زمان کنونی: ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۶:۴۵ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

مفهوم فضای آدرس فیزیکی و منطقی

ارسال:

zeinab پرسیده:

مفهوم فضای آدرس فیزیکی و منطقی

من مفهوم فضای آدرس (حافظه) فیزیکی و منطقی رو خوب متوجه نشدم. لطفا توضیج بدین.

آدرس فیزیکی و منطقی و مفهوم جدول صفحه رو میدونم!!!!

۵
ارسال:

Andrew S.Tanenbaum پاسخ داده:

RE: مفهوم فضای آدرس فیزیکی و منطقی

در مبحث صفحه بندی،آدرسی که توسط CPU تولید میشه آدرس منطقی نامیده میشه.این آدرس شامل دو قسمت هستش.یکی شماره صفحه و دیگری آفست صفحه هست.این آدرس منطقی نیاز به ترجمه داره.
آدرسی که برای دسترسی به حافظه اصلی تولید میشه آدرس فیزیکی نامیده میشه.در واقع آدرس خانه های حافظه اصلی میشه.چون در صفحه بندی،حافظه اصلی به صورت مجموعه ای از قاب ها در نظر گرفته میشه،خانه های حافظه در اینجا همون قاب ها هستن.این آدرس شامل دو قسمت میشه: یکی آدرس قاب صفحه،دیگری آفست قاب صفحه.در سیستم صفحه بندی اندازه قاب در حافظه اصلی و اندازه صفحه برابر هست،پس آفست در هردو آدرس برابر میشه.فقط می مونه شماره صفحه به شماره قاب ترجمه بشه.روند ترجمه آدرس هم که مشخص هست چطوریه بعد این.
سوالی بود بپرسین.موفق باشید.

۲
ارسال:

fsi2013 پاسخ داده:

سلام
یه سیستم کامپیوتر اولیه رو در نظر بگیر(CPU , RAM , HARD , و ....)
شما توی یه سیستم داده هاتون توی هارد دیسک ذخیره میشه
برنامه ای که قراره اجرا بشه باید داده هاش توی RAM قرار بگیره(RAM رو فضای فیزیکی در نظر میگیریم،و ادرس های مربوط به اون رو آدرس فیزیکی)
CPU کار پردازش رو انجام میده وقتی CPU به چیزی احتیاج داره اونو درخواست میکنه
همونطور که دوست عزیزمون توضیح دادن CPU یه سری ادرس تولید میکنه به اسم VIRTUAL و یا ادرس مجازی یا همون منقطی
این ادرس منطقی در واقع به هیچ داده ی خاصی مستقیم مارو نمیرسونه ، باید تبدیل یا همون ترجمه بشه.و تبدیل به ادرس فیزیکی بشه
ادرس واقعی یا فیزیکی جایی هست که دقیقا داده با ۰و۱ های خودش ذخیره شده

۰
ارسال:

zeinab پاسخ داده:

همون طور که گفتم من آدرس منطقی و فیزیکی رو میدونم چیه! اما فضای آدرس (حافظه) فیزیکی و منطقی رو نمیدونم چیه؟؟
منظور از فضای آدرس منطقی (فیزیکی) یا فضای حافظه منطقی (فیزیکی) همون آدرس منطقی (فیزیکی) هست؟؟

۰
ارسال:

hosshah پاسخ داده:

(۰۳ دى ۱۳۹۲ ۰۱:۳۶ ب.ظ)zeinab نوشته شده توسط:  من مفهوم فضای آدرس (حافظه) فیزیکی و منطقی رو خوب متوجه نشدم. لطفا توضیج بدین.

آدرس فیزیکی و منطقی و مفهوم جدول صفحه رو میدونم!!!!
منم یه بحثه دیگه به بحث دوستان اضافه کنم
بحث آدرس فیزیکی چیزی هست که وجود داره و قابله لمسه. یعنی شما به هر اندازه این که Ram یا حافظه اصلی دارین میتونین آدرس فیزیکی تولید کنید مثلا اگه RAMتون ۶۴k باشه آدرس فیزیکی ۱۶ بیتی خواهد شد
ولی فضای آدرس مجازی میگه من هرچی وجود داره میدم به تو. حالا این یعنی چی؟ کل فضایی که شما میتونی آدرس دهی کنی بستگی به باس آدرس شما داره. یعنی اگه باس آدرس ۳۲ بیتی باشه شما در حافظه مجازی قابلیت آدرس دهی ۲^۳۲ خونه از حافظه میدی در حالی که اینقدر حافظه نداری و این بحث مجازی بودنش هست
و در آخر تکنیک هایی برای تبدیل این آدرس فضای مجازی به آدرس فیزیکی داریم

۰
ارسال:

maryam.iii پاسخ داده:

به ادرس محل یک متغیر در برنامه از ابتدای برنامه را ادرس منطقی میگیم... درست؟؟؟؟
پس این ادرس رو سی پی یو تولید نمیکنه!!!!! برنامه نویس داده؟؟؟/ درست بید؟؟؟

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  جزوه ی خلاصه مدار های منطقی HamidReza1 ۰ ۷۳۳ ۰۶ اسفند ۱۴۰۱ ۱۱:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: HamidReza1
  جزوه ی خلاصه ی درس مدار منطقی HamidReza1 ۱ ۲,۸۱۶ ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ ۰۲:۱۱ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  منبع خوب برای تست مدار منطقی marvelous ۴ ۴,۴۱۶ ۱۵ دى ۱۳۹۸ ۰۷:۳۶ ب.ظ
آخرین ارسال: The BesT
  مدار منطقی دکتر اجلالی بهتره یا موریس مانو _student_98 ۹ ۸,۵۲۸ ۰۶ دى ۱۳۹۸ ۰۳:۵۰ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  مفهوم سئو را بیشتر بدانید Alireza-res ۰ ۱۲ ۱۲ آبان ۱۳۹۷ ۱۰:۳۷ ق.ظ
آخرین ارسال: Alireza-res
  مدار منطقی اجلالی چاپ جدید و چاپ قبل radi_s ۵ ۵,۶۹۴ ۰۲ مهر ۱۳۹۷ ۰۸:۴۲ ق.ظ
آخرین ارسال: radi_s
  مدار منطقی طراحی شمارنده bcd ,با فلیپ فلاپ d Yousefi.parisa70@gmail.com ۰ ۲,۶۰۳ ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۵۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Yousefi.parisa70@gmail.com
  مفهوم انواع آنتروپی و ویژگی های غیر خطی سیگنال مغز baharkhanoom ۰ ۱,۷۹۰ ۲۶ خرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: baharkhanoom
  تابع منطقی naghmeh70 ۲ ۲,۴۵۳ ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ ۱۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: naghmeh70
  تست ارشد مدار منطقی ۰۰۱زهرا ۱ ۱,۶۲۶ ۲۴ فروردین ۱۳۹۷ ۰۳:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Milad_Hosseini

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close