تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: نگاشت مستقیم یا Direct Mapping
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
سلام
میخوام سوالم را با تست ۱۰۹ کنکور مهندسی فناوری اطلاعات سال ۸۹ مطرح کنم.
من یه سوال دارم که باعث میشه تو فهم سوالات نگاشت مستقیم دچار مشکل بشم
داخل کتاب پوران پژوهش گفته شده که( تعداد بلاک کش mod آدرس) می شود آدرس بلاک کش.
پس اینجا(تست 109 )باید آدرس شماره ۰ داخل یک بلاک و آدرس شماره ۱ داخل یک بلاک دیگه قرار میگیره یعنی دو تا miss(طبق نحوه تولید آدرس نگاشت مستقیم)
درست نمیگم؟ ولی در جواب این تست گفته شده که آدرس بلاکهای 0 تا 15 داخل یک بلاک کش می روند و فقط یک miss اتفاق میفته.
میشه یک راهنماییم کنه که منظور از این نحوه تولید آدرس نگاشت مستقیم چیه؟
(23 دى 1391 09:58 ق.ظ)samaneh22 نوشته شده توسط: [ -> ]سلام
میخوام سوالم را با تست ۱۰۹ کنکور مهندسی فناوری اطلاعات سال ۸۹ مطرح کنم.
من یه سوال دارم که باعث میشه تو فهم سوالات نگاشت مستقیم دچار مشکل بشم
داخل کتاب پوران پژوهش گفته شده که( تعداد بلاک کش mod آدرس) می شود آدرس بلاک کش.
پس اینجا(تست ۱۰۹ )باید آدرس شماره ۰ داخل یک بلاک و آدرس شماره ۱ داخل یک بلاک دیگه قرار میگیره یعنی دو تا miss(طبق نحوه تولید آدرس نگاشت مستقیم)
درست نمیگم؟ ولی در جواب این تست گفته شده که آدرس بلاکهای ۰ تا ۱۵ داخل یک بلاک کش می روند و فقط یک miss اتفاق میفته.
میشه یک راهنماییم کنه که منظور از این نحوه تولید آدرس نگاشت مستقیم چیه؟

سلام
کش شامل 4 بلوک 16 کلمه ای هست، یعنی، تو کش ما 4 تا خونه داریم که در هر خونه 16 تا خونه از حافظه اصلی قرار میگیره، به هر خونه از حافظه اصلی میگن یک کلمه، پس هر بار که داده رو میخونیم و تو کش نباشه، وقتی از حافظه میاره یک نسخه در کش قرار میده، ولی به اندازه یک خونه از کش، یعنی 16 کلمه یا همون 16 خونه از حافظه، پس وقتی به مکان صفر یا همون آدرس صفر میخوایم دسترسی پیدا کنیم، یک miss اتفاق داریم چون در ابتدا کش خالی هست، ولی وقتی از حافظه خوندیم، به اندازه یک بلاک کش، تو کش مینویسیم، الان از آدرس 0 تا 15 تو بلاک اول کش داریم، حالا وقتی میخوایم به مکان های 1 تا 15 دسترسی داشته باشیم، دیگه miss نداریم چون تو کش داریم، پس به ازای هر 16 تا خونه 15 hit و یک miss داریم.
ممنون از پاسختون
ولی سوال من یک چیز دیگه بوده و الان متوجه شدم که قبلا این سوال پرسیده شده و جوابش هم داداه شده
جوابش این میشه که این آدرسها آدرس کلمه در حافظه اصلی هستند نه آدرس بلاک در حافظه اصلی
پس باید قبل از تولید آدرس تقسیم بر تعداد کلمه در بلاک بشوند.
جواب دادم تا اگر کسی مشکلی داشت متوجه بشه.
سلام
تو نگاشت مسقیم
ادرس کلمه به تعدادکلمه کش مود میگیریم حالت بدون بلاک بندی
درحالتی که بلاک بندی داریم باید ابتدا کش و حافظه بلاک بندی بشن باتقسیم
بعد ادرس بلاک به تعداد بلاک کش مود میگیریم
موفق و پیروز باشید
توی کتاب سپاهان فصل سازمان حافظه اینطوری پاسخ داده :
گزینه ی 1 درست است.
اندازه ی کش 64 کلمه هست.
بار اول آدرس های 0 و 64 میس دارند(یعنی 2 میس).و نیز آدرس های 1 تا 63 کلا 3 تا میس دارند.(پس 2+3=5)
بار دوم تا بار دهم(9 بار باقیمانده)،فقط آدرس های 0 و 64 میس دارند.(یعنی 2 میس)،زیرا یکدیگر را از کش خارج می کنند. پس:
تعداد میس: 5+9*2=23
تعداد برخورد: 10*65 منهای 23 = 627
پس نرخ برخورد میشود:
627/650 ضربدر 100 = 96.46 درصد
---------------
لینک مرجع