تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: سری فوریه در بازه نامتقارن
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
سلام خدمت دوستان. در محاسبه سری فوریه برای تابع زیر مشکل دارم، همه ضرایب صفر بدست میاد.. Sad
برای محاسبه بقیه تمرین ها مشکل ندارم، ولی چون در این مثال بازه انتگرال تقارن نداره، گیج شدم! Huh

سوال:
سری فوریه تابع زیر را محاسبه کنید؟

[tex]f(x 2\pi )=f(x)\\ f(x) = \begin{cases} -k, & \text{if }{-\pi \over 2}< x< {\pi \over 2}\\ k, & \text{if }{\pi \over 2}< x< {3\pi \over 2} \end{cases}\\[/tex]

فرمول هایی که در کلاس به ما آموزش داده شده و من استفاده میکنم بشرح زیر است:
فرض کنید تابع [tex]f(x)[/tex] قطعه ای پیوسته در [tex]\left [ -L, L \right ][/tex] و متناوب با دوره تناوب [tex]2L[/tex] باشد، در اینصورت:

[tex]f(x)=a_0 \sum_{n=1}^{\infty }a_n\times \cos{n\pi \over L}x b_n \times \sin {n\pi \over L}x \\ a_0={1 \over 2L}\int_{-L}^{L}f(x) dx \\ a_n={1 \over L} \int_{-L}^{L}f(x)\times \cos{n\pi \over L}x dx \\ b_n={1 \over L} \int_{-L}^{L}f(x)\times \sin{n\pi \over L}x dx[/tex]

لطفا برای پاسخ از همین فرمول ها و به همین شکل استفاده کنید تا بتونم بفهمم!
دقت کنید که تابع در این بازه نه زوج هست نه فرد. پس هیچ ضریبی صفر نیست و باید همه رو حساب کرد. پس مهم نیست که بازه های انتگرال متقارن باشند.
ما ۲L را برابر با دوره تابع در نظر میگیریم که اینجا ۲p هست و L را برابر با نصفش.

[tex]2L = 2\pi \rightarrow L = \pi[/tex]
[tex]a0 = \frac{1}{2\pi }\int_{-\frac{\pi }{2}}^{\frac{\3\pi }{2}}f(x) = \frac{1}{2\pi }\int_{-\frac{\pi }{2}}^{\frac{\pi }{2}} -K dx \frac{1}{2\pi }\int_{\frac{\pi }{2}}^{\frac{3\pi }{2}} K dx[/tex]

و بقیه ضرایب هم به همین شکل محاسبه میشن.
لینک مرجع