تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: سهمیه شاگرد اولی
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه‌ها: 1 2 3 4 5
سلام دوستان
کسی اطلاعاتی در این رابطه داره‌، چطور این سهمیه اعمال میشه‌، بر چه اساسی به شاگرد اول‌ها امتیاز میدن‌، این مطلب مال پارسال هست‌، من چیزی سر در نیاوردم

نقل قول: معاون سازمان سنجش درباره شرایط استفاده از این تسهیلات گفت: دانش‌ آموختگان رتبه اول دوره کارشناسی در صورت شرکت در آزمون کارشناسی ارشد و کسب حداقل 90 درصد حد نصاب گزینش آزاد در رشته محل منتخب خود و در صورتیکه بالاترین نمره را در بین رتبه‌ اولی ‌های متقاضی دانشگاه مربوط داشته باشند، به عنوان پذیرفته شده در آن رشته محل محسوب می شوند و از سوی سازمان سنجش به عنوان ظرفیت مازاد آن رشته محل معرفی خواهند شد.

آیا دوستان کسی رو می شناسن که از این روش وارد دانشگاه شده باشه‌، چه جوری و با چه رتبه ای ؟
منم چیزی از این که نوشتین سر در نمی آرم!اما توی هر دانشگاهی شاگرد اول هر ورودی می تونه بدون کنکور وارد رشته‌ی مربوط تو مقطع کارشناسی ارشد همون دانشگاه شه!
و شنیدم که می گن کسی که شاگرد اول کلاس هست توی کنکور ارشد رتبه اش یک سوم می شه!اما نمی دونم درسته یا نه؟!!!
این تصویر دفترچه شماره 2 پارسال هست

[تصویر:  25487_1_1379098381.gif]

مشکل من اینه که ممکن 100 تا شاگرد اول یک گرایش در یک دانشگاه خاص رو انتخاب کردن‌، نحوه انتخاب در این حالت به چه شکل هست‌، چطور این 100 نفر تراز میشن
ببینین من فکر می کنم منظورشون این هست که مثلا به فرض اگر دانشگاه تهران مثلا 4 نفر رو به عنوان دانشجو بگیره از طریق کنکور یک دانشجو از دانشجو هایی که کارشناسیشون رو توی همین دانشگاه خوندن و معدل اول رو هم در بین دانشجو‌ها دارن بدون کنکور می تونن برن ارشد همون دانشگاه و مثلا کسی که دانشگاه شریف رتبه اول شده نمی تونه بدون کنکور بره دانشگاه تهران و بر عکس!یعنی شاگرد اول‌ها فقط می تونن برای رفتن بدون کنکور به همون دانشگاه خوودشون تقاضا بدن نه جای دیگه!
نه منظورش این نیست دوست عزیز
سوال من درباره نحوه انتخاب این افراد هست که چطور مثلا از 100 تا شاگرد اول که یک گرایش در یک دانشگاه خاص رو انتخاب کردن‌، پذیرش صورت می گیره‌، چطور این 100 نفر تراز میشن
اطلاعات من در همین حد بود.ببخشید که نتونشتم کمکی بکنم!
هر سال هر دانشگاه در هر رشته یک نفر رو معرفی میکنه و اونهم در همان دانشگاه میتونه ادامه تحصیل بده. مطمئنا" اگر رشته اش رو عوض کنه دیگه نمیتونه از سهمیه استفاده کنه. اصلا" بحث گرایش نیست. فقط رشته هست . مثلا" از بین کلیه فارغ التحصیلان مهندسی کامپیوتر دانشگاه تهران یک نفر رو معرفی میکنه. بهمین ترتیب بقیه دانشگاهها هم در هر شته یک نفر. پس ممکن نیست صد نفر طالب یک گرایش بشن. در کل در هر رشته یک نفر بعنوان مازاد جذب میشه.
خب یکی از بستگان ما همین سال گذشته که در دانشگاه علمی کاربری( واحد رشت احتمالا) اول شده بود تونست با تراز 6000 تو دانشگاه گیلان کارشناسی ارشد برق و الکترونیک قبول بشه‌، جالبش اینکه کارشناسی نرم افزار هم داشت
پس داشتان این جوریه
سهمیه شاگرد اولی به این صورت هس که اولا براساس رتبه سیستم انتخابهای افراد رو چک میکنه
مثلا اگه یک نفر شاگرد اول دانشگاه تبریز باشه با رتبه 100 و یه نفر دیگه شاگرد اول دانشگاه شیراز باشه با رتبه 200 بدین صورت سیستم عمل میکنه
سیستم از نفر اول شروع میکنه به انتخاب دانشگاه تا اینکه به نفر 100 برسه و برای نفر صدم ابتدا انتخاب اول این فرد را بدون سهمیه چک میکنه اگه پذیرفته شد که هیچ میره سراغ نفر بعد ولی اگه پذیرفته نشد نشد میاد با سهمیه شاگرد اولی اولویت اولشو چک میکنه اگه پذیرفته شد تموم می شه میره سراغ نفر بعد ولی اگه با سهمیه شاگرد اولی هم در اولویت اول پذیرفته نشد سیستم اولویت دومش را چک میکنه
فقط نکته ای که وجود دارد اینه که در هر اولویت ابتدا سیستم بدون سهمیه امتیاز فرد رو چک می کنه سپس اگه پذیرفته نشد با سهمیه چک می کنه تا اینکه فرد در یکی از اولویت هاش قبول بشه

پس نتیجه می گیریم که نفر 200 باید منتظر بمونه تا نوبتش بشهBig Grin
به نظر من این قانون 80 درصد باید x درصد می شد و مقدار این x هم باید از واریانس تراز‌ها بدست بیاد

یعنی هرچه تراکم تراز‌ها بیشتر باشد مقدار این ایکس کمتر شود تا ناعدالتی رخ ندهد و هرچه فاصله تراز‌ها بیشتر باشد مقدار این ایکس بیشتر شود مثلا 80

تو کنکور امسال تراکم خیلی بیشتر بود بطوری که باید اعمال سهمیه رتبه اولی رتبه یکی از 950 به 190 کاهش می یافت که این میشد ناعدالتی. به نظر من امسال باتوجه به نزدیکی تراز‌ها بین رتبه‌ها این مقدار X باید 90 می شد نه 80
خوبیش اینه که لااقل این سهمیه شاگرد اولی یه سهمیه مازاد هست یعنی مثلا اگر یه کد رشته 12 نفر ظرفیت داره هیچکدوم از این 12 نفر سهیمه شاگرد اولی نداشتن و مثلا 1 نفر شاگرد اول که در این رشته قبول شده از سهمیه بقیه کم نکرده اتفاقا به نفع کسانی بوده که رتبشون بدتر از اون شخص شده مثلا فرض کنید با رتبه 80 علوم کامپیوتر و سهمیه شاگرد اولی شریف قبول شده خوب هیچ ضرری برای افرادی که رتبشون بعد از 80 بوده نداشته تازه یه جا هم برای بعدی‌ها باز میشه چون اگر اون شخص سهمیه نداشت مثلا میرفت تربیت مدرس ولی حالا این جا خالی میمونه برای بعدی ها.

نکته دوم اینه که با سهمیه شاگرد اولی میتونی واسه یه رشته دیگه غیر از رشته خودت هم سهمیه داشته باشی مثلا اگر علوم کامپیوتر خوندی میتونی واسه کنکو ر مهندسی نرم افزار هم از سهمیه ات استفاده کنی.
سلام
از دوستان کسی اطلاع داره که چطور باید از سهمیه رتبه اول تا سوم دوره کارشناسی در انتخاب رشته کارشناسی ارشد استفاده کرد؟
من در فروم جستجو کردم ولی پیدا نشد.
آیا خود داوطلبان باید اقدام کنند یا این فرایند به صورت خودکار و توسط دانشگاه به سازمان سنجش صورت می گیره؟
در ضمن چه افرادی رتبه اول محسوب می شوند؟آیا ۱۰ درصد برتر از هر ورودی رتبه برترند یا اینکه برای هر دوره تحصیلی یک نفر معرفی می شود؟
(12 اسفند 1390 09:09 ق.ظ)omidd1315 نوشته شده توسط: [ -> ]سلام
از دوستان کسی اطلاع داره که چطور باید از سهمیه رتبه اول تا سوم دوره کارشناسی در انتخاب رشته کارشناسی ارشد استفاده کرد؟
من در فروم جستجو کردم ولی پیدا نشد.
آیا خود داوطلبان باید اقدام کنند یا این فرایند به صورت خودکار و توسط دانشگاه به سازمان سنجش صورت می گیره؟
در ضمن چه افرادی رتبه اول محسوب می شوند؟آیا ۱۰ درصد برتر از هر ورودی رتبه برترند یا اینکه برای هر دوره تحصیلی یک نفر معرفی می شود؟

سلام
فقط شاگرد اول هر دوره تحصیلی میتونه از سهمیه شاگرد اولی استفاده کنه باید یه فرمی هم پر کنی و برای سازمان سنجش ارسال بشه جزییاتشو نمیدونم ولی فقط شاگرد اول میتونه از این سهمیه استفاده کنه و فقط هم یکبار میتونه از این سهمیه استفاده کنه
خیالم راحت شد
خیلی ممنونBig Grin
سلام

من رتبه سوم دانشکده خودمون هستم.اگر رتبه اول از سهمیه شاگرد اولی استفاده نکنه دوم میتونه؟اگه دوم هم استفاده نکنه سوم چی؟

ممنون
صفحه‌ها: 1 2 3 4 5
لینک مرجع