زمان کنونی: ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۳:۳۳ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال ۱۰۴ پایگاه داده ها مهندسی کامپیوتر ۹۴

ارسال:

foton0059 پرسیده:

سوال ۱۰۴ پایگاه داده ها مهندسی کامپیوتر ۹۴

سلام کسی میتونه این پاسخ سوالو تشریح کنه؟

رابطه R(A,B,C,D,E) و مجموعه وابستگی های تابعی F را درنظر بگیرید:
F={BC ->A , A -> D , D ->C, D-> E} ، کدام یک از وابستگی های زیر، BCNF را نقض نمی کند؟

۱) BC -> A
۲) D->C
۳)A->D
۴) D->E

(جوابش رو نوشته ۳)
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۱
ارسال:

ememem پاسخ داده:

RE: سوال ۱۰۴ پایگاه داده ها مهندسی کامپیوتر ۹۴

(۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۱:۱۱ ق.ظ)foton0059 نوشته شده توسط:  سلام کسی میتونه این پاسخ سوالو تشریح کنه؟

F={BC ->A , A -> D , D ->C, D-> E} ، کدام یک از وابستگی های زیر، BCNF را نقض نمی کند؟

۱) BC -> A
۲) D->C
۳)A->D
۴) D->E

(جوابش رو نوشته ۳)

سلام.
کلید کاندید این رابطه : AB,BC,BD و برای اینکه گزینه ها BCNF رو نقض نکنه باید سمت چپ اونها ابرکلید باشه که فقط گزینه ۱ این شرط رو داره.

ارسال:

foton0059 پاسخ داده:

(۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۱:۱۲ ب.ظ)ememem نوشته شده توسط:  
(12 اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۱:۱۱ ق.ظ)foton0059 نوشته شده توسط:  سلام کسی میتونه این پاسخ سوالو تشریح کنه؟

۱) BC -> A
۲) D->C
۳)A->D
۴) D->E

(جوابش رو نوشته ۳)

سلام.
کلید کاندید این رابطه : AB,BC,BD و برای اینکه گزینه ها BCNF رو نقض نکنه باید سمت چپ اونها ابرکلید باشه که فقط گزینه ۱ این شرط رو داره.

خیلی ممنون از پاسخ تون. منم فکر می کردم ۱ باشه ولی چون نوشته بود ۳ میشه و برا خودش هم یه تحلیلی کرده وبدم فکر کردم شاید من دارم اشتباه می کنم (تو پاسخ کنکور پارسال که از پارسه است)
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

ememem پاسخ داده:

(۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۹:۰۹ ب.ظ)foton0059 نوشته شده توسط:  
(12 اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۱:۱۲ ب.ظ)ememem نوشته شده توسط:  
(12 اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۱:۱۱ ق.ظ)foton0059 نوشته شده توسط:  سلام کسی میتونه این پاسخ سوالو تشریح کنه؟

۱) BC -> A
۲) D->C
۳)A->D
۴) D->E

(جوابش رو نوشته ۳)

سلام.

خیلی ممنون از پاسخ تون. منم فکر می کردم ۱ باشه ولی چون نوشته بود ۳ میشه و برا خودش هم یه تحلیلی کرده وبدم فکر کردم شاید من دارم اشتباه می کنم (تو پاسخ کنکور پارسال که از پارسه است)

دوست عزیز از این دست اشتباهات کم نیست به کتب معتبر مراجعه کنید تا به این موسسات

۰
ارسال:

IT.girll پاسخ داده:

(۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۱:۱۲ ب.ظ)ememem نوشته شده توسط:  سلام.

سلام.
طبق تعریف٬ رابطه ای در فرم نرمال BCNF است که ۱- در فرم نرمال سوم باشد ۲- وابستگی معکوس نداشته باشد. یعنی نباید یه مولفه کلیدی به یه مولفه دیگر(کلیدی یا غیرکلیدی) وابسته باشه. ولی وابستگی
BC--->A
شرط دوم رو برای BCNF بودن نقض میکنه!!
این تناقض از کجا میاد!؟!

ارسال:

ememem پاسخ داده:

(۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۲:۲۰ ق.ظ)IT.girll نوشته شده توسط:  
(12 اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۱:۱۲ ب.ظ)ememem نوشته شده توسط:  سلام.

سلام.
طبق تعریف٬ رابطه ای در فرم نرمال BCNF است که ۱- در فرم نرمال سوم باشد ۲- وابستگی معکوس نداشته باشد. یعنی نباید یه مولفه کلیدی به یه مولفه دیگر(کلیدی یا غیرکلیدی) وابسته باشه. ولی وابستگی
BC--->A
شرط دوم رو برای BCNF بودن نقض میکنه!!
این تناقض از کجا میاد!؟!

اینی که شما می فرمایید یعنی رابطه تا سطح bcnf نرمال باشه که نیست. چیزی که سوال مد نظرشه اینه که کدام گزینه فقط نقض bcnf نیست!
این تعریفی که شما گفتید یجورایی بازگشتیه چون برای نرمال سوم به دوم و برای bcnf به نرمال سوم نیازه و شرط اولش بودن تو این نرمال هاست در صورتی که سوال از تعریف دوم که من گفتم خواسته به جواب برسه
نه تنها شرط دوم تعریف شما نقض میشه بلکه اولشم نقض میشه ما وابستگی بخشی هم داریم پس اصلا رابطه در سطح دوم هم نرمال نیست.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  فیلم کامل آفلاین پایگاه داده استاد خلیلی فر mona64 ۶ ۵,۶۴۶ ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ۱۰:۱۵ ق.ظ
آخرین ارسال: Noura9999
  دانلود حل نمونه مسائل پایگاه داده المصری jazana ۳ ۶,۳۰۲ ۱۱ آبان ۱۴۰۲ ۰۸:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: M--mohammadi
  راهنمایی در مورد تعریف محیط عملیاتی داروخانه برای آز پایگاه داده ngmsshd ۲ ۷,۵۶۹ ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ ۰۵:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Eris_mw
  فایل تصویری پایگاه داده پیشرفته دکتر حق جو yaser.b ۱۹ ۱۶,۴۷۰ ۲۷ دى ۱۴۰۱ ۰۸:۳۴ ق.ظ
آخرین ارسال: zahrazahra54
  رشته ای مهندسی کامپیوتر sanjeshserv1 ۰ ۱,۰۴۳ ۰۲ تیر ۱۴۰۱ ۰۴:۴۸ ب.ظ
آخرین ارسال: sanjeshserv1
  درخواست معرفی منبع برای دروس پایگاه داده پیشرفته، تجارت و آموزش الکترونیکی ehsannaq3 ۱۱ ۱۳,۰۹۷ ۱۰ مهر ۱۴۰۰ ۰۸:۵۳ ق.ظ
آخرین ارسال: pouya47
Rainbow درخواست لینک دانلود جزوه پایگاه داده پارسه bijibuji ۰ ۲,۲۶۹ ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ ۰۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: bijibuji
  [دانلود] حل تشریحی کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و آی تی ۸۷ تا ۹۲ good-wishes ۳۰ ۵۰,۰۰۱ ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ ۰۲:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: sima84
  منابع پایگاه داده وسیستم عامل پیشرفته!دکتری ؟ morweb ۰ ۱,۸۲۹ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۴:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: morweb
  درخواست حل المسائل کتاب پایگاه داده پیشرفته سیلبرشاتس shahryar711 ۲ ۵,۸۳۳ ۲۲ آذر ۱۳۹۹ ۰۱:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: zhila1994

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close