تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: خوشه بندی fcm
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
با سلام و عرض ادب خدمت همه دوستان عزیز. توی خوشه بندی fcm برای هر داده یک درجه تعلقی نسیت به هر خوشه محاسبه میشه.مرحله آخر تو این خوشه بندی یک داده در چند خوشه قرار می گیرد یا درون اون خوشه ای قرار م گیرد که بیشترین درجه تعلق رو دارد؟ اگر تو خوشه ای که بیشترین درجه تعلق رو دارد قرار بگیرد پس چه فرقی با خوشه بندی kmean دارد؟ Huhمنتظر راهنمایی ها شما دوستان هستم.
(22 بهمن 1393 12:10 ب.ظ)fatemeh1392 نوشته شده توسط: [ -> ]با سلام و عرض ادب خدمت همه دوستان عزیز. توی خوشه بندی fcm برای هر داده یک درجه تعلقی نسیت به هر خوشه محاسبه میشه.مرحله آخر تو این خوشه بندی یک داده در چند خوشه قرار می گیرد یا درون اون خوشه ای قرار م گیرد که بیشترین درجه تعلق رو دارد؟ اگر تو خوشه ای که بیشترین درجه تعلق رو دارد قرار بگیرد پس چه فرقی با خوشه بندی kmean دارد؟ Huhمنتظر راهنمایی ها شما دوستان هستم.

FCM در واقع یک SOFT Kmeans محسوب میشه. یعنی تفاوت در این هست که به جای اینکه یک نمونه تنها به یک خوشه تعلق داشته باشه به چندین خوشه تعلق داره و این درجه عضویت بصورت یک تابع احتمالی تعریف مشه. و شما به هیچ وجه نمیاین تنها از خوشه با درجه تعلق بالاتر به عنوان خوشه نهایی استفاده کنین.
(24 بهمن 1393 02:00 ب.ظ)mjjoon2 نوشته شده توسط: [ -> ]
(22 بهمن 1393 12:10 ب.ظ)fatemeh1392 نوشته شده توسط: [ -> ]با سلام و عرض ادب خدمت همه دوستان عزیز. توی خوشه بندی fcm برای هر داده یک درجه تعلقی نسیت به هر خوشه محاسبه میشه.مرحله آخر تو این خوشه بندی یک داده در چند خوشه قرار می گیرد یا درون اون خوشه ای قرار م گیرد که بیشترین درجه تعلق رو دارد؟ اگر تو خوشه ای که بیشترین درجه تعلق رو دارد قرار بگیرد پس چه فرقی با خوشه بندی kmean دارد؟ Huhمنتظر راهنمایی ها شما دوستان هستم.

FCM در واقع یک SOFT Kmeans محسوب میشه. یعنی تفاوت در این هست که به جای اینکه یک نمونه تنها به یک خوشه تعلق داشته باشه به چندین خوشه تعلق داره و این درجه عضویت بصورت یک تابع احتمالی تعریف مشه. و شما به هیچ وجه نمیاین تنها از خوشه با درجه تعلق بالاتر به عنوان خوشه نهایی استفاده کنین.
ممنون که وقت گذاشتید و جواب دادین. من فکر میکردم مرحله آخر کار fcm میاد تو خوشه ای که بیشترین تعلق رو داره قرار میده. من نمیدونم از این درجه تعلق ها چه استفاده ای میشه کرد.
خدا رو شکر کسی بلد نیست سولمو. یعنی این همه دانشجویان هوش در این مورد چیزی نمیدونندHuhHuhHuhHuh
یه راه ساده، بعد از اینکه درجه تعلق هر داده به خوشه های مختلف به دست اومد، استفاده از حد آستانه است؛ مثلا اگه حد آستانه رو بگیرید 0.4 معنیش اینه که هر مرکز خوشه داده هایی رو برای خوشه خودش بر میداره که درجه تعلق اونها به اون خوشه از 0.4 بالاتر باشه؛
این حد استانه به همراه تعداد اولیه خوشه ها جز پارامترهای fcm هست و احتمالا نیاز به tunning داشته باشید (یعنی با آزمون و خطا باید مقدار بهینه یا نزدیک به بهینه رو بدست بیارید)؛ البته میشه به کمک برخی هیوریستیک ها هم تعلق هر داده به یک خوشه رو بعد از به دست اومدن درجه تعلق داده ها به خوشه ها مشخص کرد که هزینه بیشتری نسبت به آستانه گیری ساده دارن (بویژه اینکه درجه تعلق داده ها که خروجی اصلی fcm هست فقط یک راه حل کاندیده و لزوما بهترین حالت ممکن نیست)؛
(اطلاعات من محدوده و چیز بیشتری نمیدونم)
(29 بهمن 1393 03:55 ق.ظ)equilibrium نوشته شده توسط: [ -> ]یه راه ساده، بعد از اینکه درجه تعلق هر داده به خوشه های مختلف به دست اومد، استفاده از حد آستانه است؛ مثلا اگه حد آستانه رو بگیرید ۰/۴ معنیش اینه که هر مرکز خوشه داده هایی رو برای خوشه خودش بر میداره که درجه تعلق اونها به اون خوشه از ۰/۴ بالاتر باشه؛
این حد استانه به همراه تعداد اولیه خوشه ها جز پارامترهای fcm هست و احتمالا نیاز به tunning داشته باشید (یعنی با آزمون و خطا باید مقدار بهینه یا نزدیک به بهینه رو بدست بیارید)؛ البته میشه به کمک برخی هیوریستیک ها هم تعلق هر داده به یک خوشه رو بعد از به دست اومدن درجه تعلق داده ها به خوشه ها مشخص کرد که هزینه بیشتری نسبت به آستانه گیری ساده دارن (بویژه اینکه درجه تعلق داده ها که خروجی اصلی fcm هست فقط یک راه حل کاندیده و لزوما بهترین حالت ممکن نیست)؛
(اطلاعات من محدوده و چیز بیشتری نمیدونم)
ممنون که راهنمایی ام کردید. اگر این درجه تعلق ها که خروجی این خوشه بندی هست من بیام فقط از بین اینها داده رو تو خوشه ای قرار بدم که بیشتریت نعلق رو دارند چه فرقی اون موقع با خوشه بندی کامین خواهد داشت؟
لینک مرجع