تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: نحوه پیدا کردن اشتراک دو زبان
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
از شما اساتید محترم مانشتی تقاضا دارم به این سوالی که در پیوست پاسخ دهید
باسپاس فراوان
اشتراک دو زبان مستقل از متن لزوما مستقل از متن نیست، و به نظر من بهتری کار اینه که از هر زبان یه چند تا کلمه بنویسید و ببینید کدوماشون یکی هستن و الگوش رو پیدا کنید و به صورت یه فرم کلی بنویسید. اگه زبان ها منظم بودن میشد به صورت الگوریتمی اشتراکشون رو پیدا کرد ولی واسه مستقل از متن ها نمیشه! باقیش باخودتونBig Grin
(18 بهمن 1392 11:49 ق.ظ)Riemann نوشته شده توسط: [ -> ]اشتراک دو زبان مستقل از متن لزوما مستقل از متن نیست، و به نظر من بهتری کار اینه که از هر زبان یه چند تا کلمه بنویسید و ببینید کدوماشون یکی هستن و الگوش رو پیدا کنید و به صورت یه فرم کلی بنویسید. اگه زبان ها منظم بودن میشد به صورت الگوریتمی اشتراکشون رو پیدا کرد ولی واسه مستقل از متن ها نمیشه! باقیش باخودتونBig Grin
Angelمن هر کاری میکنم نمیتونم یه الگوی مشترک واسه رشته های این دو زبان پیدا کنم.
توی جواب این سول هم اومده اشتراکشون میشه:[تصویر:  a43768e84d13aa128e38b51]
جواب اینه
[tex]a^{n}b^{2n}c^{4n}[/tex]
دقت کنید در زبان دوم باید تعداد c ها دوبرابر تعداد bها باشد، و در زبان اول هم تعداد bها دوبرابر تعداد aها .خب حالا وقتی که تعداد aها n هست، تعداد bها باید ۲n و تعداد cها باید ۴n باشد.Smile
(18 بهمن 1392 12:14 ب.ظ)fulgent نوشته شده توسط: [ -> ]جواب این نمیشه؟
بله توی پارسه همینو نوشته اما من متوجه نمیشم چه جوری به دست اومده.
(18 بهمن 1392 12:17 ب.ظ)sonia11 نوشته شده توسط: [ -> ]

خب من اینجوری میگم که رشته های که به صورت [tex]a^{n}b^{2n}c^{4n}[/tex] باشند هم جز زبان اول هستند و هم جز زبان دوم پس این رشته ها متعلق به زبان حاصل از اشتراک دو زبان هستند.Smile
(18 بهمن 1392 12:20 ب.ظ)fulgent نوشته شده توسط: [ -> ]

خب من اینجوری میگم که رشته های که به صورت [tex]a^{n}b^{2n}c^{4n}[/tex] باشند هم جز زبان اول هستند و هم جز زبان دوم پس این رشته ها متعلق به زبان حاصل از اشتراک دو زبان هستند.Smile

چرا واسه توان c نمی نویسیم 2m؟

(18 بهمن 1392 12:23 ب.ظ)sonia11 نوشته شده توسط: [ -> ]
(18 بهمن 1392 12:20 ب.ظ)fulgent نوشته شده توسط: [ -> ]

چرا واسه توان c نمی نویسیم ۲m؟
فهمیدم از تغییر متغییر استفاده کرده و هر m رو برابر با 2n گرفته .
سلام
زبانی که از اشتراک دو زبان بدست میاد عبارتست از همه واژگان مشترک بین دو زبان؛ پس باید طوری پیش بریم که همه الگوهای مشترک بین دو زبان رو بدست بیاریم.

اول از قسمت c های انتهایی دو زبان صرف نظر کنید. می بینید که داریم:
a^n,b^2n در اولی و
a^n,b^m در دومی.

واضح است که زبان اولی زیر مجموعه ای از دومی است، پس تا اینجا طبق قوانین مجموعه ها اشتراک این دو میشه همون اولی.

حال چون تعداد c ها در اولی آزاد است، در مورد تعداد c ها محدود به شرط زبان دوم هستیم، پس نهایتاً داریم:
a^n,b^2n,c^4n
با تشکر از پاسخ همه دوستانی که در این بحث شرکت کردند. Rolleyes
لینک مرجع