تالار گفتمان مانشت
سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸ - نسخه‌ی قابل چاپ

صفحه‌ها: ۱ ۲
سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸ - pasargad7788 - 01 بهمن ۱۳۹۱ ۱۱:۵۱ ب.ظ

[attachment=9006]در سوال زیر به نظرم هر دو گزینه ۳ و ۴ درست هستند. ولی سنجش گزینه ۳ رو زده. علت درستی گزینه ۳ رو می دونم ولی چرا گزینه ۴ یا ۲ درست نیستند؟

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸ - narges_r - 02 بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۰۷ ق.ظ

فرمت ادرس کش نگاشت مستقیم مثل A هست و فرمت ادرس B نمیتونیم برای کش نگاشت مستقیم در نظر بگیریم پس گزینه ۴ کلا غلط هست
اما در مورد گزینه ۲ من فکر میکنم تعداد کلمات موجود در کش fully associative میتونه برابر ۲^تعداد Tag هست پس گزینه ۲ غلطه
در واقع در این نوع کش خونه های کش بدون هیچ ادرسی کنار هم هستند و cpu تعدادی بیت به عنوان ادرس به کش میده اما این بیتها از دید کش ادرس نیستند بلکه بخشی از داده های خانه های کش هستند پس به تعداد بیتهایی که cpu به عنوان ادرس به کش میده، مقایسه کننده در کش وجود داره تا بطور همزمان تمام خانه های کش مقایسه کنه و اگر ادرس cpu در یکی از خونه های کش پیدا شد بقیه بیتهای اون خونه به cpu برمیگردونه
بیتهایی که cpu به کش میده به عنوان ادرس بیتهای پرارزش خونه های کش هست
در اینجا هم بیتهای پر ارزش Tag مشخص شده اند که ۲۵ تاست پس تعداد کلمه های کش ۲^۲۵ هست

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸ - azarakhsh1986 - 02 بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۱۱ ق.ظ

حجم B رو نمی تونیم حساب کنیم چون هیچ اطلاعاتی از تعداد بلاک ها و تعداد بایت توو هر بلاک نداده

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸ - narges_r - 02 بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۱۹ ق.ظ

(۰۲ بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۱۱ ق.ظ)azarakhsh1986 نوشته شده توسط:  حجم B رو نمی تونیم حساب کنیم چون هیچ اطلاعاتی از تعداد بلاک ها و تعداد بایت توو هر بلاک نداده

B چون fully associative هست پس بلاک نداره

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸ - azarakhsh1986 - 02 بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۲۳ ق.ظ

در فرمت آدرسیش بلاک نداره ولی توو اطلاعات مسئله باید تعداد بلاک های کشو ذکر کنه...چون کلا اطلاعات بلاک بلاک بین حافظه و کش منتقل میشه !

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸ - narges_r - 02 بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۴۳ ق.ظ

(۰۲ بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۲۳ ق.ظ)azarakhsh1986 نوشته شده توسط:  چون کلا اطلاعات بلاک بلاک بین حافظه و کش منتقل میشه !
در کش fully associative اینطوری که شما میگید نیست

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸ - azarakhsh1986 - 02 بهمن ۱۳۹۱ ۰۱:۲۷ ق.ظ

پس چطوریه :-؟؟

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸ - narges_r - 02 بهمن ۱۳۹۱ ۰۱:۳۲ ق.ظ

(۰۲ بهمن ۱۳۹۱ ۰۱:۲۷ ق.ظ)azarakhsh1986 نوشته شده توسط:  پس چطوریه :-؟؟

تو پست ۲ توضیح دادم

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸ - azarakhsh1986 - 02 بهمن ۱۳۹۱ ۰۲:۰۳ ق.ظ

رو چه حساب میگید تعداد کلمه های کش ۲۵ به توان ۲ هس ؟
یه tag میتونه وا۳ چند تا کلمه در یک بلوک باشه !
پس بازم نمیتونیم اندازه کشو اینجا به دست بیاریم :-؟؟

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸ - narges_r - 02 بهمن ۱۳۹۱ ۰۲:۳۶ ق.ظ

۲۵ به توان ۲ نه! ۲ به توان ۲۵
ببینید اصلا ساختار کش fully associative بلوک نداره، یکسری کلمه هستند بدون هیچ ادرسی که کنار هم قرار گرفتند
من فکر میکنم بیشترین مقداری که کش میتونه داشته باشه ۲ به توان ۲۵ هست

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸ - azarakhsh1986 - 02 بهمن ۱۳۹۱ ۰۲:۴۳ ق.ظ

همون دو به توان ۲۵ :دی
آره دیگه ما هم همینو میگیم که نمیشه اندازه دقیق کشو اینجا محاسبه کرد و به قول شما حداکثر اندازش میشه ۲ به توان ۲۵ Smile

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸ - narges_r - 02 بهمن ۱۳۹۱ ۰۳:۲۱ ق.ظ

ح
(۰۲ بهمن ۱۳۹۱ ۰۲:۴۳ ق.ظ)azarakhsh1986 نوشته شده توسط:  آره دیگه ما هم همینو میگیم که نمیشه اندازه دقیق کشو اینجا محاسبه کرد و به قول شما حداکثر اندازش میشه ۲ به توان ۲۵

من تمام این توضیحاتی که درمورد این نوع کش دادم طبق گفته های دکتر اجلالی سر کلاسشون بوده
اما یاد سوال ۶۶ پارسال افتادم یادم امد که اونجا برای کش fully associative اندازه بلاک مشخص کرده!
نمیدونم شاید من دارم اشتباه میگم! شاید این نوع کش هم بلاک داره یا اینکه منطور از بلاک سایز در اون سوال غیر از بلاک مورد نظر ما هست! Smile

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸ - unicornux - 02 بهمن ۱۳۹۱ ۱۰:۲۶ ب.ظ

(۰۲ بهمن ۱۳۹۱ ۰۲:۳۶ ق.ظ)narges_r نوشته شده توسط:  ساختار کش fully associative بلوک نداره

بلاک داره و تو این روش به ازای هر بلاک یک مقایسه کننده هم لازمه که بتونه به صورت موازی مقایسه کنه.

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸ - narges_r - 02 بهمن ۱۳۹۱ ۱۰:۳۵ ب.ظ

(۰۲ بهمن ۱۳۹۱ ۱۰:۲۶ ب.ظ)unicornux نوشته شده توسط:  بلاک داره و تو این روش به ازای هر بلاک یک مقایسه کننده هم لازمه که بتونه به صورت موازی مقایسه کنه.
ببینید وقتی میگید این نوع کش بلاک داره یعنی خونه های کش ادرس دارند اما در واقع خونه های کش ادرس ندارند بلکه ادرسی که cpu میده بخشی از داده های خونه های کش هست
این نوع کش همون کش set associative هست که فقط یک set داره و به تعداد خونه های کش way داره (این جمله با اطمینان کامل گفتم) پس کش fully associative بلاک نداره
تعداد خونه های کش fully associative برابر ۲ به توان تعداد تگها هست

تعداد مقایسه کننده ها هم به اندازه تعداد بلاک نیست بلکه به اندازه تعداد خانه های کش هست

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸ - unicornux - 03 بهمن ۱۳۹۱ ۰۱:۱۲ ق.ظ

(۰۲ بهمن ۱۳۹۱ ۱۰:۳۵ ب.ظ)narges_r نوشته شده توسط:  این نوع کش همون کش set associative هست که فقط یک set داره و به تعداد خونه های کش way داره (این جمله با اطمینان کامل گفتم) پس کش fully associative بلاک نداره
از این موضوع نمیتونیم نتیجه بگیریم که تعداد بلاک ها برابر تعداد خونه های کش هست؟
یعنی هر خونه برابر یک بلاک؟
یعنی تعداد بلاک مخالف صفر؟