زمان کنونی: ۳۰ فروردین ۱۴۰۳, ۰۱:۵۲ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

کد ۲/۵

ارسال:

vajihehsalehi پرسیده:

کد ۲/۵

با سلام خدمت دوستان گرامی
من یه سوال دارم اگه میشه لطفا راهنمایی کنید
سوال)اگر احتمال خطا در یک بیت p=10-2 (10[/code] به توان -۲) باشد،کلمه کد ۱۰۱۰۰ از کد ۲/۵ به دست ما رسیده است.چقدر احتمال دارد در این کلمه خطا باشد؟
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۱
ارسال:

Iranian Wizard پاسخ داده:

RE: کد ۲/۵

سلام.ابتدا توصیه میکنم که لینک زیر رو ببینید.تو این لینک در مورد کدهای m/n توضیح دادم.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

-----------------------------------------------------------------------------------------

اما در مورد این سوال:
*کد ۲/۵ ،یعنی یک کد ۵ بیتی که ۲ بیت آن در هر عدد ۱ هست. و یک کد نیمه وزن‌دار هستش.(تمام اعدادش غیر ۰ ، از یک وزن بخصوص مثل
۱ ۲ ۴ ۷ ۰ یا ۶ ۳ ۲ ۱ ۰ یا ... پیروی می‌کنند.)

در کلمه‌کد داده شده،چون از از کد ۲/۵ بدست ما رسیده،پس اگه غیر از دو تا ۱ داشت،خب مشخص بود که این کد خطا داره.
ولی حالا که دو تا ۱ داره.پس خطاش قابل تشخیص نیست.
حالا باید ببینیم چه حالاتی امکان داره که باعث خطا در این کلمه‌کد شده باشه که قابل تشخیص هم نباشه؟
همونطور که گفتم در صورتی خطاش قابل تشخیص نیست که دو تا ۱ داشته باشه.که دو حالت امکان داره:

۱) اینکه یکی از بیت‌های ۱ به ۰ و یکی از بیت‌های ۰ به ۱ تبدیل شده باشه.که اونوقت احتمالش برابر میشد با:
[tex]\binom{2}{1}\: \times\: 10^{-2}\: \times\: \binom{3}{1}\: \times\: 10^{-2}\: =\: 6\: \times\: 10^{-4}[/tex]
(دوتا بیت ۱ داریم،که یکی از اونها ۰ بوده و سه تا بیت ۰ داریم که یکی از اونها ۱ بوده)

۲) اینکه هر دو تا بیت ۱ به ۰ ... و دو تا بیت ۰ به ۱ تبدیل شده باشه.
[tex]\binom{2}{2}\: \times\: 10^{-2}\: \times\: 10^{-2}\: \times\: \binom{3}{2}\: \times\: 10^{-2}\: \times\: 10^{-2}=\: 3\: \times\: 10^{-8}[/tex]
(هر دو تا بیت ۱ ،۰ بوده و دو تا از سه تا بیت ۰ ، ۱ بوده)

-------------------------------------------------

*در نتیجه پاسخ سوال برابر میشه با:
[tex]6\: \times\: 10^{-4}\: +\: 3\: \times\: 10^{-8}[/tex]
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  مشاوره انتخاب رشته - ۲۱۵ هوش و ۲۱۵ آی تی golabijat ۳ ۳,۲۳۲ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۰۵:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: golabijat

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close