زمان کنونی: ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۱:۴۰ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

حافظه مجازی.زمان موثر دسترسی

ارسال:

e.shrm پرسیده:

حافظه مجازی.زمان موثر دسترسی

سلام
سوال ۶ فصل آخر سیستم عامل پارسه. کامپیوتر ۷۶

زمان لازم برای انتقال یک صفحه به دیسک = ۲۰ میلی ثانیه
ترجمه آدرس از طریق TLB که در حافظه قرار دارد
زمان دسترسی به حافظه = ۱ میکرو ثانیه
۹۵ درصد دسترسی ها از طریق حافظه انجمنی انجام می شود.
از باقی مانده دسترسی ها درصد موجب نقض صفحه می شوند.
زمان موثر دسترسی؟

ممنون میشم توضیح بدید.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

nickali پاسخ داده:

RE: حافظه مجازی.زمان موثر دسترسی

[tex]Ht(TLB MEM) (1-Ht)((1-Hdisk)(TLB MEM) (Hdisk)(TLB MEM Disk) MEM)[/tex]
ساده می شود:
[tex]Ht(TLB MEM) (1-Ht)(TLB MEM (Hdisk)Disk MEM)[/tex]
ساده می شود:
[tex]TLB (1-Ht)(MEM (Hdisk)Disk) MEM[/tex]
اعداد را قرار می دهیم:
[tex]0 (1-.95)(1 microsec (.05)20msec) 1 micro sec[/tex]
برابر است با
[tex].05(10 ^{-6} .05*20*10^{-3}) 10^{-6}[/tex]
[tex]=51.05 micro sec[/tex]

ارسال:

e.shrm پاسخ داده:

(۲۳ آذر ۱۳۹۲ ۰۲:۰۹ ب.ظ)nickali نوشته شده توسط:  [tex]Ht(TLB MEM) (1-Ht)((1-Hdisk)(TLB MEM) (Hdisk)(TLB MEM Disk) MEM)[/tex]
ساده می شود:
ساده می شود:
اعداد را قرار می دهیم:
برابر است با

بسیار متشکرم از بابت پاسخ و فایل. مفید بود.

ولی من یه بخش کوچیک از پاسخی که تو کتاب پارسه هست رو نمیفهمم. اونم اینه که چرا برای زمان translate ، احتمال رخ دادن نقص صفحه رو در نظر نگرفته؟
تو توضیحات ابتدایی هم گفته ، چون جدول صفحه در حافظه هست برای اون نقص صفحه رخ نمیده. این یعنی چی؟ مگه همیشه جدول صفحه توی حافظه نیست؟ الان شرایط این سوال چه چیز خاصی رو بیان کرده که باعث شده ما نقص صفجه رو تو زمان Translate در نظر نگیریم.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

nickali پاسخ داده:

(۲۷ آذر ۱۳۹۲ ۰۳:۴۱ ب.ظ)e.sharmi نوشته شده توسط:  
(23 آذر ۱۳۹۲ ۰۲:۰۹ ب.ظ)nickali نوشته شده توسط:  [tex]Ht(TLB MEM) (1-Ht)((1-Hdisk)(TLB MEM) (Hdisk)(TLB MEM Disk) MEM)[/tex]
ساده می شود:
ساده می شود:
اعداد را قرار می دهیم:
برابر است با

ولی من یه بخش کوچیک از پاسخی که تو کتاب پارسه هست رو نمیفهمم. اونم اینه که چرا برای زمان translate ، احتمال رخ دادن نقص صفحه رو در نظر نگرفته؟
تو توضیحات ابتدایی هم گفته ، چون جدول صفحه در حافظه هست برای اون نقص صفحه رخ نمیده. این یعنی چی؟ مگه همیشه جدول صفحه توی حافظه نیست؟ الان شرایط این سوال چه چیز خاصی رو بیان کرده که باعث شده ما نقص صفجه رو تو زمان Translate در نظر نگیریم.

معمولا جدول صفحه رو "مقیم در حافظه" در نظر می گیرند. ولی امکان دارد به دلیل بزرگی جدول بخشی از آن بر روی دیسک ذخیره شده باشد. البته چنین سوالی تاکنون در کنکور نیامده است. اگر قرار باشد جدول صفحه نقص داشته باشد حتما در سوال ذکر می کنند ولی به خاطر پیچیده شدن فرمول بعید است چنین موردی را بدهند. ضمنا اگر به فرمول آقای حقیقت در کتاب پارسه داخل متن درس نگاه کنید، دو فرمول آخر یک زمان Hpf* Tdisk اضافی دارند که به خاطر همین احتمال نقص صفحه برای جدول است. البته در جدول یک سطحی اگر اندازه جدول بیش از اندازه قاب صفحه باشد چنین اتفاقی می تواند بیافتد ولی بعید است، منتها در جداول چند سطحی میتواند بخشی از جدول سطح دو و بالاتر بر روی دیسک ذخیره شود، اگر که حافظه کم داشته باشیم. ولی چون چنین کاری کمی هم نقض غرض است، چون رجوع به دیسک برای به دست اوردن جدول زمان دسترسی را بیش از حد زیاد می کند معمولا کل جدول فرایند به حافظه آورده می شود. به هر حال همچین سوالی تا امروز در کنکور نیامده است. توجه کنید در این سوال نقص صفحه در زمان نقص حافظه انجمنی محاسبه شده است. یعنی اتفاقا نقص صفحه در زمان ترجمه آدرس محاسبه شده است و چیزی که آقای حقیقت گفته اند ناظر به این است که کل جدول صفحه در حافظه است و نیازی نیست که برای آوردن جدول صفحه یکبار هم به دیسک رجوع کنیم تا جدول را به حافظه بیاوریم. به هر حال اگر مستقیما نگویند جدول صفحه بر روی دیسک ذخیره شده است، همیشه آنرا مقیم در حافظه در نظر بگیرید و از همین فرمول و آنهایی که در فایل مربوطه بود استفاده کنید.

ارسال:

e.shrm پاسخ داده:

(۲۸ آذر ۱۳۹۲ ۰۲:۵۱ ب.ظ)nickali نوشته شده توسط:  
(27 آذر ۱۳۹۲ ۰۳:۴۱ ب.ظ)e.sharmi نوشته شده توسط:  
(23 آذر ۱۳۹۲ ۰۲:۰۹ ب.ظ)nickali نوشته شده توسط:  [tex]Ht(TLB MEM) (1-Ht)((1-Hdisk)(TLB MEM) (Hdisk)(TLB MEM Disk) MEM)[/tex]
ساده می شود:
ساده می شود:
اعداد را قرار می دهیم:
برابر است با

معمولا جدول صفحه رو "مقیم در حافظه" در نظر می گیرند. ولی امکان دارد به دلیل بزرگی جدول بخشی از آن بر روی دیسک ذخیره شده باشد. البته چنین سوالی تاکنون در کنکور نیامده است. اگر قرار باشد جدول صفحه نقص داشته باشد حتما در سوال ذکر می کنند ولی به خاطر پیچیده شدن فرمول بعید است چنین موردی را بدهند. ضمنا اگر به فرمول آقای حقیقت در کتاب پارسه داخل متن درس نگاه کنید، دو فرمول آخر یک زمان Hpf* Tdisk اضافی دارند که به خاطر همین احتمال نقص صفحه برای جدول است. البته در جدول یک سطحی اگر اندازه جدول بیش از اندازه قاب صفحه باشد چنین اتفاقی می تواند بیافتد ولی بعید است، منتها در جداول چند سطحی میتواند بخشی از جدول سطح دو و بالاتر بر روی دیسک ذخیره شود، اگر که حافظه کم داشته باشیم. ولی چون چنین کاری کمی هم نقض غرض است، چون رجوع به دیسک برای به دست اوردن جدول زمان دسترسی را بیش از حد زیاد می کند معمولا کل جدول فرایند به حافظه آورده می شود. به هر حال همچین سوالی تا امروز در کنکور نیامده است. توجه کنید در این سوال نقص صفحه در زمان نقص حافظه انجمنی محاسبه شده است. یعنی اتفاقا نقص صفحه در زمان ترجمه آدرس محاسبه شده است و چیزی که آقای حقیقت گفته اند ناظر به این است که کل جدول صفحه در حافظه است و نیازی نیست که برای آوردن جدول صفحه یکبار هم به دیسک رجوع کنیم تا جدول را به حافظه بیاوریم. به هر حال اگر مستقیما نگویند جدول صفحه بر روی دیسک ذخیره شده است، همیشه آنرا مقیم در حافظه در نظر بگیرید و از همین فرمول و آنهایی که در فایل مربوطه بود استفاده کنید.

خیلی ممنون از توضیحات کاملتون. فکر کنم دارم جایی رو بد میفهمم. تحلیلی که من از سوال میکنم اینه :
ابتدا به TLB مراجعه میکنیم ، با احتمال ۹۵ درصد پاسخ در آنجاست . اگر در TLB نبود به جدول صفحه مراجعه می کنیم. در مراجعه به جدول صفحه هم ۵ درصد احتمال خطا وجود داره.
الان برای ترجمه چرا میزان خطا رو در نظر نمیگیریم؟ مگه وقتی به خطا بر میخوریم نباید بریم از روی دیسک بخونیم؟ چرا زمان T_disk * P_f رو در نظر نمیگریم؟

ارسال:

nickali پاسخ داده:

(۲۸ آذر ۱۳۹۲ ۰۴:۵۷ ب.ظ)e.sharmi نوشته شده توسط:  
(28 آذر ۱۳۹۲ ۰۲:۵۱ ب.ظ)nickali نوشته شده توسط:  
(27 آذر ۱۳۹۲ ۰۳:۴۱ ب.ظ)e.sharmi نوشته شده توسط:  
ساده می شود:
ساده می شود:
اعداد را قرار می دهیم:
برابر است با

خیلی ممنون از توضیحات کاملتون. فکر کنم دارم جایی رو بد میفهمم. تحلیلی که من از سوال میکنم اینه :
ابتدا به TLB مراجعه میکنیم ، با احتمال ۹۵ درصد پاسخ در آنجاست . اگر در TLB نبود به جدول صفحه مراجعه می کنیم. در مراجعه به جدول صفحه هم ۵ درصد احتمال خطا وجود داره.
الان برای ترجمه چرا میزان خطا رو در نظر نمیگیریم؟ مگه وقتی به خطا بر میخوریم نباید بریم از روی دیسک بخونیم؟ چرا زمان T_disk * P_f رو در نظر نمیگریم؟

سوال همونی هست که گفتید. خطا فقط در ۵ درصد زمانیکه آدرس در جدول صفحه نیست رخ می دهد. این خطا رو که حساب کردیم. توجه کنید ترجمه هم از طریق tlb انجام می شود هم از جدول صفحه. TLB در واقع برای افزایش سرعت ترجمه استفاده شده. اگر آدرس در TLB نباشد، معلوم نیست که روی دیسک باشد یانه؛ پس به جدول صفحه رجوع می کنیم و در این حالت ۹۵ درصد احتمال دارد که آدرس را ترجمه کنیم و در ۵ درصد باقیمانده هم به دیسک رجوع می کنیم. شکل کتاب پارسه برای ترجمه آدرس را نگاه کنید، متوجه می شوید زمانی به دیسک رجوع میشود که جدول صفحه نقص بدهد. میزان خطا در هر صورت در نظر گرفته می شود. فرمولی که آقای حقیقت در متن کتاب آورده یک pf*Tdisk اضافه دارد که مربوط به نقص صفحه نیست بلکه فقدان خود جدول صفحه در حافظه است. به نظرم اون فرمول رو نخونید چون خلاصه است و شرایطش در هیچ کدوم از مسایل صدق نمی کنه. از همون روشی که نوشته بودم بروید به جواب می رسید.

ارسال:

e.shrm پاسخ داده:

مرسی که اینقدر خوب و کامل توضیح میدید. الان دارم میفهمم کلا فرمولای این قسمت کتاب رو اشتباه برای خودم تحلیل کرده بود. باید جزوه شما رو دقیق تر بخونم.
اگر جایی رو نفهمیدم دوباره مزاحمتون میشم. البته با عرض شرمندگی.

ارسال:

nickali پاسخ داده:

(۲۹ آذر ۱۳۹۲ ۰۳:۵۷ ب.ظ)e.sharmi نوشته شده توسط:  مرسی که اینقدر خوب و کامل توضیح میدید. الان دارم میفهمم کلا فرمولای این قسمت کتاب رو اشتباه برای خودم تحلیل کرده بود. باید جزوه شما رو دقیق تر بخونم.

خواهش می کنم. البته دو تا ایراد اون جزوه داره اولی اینکه در صفحه اول تکمیلی اون به اضافه ها رو به کاما تبدیل کنید و میانگین ۱۰ عدد را حساب کنید. این سوال خیلی مهمه چون کل داستان زمان دسترسی و معنا و مفهومش رو میگه دومین اشتباه هم در صفحه ۲ تکمیلی مربوط به زمان جریمه نقص کش است. من زیر cache + memory رو خط کشیدم که باید فقط memory باشد. طبق تعریف، زمان نقص کش (cache miss penalty ) برابر است با مدت زمانی که طول می کشد تا به حافظه سطح پایین تر رجوع و اطلاعات را برداشت کنیم، سپس آن را در داخل حافظه سطح بالاتر قرار دهیم و اطلاعات را به درخواست کننده تحویل. این تعریف در کل سلسله مراتب حافظه صدق می کند. پس اگر زمان جریمه را نداده باشند ما به جای آن زمان مراجعه به حافظه اصلی (RAM ) را می گذاریم.

ارسال:

zahra412 پاسخ داده:

(۳۰ آذر ۱۳۹۲ ۱۲:۳۸ ب.ظ)nickali نوشته شده توسط:  
(29 آذر ۱۳۹۲ ۰۳:۵۷ ب.ظ)e.sharmi نوشته شده توسط:  مرسی که اینقدر خوب و کامل توضیح میدید. الان دارم میفهمم کلا فرمولای این قسمت کتاب رو اشتباه برای خودم تحلیل کرده بود. باید جزوه شما رو دقیق تر بخونم.

خواهش می کنم. البته دو تا ایراد اون جزوه داره اولی اینکه در صفحه اول تکمیلی اون به اضافه ها رو به کاما تبدیل کنید و میانگین ۱۰ عدد را حساب کنید. این سوال خیلی مهمه چون کل داستان زمان دسترسی و معنا و مفهومش رو میگه دومین اشتباه هم در صفحه ۲ تکمیلی مربوط به زمان جریمه نقص کش است. من زیر cache + memory رو خط کشیدم که باید فقط memory باشد. طبق تعریف، زمان نقص کش (cache miss penalty ) برابر است با مدت زمانی که طول می کشد تا به حافظه سطح پایین تر رجوع و اطلاعات را برداشت کنیم، سپس آن را در داخل حافظه سطح بالاتر قرار دهیم و اطلاعات را به درخواست کننده تحویل. این تعریف در کل سلسله مراتب حافظه صدق می کند. پس اگر زمان جریمه را نداده باشند ما به جای آن زمان مراجعه به حافظه اصلی (RAM ) را می گذاریم.

سلام خسته نباشید
میشه لطفا لینک دانلود جزوتون رو اینجابذارید ما هم استفاده کنیم؟
ضمنا از پاسخ های دقیق و کاملتون واقعا ممنون

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  درخواست تصحیح (تعویق) زمان کنکور ارشد ۱۴۰۱ s.gg ۱ ۱۴ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ ۰۷:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: HamidReza1
  تعویق زمان کنکور ارشد sima84 ۰ ۱,۵۳۱ ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۱:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: sima84
  زمان جستجوی درخت fateme.sm ۰ ۱,۶۲۵ ۰۶ دى ۱۳۹۹ ۱۰:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: fateme.sm
Question مجازی ساز virtual box M...D ۰ ۱,۵۲۲ ۱۴ آذر ۱۳۹۹ ۰۱:۳۸ ب.ظ
آخرین ارسال: M...D
  هوش مجازی مالک اشتر mona64 ۳ ۳,۲۹۱ ۱۸ مهر ۱۳۹۹ ۱۰:۴۵ ق.ظ
آخرین ارسال: pioneer01
  اکانت تست جهت کلاس مجازی رایگان SamanehRashvand ۰ ۱,۹۹۸ ۱۶ اسفند ۱۳۹۸ ۰۳:۲۰ ب.ظ
آخرین ارسال: SamanehRashvand
Exclamation زمان برگزاری کنکور ارشد ۹۸ به تعویق افتاد elect ۲ ۲,۷۲۲ ۱۳ مهر ۱۳۹۸ ۰۵:۲۴ ب.ظ
آخرین ارسال: saharfarhang
  مجازی یا پیام نور؟ hoseini.f ۲ ۳,۴۴۸ ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ ۰۲:۱۵ ق.ظ
آخرین ارسال: hoseini.f
  محاسبه تراز معدل موثر از رشته آی تی یا علوم کامپیوتر به مهندسی کامپیوتر یا بالعکس gnulinux ۰ ۲,۳۳۹ ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ۰۸:۳۷ ق.ظ
آخرین ارسال: gnulinux
  قبول شدگان مجازی ارشد خواجه نصیر z.hosseinkhani ۵ ۵,۹۵۵ ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ۰۸:۵۴ ق.ظ
آخرین ارسال: ۷۲۵

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close