تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: محاسبه زمان اجرای الگوریتم بازگشتی
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
با توجه به تابع بازگشتی زیر مرتبه زمان را بیابید:

[تصویر:  153086_1_1379086621.png]
(19 دى 1391 07:17 ب.ظ)mosaferkuchulu نوشته شده توسط: [ -> ][tex]f(n)=2f(n-3) n[/tex]
[tex]2(2f(n-6) (n-3)) n =4f(n-6) 2(n-3) n[/tex]
[tex]=4(2 f(n-9) (n-6)) 2(n-3) n[/tex]
[tex]=8f(n-9) 4(n-6) 2(n-3) n[/tex]
[tex]=2^{3}f(n-9) 2^{2}(n-6) 2^{1}(n-3) n[/tex]
...

اگر همینطور ادامه بدیم تعداد n/3 جمله به دست می اد و جواب می شه:
[tex]\frac{2^{\frac{n}{3}}-1}{2-1}= O(2^{\frac{n}{3}})[/tex]

سلام
جواب شما اشتباه است لطفآ اصلاح بفرمائید. جواب خیلی آسونه ! میشه : O(n)
چرا ؟ چون تعداد فراخوانی ها از مرتبه خطی است.
اگه متوجه نشدین بگین دوباره بگم.
(19 دى 1391 11:28 ب.ظ)nazaninzahra2 نوشته شده توسط: [ -> ]میشه : O(n)
موافقم
نقل قول: سلام
جواب شما اشتباه است لطفآ اصلاح بفرمائید. جواب خیلی آسونه ! میشه : O(n)
اگه متوجه نشدین بگین دوباره بگم.

بله متوجه اشتباهم شدم.ممنون از تذکرتون.پست و حذف کردم.
لطفا بیشتر توضیح بدید.
(20 دى 1391 08:01 ب.ظ)egm1176 نوشته شده توسط: [ -> ]لطفا بیشتر توضیح بدید.
[tex]T(n)=T(n-3) \Theta (1) \leq T(n-1) \Theta (1)=\Theta (n)[/tex]
این سوال از اون سوالاتیه که در نگاه اول ممکنه اشتباه کنیم
من حدس میزنم این تست رو مثل فرضا (2T(n-1 در نظر گرفته اید که مرتبه اون نمایی میشه اما دقت کنید در این سوال مقدار عدد 2 که در تابع f ضرب میشه با اون 2یی که در T ضرب شده فرق داره چراکه اونی که در T ضرب شده می خواد بگه به ازای پارمتر درون پرانتزش این تابع 2 بار فراخوانی میشه اما اونی که در f ضرب شده یعنی حاصل تابع رو در عدد 2 ضرب کن ( نه 2 بار فراخوانی تابع ) . در ضمن اون nی که با f جمع شده یک عدد ثابت است که در مرتبه زمانی (O(1 محاسبه میشود . که این باز هم با T(n-1)+n فرق داره

در واقع این fی که اینجا اومده یه تابع هست اما T معرف یک رابطه بازگشتی هست که تعداد تکرار تابع رو نشون میده .
(21 دى 1391 01:19 ق.ظ)Masoud05 نوشته شده توسط: [ -> ]این سوال از اون سوالاتیه که در نگاه اول ممکنه اشتباه کنیم
من حدس میزنم این تست رو مثل فرضا (۲T(n-1 در نظر گرفته اید که مرتبه اون نمایی میشه اما دقت کنید در این سوال مقدار عدد ۲ که در تابع f ضرب میشه با اون ۲یی که در T ضرب شده فرق داره چراکه اونی که در T ضرب شده می خواد بگه به ازای پارمتر درون پرانتزش این تابع ۲ بار فراخوانی میشه اما اونی که در f ضرب شده یعنی حاصل تابع رو در عدد ۲ ضرب کن ( نه ۲ بار فراخوانی تابع ) . در ضمن اون nی که با f جمع شده یک عدد ثابت است که در مرتبه زمانی (O(1 محاسبه میشود . که این باز هم با T(n-1)+n فرق داره

در واقع این fی که اینجا اومده یه تابع هست اما T معرف یک رابطه بازگشتی هست که تعداد تکرار تابع رو نشون میده .

بله من دقیقا همون اشتباه و کردم.بعد که بچه ها تذکر دادن و دوباره نگاه کردم متوجه شدم.
ممنون از توضیحاتتون.
این نشون دهنده ی اهمیت دقت در موفقیته Big Grin Big Grin
(21 دى 1391 11:15 ق.ظ)mosaferkuchulu نوشته شده توسط: [ -> ]
(21 دى 1391 01:19 ق.ظ)Masoud05 نوشته شده توسط: [ -> ]این سوال از اون سوالاتیه که در نگاه اول ممکنه اشتباه کنیم
من حدس میزنم این تست رو مثل فرضا (۲T(n-1 در نظر گرفته اید که مرتبه اون نمایی میشه اما دقت کنید در این سوال مقدار عدد ۲ که در تابع f ضرب میشه با اون ۲یی که در T ضرب شده فرق داره چراکه اونی که در T ضرب شده می خواد بگه به ازای پارمتر درون پرانتزش این تابع ۲ بار فراخوانی میشه اما اونی که در f ضرب شده یعنی حاصل تابع رو در عدد ۲ ضرب کن ( نه ۲ بار فراخوانی تابع ) . در ضمن اون nی که با f جمع شده یک عدد ثابت است که در مرتبه زمانی (O(1 محاسبه میشود . که این باز هم با T(n-1)+n فرق داره

بله من دقیقا همون اشتباه و کردم.بعد که بچه ها تذکر دادن و دوباره نگاه کردم متوجه شدم.
ممنون از توضیحاتتون.
این نشون دهنده ی اهمیت دقت در موفقیته Big Grin Big Grin

البته منظور من اصلا شما نبودید چون اصلا حواسم به ارسال شما نبود . اما یادمه سال قبل هم همین سوال مطرح شده بود و تو کتابخونه هم که درس میخوندم این سوال رو یه نفر دیگه هم ازم پرسیده بود و همه اشتباهات ناشی از یک سوء تفاهم در معنای عدد پشت تابع هست Big Grin

بالاخره پیداش کردم Big Grin : بیشتر منظورم ارسال شماره 8 هست

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
لینک مرجع