زمان کنونی: ۰۹ فروردین ۱۴۰۳, ۰۴:۵۳ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال از مبحث ضریب تغییرات آمار و احتمال

ارسال:

Morris پرسیده:

سوال از مبحث ضریب تغییرات آمار و احتمال

سلام.
خواهش می کنم در صورت امکان این سوالو حل کنید (یکمی هم توضیح بدید Angel)

- معمولا ۵% تولیدات کارخانه ای معیوب است.در یک نمونه ۱۰۰ تایی ضریب تغییرات این جامعه عبارت است از : (کامپیوتر - سراسری ۸۶)
الف)[tex]\frac{475}{50}[/tex]
ب)[tex]\frac{475}{\sqrt{50}}[/tex]
ج)[tex]\sqrt{\frac{475}{50}}[/tex]
د)[tex]\frac{\sqrt{475}}{50}[/tex]

پاسخ گزینه ۴
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۱
ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

RE: سوال از مبحث ضریب تغییرات آمار و احتمال

سلام. امید ریاضی تعداد معیوب توی ۱۰۰ تا میشه [tex]np=5[/tex] واریانس هم میشه [tex]npq=4.75[/tex]. انحراف میعار که و ضریب تغییرات هم رابطشون مشخصه.

ارسال:

Morris پاسخ داده:

(۲۸ شهریور ۱۳۹۲ ۰۵:۲۲ ب.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  سلام. امید ریاضی تعداد معیوب توی ۱۰۰ تا میشه [tex]np=5[/tex] واریانس هم میشه [tex]npq=4.75[/tex]. انحراف میعار که و ضریب تغییرات هم رابطشون مشخصه.

متشکرم.
ممکنه کمی توضیح بدید که چرا واریانس شده [tex]npq = 0.5 \times 0.95 \times 100[/tex] ؟
من درس آمار و احتمال را در دانشگاه پاس نکردم. ممکنه مدل سازی درست برای حل این سوالو بفرمایید یا اینکه بفرمایید از چه منبعی می تونم توضیحاتی در رابطه با این روش محاسبه واریانس پیدا کنم یا لینکی از وب سایتی معرفی کنید که در فهم حل این روش یافتن واریانس به من کمک کنه ؟ من از روی کتاب پارسه می خونم ولی چنین رابطه ای هیچ جا ندیدم و تنها در حل این تست از این روش استفاده کرده.

متشکرم.

PS : آیا مرتبط با موضوع توزیع برنولی است ؟
اگر پاسخ بله است نیازی به توضیح نیست.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

Donna پاسخ داده:

(۲۸ شهریور ۱۳۹۲ ۰۵:۳۶ ب.ظ)Morris نوشته شده توسط:  
(28 شهریور ۱۳۹۲ ۰۵:۲۲ ب.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  سلام. امید ریاضی تعداد معیوب توی ۱۰۰ تا میشه [tex]np=5[/tex] واریانس هم میشه [tex]npq=4.75[/tex]. انحراف میعار که و ضریب تغییرات هم رابطشون مشخصه.

متشکرم.
ممکنه کمی توضیح بدید که چرا واریانس شده [tex]npq = 0.5 \times 0.95 \times 100[/tex] ؟
من درس آمار و احتمال را در دانشگاه پاس نکردم. ممکنه مدل سازی درست برای حل این سوالو بفرمایید یا اینکه بفرمایید از چه منبعی می تونم توضیحاتی در رابطه با این روش محاسبه واریانس پیدا کنم یا لینکی از وب سایتی معرفی کنید که در فهم حل این روش یافتن واریانس به من کمک کنه ؟ من از روی کتاب پارسه می خونم ولی چنین رابطه ای هیچ جا ندیدم و تنها در حل این تست از این روش استفاده کرده.

متشکرم.

از توزیع دو جمله ای استفاده شده. که انحراف معیار از رابطه [tex]\sqrt{npq}[/tex] بدست میاد. p احتمال موفقیت و q هم احتمال شکست. , p=1-q
و میانگین هم از رابطه np

هدف پیدا کردن تعداد موفقیت ها(تعداد معیوب ها) در ۱۰۰ تا آزمایشه

گفته ۵ درصد تولیدات معیوبه یعنی همون p میشه ۰/۰۵ و q مکملش یعنی ۰/۹۵ .

با جاگذاری تو رابطه ضریب تغییرات راحت حل میشه. این رابطه های توزیع دو جمله ای رو تو فصل توزیع ها خواهید خوند.

ارسال:

Morris پاسخ داده:

(۲۸ شهریور ۱۳۹۲ ۰۶:۱۱ ب.ظ)Arshad93 نوشته شده توسط:  
(28 شهریور ۱۳۹۲ ۰۵:۳۶ ب.ظ)Morris نوشته شده توسط:  
(28 شهریور ۱۳۹۲ ۰۵:۲۲ ب.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  سلام. امید ریاضی تعداد معیوب توی ۱۰۰ تا میشه [tex]np=5[/tex] واریانس هم میشه [tex]npq=4.75[/tex]. انحراف میعار که و ضریب تغییرات هم رابطشون مشخصه.

متشکرم.

متشکرم.

از توزیع دو جمله ای استفاده شده. که انحراف معیار از رابطه [tex]\sqrt{npq}[/tex] بدست میاد. p احتمال موفقیت و q هم احتمال شکست. , p=1-q
و میانگین هم از رابطه np

هدف پیدا کردن تعداد موفقیت ها(تعداد معیوب ها) در ۱۰۰ تا آزمایشه

گفته ۵ درصد تولیدات معیوبه یعنی همون p میشه ۰/۰۵ و q مکملش یعنی ۰/۹۵ .

با جاگذاری تو رابطه ضریب تغییرات راحت حل میشه. این رابطه های توزیع دو جمله ای رو تو فصل توزیع ها خواهید خوند.

بسیار سپاسگذارم.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  درخواست حل تست - احتمالات ۴۴۰۰۰۰ ۲ ۱,۷۲۳ ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ۰۴:۳۶ ب.ظ
آخرین ارسال: حمیدسام
  مبحث جستجوهای محلی Elham_tm ۷ ۳,۹۳۰ ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ ۰۵:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: KB2000
Video دانلود رایگان نکته و تست احتمال و آمار مهندسی Farzamm ۰ ۳,۵۷۲ ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ ۰۱:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Farzamm
  بزرگترین ضریب ss311 ۰ ۱,۲۵۵ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۲:۵۷ ب.ظ
آخرین ارسال: ss311
  تغییرات کتاب سیستم عامل جدید سیستم عامل sima84 ۱ ۲,۴۸۶ ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۹:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  سوال آمار moradi265 ۱ ۱,۸۸۹ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۶:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsentafresh
  آمار و احتمالات مهندسی moslemrahmati ۳ ۲,۵۸۴ ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ ۰۲:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: moslemrahmati
Question مشورت در حل یک تست آمار marvelous ۶ ۴,۲۶۵ ۰۵ شهریور ۱۳۹۸ ۰۵:۱۲ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  احتمال قبولی با رتبه ۳۴۷ هوش مصنوعی PeymaniMO ۶ ۵,۷۷۳ ۱۸ تیر ۱۳۹۸ ۱۲:۴۰ ب.ظ
آخرین ارسال: tenmiles89
  شروع کار با وردپرس (اعمال تغییرات در تم مورد نظر) pioneer01 ۶ ۵,۲۴۹ ۰۵ مهر ۱۳۹۷ ۰۲:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: maryamdolati

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close