زمان کنونی: ۳۱ فروردین ۱۴۰۳, ۰۸:۵۷ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

بررسی اشکالات درسی پایگاه داده

subtitle
ارسال:

good arman پرسیده:

سلام به همه
اینجا هم اشکالات درسی پایگاه رو مطرح کنیم انشاله همه موفق بشند
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

edward71 پاسخ داده:

میشه یه نفر یه توضیح اجمالی از جبر رابطه ای بده، سوال هاش چجور حل میشن قلق خاصی دارن ؟

Sent from my iPad Air

میشه یه نفر یه توضیح اجمالی از جبر رابطه ای بده، سوال هاش چجور حل میشن قلق خاصی دارن ؟

Sent from my iPad Air

ارسال:

software94 پاسخ داده:

RE: بررسی اشکالات درسی پایگاه داده

(۰۴ بهمن ۱۳۹۴ ۰۱:۴۴ ق.ظ)edward71 نوشته شده توسط:  میشه یه نفر یه توضیح اجمالی از جبر رابطه ای بده، سوال هاش چجور حل میشن قلق خاصی دارن ؟

Sent from my iPad Air

Sent from my iPad Air
سلام،سوالتون خیلی کلی هست،یه خرده ریز وشفافش کنید تا بشه روش فکر کرد
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

IT.girll پاسخ داده:

سلام.
تفاوت equi join و cross join دقیقا چیه؟
تو کتاب پارسه گفته در equi join دو جدول با یکدیگر ضرب دکارتی میشوند و سپس شرط ضرب اعمال میشود. مگه همین کار برای cross join انجام نمیشه؟
ممنونم کسی میدونه بگه.

یه سوال دیگه اینکه٬
تفاوت ضرب دکارتی که دارای شرط ضرب هست با الحاق طبیعی دو جدول فقط در این هست که الحاق طبیعی ستون مشترک رو فقط یک بار نمایش میدهد؟! آیا درسته این جمله؟

۰
ارسال:

Black.Star پاسخ داده:

(۰۴ بهمن ۱۳۹۴ ۰۱:۲۲ ب.ظ)IT.girll نوشته شده توسط:  تفاوت equi join و cross join دقیقا چیه؟

سلام
Cross Join در اینجا به معنی ضرب دکارتیه و همونطور که می‌دونید سطور جداول مشارکت کننده بعد از عمل ضرب کنار هم قرار می‌گیره، Equi Join هم عملکردش شبیه همین Cross Join هست با این تفاوت که می‌تونه شرط پذیر باشه و تنها شرطی هم که می‌تونه بپذیره عملگر تساوی (=) هست. عملکردش هم اینطوریه که اول دو تا جدول در هم ضرب دکارتی میشن و بعد از اون شرط تساوی بر روی نتایج به دست اومده اعمال میشه.

Corss Join: SELECT* FROM Student, University

Equi Join: SELECT* FROM Student, University
#.WHERE Student.id# = University.id

(۰۴ بهمن ۱۳۹۴ ۰۱:۲۲ ب.ظ)IT.girll نوشته شده توسط:  تفاوت ضرب دکارتی که دارای شرط ضرب هست با الحاق طبیعی دو جدول فقط در این هست که الحاق طبیعی ستون مشترک رو فقط یک بار نمایش میدهد؟! آیا درسته این جمله؟

دقیقا درسته، ضرب دکارتی ستون مشترک رو "دو" بار و الحاق طبیعی "یک" بار نمایش میده.

۰
ارسال:

IT.girll پاسخ داده:

(۰۴ بهمن ۱۳۹۴ ۰۲:۵۸ ب.ظ)Black.Star نوشته شده توسط:  Equi Join هم عملکردش شبیه همین Cross Join هست با این تفاوت که می‌تونه شرط پذیر باشه و تنها شرطی هم که می‌تونه بپذیره عملگر تساوی (=) هست. عملکردش هم اینطوریه که اول دو تا جدول در هم ضرب دکارتی میشن و بعد از اون شرط تساوی بر روی نتایج به دست اومده اعمال میشه.

Corss Join: SELECT* FROM Student, University

Equi Join: SELECT* FROM Student, University
#.WHERE Student.id# = University.id

خیلی جالب بود! ممنون! چون تو کتاب پارسه این نکته رو ننوشته بود ؛)

(۰۴ بهمن ۱۳۹۴ ۰۲:۵۸ ب.ظ)Black.Star نوشته شده توسط:  دقیقا درسته، ضرب دکارتی ستون مشترک رو "دو" بار و الحاق طبیعی "یک" بار نمایش میده.

خیلی خیلی ممنونم ^_^

ارسال:

good arman پاسخ داده:

لطفا یه نفر که دیتا بیس بخش جبر رابطه ایی قوی هست این سوال منو توضیح بده من مدتها بهش فکر کردم بنظر من جوابش گزینه یک میشه پارسه توی ازمون دومش مصرانه میگه سه کوتاه هم نمیاد یه سوال دیگه هم دارم مگر وقتی یک رابطه زیر مجموعه رابطه دیگه هست منظور شما یا ساختاری نیست ؟ کلا من هر مثالی میزنم یا مساوی میشه یا میشه یک ,یه نفر لطف کنه اینو واسه من توضیح بده لطفا من اشتباهم کجاست؟

فایل‌(های) پیوست شده

ارسال:

LEA3C پاسخ داده:

(۱۲ بهمن ۱۳۹۴ ۰۴:۲۷ ب.ظ)good arman نوشته شده توسط:  لطفا یه نفر که دیتا بیس بخش جبر رابطه ایی قوی هست این سوال منو توضیح بده من مدتها بهش فکر کردم بنظر من جوابش گزینه یک میشه پارسه توی ازمون دومش مصرانه میگه سه کوتاه هم نمیاد یه سوال دیگه هم دارم مگر وقتی یک رابطه زیر مجموعه رابطه دیگه هست منظور شما یا ساختاری نیست ؟ کلا من هر مثالی میزنم یا مساوی میشه یا میشه یک ,یه نفر لطف کنه اینو واسه من توضیح بده لطفا من اشتباهم کجاست؟

سلام
زیر مجموعه بودن از نظر کاردینالیتی یا بدنه است (منبع جزوه رانکوهی)
شرط مقایسه بدنه ی دو رابطه نوع سازگاری هستی. یعنی تعداد ستونهای هر دو یکسان هست.
همانطور که میدونید در عملگر پیوند طبیعی اگر دو رابطه همه صفات یکسان باشد (ستونها یکسان) یعنی تمام ستون هاشون مثل هم باشد حاصل عملگر پیوند طبیعی، اشتراک دو رابطه میشود
خب در اینجا هر دو رابطه نوع سازگار هستند یعنی ستونهای دو رابطه یکسان پس [tex]q\cap p[/tex] حاصل پیوند طبیعی میشود
همانطور که میدونید اشتراک جابجا پذیر هست عملگر پیوند طبیعی هم جابجا پذیر هست پس جواب همواره یک رابطه یکسان است
بنابراین مهم نیست که نیم پیوند سمت کدوم رابطه باشه چون جواب همواره یکسان هست

بنابراین همه گزینه ها مثل هم هستند
امیدوارم منظورم رسونده باشم

ارسال:

good arman پاسخ داده:

(۱۲ بهمن ۱۳۹۴ ۰۹:۴۵ ب.ظ)LEA3C نوشته شده توسط:  
(12 بهمن ۱۳۹۴ ۰۴:۲۷ ب.ظ)good arman نوشته شده توسط:  لطفا یه نفر که دیتا بیس بخش جبر رابطه ایی قوی هست این سوال منو توضیح بده من مدتها بهش فکر کردم بنظر من جوابش گزینه یک میشه پارسه توی ازمون دومش مصرانه میگه سه کوتاه هم نمیاد یه سوال دیگه هم دارم مگر وقتی یک رابطه زیر مجموعه رابطه دیگه هست منظور شما یا ساختاری نیست ؟ کلا من هر مثالی میزنم یا مساوی میشه یا میشه یک ,یه نفر لطف کنه اینو واسه من توضیح بده لطفا من اشتباهم کجاست؟

سلام
شرط مقایسه بدنه ی دو رابطه نوع سازگاری هستی. یعنی تعداد ستونهای هر دو یکسان هست.
همانطور که میدونید در عملگر پیوند طبیعی اگر دو رابطه همه صفات یکسان باشد (ستونها یکسان) یعنی تمام ستون هاشون مثل هم باشد حاصل عملگر پیوند طبیعی، اشتراک دو رابطه میشود
خب در اینجا هر دو رابطه نوع سازگار هستند یعنی ستونهای دو رابطه یکسان پس [tex]q\cap p[/tex] حاصل پیوند طبیعی میشود
همانطور که میدونید اشتراک جابجا پذیر هست عملگر پیوند طبیعی هم جابجا پذیر هست پس جواب همواره یک رابطه یکسان است

======================================
سلام ممنون از لطفتون
بدنه یعنی ساختار؟ یا محتوا ؟
یعنی شما یاساختار درسته؟
متوجه شدم توضیحتون خوب بود
متوجه شدم فقط سوال گفته زیر مجموعه یعنی میتونه کمتر هم باشه پس لزوما هم هیکی نمیشن حالتی که مساوی نباشند میشه یک درسته؟
راجع کاردینالیتی هم میشه توضیح بدین؟ سپاسگذارم

ارسال: #۱۰

LEA3C پاسخ داده:

(۱۲ بهمن ۱۳۹۴ ۱۰:۵۱ ب.ظ)good arman نوشته شده توسط:  
(12 بهمن ۱۳۹۴ ۰۹:۴۵ ب.ظ)LEA3C نوشته شده توسط:  
(12 بهمن ۱۳۹۴ ۰۴:۲۷ ب.ظ)good arman نوشته شده توسط:  لطفا یه نفر که دیتا بیس بخش جبر رابطه ایی قوی هست این سوال منو توضیح بده من مدتها بهش فکر کردم بنظر من جوابش گزینه یک میشه پارسه توی ازمون دومش مصرانه میگه سه کوتاه هم نمیاد یه سوال دیگه هم دارم مگر وقتی یک رابطه زیر مجموعه رابطه دیگه هست منظور شما یا ساختاری نیست ؟ کلا من هر مثالی میزنم یا مساوی میشه یا میشه یک ,یه نفر لطف کنه اینو واسه من توضیح بده لطفا من اشتباهم کجاست؟

سلام

======================================
سلام ممنون از لطفتون
بدنه یعنی ساختار؟ یا محتوا ؟
یعنی شما یاساختار درسته؟
متوجه شدم توضیحتون خوب بود
متوجه شدم فقط سوال گفته زیر مجموعه یعنی میتونه کمتر هم باشه پس لزوما هم هیکی نمیشن حالتی که مساوی نباشند میشه یک درسته؟
راجع کاردینالیتی هم میشه توضیح بدین؟ سپاسگذارم

کاردینالیتی رابطه محتوا میشه یعنی همون سطرها (کتابها هرکدوم یه اصطلاح گفتند من خودم به رانکوهی از همه بیشتر اعتماد دارمBig Grin)
درجه ی رابطه ساختار میشه یا همون scheme

نکته ای که هست برای اینکه دو رابطه رو بتونیم با هم مقایسه کنیم (مثل زیر مجموعه بودن) باید نوع سازگار باشند یعنی تعداد ستون یکسان و نوع ستون ها هم یکسان باشه
بنابراین عملگرپیوند طبیعی بین q و p اشتراکشون میشه حالا مهم هم نیست زیر مجموعه کامل باشه یا نه
در واقع سوال هدفش اینه که تشخیص بدید p و q تعداد و نوع ستون هاشون برابر هست
توضیحش سخته انصافا با مثال برای خودتون حل کنید بهتره متوجه میشید
سوال خیلی خوبی بود ولی متاسفانه پارسه با پاسخنامه هاش کار خودش روخراب و ناقص میکنه

۰
ارسال: #۱۱

gogooli پاسخ داده:

دوست عزیز قسمت سوالات درسی پایگاه داده دقیقا برای همین منظوری که شما نوشتید گذاشته شده اصولش هم این است که هر کسی سوال خودش را به عنوان موضوع جدید در این قسمت ایجاد کند نه اینکه همه سوالات یکجا باشند این طوری خیلی بهم ریخته می شه برای سالهای آینده هم قابل استفاده نیست.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  حل و بررسی سوالات مدارمنطقی دکتری ۹۲ گرایش معماری nomad:D ۲۵ ۲۴,۲۱۲ ۲۰ بهمن ۱۴۰۲ ۱۰:۳۸ ق.ظ
آخرین ارسال: masoumeh97
  فیلم کامل آفلاین پایگاه داده استاد خلیلی فر mona64 ۶ ۵,۵۹۴ ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ۱۰:۱۵ ق.ظ
آخرین ارسال: Noura9999
  دانلود حل نمونه مسائل پایگاه داده المصری jazana ۳ ۶,۲۸۵ ۱۱ آبان ۱۴۰۲ ۰۸:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: M--mohammadi
  راهنمایی در مورد تعریف محیط عملیاتی داروخانه برای آز پایگاه داده ngmsshd ۲ ۷,۵۳۹ ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ ۰۵:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Eris_mw
  فایل تصویری پایگاه داده پیشرفته دکتر حق جو yaser.b ۱۹ ۱۶,۴۱۱ ۲۷ دى ۱۴۰۱ ۰۸:۳۴ ق.ظ
آخرین ارسال: zahrazahra54
  منابع درسی اول دبیرستان azaaadeh457 ۱ ۱,۰۶۸ ۰۴ دى ۱۴۰۱ ۱۰:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: HamidReza1
  بهترین منبع درسی و کلاس به صورت افلاین برای کنکور ارشد nrgs_h99 ۰ ۱,۳۲۳ ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ ۰۱:۵۲ ب.ظ
آخرین ارسال: nrgs_h99
  بررسی سوالات تخصصی دکتری هوش masoomeh_s ۱ ۱,۹۵۷ ۰۱ اسفند ۱۴۰۰ ۰۱:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: vejdani
  درخواست معرفی منبع برای دروس پایگاه داده پیشرفته، تجارت و آموزش الکترونیکی ehsannaq3 ۱۱ ۱۳,۰۴۷ ۱۰ مهر ۱۴۰۰ ۰۸:۵۳ ق.ظ
آخرین ارسال: pouya47
Rainbow درخواست لینک دانلود جزوه پایگاه داده پارسه bijibuji ۰ ۲,۲۵۶ ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ ۰۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: bijibuji

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close