زمان کنونی: ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۳:۳۶ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

ابهام در هرس آلفابتا - سوال ۱۱۸ آزمون ۲۵ درصد دوم پارسه هوش مصنوعی

ارسال:

zimenswall پرسیده:

ابهام در هرس آلفابتا - سوال ۱۱۸ آزمون ۲۵ درصد دوم پارسه هوش مصنوعی

سلام

[تصویر:  224972_25%25282%2529-118.JPG]

نمیدونم چرا برگ ۱۵ هرس نشده و دیگه اینکه چرا برگ ۲ هرس شده؟
بقیه شو فهمیدم ولی توی این دو تا برگ گیر کردم. اگر دوستان لطف کنن و منو راهنمایی کنن ممنون میشم
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۱
ارسال:

Mehrdad7soft پاسخ داده:

RE: ابهام در هرس آلفابتا - سوال ۱۱۸ آزمون ۲۵ درصد دوم پارسه هوش مصنوعی

برای بالاترین MIN سمت راست: از زیر شاخه چپ مقدار ۱۰ و زیر شاخه راست مقدار ۱۴ پس MINکمترین انتخاب می‌کنه حالا میریم سراغ max ریشه اونم : سمت چپش ۸ و سمت راستش ۱۰ پس max بیشترین مقدار ۱۰ انتخاب می‌کنه

من احساس می‌کنم شما بیشتر درگیر این اکولاک‌ها شدید و بی‌ نهیاتا، به نظر من یکبار خودتون حل کنید فقط اول مقدار همه maxها منفی‌ بی‌نهایت بدید و مقدار min مثبت بی‌ نهایت ------>حالا مقدار max به مرور افزایش و min به مرور کاهش

حالا من یک راه حل کلی‌ میرم امیدوارم زبانم گویا باشه:

ابتدا به سمت چپ‌ترین شاخه میریم این شاخه اگه محدوده بین بی‌ نهایتاً باشه هیچوقت هرس نمی‌شه حالا min سطح ۴ مقدار مثبت بی‌ نهایتش خط می‌زنید مینویسید ۸(از اکولاک استفاده نکنید) بعد یک سطح عقب گرد می‌کنیم max سطح ۳ منفی‌ بی‌ نهیات خط می‌زنید مینویسید ۸ ---->حالا میریم سراغ زیر شاخه راست این max ،مین ابتدا می‌شه ۱۰ که ۱۰>۸ یعنی‌ بتا>آلفا(هرس زمانی‌ اتفاق میافته که آلفا>=بتا باشه) پس هرس نمی‌شه حالا فرزند ۲دوم min می‌شه ۵ پس ۵<۸ یعنی‌ آلفا>بتا پس باقی‌ فرزندان هرس میشن ----->حالا مقدار max سطح۳ بطور قطع می‌شه ۸ و این مقدار وارد min سطح ۲ می‌کنیم یعنی‌ مثبت بی‌ نهایت خط می‌زنیم می‌نویسیم ۸

حالا میریم سراغ چپترین زیر شاخه min سطح ۲ که اول(دقت کنید اینجا بالاترین پدر شاخه که مقدار داره min سطح ۲ یعنی‌ بتا =۸ و max سطح ۳ این شاخه هنوز مقدار منفی‌ بی‌ نهایت داره)min سطح۴ می‌شه ۱۱ که از منفی‌ بی‌ نهایت بزرگتر یعنی‌ بتا>آلفا بعد فرزد بعدی min یعنی‌ ۱۵ بررسی‌ مقدار قطعی می‌شه ۱۱ و این ۱۱ جایگزین منفی‌ بی‌ نهیات می‌شه در min سطح ۳ این شاخه, حالا ۱۱>۸ یعنی‌ الفا max سطح۳ > بتا min سطح۲ پس کل زیر شاخه سمت راست max سطح ۳ هرس حالا مقدار ۸ min سطح ۲ جایگزین منفی‌ بی‌ نهایت max ریشه می‌شه

حالا اینجا آلفا ریشه می‌شه ۸(یعنی‌ بابای بابا‌ها آلفا می‌شه و بر همه ارجحه) حالا هرجا بتا دیدید میتونید با این مقایسه کنید

حالا میریم چپترین زیر شاخه: min می‌شه ۱۲ که ۱۲>۸ پس ادامه و min می‌شه ۱۰ و ۱۰>8 مقدار max سطح۳ هم می‌شه ۱۰ و min سطح ۲ هم می‌شه ۱۰ فعلا ,حالا میریم سمت راست این min و چپترین زیر شاخش: که min ابتدا می‌شه ۳ --->حالا با توجه به آلفا ریشه که گفتم (همون بابا بابا ها) ۸>۳ یعنی‌ آلفا>بتا پس ۲ هرس و باقی‌ راه....

فکر کنم این دفعه روان گفتم

ارسال:

zimenswall پاسخ داده:

(۲۰ آبان ۱۳۹۲ ۰۱:۱۸ ب.ظ)Mehrdad7soft نوشته شده توسط:  فکر کنم این دفعه روان گفتم

ممنون دوست عزیز. راضی به زحمت شما نبودم.
دیشب این شکل را که دیدم همه چی رو فهمیدم و فکر کنم هر کسی دیگه ای هم ببینه خیلی راحت تمام ماجرای این سوال را میفهمه

[تصویر:  225251_Cut-off.JPG]

فایل‌(های) پیوست شده

یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

helena پاسخ داده:

(۱۸ آبان ۱۳۹۲ ۱۰:۰۸ ب.ظ)zimenswall نوشته شده توسط:  سلام

بقیه شو فهمیدم ولی توی این دو تا برگ گیر کردم. اگر دوستان لطف کنن و منو راهنمایی کنن ممنون میشم

فکر کنم اشتباه کرده.....
منم دقیقا ۱۵ رو هرس کردم ولی ۲ رو نه!!

ارسال:

g_monireh پاسخ داده:

(۱۸ آبان ۱۳۹۲ ۱۱:۲۳ ب.ظ)helena نوشته شده توسط:  
(18 آبان ۱۳۹۲ ۱۰:۰۸ ب.ظ)zimenswall نوشته شده توسط:  سلام

فکر کنم اشتباه کرده.....
منم دقیقا ۱۵ رو هرس کردم ولی ۲ رو نه!!

آخه این ۱۰ مثبت بی نهایت رو که خط زده از کجا آورده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :|
منم ۱۵ هرس و ۲ رو نه

۰
ارسال:

nazanin_sh پاسخ داده:

جواب درسته .
شاخه ی ۱۵ چک میشه. چون min میخواد مقداری کمتر از ۸ انتخاب کنه و اگه توجه کنید نود min(اونی که از بالا ردیف دوم نود سمت چپه) وجود داره که میتونه مقدار این ۸ رو عوض کنه به نفع خودش بنابراین اگه min(منظور این min پایینیه) بتونه مقداری کمتر از ۸ پیدا کنه اون مقدار رو به max منتقل میکنه. به خاطر همین وقتی نود ۱۱ رو میبینه به دنبال مقداری کمتر از ۱۱ نود ۱۵ رو هم چک میکنه و با شکست مواجه میشه و شاخه ی بعدی رو هرس میکنه.

و اما نود ۲ .... وقتی min نود ۳ رو چک میکنه و با مقداره ۸ که در نود max( اولین نود از بالا ) قرار داره مقایسه میکنه، میبینه که حتی اگه مقداری کمتر از ۳ پیدا کنه شانسی برای انتخاب شدن وجود نداره . چون max هیچوقت ۸ رو ول نمیکنه بیاد ۳ یا کمتر از اون رو انتخاب کنه. بنابراین ناامید میشه و ۲ رو هرس میکنه.

خیلی توضیحش برام سخت بود. اگه نامفهومه ببخشید بپرسید که جواب بدم.

ارسال:

zimenswall پاسخ داده:

(۱۹ آبان ۱۳۹۲ ۰۹:۲۷ ب.ظ)nazanin_sh نوشته شده توسط:  جواب درسته .
شاخه ی ۱۵ چک میشه. چون min میخواد مقداری کمتر از ۸ انتخاب کنه و اگه توجه کنید نود min(اونی که از بالا ردیف دوم نود سمت چپه) وجود داره که میتونه مقدار این ۸ رو عوض کنه به نفع خودش بنابراین اگه min(منظور این min پایینیه) بتونه مقداری کمتر از ۸ پیدا کنه اون مقدار رو به max منتقل میکنه. به خاطر همین وقتی نود ۱۱ رو میبینه به دنبال مقداری کمتر از ۱۱ نود ۱۵ رو هم چک میکنه و با شکست مواجه میشه و شاخه ی بعدی رو هرس میکنه.

نود ۳ و ۲ را متوجه شدم ولی نمیدونم چرا نود ۱۵ هرس نشده. آخه اگه کمتر از ۸ باشه که به قول دوستان در بالاتر، در ریشه به مشکل میخوریم و اگر بیشتر از ۸ باشه که در min (فرزند چپ ریشه) انتخاب نمیشه پس در این دو حالت نباید هرس بشه مگر اینکه فرض کنیم مقدار گره ی ۱۵ مقداری برابر ۸ باشه که مشکلی پیش نمیاد. به نظرم تنها دلیل اینکه ۱۵ هرس نشده همینه. یعنی امید به مقدار ۸ در گره ۱۵ .
وگرنه کمتر یا بیشتر از ۸ هیچ مقدار مناسبی برای گره های بالاتر نیست.

ارسال:

Mehrdad7soft پاسخ داده:

(۱۹ آبان ۱۳۹۲ ۱۱:۱۲ ب.ظ)zimenswall نوشته شده توسط:  
(19 آبان ۱۳۹۲ ۰۹:۲۷ ب.ظ)nazanin_sh نوشته شده توسط:  جواب درسته .

نود ۳ و ۲ را متوجه شدم ولی نمیدونم چرا نود ۱۵ هرس نشده. آخه اگه کمتر از ۸ باشه که به قول دوستان در بالاتر، در ریشه به مشکل میخوریم و اگر بیشتر از ۸ باشه که در min (فرزند چپ ریشه) انتخاب نمیشه پس در این دو حالت نباید هرس بشه مگر اینکه فرض کنیم مقدار گره ی ۱۵ مقداری برابر ۸ باشه که مشکلی پیش نمیاد. به نظرم تنها دلیل اینکه ۱۵ هرس نشده همینه. یعنی امید به مقدار ۸ در گره ۱۵ .

ببین دوستان عزیز جواب نازنین خانم درسته

من یک راه حل کلی‌ بهتون بگم مشکلتون حل می‌شه :همینطور که میدونید max=آلفا و min=بتا و هرکدوم از بین شاخه‌ها به ترتیب بیشترین و کمترین مقدار میگیرند ----------->حالا کجا هرس اتفاق میافته هرجا که(آلفا>=بتا )باشه اما باید مدّ نظرتون باشه که مثلا یک بتا انتخاب می‌کنید با یکی‌ از آلفا‌های اجداد مقایسه کنید کدوم اجداد مهم نیست همه حسابند

حالا جواب سوال شما اینکه چرا ۱۵ هرس نشده :اول اینکه آلفا مربوط به max ریشه هنوز مقدارش منفی‌ بی‌ نهایت هست--->چون شاخه سمت راست min زیرش هنوز مشخص نشده که مقدار بتا قطعی مشخص شه و وارد آلفا ریشه شه حالا مقدار min آخر یعنی‌ پدر ۱۵ نگاه می‌کنیم (که هنوز مقدار max که اجداد این min هست هم هنوز منفی‌ بی‌ نهایت هست) اول می‌شه ۱۱ بعد اینجا بتا=۱۱ می‌شه که از منفی‌ بی‌ نهایت بیشتر پس هرس نمی‌شه و ۱۵ هم بررسی‌ می‌شه حالا max اجداد می‌شه ۱۱ که از مقدار فعلی‌ بتا پدرش بیشتر پس کل شاخه سمت راست max وسطی که شامل ۲۰ ، .... هست میره حالا مقدار قطعی بتا زیر ریشه می‌شه ۸ و مکس ریشه می‌شه ۸=آلفا ,......
موفق باشید

ارسال:

nazanin_sh پاسخ داده:

(۱۹ آبان ۱۳۹۲ ۱۱:۱۲ ب.ظ)zimenswall نوشته شده توسط:  نود ۳ و ۲ را متوجه شدم ولی نمیدونم چرا نود ۱۵ هرس نشده. آخه اگه کمتر از ۸ باشه که به قول دوستان در بالاتر، در ریشه به مشکل میخوریم و اگر بیشتر از ۸ باشه که در min (فرزند چپ ریشه) انتخاب نمیشه پس در این دو حالت نباید هرس بشه مگر اینکه فرض کنیم مقدار گره ی ۱۵ مقداری برابر ۸ باشه که مشکلی پیش نمیاد. به نظرم تنها دلیل اینکه ۱۵ هرس نشده همینه. یعنی امید به مقدار ۸ در گره ۱۵ .
نودارو اسم گذاری کردم شاید اینجوری بهتر بشه توضیح داد.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

خب ببینید شما میگید اگه نود D کمتر از ۸ پبدا کنه فایده ای نداره. ولی اگه توجه کنید در نهایت نود A میخواد بین B , C یکیشونو انتخاب کنه و A خودش یک نود min هست . بنابراین اگه مقداری کمتر از ۸ باشه اونو انتخاب میکنه.
حالا شما دلیل بیارید که چرا برای D فرقی نداره که چه چیزی رو انتخاب کنه؟ شاید اینجوری بهتر بشه جواب داد.

۰
ارسال: #۱۰

mohammad.ardeshiri پاسخ داده:

۱۵ انتخاب نشده چون مین دوتا بالایش ۸ هست

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  درخواست کتاب یا جزوه برای ارشد و دکتری هوش مصنوعی H.Mohammadi ۱ ۱,۳۴۹ ۰۴ تیر ۱۴۰۲ ۰۱:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: solmaz58
  چطور درصد زبانم رو به بالای ۹۰-۸۰ برسونم؟ s.gg ۸ ۲,۱۴۹ ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ ۰۹:۰۵ ق.ظ
آخرین ارسال: s.gg
  دانلود جزوات طرح ۹۰ درصد پارسه SarahArshad ۱۱ ۳۰,۹۶۴ ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۰۲:۵۵ ق.ظ
آخرین ارسال: paaaaah
  کدام زبان برای هوش مصنوعی بهتر است؟ فرق بین زبان های هوش مصنوعی چیست؟ azam2075 ۳ ۵,۴۹۹ ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۷:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
  انتخاب رشته و مصاحبه دکترا هوش مصنوعی۱۴۰۰ ۱neda ۴ ۳,۵۹۹ ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۲:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: cpt.mazi
  درخواست ارائه تکمیل ظرفیت دکتری نیمسال دوم دانشگاه ازاد alireza6660 ۱ ۳,۹۱۸ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۱۱:۵۲ ب.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
  کارنامه های آزمون دکتری هوش مصنوعی ۹۶ robotic1981 ۵ ۷,۷۷۷ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۱۱:۱۲ ب.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
  کتاب های کنکوری ارشد هوش مصنوعی bahar1362 ۰ ۲,۱۴۵ ۱۵ دى ۱۳۹۹ ۱۰:۴۷ ق.ظ
آخرین ارسال: bahar1362
Smile فروش کتابهای دست دوم و ارزان آمادگی ارشد انفورماتیک پزشکی qizilbash ۱ ۴,۲۷۴ ۲۸ آبان ۱۳۹۹ ۱۱:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: zeilabi69
  هوش مصنوعی مالک اشتر m.abbaszadeh1995 ۰ ۳,۹۲۴ ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ ۱۲:۱۸ ق.ظ
آخرین ارسال: m.abbaszadeh1995

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close