تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: روش های تعیین معادله مشخصه در محاسبات عددی
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
روشها تعیین مهادله مشخصه :روش ضرایب نامعین -کریلف-لوری یر هستن
من از پوران میخونم
صفحه 129 مثال ضرایب نامعین حل کرده

اولین سوالم اینکه دترمینالو هر بار با حذف سطر وستون حل میکنن؟
سوال بعدی بعد از حل دستگاه pها چطور بدست اومده؟
توی روش کریلف و لوری یر هم مشکلم اینه

ممنونم

اگه کسی میدونه لطفا جواب بده
مرسی
هیچ کس بلد نیست؟؟؟؟
(23 دى 1391 04:21 ب.ظ)shahbazi نوشته شده توسط: [ -> ]ببخشید اینجا این سوال رو میپرسم
برای حل دترمینال هر بار یه سطر و یه ستون رو حذف میکنیم اعدادمقابل همو در هم ضرب بعدش از هم کم میکنیم درسته؟میشه کامل یکی بگه چجوری حل میشه؟مرسی

صفحه ۱۳۱ پوران محاسبات بالای صفحه دستگاه چجوری حل شده؟هر کاری میکنم جوابا بدست نمیاید؟
ممنون میشم یکی کمک کنه

دستگاه حل شد فقط دترمینالو لطفا بگیدچجوری حل میشه

سلام
برای ماتریس 3*3 از قضیه ساروس راحتتره
2تا ستون اول رو کنار ستون سوم بنویس، مجموع ضرب عناصر سه تا قطر اصلی رو از مجموع ضرب عناصر سه قطر فرعی کم کنید

اگه هم از همین روش خودتون خواستین جلو برین باید یه سطر یا ستون رو انتخاب کنید، مثلا سط سوم میگیریم، عنصر اول سطو3 رو ضرب در دترمینان ماتریسی میکنید که از حذف سطر3 وستون1 بدست اومده،بعد برای عنصر دوم سطر3 باز این عنصر رو ضرب در دترمینان ماترسیس میکنین که از حذف سطر سوم و ستون 2 بدست اومده؛براس عنصر سوم سطر سه هم تکرارش میکنی و این سه تا جواب رو با هم جمع میکنید.
Smile
مرسی اما متوجه منظورت نشدم

مثلا برای حل این
3 2 1
1 2 4
4 3 1
فرض میکنیم این یه دترمیناله هر بار یه سطر و ستون رو حذف میکنیم مثلا سطر اول و ستون اول یعنی 123 و141
بعدش 2*4 و 3*1 میکنیم جواباشونو از هم کم میکنیم درسته تا اینجا؟بقیه اشوبگید چیکار کنم؟فکر کنم این کارو برای همه سطر و ستون ها انجام بدم بعد همه رو باهم جمع کنم درسته؟
(24 دى 1391 02:46 ق.ظ)shahbazi نوشته شده توسط: [ -> ]مرسی اما متوجه منظورت نشدم

مثلا برای حل این
۳ ۲ ۱
۱ ۲ ۴
۴ ۳ ۱

به روش ساروس:

[تصویر:  153928_1_1379086501.jpg]

مجموع ضرب قرمزها - آبی ها
[تصویر:  153928_2_1379086501.jpg]

به روش ماتریس همسازه:

مجموع ضرب هر عنصر در دترمینان ماتریس کهاد اون( ماتریسی که از حذف سطر و ستون اون عنصر بدست میاد) در منفی یک به توان مجموع سطر و ستون مربوطه
[تصویر:  153928_3_1379086501.jpg]

روی سطر اول دترمینان میگیریم =>

[تصویر:  153928_4_1379086501.jpg]

در هر دو روش جواب دترمینان (5) بدست آمد.
لینک مرجع