زمان کنونی: ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۲:۵۴ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

بررسی سطح نرمال رابطه!

ارسال:

AEM4949 پرسیده:

بررسی سطح نرمال رابطه!

با سلام

دوستان جواب این سوال گزینه ۳ شده.میشه توضیح بدید چرا؟
[تصویر:  237343_untitled.JPG]
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

tarane1992 پاسخ داده:

RE: بررسی سطح نرمال رابطه!

سلام من فکر میکنم این فلشها جهت هاش اشتباه یعنی درستش اینه که[tex]D\rightarrow A[/tex] و[tex]C\rightarrow B[/tex] باشه درسته چون اونوقت میتونیم بگیم چون[tex]C\rightarrow B[/tex] و[tex]D\rightarrow A[/tex] یعنی چون CD هم تونستن AB رو تولید کنن و از طرفی طبق شکل AB هم CD تولید میکنن پس اینجا ما دو تا کلید کاندید خواهیم داشت چون میدونید کلید کاندیدی کلیدی که به وسیله اون بشه به همه دسترسی داشت اینجا همینطوره....

رابطه ۲NF هست چون اینجا هر ارتباطی وجود داره وابستگی کلید کاندید به جزیی از کلید دیگست برای همین شرط ۲NF درسته.(اگر غیر کلید به جزیی از کلید رابطه داشت شرط۲NF نقض میشد)

شرط ۳NF برقرا چون وابستگی انتقالی غیر کلید به غیر کلید کلید نداریم.

ولی BCNF نیست عاتش اینه که زمانی میتونیم بگیم BCNF هست که دترمینان ما کلید باشه اینجا نیست چون C یا D به تنهایی کلید نیستن و اگر این وابستگی هارو در نظر بگیریم C که دترمینان ماست به تنهایی کلید نیست .
گزینه آخرم که طبق شکل درسته شکل در ۳NF قرار داره و طبق شکل وابستگی هارو گفته و تجزیه کرده به سه رابطه...

فقط و فقط یک نکته من همه این شراطو برای حالتی گفتم که جهت پیکانها اشتباه کشیده شده بالا توضیح دادم نظر من بود دوستان دیگه هم بپرسید.

موفق باشید.Shy

۰
ارسال:

hosshah پاسخ داده:

(۲۵ دى ۱۳۹۲ ۰۲:۵۴ ق.ظ)aem4949 نوشته شده توسط:  با سلام

سلام دوست عزیز کتاب پوران رو من نگاه کردم زده گزینه ۳ اما اصلش اینه که گزینه های ۱ و ۲ و ۳ جواب سوال هستند (یعنی به عبارت دیگه نادرست هستند) و کلید سنجش هم همین رو گفته
شما اگه [tex]AB^{ }[/tex] رو حساب کنید به دست میاد که AB کلید رابطه هستش و چون A و B به سایر صفات هم وابسته هست پس وابستگیه جزئی از کلید به سایر صفات داریم که نشون میده رابطه در فرم نرمال دوم نیست و مسلما چون ۲NF نیست پس در فرم نرمال سوم و BCNF هم نیست
البته من هرجور فکر کردم جتی در صورتی که فرض خانم ترانه رو هم در نظر بگیریم باز هم تحلیلشون اشتباست چون در اونصورت تنها کلیدمون همون CD میشه چون AB رو هم تولید میکنن اما AB دیگه کلید نیست

ارسال:

tarane1992 پاسخ داده:

(۲۵ دى ۱۳۹۲ ۱۰:۰۷ ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  
(25 دى ۱۳۹۲ ۰۲:۵۴ ق.ظ)aem4949 نوشته شده توسط:  با سلام

سلام دوست عزیز کتاب پوران رو من نگاه کردم زده گزینه ۳ اما اصلش اینه که گزینه های ۱ و ۲ و ۳ جواب سوال هستند (یعنی به عبارت دیگه نادرست هستند) و کلید سنجش هم همین رو گفته
شما اگه [tex]AB^{ }[/tex] رو حساب کنید به دست میاد که AB کلید رابطه هستش و چون A و B به سایر صفات هم وابسته هست پس وابستگیه جزئی از کلید به سایر صفات داریم که نشون میده رابطه در فرم نرمال دوم نیست و مسلما چون ۲NF نیست پس در فرم نرمال سوم و BCNF هم نیست
البته من هرجور فکر کردم جتی در صورتی که فرض خانم ترانه رو هم در نظر بگیریم باز هم تحلیلشون اشتباست چون در اونصورت تنها کلیدمون همون CD میشه چون AB رو هم تولید میکنن اما AB دیگه کلید نیست

چنین چیزی امکان داره من یکی از سوالات کنکور مشابه همینو دیدم به همین صورت حل کرده چرا امکان نداره مگه فقط باید یک کلید کاندید داشته باشیم؟؟؟Blush
وقتی دو کلید هستن که به همه صفات میتونن دسترسی داشته باشن پس ما دو کلید کاندید داریم نمونه هاشو من زیاد دیدم شک ندارم.Shy
فقط زمانی که دو تا کلید کاندید داریم یکی رو کاندید و دیگری رو اصلی فرض میکنیم.
ولی در هر صورت سوال اشتباه یا شکلی یا به جای نادرست کدوم درست باید میگفت...
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

hosshah پاسخ داده:

(۲۶ دى ۱۳۹۲ ۱۰:۳۲ ق.ظ)tarane1992 نوشته شده توسط:  چنین چیزی امکان داره من یکی از سوالات کنکور مشابه همینو دیدم به همین صورت حل کرده چرا امکان نداره مگه فقط باید یک کلید کاندید داشته باشیم؟؟؟Blush
وقتی دو کلید هستن که به همه صفات میتونن دسترسی داشته باشن پس ما دو کلید کاندید داریم نمونه هاشو من زیاد دیدم شک ندارم.Shy
فقط زمانی که دو تا کلید کاندید داریم یکی رو کاندید و دیگری رو اصلی فرض میکنیم.
ولی در هر صورت سوال اشتباه یا شکلی یا به جای نادرست کدوم درست باید میگفت...
سلام ببینید اینطور که من متوجه شدم شما میگین مجموعه وابستگی های ما اینجوریه:
[tex]F=\{AB \rightarrow E, C\rightarrow B, D\rightarrow A\}[/tex]
[tex]AB^{ }\rightarrow A,B,E[/tex]
[tex]C^{ }\rightarrow C,B[/tex]
[tex]D^{ }\rightarrow A,D[/tex]
[tex]CD^{ }\rightarrow A,B,C,D,E[/tex]
پس با این اوصاف یه ابرکلید میشه [tex]CD[/tex] و یکی هم میشه [tex]ABCD[/tex] که خب این دومی کلید کاندید نیست چون کمینه نیست و تنها کلید کاندید میشه CD
نظرتون چیه؟؟؟ Confused
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

AEM4949 پاسخ داده:

ممنون از دوستان ب خاطر نظراتشون

و باز هم تستی اشتباه...TongueBig Grin

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  حل و بررسی سوالات مدارمنطقی دکتری ۹۲ گرایش معماری nomad:D ۲۵ ۲۴,۴۲۹ ۲۰ بهمن ۱۴۰۲ ۱۰:۳۸ ق.ظ
آخرین ارسال: masoumeh97
  بررسی سوالات تخصصی دکتری هوش masoomeh_s ۱ ۲,۰۰۷ ۰۱ اسفند ۱۴۰۰ ۰۱:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: vejdani
  چه جوری با سطح زبان انگلیسی تقریبا پایین رفرنس بخونیم؟ saharitst ۰ ۱,۲۸۸ ۲۱ آبان ۱۴۰۰ ۰۴:۱۱ ب.ظ
آخرین ارسال: saharitst
  نظر در رابطه با استاد داور علیصا ۰ ۱,۵۰۰ ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۶:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
  بررسی اعتبار یک مجله برای چاپ مقاله one hacker alone ۰ ۲,۰۳۸ ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۲:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: one hacker alone
  تشریح تست همروندی - بررسی یکی از سوالات سال ۸۲ abji22 ۵ ۴,۷۴۰ ۰۲ دى ۱۳۹۹ ۱۱:۰۵ ق.ظ
آخرین ارسال: mohammadasadi1
  بررسی سوالات دکتری isoa ۲ ۲,۶۸۶ ۰۸ آبان ۱۳۹۹ ۰۸:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: RoghayehAlipanahi
  بررسی وضعیت کار و درآمد گرایشهای مختلف. عزیز دادخواه ۱ ۲,۴۹۸ ۰۴ دى ۱۳۹۸ ۰۱:۱۲ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  بحث و بررسی پیرامون بیگ بنگ و شکل گیری حیات marvelous ۳ ۵۹ ۰۱ آذر ۱۳۹۸ ۱۲:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  بحث و بررسی سوالات کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر ۹۸ The BesT ۱۷ ۱۱,۹۳۴ ۱۷ تیر ۱۳۹۸ ۰۸:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: abolfazl pepco

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close