زمان کنونی: ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۹:۳۳ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال از نحوه تبدیل کد باینری به گری، کد m/n

ارسال:

dokhtare payiz پرسیده:

سوال از نحوه تبدیل کد باینری به گری، کد m/n

با سلام نحوه ی تبدیل کد باینری به گری رو کامل توضیح میدین؟
ضمنا کدهای m/nرو هم متوجه نشدم
A V A، در تاریخ ۲۳ مهر ۱۳۹۳ ۱۰:۵۴ ق.ظ برای این مطلب یک پانوشت گذاشته است:

سلام، اگر سوالاتونو مجزا در تاپیک ها بپرسید آیندگان هم راحتتر استفاده میکنند و منظم تر میشه
عنوان هم ویرایش شد

نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۱
ارسال:

golche70 پاسخ داده:

RE: فصل۱ پوران

(۱۵ تیر ۱۳۹۳ ۰۳:۱۴ ب.ظ)dokhtare payiz نوشته شده توسط:  با سلام نحوه ی تبدیل کد باینری به گری رو کامل توضیح میدین؟
ضمنا کدهای m/nرو هم متوجه نشدم

سلام
اولا اگه زبانتون خوبه اینجا رو بخونید:

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

برای تبدیل بدونید چپ ترین بیت گری و باینری یکسان هستن.
از باینری به گری کافیه msb رو کپی کنید و بعد از چپ (خود msb هم حسابه !) دوتا دوتا xor کنید بیت ها رو و هر جفت بیتی که xor میکنید میشه یه بیت از کد گری
[تصویر:  48116601946121779617.gif]

از گری به باینری هم هیچ سختی نداره.بیت msb رو که کپی میکنم. برای بیت بعدی باید بیت جاری در کد گری رو به نوبت با بیت های کد اولیه گری xor کنید
[تصویر:  75276481234993178331.gif]

برای کد های m از n من خودم خیلی نخوندمشون. اما الان از ویکی دیدم به چه صورته.
کد m از n خیلی ساده کدی هست که تعداد رقماش n تاست و m تاش یک هستن. کتاب هم ۲از۵ و ۲ از۷ رو نوشته که فقط ۲تا یک دارن. همه عددها رو میشه به شکل mازn نوشت.(چجوری?خیلی ساده ! اول باینری رو نوشته بعد اگ هیچی یک نداشت ۲تا یک داده اگه یکی داشت یدونه یک اضافه کرده. اگ سه تا یک داشت حذف کرده. الی اخر)
اگه کد ما از نوع ۲از۵ بود و در ارسال یه عدد با سه بیت ۱ بهم داد, میتونه بفهمه خطا شده چون استاندارد ما وجود دو تا دونه بیت یکه.
پس. هر m از n کدی میتونه کدهای خطای دارایm+1 یا m-1 بیت۱ رو شناسایی کنه.

حالا مثال کتاب! کد ۲ از ۵ی که داده۱۰۱۰۰ هست. واضحه چون دقیقا دو تا ۱ داره و نوعش ۲از۵ هیچ خطایی تشخیص داده نمیشه.
فکر کن اگه این کد قراره غلط باشه چجوری میتونه به وجود اومده باشه?
تو لیست ۲از۵های کتاب. "یا" یکی از بیتهای ۰ یک شده "و"یکی از بیت های ۱ صفر شده (این یه حالت) "یا" اینکه هر دو تا بیت ۱ کد۲از۵ صفر شده و به جاش دو تا از بیت های ۰ یک شدن.

حالا همینا رو به ریاضی بنویسSmileدقت کن که احتمال خطا توی یه بیت -۴^۱۰ هست. پس احتمال خطای دو بیت (حالت دوم)میشه۴-^۱۰*۴-^۱۰

حالت اول: پرانتز ها ترکیب هستند.مثلا منظورم اینه (۵,۲)=۱۰

(۲,۱)*p*(3,1)*p
P=10^-4
حالت دوم :
(۲,۲)*q*(3,2)*q
q=10^-4

۰
ارسال:

dokhtare payiz پاسخ داده:

ممنون از جواب های دقیقی که با حوصله دادین فقط تو تبدیل گری به باینری منظورتون از کدهای جاری چیه به لینکم رجوع کردم تناقض داشت:
(۲) Now if the second gray bit is 0 the second binary bit will be same as the previous or the first bit. If the gray bit is 1 the second binary bit will alter. If it was 1 it will be 0 and if it was 0 it will be 1. یه بار گفته اگه بیت دوم گری ۰ باشه مثل بیت قبلیش میشه تو آخرین جملشم گفته اگه ۰ بود به ۱ تبدیل میشه.

۰
ارسال:

golche70 پاسخ داده:

خواهش میکنم وظیفه ام بود. ببینید اول یه یادآوری کنم از خاصیت xor. اگه جدولش رو نگاه کنی هر وقت عددی با رقم ۱ xor بشه, حاصل میشه عکس اون بیت.
۱xorp=(not)p
از اون ور اگه با صفر هر عددی xor بشه همون عدد رو میده.
به عکسی که دادم نگاه کنید. کد بالا گریه داره باینری میکندش. اولین کد باینری که ساخته میشهmsb هست. این بیت میشه بیت جاری کد باینری(۰)
بیت بعدیه باینری چجوری ساخته میشه? از xor اخرین بیت ساخته شده با بیت بعدی کد گری. (اینجا شده صفر ایکس اور یک.) حالا این خارجیه چی میگه? میگه خانم شما توی کد گری یک دیدی, هرچی رقم قبلی باینری بود رو معکوس کن. (ببین msb باینری توی شکل یک رو که دید متمم شد.) و اگه صفر دیدی توی گری, رقم بعدی باینریت میشه همون رقم قبلی.

ارسال:

dokhtare payiz پاسخ داده:

مرسی خانومی, توضیحات تو بهتر از متن خارجیه
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  دانلود حل المسائل A First Course in Mathematical Modeling, 5th Edition jazana ۱ ۳,۰۵۷ ۱۳ آبان ۱۴۰۱ ۰۱:۲۲ ب.ظ
آخرین ارسال: مرجان فهمیده
  آموزش نحوه گرفتن پرتره ای حرفه ای mortazangz ۰ ۱,۲۹۷ ۲۵ بهمن ۱۴۰۰ ۰۲:۱۹ ب.ظ
آخرین ارسال: mortazangz
Exclamation سلام لطفاً یکی به من بگه مرتبه زمانی ها چطوری به log تبدیل میشن فرمول داره؟؟ Azadam ۶ ۴,۰۴۷ ۰۶ دى ۱۴۰۰ ۰۹:۰۲ ق.ظ
آخرین ارسال: Soldier's life
  mss در tcp رنو hashemi15 ۴ ۴,۲۰۶ ۲۴ بهمن ۱۳۹۹ ۱۰:۵۲ ب.ظ
آخرین ارسال: hashemi15
  مجموعه تمارین و سوالات امتحانی درس طراحی الگوریتم دانشگاه MIT (سال ۲۰۰۰-۲۰۱۲) Farid_Feyzi ۵ ۷,۳۵۱ ۳۰ آبان ۱۳۹۹ ۱۰:۱۵ ب.ظ
آخرین ارسال: s-taheri
  رفع اشکال نصب جاوا، مشکل ساخته نشدن virtual machine shiivaa ۱۲ ۱۹,۳۷۲ ۱۹ آبان ۱۳۹۹ ۰۷:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: wanted471
  شبیه ساز برای mobile cloud computing؟ samaneh_aftab ۲ ۳,۳۹۱ ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۱:۰۸ ق.ظ
آخرین ارسال: محمد رستمی
  ورود به سایت سامانه همگام – hamgam.medu.ir edumoshaver1 ۰ ۱,۸۹۶ ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ ۰۵:۰۰ ب.ظ
آخرین ارسال: edumoshaver1
  آموزش msp rahbar ۰ ۱,۹۰۵ ۲۳ آبان ۱۳۹۸ ۰۲:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: rahbar
  نحوه محاسبه دفیق لگاریتم بدون ماشین حساب mcse2010 ۲ ۸۰,۳۵۱ ۲۸ مهر ۱۳۹۸ ۰۹:۳۸ ق.ظ
آخرین ارسال: chemical_darton29

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close