زمان کنونی: ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۴:۲۱ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال در مورد فرم نرمال BCNF

ارسال:

Heeraad پرسیده:

برای فرم نرمال BCNF یه راه فهمیدنش اینه که توی مجموعه وابستگی های تابعی هر وابستگی یا بدیهی (Trivial) باشه یا اینکه سمت چپ وابستگی تابعی ابرکلید باشه! سوالم اینه که همین دو مورد کافیه یا توی نرمال ۳NF هم یاید باشه جدول؟

مثلا تو این سوال BCNF هست اما ۳NF نیست.

R=(A,B,C,D,E) i
{C->E , E->A , BC->AD , D->E}
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

explorer پاسخ داده:

RE: سوال در مورد فرم نرمال BCNF

سمت چپ وابستگی باید کلید کاندید باشه نه ابرکلید.
و همچنین نمیشه یه رابطه bcnf باشه ولی ۳nf نباشه.
اینجا هم bcnf نیست چون که کلید کاندید bc.

Sent from my cell

ارسال:

Densike پاسخ داده:

(۰۴ دى ۱۳۹۳ ۱۱:۴۱ ق.ظ)explorer نوشته شده توسط:  سمت چپ وابستگی باید کلید کاندید باشه نه ابرکلید.
و همچنین نمیشه یه رابطه bcnf باشه ولی ۳nf نباشه.
اینجا هم bcnf نیست بلکه چون که کلید کاندید bc.

Sent from my cell
سمت چپ وابستگی های تابعی باید ابر کلید باشه
و همین شرط کافیه ، دقت کنید اگر سمت چپ همه وابستگی های تابعی ابر کلید باشه طبیعتا وابستگی تابعی جزئی و انتقالی نداریم چون توی جزئی سمت چپ جزئی از کلید هست (که ابر کلید نیست واضحا ) و سمت چپ انتقالی هم صفت غیر کلید هست
پس اگر سمت چپ همه وابستگی تابعی ها ابر کلید باشه حتما BCNF هستیم
ولی همینطور که دوستمون گفت مثالتون اشتباه هست و اینجا سمت چپ همه وابستگی تابعی ها ابر کلید نیست
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

explorer پاسخ داده:

(۰۴ دى ۱۳۹۳ ۱۲:۳۴ ب.ظ)Densike نوشته شده توسط:  سمت چپ وابستگی های تابعی باید ابر کلید باشه
و همین شرط کافیه ، دقت کنید اگر سمت چپ همه وابستگی های تابعی ابر کلید باشه طبیعتا وابستگی تابعی جزئی و انتقالی نداریم چون توی جزئی سمت چپ جزئی از کلید هست (که ابر کلید نیست واضحا ) و سمت چپ انتقالی هم صفت غیر کلید هست
ولی همینطور که دوستمون گفت مثالتون اشتباه هست و اینجا سمت چپ همه وابستگی تابعی ها ابر کلید نیست

شاید بهتر باشه بگیم، باید مینیمال ابرکلید سمت چپ باشه.

ارسال:

Densike پاسخ داده:

(۰۴ دى ۱۳۹۳ ۰۲:۲۷ ب.ظ)explorer نوشته شده توسط:  
(04 دى ۱۳۹۳ ۱۲:۳۴ ب.ظ)Densike نوشته شده توسط:  سمت چپ وابستگی های تابعی باید ابر کلید باشه

شاید بهتر باشه بگیم، باید مینیمال ابرکلید سمت چپ باشه.

تا جایی که من میدونم و الان توی کتاب ها و جزوات نگاه کردم همه نوشته بودن ابر کلید به جز کتاب مدرسان که خود مولف کتاب مدرسان سر کلاس به ما گفت ابر کلید ...
منبع شما چیه ؟

۰
ارسال:

explorer پاسخ داده:

منم ابر کلید رو از شما شنیدم
کتاب روحانی هم گفته دترمینان کلید کاندید باشه.
توی نت سرچ زدم همه نوشته بودن دترمینان باید کلید کاندید باشه در ادامه یه سایت بود فک کنم سایت stackoverflow بود که بحثشون همین بود و از اونجا به این نتیجه رسیدم.
در کل اگه بخوایم بگیم ابر کلید باید دترمینان باشه شاید درست به نظر نرسه ولی منیمال ابر کلید بیشر با عقل جور در میاد.
البته رابطه تمام کلید هم bcnf هستش که اینم میشه گفت یه ابر کلید هست منتها تجزیه ناپذیر هست.

Sent from my cell

البته الان دوباره کتاب روحانی رو نگاه کردم چندتا تعریف واسه bcnf داره. اولیش همینه که هر دترمینان کلید کاندید باشه. دومیش گفته دترمینان سوپر کلید باشه سومیش گفته سمت چپ FD های مهم و کاهش ناپذیر، کلید کاندید رابطه باشد.
اینم نتیجه گیری کلی.

Sent from my cell

ارسال:

Densike پاسخ داده:

(۰۴ دى ۱۳۹۳ ۰۳:۵۵ ب.ظ)explorer نوشته شده توسط:  منم ابر کلید رو از شما شنیدم
کتاب روحانی هم گفته دترمینان کلید کاندید باشه.
توی نت سرچ زدم همه نوشته بودن دترمینان باید کلید کاندید باشه در ادامه یه سایت بود فک کنم سایت stackoverflow بود که بحثشون همین بود و از اونجا به این نتیجه رسیدم.
در کل اگه بخوایم بگیم ابر کلید باید دترمینان باشه شاید درست به نظر نرسه ولی منیمال ابر کلید بیشر با عقل جور در میاد.
البته رابطه تمام کلید هم bcnf هستش که اینم میشه گفت یه ابر کلید هست منتها تجزیه ناپذیر هست.

Sent from my cell

البته الان دوباره کتاب روحانی رو نگاه کردم چندتا تعریف واسه bcnf داره. اولیش همینه که هر دترمینان کلید کاندید باشه. دومیش گفته دترمینان سوپر کلید باشه سومیش گفته سمت چپ FD های مهم و کاهش ناپذیر، کلید کاندید رابطه باشد.
اینم نتیجه گیری کلی.

Sent from my cell

صفحه ۳۳۳ کتاب سیلبرچاتز دقیقا نوشته ابرکلید
کتاب سیلبرچاتز هم توی اینترنت هست میتونید دانلود کنید
اینم از اسلاید های دانشگاه استنفرد کپی کردم :
We say a relation R is in BCNF if whenever X ->Y is a nontrivial FD that holds in R, X is a superkey
لینک دانلودش :

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

ارسال:

explorer پاسخ داده:

(۰۴ دى ۱۳۹۳ ۰۴:۱۹ ب.ظ)Densike نوشته شده توسط:  صفحه ۳۳۳ کتاب سیلبرچاتز دقیقا نوشته ابرکلید
We say a relation R is in BCNF if whenever X ->Y is a nontrivial FD that holds in R, X is a superkey
لینک دانلودش :

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

خوب ببین در ادامه همون اسلاید هم گفته (not necessarily a proper superset)
لزوما هر superset این معنی رو نمیده.

تعریف ویکیپدیا از superkey:
A candidate key is a minimal set of attributes necessary to identify a tuple; this is also called a minimal superkey
در نتیجه کلید کاندید یک minimal superkey هست.

ارسال:

Densike پاسخ داده:

(۰۴ دى ۱۳۹۳ ۰۵:۰۱ ب.ظ)explorer نوشته شده توسط:  
(04 دى ۱۳۹۳ ۰۴:۱۹ ب.ظ)Densike نوشته شده توسط:  صفحه ۳۳۳ کتاب سیلبرچاتز دقیقا نوشته ابرکلید
لینک دانلودش :

خوب ببین در ادامه همون اسلاید هم گفته (not necessarily a proper superset)
لزوما هر superset این معنی رو نمیده.

تعریف ویکیپدیا از superkey:
A candidate key is a minimal set of attributes necessary to identify a tuple; this is also called a minimal superkey
در نتیجه کلید کاندید یک minimal superkey هست.

بله خب اینا تعاریف ابر کلید و کلید کاندید هست ربطی به بحث نداره
هم سیلبرچاتز هم اسلاید ها گفتن که سمت چپ باید ابر کلید باشه ( شما دارید قضیه رو محدود تر میکنید وقتی میگید کلید کاندید باشه سمت چپ , اگر سمت چپ کلید کاندید بود که مشکلی نیست چون کلید کاندید زیر مجموعه ابر کلید هست و بحثی توش نیست ... ولی اگر سمت چپ یک ابر کلید بود که مینیمال نبود چی ؟ اونوقت شما میگید BCNF نیست ؟ من طبق این تعاریف اگر سمت چپ همشون ابر کلید بودن و بعضی هاشون مینیمال هم نبودن میزنم BCNF چون جفت این مراجع صراحتا نوشتا superkey )

۰
ارسال: #۱۰

explorer پاسخ داده:

اگه توی این تعریف صدق کنه من هم جوابم مثبته
ابر کلید: به هر زیرمجموعه ای از صفات که خاصیت کلید داشته باشند گویند.

Sent from my cell

ارسال: #۱۱

Densike پاسخ داده:

(۰۴ دى ۱۳۹۳ ۰۵:۴۲ ب.ظ)explorer نوشته شده توسط:  اگه توی این تعریف صدق کنه من هم جوابم مثبته

Sent from my cell

تعریف من از ابر کلید دقیقا همینی هست که شما نوشتید
هر زیر مجموعه ای از جدول که خاصیت کلیدی داشته پاشه
خوبه به توافق رسیدیم D:

۰
ارسال: #۱۲

explorer پاسخ داده:

(۰۴ دى ۱۳۹۳ ۰۵:۴۵ ب.ظ)Densike نوشته شده توسط:  
(04 دى ۱۳۹۳ ۰۵:۴۲ ب.ظ)explorer نوشته شده توسط:  اگه توی این تعریف صدق کنه من هم جوابم مثبته

Sent from my cell

تعریف من از ابر کلید دقیقا همینی هست که شما نوشتید
هر زیر مجموعه ای از جدول که خاصیت کلیدی داشته پاشه
خوبه به توافق رسیدیم D:

اللهم...

Sent from my cell

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  سوال در مورد صفحه بندی در سیستم عامل Azadam ۱ ۱,۶۰۷ ۱۳ دى ۱۴۰۰ ۱۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Azadam
  دو سوال در مورد درخت BST(درخت جستجوی دودویی) امیدوار ۳ ۵,۲۴۴ ۱۰ دى ۱۳۹۹ ۱۲:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: marzi.pnh
  سوال در مورد سهمیه رتبه اولی rezamim2020 ۰ ۲,۰۳۰ ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ ۰۴:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: rezamim2020
  سوال در مورد دروس جبرای و چارت ارشد کامپیوتر/هوش دانشگاه تهران imali ۱ ۲,۹۳۶ ۰۴ مهر ۱۳۹۸ ۰۱:۴۶ ق.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  کمک در تبدیل به فرم گریباخ hadizd ۳ ۳,۶۳۲ ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ ۰۴:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: hadizd
  سوال در مورد منبع و دروس آزمون استخدامی mostafa272 ۳ ۴,۵۴۴ ۰۱ تیر ۱۳۹۷ ۱۲:۰۷ ق.ظ
آخرین ارسال: majidnourirad10
  سوال در مورد دانشگاه آزاد قزوین, ارشد شبکه های کامپیوتری networki ۰ ۲,۴۹۴ ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: networki
  سوال در مورد دانشگاه آزاد قزوین, ارشد شبکه های کامپیوتری networki ۰ ۲,۶۷۵ ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: networki
  سوال در مورد شهریه نوبت دوم شهید بهشتی و خوابگاه Shine_20 ۱ ۳,۴۳۰ ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ ۰۷:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Iranian Wizard
  سوال مهم و فوری در مورد انتخاب رشته siiib70 ۲ ۳,۹۵۹ ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۵:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: siiib70

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close