تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: مهندسی کامپیوتر 86
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
با عرض سلام
می دونم توی ماشین میلی، خروجی هم به ورودی و هم به حالت مدار وابسته هست و تغییر ورودی در عرض پالس ساعت، باعث تغییر خروجی می شه. ولی آیا باعث تغییر حالت می شه یا نه ؟ توی سوال زیر من نمی فهمم چرا قسمتی که با رنگ قرمز مشخص کردم رو نوشته حالتش برابر Aهست؟
مگه وقتی توی حالت A هستیم و ورودی ۱ می شه، نباید به حالت B بریم؟ بعدشم که با ورودی ۱ هست و کلاک پالس می آید، مگه نباید به حالت C بریم؟ یعنی قسمت سبز رنگ
با تشکر
(24 اسفند 1395 05:53 ب.ظ)alimamala نوشته شده توسط: [ -> ]با عرض سلام
می دونم توی ماشین میلی، خروجی هم به ورودی و هم به حالت مدار وابسته هست و تغییر ورودی در عرض پالس ساعت، باعث تغییر خروجی می شه. ولی آیا باعث تغییر حالت می شه یا نه ؟ توی سوال زیر من نمی فهمم چرا قسمتی که با رنگ قرمز مشخص کردم رو نوشته حالتش برابر Aهست؟
مگه وقتی توی حالت A هستیم و ورودی ۱ می شه، نباید به حالت B بریم؟ بعدشم که با ورودی ۱ هست و کلاک پالس می آید، مگه نباید به حالت C بریم؟ یعنی قسمت سبز رنگ
با تشکر

سلام
بله باید تغییر کنه ولی چون حساس به لبه مثبت هست در هر مرحله که لبه مثبت میشه اون موقع حالت تغیر میکنه، نه موقعی که فقط ورودیش تغیر کنه
نگاهش به لبه مثبت هست برای تغیر حالت

تویه عکس دوم به clk دقت کن، هر بار که لبه بالا میره ( به سمت مثبت میل میکنه) تغیر حالت رخ میده و حالت رو اون موقع تغیر میکنه بر حسب ورودی هاش
سلام
تغییر حالت با تغییر در کلاک انجام می گیرد حتی در متن سوال هم به ان اشاره شده"در ماشین زیر تغییر حالت با لبه بالا روندهCLK صورت می گیرد".
حالت اولیه A و ورودی اولیه هم۰ است. با اولین لبه بالارونده کلاک یعنی [tex]t_1[/tex] تغییر حالت بررسی می شود که رخ نمی دهد طبق میلی همچنان در A می مانیم تا اینکه دومین لبه بالا رونده یعنی [tex]t_2[/tex] برسد (البته در متن سوال اشتباها لبه پایین رونده را با [tex]t_2[/tex] برچسب زده ولی در تصویر جواب اصلاح شده) پس تا [tex]t_2[/tex] نباید حالت تغییر کند به همین دلیل A نوشته.قبل از [tex]t_2[/tex] در زمان[tex]t_a[/tex] مقدار ورودی یک شده ودر زمان [tex]t_2[/tex] که لبه می رسد طبق نمودار میلی به B می رویم.توجه شود که در مدار میلی خروجی می تواند از ورودی یا خروجی فلیپ فلاپ ها ورودی بگیرد پس می تواند بدون اینکه خروجی فلیپ فلاپ ها تغییر کند(امدن لبه کلاک) با تغییر ورودی تغییر کند.
"مگه وقتی توی حالت A هستیم و ورودی ۱ می شه، نباید به حالت B بریم؟ "با امدن لبه بالارونده کلاک به B می رویم.یعنی با یک نوع نظم باید این کار انجام شود.به پیاده سازی فلیپ فلاپ هم فکر کنید که گاها در بعضی منابع گفته شده کلاک وظیفه فعال سازی فلیپ فلاپ را دارد.
از دوستان گرامی کمال تشکر و قدر دانی رو دارم
موفق و پیروز باشید
(24 اسفند 1395 05:53 ب.ظ)alimamala نوشته شده توسط: [ -> ]با عرض سلام
با تشکر

نکته‌ی قابل توجه این سؤال، لحظه‌ی t5 هست که در حالت C هستیم و خروجی، به ازای ورودی 0، یک هست. در این لحظه کلاک میخوره و به حالت A میره و در این حالت، به ازای همون ورودی (صفر) خروجی یه چیز دیگه هست (صفر). یعنی لبه‌ی کلاک باعث تغییر حالت و متعاقباً، تغییر خروجی شده.
لینک مرجع