زمان کنونی: ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۰:۳۹ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

مشکل در الگوریتم های زمانبندی

ارسال:

araz22 پرسیده:

Information مشکل در الگوریتم های زمانبندی

سلام.
کتاب پارسه سیستم عامل میخونم.
بزرگترین مشکل من تو درسا سیستم عامل هست.
به خصوص ،فعلا تو قسمت زمانبندی الگوریتم
زمانبندی SJF+FCFS رو هر جوری شد یاد گرفتم ولی RR+SRT رو نه.
روش حل سوال ها با RR+SRT چه جور هست!!!
چیکار باید کنی!
کلا درسنامه رو نمیفهم به خصوص RR
ممنو اگه با مثال بگین چه جور میشه یاد گرفت.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

۰۹۲۱۳۲۰۱۹۱۱ پاسخ داده:

RE: مشکل در الگوریتم های زمانبندی

مشکل سیستم عامل پارسه اینه که مثال عددی توی درسنامش نداره.منم همین مشکلو داشتم.رفتم کتاب پوران رو خریدم و مشکلم حل شد.البته اینم بگم که کتاب پوران فقط به درد همون فصل خورد توی بقیه فصلا همون پارسه رو خوندم.الان اگر برگدم به گذشته واسه شروع فصل زمانبندی یه جزوه یا چندتا مثال ساده گیر میارم تا بتونم وارد بحثش بشم.البته توی تستای پارسه واسه این فصل تست آسونم داره اما توی حلش به این مسئله توجه نکرده که من صفر کیلومترم و واسه شروع توی هر تست باید مرحله مرحله تمرین کنم تا خبره بشم.بهرحال این چیزی بود که تجربه کردم

۰
ارسال:

araz22 پاسخ داده:

من تو همه ی درسا صفر صفر بودم.میشه باهاشون کنار اومد.Blush
ولی واقعا نمیفهم این قسمت رو×
یعنی باید کتاب پوران رو بخرم !!؟؟

۰
ارسال:

Ms. Saba پاسخ داده:

منم با پارسه فصل زمانبندی رو خوب متوجه نشدم ولی به نظرم مدرسان این قسمت هارو بهتر گفته

۰
ارسال:

araz22 پاسخ داده:

ممنون FLOWER
Angel
کاش به جاش ی مثال واقعی حل میکردی.
ولی باز فهمیدم.ولی فک نکنم تو حل زیاد کمک کنه

ارسال:

flower1 پاسخ داده:

(۰۶ اسفند ۱۳۹۴ ۰۴:۳۹ ب.ظ)araz22 نوشته شده توسط:  ممنون FLOWER
Angel
کاش به جاش ی مثال واقعی حل میکردی.
ولی باز فهمیدم.ولی فک نکنم تو حل زیاد کمک کنه

مثال واقعی هم حل می کنم عژیژم Big Grin

نکته : نمودار گانت، نموداری است برای دنبال کردن اجرای فرایندها
سوال از RR : نمودار گانت سه پردازش زیر با استفاده از سیاست RR با برش زمانی ۳ میلی ثانیه را رسم کنید.
نکنه : برش زمانی ۳، یعنی هر فرایند حق دارد حداکثر ۳ واحد زمانی وقت جناب آق cpu Big Grin رو بگیره.

زمان پردازش _________ زمان ورود ___________ نام فرایند
......۹...........................۰............................P1.....
......۲...........................۰.............................P2...
.......۲..........................۰..............................P3..

نمودار گانت :

...........P1.......P2........P3.........P1.........P1
۱۳_____۱۰_____۷______۵_______۳______۰

رنگ نارنجی، ترتیب اجرای فرایندها را نشان میدهد و رنگ قرمز، زمان اختصاص یافته را نشان میدهد، مثلا p1 از زمان ۰ تا ۳ پردازش شده است یا مثلا P2 از زمان ۳ تا ۵ پردازش شده است.
اجرای فرایند P1 در اولین برش زمانی تمام نمی شود و به انتهای صف می رود و پروسس P2 و P3 قبل از پایان برش زمانی به پایان میرسند.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
سوال از SRT : نمودار گانت چهار پردازش زیر را با استفاده از سیاست SRT رسم کنید.

زمان پردازش _________ زمان ورود ___________ نام فرایند
......۷...........................۰............................P1.....
......۹...........................۰............................P2.....
......۵...........................۴.............................P3...
.......۳..........................۸..............................P4..

نمودار گانت :
رنگ نارنجی، ترتیب اجرای فرایندها را نشان میدهد و رنگ قرمز، زمان اختصاص یافته را نشان میدهد

...........P1.........P1........P3........P4.........P3.........P2
۲۴_____۱۵_____۱۱_____۸______۷_______۴______۰

توضیح : درابتدای کار (یعنی آنهایی که زمان ورودشان صفره)، دو فرایند p1 و p2 را داریم. با توجه به اینکه p1 زمان کمتری نیاز دارد( یعنی همان زمان باقیمانده کمتر)، p1 انتخاب میشه تا زمان ۴ هم اجرا میشه.
چرا تا زمان ۴؟ Huh
چون فرایند p3 وارد شده و حالا باید دید کدام فرایند زمان کمتری برای اجرا نیاز دارد. ( توجه کنید که p4 هنوز نیامده )
کدام فرایند در زمان ۴، انتخاب میشه؟ Dodgy
دوباره فرایند p1 انتخاب میشه. چرا؟ Big Grin
بخاطر اینکه p1، برای اجرا ۳ واحد زمانی احتیاج دارد و خوب p3، برای اجرا به ۵ واحد زمانی احتیاج دارد.
حالا p1 تا ۷ اجرا شده و P1 کارش تمام شده و از سیستم خارج می شود اما هنوز فرایند p4 وارد نشده؛ بنابراین بین p2 که ۹ تا میخواهد و p3 که ۵ تا میخواهد، p3 انتخاب میشه.
p3 انتخاب میشه تا زمان ۸؛ چرا ۸ ؟ Undecided
خوب معلومه دیگه بیسواد Big Grin (بیسواد رو با خودم بودم ها Big Grin) بخاطر اینکه در زمان ۸، فرایند جدیدی وارد شده و حالا باید دوباره تصمیم بگیریم که کدام فرایند، زمان باقیمانده کمتری دارد. خوب p4 از همه زمان کمتری میخواهد و ۳ ثانیه اجرا میشه تا ثانیه ۱۱.
حالا در ثانیه ۱۱ کدام فرایند اجرا میشه؟ Smile فرایند p3 و همین داستان به خوبی و خوشی ادامه دارد.... Big Grin
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

۰۹۲۱۳۲۰۱۹۱۱ پاسخ داده:

ببین گفتم که من رفتم پوران خریدم و مشکلم حل شد اما فقط به درد همون فصل خورد,یعنی کتاب پارسه انقدر جامع است که دیگه نیاز به چیزی نداری اما متاسفانه مثال ساده واسه استارت حرکت در فصل زمانبندی نداره.یکی از دوستان زمانبندی رو به زندگی روزانه و درس خوندن تشبیه کرده که درست مثل تجربه منه.خصوصا زمانبندی RR که چندتا درس رو باهم میخونی و وقتی میخوای یه درسو بذاری کنار و یه درس دیگه رو شروع کنی چجوری زمان رو از دست میدی که درست میشه همون سربار تعویض متن توی زمانبندیها.
اگر خریدن کتاب واست مهم نیست خب بخر.واسه من مهم نبود که کتابام اضافه بشه.واسه همین خریدمش.ولی با پوران این فصل رو عالی میشی.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  رفع اشکال نصب جاوا، مشکل ساخته نشدن virtual machine shiivaa ۱۲ ۱۹,۳۵۶ ۱۹ آبان ۱۳۹۹ ۰۷:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: wanted471
Sad مشکل در برنامه نویسی شیء گرا Xialu ۰ ۱,۹۹۵ ۰۵ شهریور ۱۳۹۹ ۱۲:۰۰ ب.ظ
آخرین ارسال: Xialu
  مشکل در حل تست ۲۲ فصل اول کتاب گسسته یوسفی pure.yaser ۷ ۸,۵۲۱ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۶:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsentafresh
  افزایش واگرایی الگوریتم های مبتنی بر جمعیت moslem73421 ۲ ۲,۸۶۱ ۰۵ شهریور ۱۳۹۸ ۱۰:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: cpt.mazi
  دانلود آموزش تصویری کلاس درس تحلیل و طراحی الگوریتم های پیشرفته دانشگاه فردوسی jazana ۱۳ ۱۳,۰۲۸ ۱۰ خرداد ۱۳۹۸ ۰۵:۴۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Valipourh20
  مشکل عدم ایجاد پروژه/فایل جدید در نت بینز αɾια ۳ ۱۰,۹۶۵ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۳:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Silver1992
Question تفاوت تعداد مقایسه های مورد نیاز در الگوریتم های متفاوت porseshgar ۰ ۱,۹۶۴ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ ۱۲:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: porseshgar
Question مشکل با درک توابع دنباله دار و مولد ؟؟؟؟ radar ۰ ۲,۵۲۵ ۱۶ دى ۱۳۹۷ ۰۴:۳۶ ب.ظ
آخرین ارسال: radar
  مشکل لایسنس متلب αɾια ۱۳ ۱۵,۲۰۳ ۲۱ آذر ۱۳۹۷ ۱۰:۴۷ ق.ظ
آخرین ارسال: αɾια
  مشکل ( دوستانی که میدوند راهنمایی کنند) manamsaeid ۵ ۴,۵۰۲ ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۵۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Happiness.72

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close