زمان کنونی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۷:۲۳ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

زمان بندی نخ ها

ارسال:

abji22 پرسیده:

زمان بندی نخ ها

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

ببخشد عکس کامل نیست اگه میشه تو کتاب حقیقت نگاهیش کنید

این سوال اصلا نفهمیدم چجوری حل شد اگه ممکنه حلش کنیدبرام
ممنون
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۱
ارسال:

Mohammad-A پاسخ داده:

RE: زمان بندی نخ ها

این، سؤال نسبتاً روونی هست.

ببینید، شما می‌توانید خیلی ساده برای حل کردن این سؤال، نخ‌های فرایندها رو مثل یک فرایند در نظر بگیرید و زمان ورود بهش بدید.
بنابراین زمان ورود نخ‌ها به این شکل میشه:
T11 در ۰ --- T12 در ۱ --- T21 در ۰ --- T22 در ۱

حالا این یک استثنا رو باید در نظر داشته باشید که مجموعاً نخ‌های T11 و T12 نمیتونن بیشتر از ۲ برش زمانی رو پشت سر هم بگیرند. یعنی اگر از روش RR استفاده کردیم و هنوز نخ‌ها کارشون تمام نشده بود، باید CPU رو به فرایند دوم و طبعاً نخ‌های دوم بدهند.

اما یک نکته‌ی مهم در اینجا چیه؟ زمان‌بندی خود نخ‌های فرایندها
در صورت سؤال ذکر شده که مکانیزم زمان‌بندی نخ‌ها از نوع Preemptive LCFS هست. یعنی میشه منبع رو از نخی که در حال حاضر اون رو داره، بگیریم و به نخ جدیدالورود بدیم.
بنابراین وقتیکه در برش زمانی ۱ نخ دوم فرایند اول وارد میشه، منبع از نخ اول گرفته و به نخ دوم فرایند اول داده میشه و کارش رو باید به اتمام برسونه تا به نخ اول مجدداً منبع برگرده.
این، برای فرایند دوم کمی متفاوت هست. چون در زمان ۲ هم نخ اول و هم نخ دوم فرایند دوم حاضر هستند و باید طبق روال ابتدا به نخ دوم فرایند دوم منبع داده بشه و چون نخ دیگه‌ای وارد سیستم نمیشه، کارش رو تمام خواهد کرد و از فرایند خارج میشه تا منبع به نخ اول فرایند دوم برسه.

فکر میکنم همه‌ی نکات سؤال همین بود که در بالا گفتم، باقی دیگه خود حل هست که بهترین حل هم در پاسخ‌های کتاب میتونید پیدا کنید.

۱
ارسال:

tm.viper پاسخ داده:

دقت کنید در اینجا ما دو سیستم زمان بندی داریم

یکی چرخشی مربوط به فایندها یکی هم آخرین ورود اولین سرویس که مربوط به نخهای هر فرایند هست

برش زمانی هم که داده شده مربوط به الگوریتم چرخشی مربوط به فرایندهاست و برای نخها کوانتوم زمانی در نظر گرفته نشده و باید فقط شرطی که در متن سوال گفته شده رو روی اونها اعمال کنیم

در لحظه اول فرایند ۱ نوبت میگیرد

حالا باید ترتیب نخهای داخلش رو بررسی کرد

گفته شده اولین نخ در لحظه اجرای فرایند نوبت میگیرد

اما توجه کنین که با توجه به این که نخ دوم بعد از یک واحد زمانی از لحظه آغاز نوبت رو میگیره فقط نخ اول ۱ ثانیه میتواند اجرا شود و در یک ثانیه باقی مونده نخ دوم اجرا میشه

در اینجا توجه کنین که این لحظه دیگه نخ دوم هست که اولویت داره و در نوبت بعدی خود همین نخ دوم هست که اجرا میشه

همین روال رو برای فرایند دوم طی میکنیم و جلو میریم بقیش واضح هست فکر کنم

فایل‌(های) پیوست شده

۰
ارسال:

abji22 پاسخ داده:

اگه ممکنه صف ورود نخ ها رو بکشید بفهمم چجوری وارد شدن

[quote='Mohammad-A' pid='323462' dateline='1419548738']

این، برای فرایند دوم کمی متفاوت هست. چون در زمان ۲ هم نخ اول و هم نخ دوم فرایند دوم حاضر هستند و باید طبق روال ابتدا به نخ دوم فرایند دوم منبع داده بشه و چون نخ دیگه‌ای وارد سیستم نمیشه، کارش رو تمام خواهد کرد و از فرایند خارج میشه تا منبع به نخ اول فرایند دوم برسه.
همینو نفهمیدم چرا اول نخ دوم اجرا شد؟

ارسال:

Mohammad-A پاسخ داده:

من نمیتونم تصویر رسم کنم و ارسال کنم.
به نظرم شما یکبار دقیق پاسخ کتاب رو بخوانید متوجه راه حل میشید. برای این سؤال صف خاصی مثل بعضی از سؤالا نیاز نیست در نظر بگیرید. یک بار پاسخ کتاب رو دقیق بخوانید.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

abji22 پاسخ داده:

کتاب گفته فرایند جدید زودتروارد میشه ولی نخ دوم رو زودتر اجرا کرده خب چرا نخ اول ن؟

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  درخواست تصحیح (تعویق) زمان کنکور ارشد ۱۴۰۱ s.gg ۱ ۱۴ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ ۰۷:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: HamidReza1
  سوال در مورد صفحه بندی در سیستم عامل Azadam ۱ ۱,۵۸۲ ۱۳ دى ۱۴۰۰ ۱۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Azadam
  تعویق زمان کنکور ارشد sima84 ۰ ۱,۵۲۴ ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۱:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: sima84
  دانشگاه های پزشکی رو برای رشته انفورماتیک چطوری اولویت بندی کنم ؟ mrpool ۷ ۸,۴۲۵ ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ ۰۱:۵۲ ق.ظ
آخرین ارسال: hossein1991
  زمان جستجوی درخت fateme.sm ۰ ۱,۶۱۲ ۰۶ دى ۱۳۹۹ ۱۰:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: fateme.sm
Exclamation زمان برگزاری کنکور ارشد ۹۸ به تعویق افتاد elect ۲ ۲,۷۰۱ ۱۳ مهر ۱۳۹۸ ۰۵:۲۴ ب.ظ
آخرین ارسال: saharfarhang
  تعیین زمان سفارت کشور فرانسه zpv1234 ۰ ۲,۰۹۷ ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ ۰۱:۴۸ ب.ظ
آخرین ارسال: zpv1234
  بودجه بندی آزمون های آزمایشی رشته مهندسی کامپیوتر مدرسان شریف mhm-pc ۳ ۶,۶۹۹ ۰۲ تیر ۱۳۹۷ ۰۴:۲۱ ق.ظ
آخرین ارسال: Sara1994
  الگوریتم SRT زمانبندی کوتاه ترین زمان باقی مانده Happiness.72 ۶ ۱۷,۱۵۲ ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ ۰۷:۵۷ ب.ظ
آخرین ارسال: amirjo0on
  بهترین زمان برای ساخت یک درخت BST با nکلید و ارتفاع دقیقا n-1 Mr.R3ZA ۶ ۴,۲۲۸ ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۱۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Alisalar

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close