تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: سوال 69 آیتی 90 - وابستگی تابعی و کلیدها
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
درود

xi-yi دقیقا یعنی چی؟

در یه تاپیک دیگه از پارسال راجع بهش بحث شده بود، برام ولی مفید نبود!

لطفا راهنمایی کنید چه جوری حل میشه
یعنی صفاتی که در xi هست و در yi نیست

Sent from my SM-T210R using Tapatalk

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
ممنون ولی تو نوشته اول گذاشته بودم که
نقل قول: در یه تاپیک دیگه از پارسال راجع بهش بحث شده بود، برام ولی مفید نبود!
(19 بهمن 1392 02:03 ب.ظ)tayebe68 نوشته شده توسط: [ -> ]ممنون ولی تو نوشته اول گذاشته بودم که
نقل قول: در یه تاپیک دیگه از پارسال راجع بهش بحث شده بود، برام ولی مفید نبود!

سلام به نظر من گزینه 4 جوابه
اگه درست میگم که بگین توضیح بدم اگه نه منتظر جواب درست باشیم
(19 بهمن 1392 02:06 ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط: [ -> ]سلام به نظر من گزینه ۲ جوابه
اگه درست میگم که بگین توضیح بدم اگه نه منتظر جواب درست باشیم

کلید سنجش و کتاب مجموعه کنکورهای سنجش؛ گزینه 1 رو زدن
جواب من چرا پرید؟؟ کلی توضیح داده بودم!
-----------------
y-x خصیصه هایی رو میده که سمت راست قاعده ها هستند یعنی میشه اونا رو از روی بقیه بدست آورد.
حالا V منهای این بالایی میشه خصیصه هایی که سمت راست هیچ قاعده ای نیستند. پس حتما جز کلید کاندید هستند.
حالا گزینه ۱ گفته اگه اینا ابر کلید باشند یعنی همه خصیصه های رو بشه باهاشون داد تنها کلید کاندید میشه که درسته
چون میدونیم اگر خصیصه ای سمت راست هیچ وابستگی نباشه و خودش به تنهایی همه خصیصه ها رو بده تنها کلید کاندیده.
-----------------
جهت جا افتادن مطلب این مثالو ببین.
A ----> BC
B ----> CD
C -----> D

y-x میشه اجتماع
BC-A
CD-B
D-C
که میشه BCD
حالا V منهای بالایی میشه A که تنها کلید کاندیده.
-------------------
همینو اگر برعکس کنی یعنی x-y به جای اینکه چیزایی رو بده که سمت راست نیومدند چیزایی رو میده که سمت چپ نیومدند!!
2Big Grin
پارسه زده 2 مقسمی زده 4 ولی تابلو که میشه 2!Big Grin

بعد یه چیز جالبی که پارسه گفته و خیلی کاربردی هست و همیشه هم ج درست می ده اینه که اونهایی که سمت راست هستن جز کلید کاندید محسوب نمی شن چون به بقیه وابسته هستن حالا گزینه 2 درسته چون درست گفته ابر کلیدو یعنی فقط سمت چپی ها جز ابر کلید هستن یعنی y که سمت چپ هست رو فقط حساب می کنه بدون در نظر گرفتن x ها و V میاد از این مقدار به دست اومده که y ها باشن(که قابل استنتاج هستن از x ها) همه خصوصیات رو به غیر از y ها که در نظر می گیره اونوقت این ابر کلید و تنها کلید کاندید هم محسوب می شود.

فقط اینو اگه بدونی که اونهایی که در سمت راست وابستگی های تابعی هستن نباید در کلید کاندید در نظر گرفته بشن و بقیه خصوصیات جز کلید کاندیدن متوجه می شی فقط جواب 2 درسته!
Big GrinTongue
(19 بهمن 1392 02:10 ب.ظ)tayebe68 نوشته شده توسط: [ -> ]کلید سنجش و کتاب مجموعه کنکورهای سنجش؛ گزینه ۱ رو زدن

من نظرم عوض شد گفتم 4 ولی آره 1 میشه چون کاملتره از 4 و توضیحشو میدم
(19 بهمن 1392 02:23 ب.ظ)mahsalove نوشته شده توسط: [ -> ]۲Big Grin
پارسه زده ۲ مقسمی زده ۴ ولی تابلو که میشه ۲!Big Grin

بعد یه چیز جالبی که پارسه گفته و خیلی کاربردی هست و همیشه هم ج درست می ده اینه که اونهایی که سمت راست هستن جز کلید کاندید محسوب نمی شن چون به بقیه وابسته هستن حالا گزینه ۲ درسته چون درست گفته ابر کلیدو یعنی فقط سمت چپی ها جز ابر کلید هستن یعنی y که سمت چپ هست رو فقط حساب می کنه بدون در نظر گرفتن x ها و V میاد از این مقدار به دست اومده که y ها باشن(که قابل استنتاج هستن از x ها) همه خصوصیات رو به غیر از y ها که در نظر می گیره اونوقت این ابر کلید و تنها کلید کاندید هم محسوب می شود.

فقط اینو اگه بدونی که اونهایی که در سمت راست وابستگی های تابعی هستن نباید در کلید کاندید در نظر گرفته بشن و بقیه خصوصیات جز کلید کاندیدن متوجه می شی فقط جواب ۲ درسته!
Big GrinTongue

دخترم به گزینه ها یه نگاهی بکن! دو پارسه یکه این سواله!Big Grin
من نظرم عوض شد گفتم 4 اما 1 کامل تر از 4 هستش
عبارت موجود در گزینه 4 میگه همه صفت هایی که در سمت چپ وابستگی هستن ولی در سمت راست نیستن یعنی توسط هیچ صفتی نمیشه بهشون رسید
اما گزینه 1 کامل تره و میگه علاوه بر صفت هایی که گفتم صفت هایی که اصلا تو هیچ وابستگی ای شرکت نکردن و خب مسلما توسط صفت های دیگه نمیشه بهشون رسید هم هست
این مجموعه صفات ابر کلیدن حالا میخوایم بگیم کلید کاندید هم هستن چرا؟ چون همه صفت هایی که تو این مجموعه هستن یا سمت راست وابستگی ان و یا اصلا هیچ وابستگی ای براشون تعریف نشده و به عبارت دیگه توسط هیچ صفت دیگه نمیشه به اینا رسید پس مسلما همشون عضو کلید کاندیدن
از طرفی تنها کلید کاندیدن چون هر صفتی که عضو این مجموعه نیست بخوایم به این مجموعه اضافه کنیم میشه صفت اضافی چرا که ما قبلا هم با این صفات مجموعه میتونستیم به اون برسیم ( بر اسا وابستگی ها)
پس همون گزینه 1 درسته
و گزینه 4 در نظر اول درسته و اگر بی دقتی بشه این گزینه انتخاب میشه Wink
دخترم به گزینه ها یه نگاهی بکن! دو پارسه یکه این سواله!Big Grin
[/quote]

عکس مهم نیس مهم اینه که فقط ج من درستهBig GrinTongue
از همتون ممنونم که وقت گذاشتید، کاملا متوجه شدم
لینک مرجع