زمان کنونی: ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۲:۰۱ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سمافور

ارسال:

h_kh پرسیده:

سمافور

سلام من توی مبحث سمافور مشکل دارم ممنون اگه در مورد سمافور و wait و signal توضیح کاملی بدید؟
ممنون.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

misagh01 پاسخ داده:

RE: سمافور

(۱۳ آذر ۱۳۹۲ ۱۰:۲۸ ب.ظ)h_kh نوشته شده توسط:  سلام من توی مبحث سمافور مشکل دارم ممنون اگه در مورد سمافور و wait و signal توضیح کاملی بدید؟
ممنون.

سلام دوست من
سمافور یک متغیر صحیح هست که تنها توسط دو تابع wait و signal میتوان مقدارش را تغییر داد.
فرض میکنیم مقدار اولیه سمافور s مساوی یک هست: S=1
تابع wait یکی از مقدار S کم میکند و اگر مقدار S منفی شد یعنی الان اجازه دسترسی به ناحیه بحرانی را ندارد پس در انتهای صف سمافور باید منتظر بماند تا نوبتش شود. در مورد مثال ما wait مقدار S را صفر میکند پس میتواند وارد ناحیه بحرانی شود ولی اگر فرایند دیگری wait را اجرا کند مقدار S منفی میشود و باید به انتهای صف سمافور برود. پس هر فرایند قبل از ورود به ناحیه بحرانی اش باید wait را اجرا کند که یعنی از سمافور اجازه بگیرد و پس از خروج از ناحیه بحرانی اش باید signal را اجرا کند. حالا signal چه کار میکند.
signal یک واحد به مقدار سمافور S اضافه میکند اگر حاصل کوچکتر مساوی صفر شد باید یک فرایند را از صف سمافور ازاد کند و برای اجرا به صف آماده پردازنده بفرستد. با این کار میگوید من ناحیه بحرانی ام تمام شد حالا یکی دیگه میتونه وارد ناحیه بحرانی اش شود. میدانیم فقط یک فرایند در هر لحظه میتواند در حال اجرای ناحیه بحرانی خود باشد(=اصل انحصار متقابل). Smile
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Exclamation سوال از سمافور mary1234 ۱ ۲,۲۶۹ ۰۶ آذر ۱۳۹۷ ۰۷:۳۱ ب.ظ
آخرین ارسال: fatemehshiravani1998
  تحلیل کدنویسی(سمافور) diiimah ۰ ۱,۴۳۲ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۱:۱۳ ب.ظ
آخرین ارسال: diiimah
  سمافور IT94 Hopegod ۴ ۳,۰۱۰ ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۱:۵۷ ب.ظ
آخرین ارسال: *tarannom*
  سمافور *tarannom* ۷ ۴,۲۶۹ ۱۸ فروردین ۱۳۹۶ ۰۲:۲۴ ب.ظ
آخرین ارسال: *tarannom*
  تعریف کلی سمافور alireza01 ۳ ۴,۴۰۲ ۰۳ بهمن ۱۳۹۵ ۰۲:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Saman
  سمافور ، کارشناسی ارشد کامپیوتر سراسری ۷۶ joyebright ۴ ۳,۴۳۰ ۰۳ آبان ۱۳۹۴ ۱۱:۳۱ ب.ظ
آخرین ارسال: محمد رعیت
  نمونه سوال های مفهومی از مبحث سمافور Emadsmart ۴ ۶,۴۱۷ ۳۰ فروردین ۱۳۹۴ ۰۲:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Sadi_gh
  حل مسئله انحصار متقابل با استفاده از سمافور ها (صفحه ۲۰۲ پارسه پاراگراف سه) m-kafiyan ۱۰ ۸,۶۲۲ ۰۷ آبان ۱۳۹۳ ۰۶:۵۲ ب.ظ
آخرین ارسال: m-kafiyan
  سوال در مورد سمافورها s.h5102 ۲ ۱,۷۷۶ ۰۶ آبان ۱۳۹۳ ۰۲:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: s.h5102
  سمافور و انحصار متقابل - فضاپیمای راهیاب کنکور ۹۱ hosshah ۴ ۳,۵۵۹ ۲۳ بهمن ۱۳۹۲ ۰۴:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: hosshah

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close