زمان کنونی: ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۴:۳۷ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

زمان بندی با الگوریتم نوبتی و سمافور

ارسال:

هاتف پرسیده:

زمان بندی با الگوریتم نوبتی و سمافور

سلام
فرض کنید زمانبندی RR داریم و از سمافور استفاده می کنیم، در صورتی که یکی از فرآیند ها موقع اجرا روی سمافور بخوابد آیا باید تا پایان کوانتوم اش صبر کنیم و بعد cpu را به فرآیند دیگری بدیم یا به محض خوابین حتی اگر از تمام کوانتوم ش استفاده نکرده باشه cpu ازش گرفته میشه؟
به این سوال دقت کنید لازم نیست کل سوال رو حل کنید، طبق داده های مسئله در نمودار زیرش زمانبندی پردازه ها نوشته شده، اگر آنرا پیش ببرید در زمان ۲۰ که توی تصویر هم مشخص شده به فرآیند p3 پردازنده داده خواهد شد و این فرآیند روی سمافور می خوابد ( p(S) )
[تصویر:  239644_problem_OS.gif]
طبق الگوریتم RR پردازنده دست P3 هست ولی P3 روی سمافور خوابیده، پاسخنامه تا آخر کوانتوم اش صبر کرده ولی به نظرم منظقی نیست، نظر شما چیه؟
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۱
ارسال:

hosshah پاسخ داده:

RE: زمان بندی با الگوریتم نوبتی و سمافور

سلام آقا هاتف نظر شما درسته یعنی اگر یه فرایند روی سمافور بخوابه پردازنده ازش گرفته میشه بلافاصله، اما در مورد این سوال یه ذره بی دقتی کردین
چون مقدار اولیه سمافور ۱ هستش و وقتی فرایند P1 دستور [tex]P(s)[/tex] رو فراخوانی می کنه در واقع فقط مقدار سمافور رو ۰ می کنه و تا انتهای کوانتومش به کارش ادامه میده و به عبارتی ۵ واحد از کد Code2 رو اجرا میکنه
بعد در ۵ واحد بعد فرآیند P3 هنوز ۵ واحد از اجرای Code5ش مونده و اون رو اجرا میکنه
در کوانتوم بعدی دوباره P1 میاد و ۵ واحد دیگه از Code2 رو اجرا میکنه و هنوز ۵ واحده دیگش مونده
در ۵ واحد بعد همون ابتدا فرایند P3 به خواب میره و کوانتوم ازش گرفته میشه و باز هم P1 به مقدار ۵ واحد اجرا میشه و [tex]V(s)[/tex] رو فراخوانی میکنه و به عبارتی P3 رو بیدار میکنه و ....

ارسال:

هاتف پاسخ داده:

(۰۴ بهمن ۱۳۹۲ ۰۷:۱۵ ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  سلام آقا هاتف نظر شما درسته یعنی اگر یه فرایند روی سمافور بخوابه پردازنده ازش گرفته میشه بلافاصله، اما در مورد این سوال یه ذره بی دقتی کردین
چون مقدار اولیه سمافور ۱ هستش و وقتی فرایند P1 دستور [tex]P(s)[/tex] رو فراخوانی می کنه در واقع فقط مقدار سمافور رو ۰ می کنه و تا انتهای کوانتومش به کارش ادامه میده و به عبارتی ۵ واحد از کد Code2 رو اجرا میکنه
بعد در ۵ واحد بعد فرآیند P3 هنوز ۵ واحد از اجرای Code5ش مونده و اون رو اجرا میکنه
در کوانتوم بعدی دوباره P1 میاد و ۵ واحد دیگه از Code2 رو اجرا میکنه و هنوز ۵ واحده دیگش مونده
در ۵ واحد بعد همون ابتدا فرایند P3 به خواب میره و کوانتوم ازش گرفته میشه و باز هم P1 به مقدار ۵ واحد اجرا میشه و [tex]V(s)[/tex] رو فراخوانی میکنه و به عبارتی P3 رو بیدار میکنه و ....
سلام
ممنون از پاسختون اما من متوجه نشدم! کاش از اول میفرمودید، ببنید توضیحات من رو از ابتدا:
در ابتدا P1 ابتدا code1 رو توی ۵ ثانیه اول اجرا میکنه و ازش cpu گرفته میشه
در ثانیه ۵ فرآیند P2 دارای cpu میشه و code4 رو اجرا می کنه و کارش در ثانیه ۱۰ تموم میشه
در ثانیه ۱۰ تا ۱۵ فرآیند p3 نصف code5 رو اجرا می کنه و ازش پردازنده گرفته میشه
در ثانیه ۱۵ فرآیند p1 انبتدا سمافور رو ۰ میکنه بعد ۵ ثانیه از code2 رو اجرا می کنه و cpu ازش گرفته میشه
در ثانیه ۲۰ فرآیند p3 که مقدار سمافور رو ۰ دیده روی سمافور میخوابه!
مشکل اینجاست!!
توی شکل p3 اجرا شده!
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

hosshah پاسخ داده:

خواهش میکنم مشکلتون همین جاست که از نوشتتون جدا کردم
نقل قول: در ثانیه ۲۰ فرآیند p3 که مقدار سمافور رو ۰ دیده روی سمافور میخوابه!

شما ببینید خودتون تو مرحله سوم چی گفتین:
نقل قول: در ثانیه ۱۰ تا ۱۵ فرآیند p3 نصف code5 رو اجرا می کنه و ازش پردازنده گرفته میشه
پس به عبارتی تو بازه ۲۰ تا ۲۵ نصفه باقی مونده Code5 اجرا میشه و به عبارت دیگه P3 هنوز به دستور [tex]P(s)[/tex] نرسیده و در پایان این کوانتوم به این دستور میرسه

ارسال:

هاتف پاسخ داده:

(۰۴ بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۴۴ ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  خواهش میکنم مشکلتون همین جاست که از نوشتتون جدا کردم
نقل قول: در ثانیه ۲۰ فرآیند p3 که مقدار سمافور رو ۰ دیده روی سمافور میخوابه!

شما ببینید خودتون تو مرحله سوم چی گفتین:
نقل قول: در ثانیه ۱۰ تا ۱۵ فرآیند p3 نصف code5 رو اجرا می کنه و ازش پردازنده گرفته میشه
پس به عبارتی تو بازه ۲۰ تا ۲۵ نصفه باقی مونده Code5 اجرا میشه و به عبارت دیگه P3 هنوز به دستور [tex]P(s)[/tex] نرسیده و در پایان این کوانتوم به این دستور میرسه
سلام
من رو شطرنجی کنید! Blush
شما درست میفرمائید.
چطور همچین بی دقتی وحشتناکی کردم! واقعا از من بعید بود!

ارسال:

hosshah پاسخ داده:

(۰۵ بهمن ۱۳۹۲ ۰۴:۴۴ ب.ظ)هاتف نوشته شده توسط:  سلام
من رو شطرنجی کنید! Blush
شما درست میفرمائید.
چطور همچین بی دقتی وحشتناکی کردم! واقعا از من بعید بود!

سلام آدمیزاده دیگه بالاخره اشتباه میکنه
موفق باشید

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  درخواست تصحیح (تعویق) زمان کنکور ارشد ۱۴۰۱ s.gg ۱ ۱۴ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ ۰۷:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: HamidReza1
  سوال در مورد صفحه بندی در سیستم عامل Azadam ۱ ۱,۵۸۰ ۱۳ دى ۱۴۰۰ ۱۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Azadam
  تعویق زمان کنکور ارشد sima84 ۰ ۱,۵۲۲ ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۱:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: sima84
  دانشگاه های پزشکی رو برای رشته انفورماتیک چطوری اولویت بندی کنم ؟ mrpool ۷ ۸,۴۲۳ ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ ۰۱:۵۲ ق.ظ
آخرین ارسال: hossein1991
  زمان جستجوی درخت fateme.sm ۰ ۱,۶۱۱ ۰۶ دى ۱۳۹۹ ۱۰:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: fateme.sm
Exclamation زمان برگزاری کنکور ارشد ۹۸ به تعویق افتاد elect ۲ ۲,۷۰۱ ۱۳ مهر ۱۳۹۸ ۰۵:۲۴ ب.ظ
آخرین ارسال: saharfarhang
Exclamation سوال از سمافور mary1234 ۱ ۲,۲۵۸ ۰۶ آذر ۱۳۹۷ ۰۷:۳۱ ب.ظ
آخرین ارسال: fatemehshiravani1998
  تعیین زمان سفارت کشور فرانسه zpv1234 ۰ ۲,۰۹۷ ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ ۰۱:۴۸ ب.ظ
آخرین ارسال: zpv1234
  بودجه بندی آزمون های آزمایشی رشته مهندسی کامپیوتر مدرسان شریف mhm-pc ۳ ۶,۶۹۷ ۰۲ تیر ۱۳۹۷ ۰۴:۲۱ ق.ظ
آخرین ارسال: Sara1994
  الگوریتم SRT زمانبندی کوتاه ترین زمان باقی مانده Happiness.72 ۶ ۱۷,۱۴۶ ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ ۰۷:۵۷ ب.ظ
آخرین ارسال: amirjo0on

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close