداره ارتباط برقرار کنمExclamation
اگر دوستان دیگه هم این سوال واسمون با توضیح نمودارش بگن ممنون میشمSleepy

من این طوری براتون حل کردم اگر باز متوجه نشدید بگید تا توضیح بدم

۰
ارسال:

zeinab پاسخ داده:

میشه بگین در زمان ۵ تا ۸ ، که p0 , p1 , p2 اجرا میشن، ترتیبشون به چه صورته؟؟
مگه اول p1 دوم p2 و در آخر p0 نیست؟؟
در واقع وقتی p2 وارد میشه ، p1 در صف قرار داره. درسته؟؟

ارسال:

black_knight پاسخ داده:

(۰۱ آبان ۱۳۹۲ ۰۸:۰۴ ب.ظ)zeinab نوشته شده توسط:  میشه بگین در زمان ۵ تا ۸ ، که p0 , p1 , p2 اجرا میشن، ترتیبشون به چه صورته؟؟
مگه اول p1 دوم p2 و در آخر p0 نیست؟؟
در واقع وقتی p2 وارد میشه ، p1 در صف قرار داره. درسته؟؟
سلام
کوانتوم ۱میلی ثانیه س یعنی cpu سریع رو پردازشا سوییچ میکنه
پس هر سه پردازش همزمان در حال اجرا هستند.
rr الگوریتم غیرانحصاریه و پس از کوانتوم زمانی cpu از پردازش گرفته میشه.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  سوال در مورد صفحه بندی در سیستم عامل Azadam ۱ ۱,۵۸۰ ۱۳ دى ۱۴۰۰ ۱۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Azadam
  دو سوال در مورد درخت BST(درخت جستجوی دودویی) امیدوار ۳ ۵,۱۸۰ ۱۰ دى ۱۳۹۹ ۱۲:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: marzi.pnh
  درخواست اپلود کتاب یا لینک دانلود کتاب+معرفی سایت دانلود کتاب ریحانه ۱۲۹ ۷۷,۹۵۵ ۱۱ آذر ۱۳۹۹ ۰۸:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Ariana2020
  سوال در مورد سهمیه رتبه اولی rezamim2020 ۰ ۱,۹۹۱ ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ ۰۴:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: rezamim2020
  خرید کتابهای دست دوم پوران پژوهش همه دروس ارشد فناوری اطلاعات sherwod7 ۳ ۵,۲۲۹ ۲۱ دى ۱۳۹۸ ۰۸:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: roxana.r
  فروش کتاب های کنکور ارشد کامپیوتر پارسه و پوران پژوهش sems ۳ ۵,۴۴۹ ۱۶ دى ۱۳۹۸ ۰۲:۱۵ ب.ظ
آخرین ارسال: roxana.r
  سوال در مورد دروس جبرای و چارت ارشد کامپیوتر/هوش دانشگاه تهران imali ۱ ۲,۹۰۷ ۰۴ مهر ۱۳۹۸ ۰۱:۴۶ ق.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  ساختمان داده پوران، فصل اول، راهنمایی برای حل یک مثال ساده marvelous ۲ ۲,۶۷۰ ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ۰۳:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
Exclamation فروش کتاب های کنکور ارشد نرم افزار کامپیوتر(پارسه و پوران پژوهش) bayron ۰ ۲,۹۶۲ ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ ۰۴:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: bayron
Question تفاوت تعداد مقایسه های مورد نیاز در الگوریتم های متفاوت porseshgar ۰ ۱,۹۵۷ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ ۱۲:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: porseshgar

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close